Magnus Carlsen se stal novým mistrem světa. Přesvědčivé vítězství 3 : 0 nad Vishwanathanem Anandem zakončil v 10. partii zápasu bojovnou remízou symbolicky až po vyčerpání všech možností. Bojovnost, vytrvalost a minimum chyb byly jeho hlavní přednosti.
Magnus Carlsen stojí poslední krůček od titulu mistra světa. V 9. partii Vishwanathan Anand konečně tvrdě útočil, Carlsen se úspěšně bránil aktivní protihrou, až se pak na šachovnici objevila další nepochopitelná Anandova hrubá chyba - 3:0 pro Carlsena
Jediné co fanoušky na nss asi „rozdýmalo“, byl můj minulý článek Rezignace. Protože jinak se nedělo vůbec nic. Mistr světa „udržel“ vyzyvatele, nicméně by potřeboval vyhrát. (foto: vlevo otec Henrik Carlsen)
Pokud někdo čekal ofenzívu mistra světa (a to snad všichni), byl určitě zklamán a myslím si, že i fanoušci Magnuse Carlsena, kteří chtěli vidět pořádnou bitvu. Tak nudnou partii – kdy mistr světa musí vyhrát dvě partie – asi málokdo čekal.
Ani v 6. partii nedokázal Anand udržet remízu ve věžové koncovce, Carlsen se těsně před polovinou zápasu ujal vedení 4 : 2. Carlsen získává jistotu, vývoj posledních dvou partií naznačuje, že zvrat v další části zápasu není příliš pravděpodobný.
Magnus Carlsen dokázal po dlouhém technickém boji v 5. partii zápasu porazit Vishwanathana Ananda a ujal se v zápase o titul mistra světa vedení. Partie plná jemných abstraktních rozhodnutí zahajuje zajímavější fázi zápasu.
Významný polský šachista prvních let dvacátého století. Mezinárodní kariéru zahájil v roce 1926 vítězstvím v Mistrovství Polska. V témže roce zvítězil na turnaji v Mnichově před Rudolfem Spielmannem a Jefimem Bogoljubovem.
Marmaduke Wyvill
22.12.181525.06.1896
Anglický politik a šachový mistr. V šachovém světě je především znám díky druhému místu na prvním mezinárodním šachovém turnaji roku 1851 v Londýně.