Šachy jako milionový sport: Kdo v roce 2024 vydělal nejvíce?

15.01.2025 06:00 | Zahraniční zprávy

Rok 2024 přinesl šachistům rekordní finanční odměny. Největší světové hvězdy vydělaly miliony dolarů, zatímco český šach hledá cestu, jak využít rostoucí popularitu šachu ve světe.

Šachy již dávno nejsou jen intelektuální zábavou pro hrstku nadšenců. Rok 2024 potvrdil, že tento sport nabírá na globální popularitě a finanční síle. Nejlepší šachisté světa si odnesli rekordní odměny, přičemž hranici jednoho milionu dolarů překročilo hned několik hráčů. Mezi nimi zazářil především indický velmistr Gukesh Dommaraju, který se stal vůbec největším vítězem sezóny s výdělkem přes 1,5 milionu dolarů. Čínský mistr světa Ding Liren si také přišel na více než milion dolarů.

Další špičkoví hráči, jako Alireza Firouzja nebo Magnus Carlsen, si rozdělili stovky tisíc dolarů, a to nejen díky svým šachovým dovednostem, ale i díky rostoucí popularitě šachu na sociálních sítích a streamingových platformách. Celkem 17 hráčů dosáhlo na výhry přesahující 100 000 dolarů, mezi nimi i dvě ženy, Ju Wenjun a Humpy Koneru. Ju Wenjun se dokonce stala první ženou v historii, která překonala hranici 1 milionu dolarů celoživotních výher.

Top 10 nejvíce vydělávajících hráčů roku 2024:

  1. Gukesh Dommaraju - 1,5 milionu dolarů

  2. Ding Liren - 1,2 milionu dolarů

  3. Magnus Carlsen - 633 000 dolarů

  4. Alireza Firouzja - 639 000 dolarů

  5. Fabiano Caruana - 580 000 dolarů

  6. Ian Nepomniachtchi - 540 000 dolarů

  7. Maxime Vachier-Lagrave - 510 000 dolarů

  8. Hikaru Nakamura - 480 000 dolarů

  9. Ju Wenjun - 450 000 dolarů

  10. Praggnanandhaa Rameshbabu - 430 000 dolarů


Pohled na český šach

Zatímco světoví šachisté dosahují milionových výdělků, český šach stále hledá cestu ke komercializaci a většímu mezinárodnímu uznání. Největšími nadějěmi českého šachu jsou hráči jako David Navara a Thai Dai Van Nguyen. Právě Nguyen letos překonal Navaru v českém živém ratingu a potvrzuje, že český šach má budoucnost.

Nicméně rozdíl mezi českými a světovými hráči je stále patrný – nejen ve finančních výdělcích, ale i v mediálním pokrytí a možnostech sponzoringu. Český šachový svaz se navíc potýká s problémy v hospodaření. Očekávaná díra v rozpočtu na rok 2024 činí 2 miliony korun a ani výhledy na další roky nenabízejí výrazné zlepšení. Sponzoři se nehrnou a profesionalizace českého šachu je stále v nedohlednu. Tyto skutečnosti jen podtrhují, že cesta k úspěchu vyžaduje jasnou strategii a podporu nejen od hráčů, ale i od institucí a fanoušků.



Šachy se z intelektuální hry proměňují v globální fenomén. Milionové výdělky hvězd dokazují, že tento sport má obrovský potenciál. Český šach by měl hledat inspiraci ve světě a zároveň stavět na své bohaté tradici. Možná se brzy dočkáme českých hráčů mezi největšími šachovými výherci.

2x 766x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jiří Kadlec

"Možná se brzy dočkáme českých hráčů mezi největšími šachovými výherci"...

Šachisté, sázejte Eurojackpot, možná vám to vyjde!

 

+0 /-0 | 15.01.2025 13:33

Rio
Je to málo vzhľadom na popularitu. Dokonca aj hráči Go a Shogi zarábajú viac resp. podobne. Je to podľa mňa tým, že šach nie je divácky šport. Podobne je populárny beh, stolný tenis, bežky ale najlepší športovci zarábajú málo, pretože to nikto nepozerá. Na rozdiel od snookru, ktorý nehrá nikto ale je to divácky atraktívne. V 17. storočí cítili Japonský šachisti opadajúci záujem o šach a zmenili pravidlá. Kórejčania to urobili v 20. storočí (obidve zmeny zabraňujú remíze). Teraz sa nič také nedeje. Magnus Carlsen vidí problém iba v otvorení a presadzuje Fisherov šach. Ale ten je ešte viac vzdialený a nezrozumiteľnejší ako bežný šach.
+0 /-0 | 15.01.2025 13:26