Podvádění v online šachu, aneb co s tím?

09.01.2025 05:45 | Domácí zprávy

Podvádění v šachu není nový fenomén, ale s rozvojem online platforem dosáhl nových rozměrů. Moderní technologie umožňují hráčům snadno podvádět, ať už jde o použití šachových enginů, databází zahájení nebo jiných triků. Jak velký je tento problém?

Co na to říkají hráči i šachové platformy? A co můžeme dělat, abychom šachovou hru ochránili? Pojďme se na to podívat.


Podvádění v šachu: Epidemie moderní doby?

Online šachové platformy jako Chess.com nebo Lichess přitahují miliony hráčů z celého světa. S tím však přichází i rostoucí problém – podvádění. Ať už jde o použití šachových enginů nebo přístup k databázím zahájení, řada hráčů se cítí frustrovaná a znechucená.

Jeden z uživatelů Chess.com ve veřejné diskuzi sdílel své pocity:
"Každé třetí partie hraji proti někomu, kdo má otevřenou databázi zahájení. A pokud začne prohrávat, najednou hraje jako 2200 ELO. To už není šachová hra, to je fraška."

Tento příspěvek je jen jedním z mnoha. Podobné stížnosti najdeme na fórech a v komentářích napříč šachovými komunitami.


Známé případy podvádění

Jedním z největších skandálů posledních let byl případ amerického velmistra Hanse Niemanna. V roce 2022 byl obviněn z podvádění ve více než stovce online partií. Tento případ vyvolal rozsáhlou debatu o tom, jak efektivní jsou algoritmy a pravidla šachových platforem. Přestože Niemann obvinění popřel, jeho reputace byla značně poškozena.

Další známý případ zahrnuje rumunského hráče Alexandru Crisana, který falšoval výsledky turnajů, aby získal titul šachového velmistra. Jeho podvody byly nakonec odhaleny a tituly mu byly odebrány.


Jak se bránit podvádění?

Platformy jako Chess.com tvrdí, že podvádění aktivně řeší. Podle jejich statistik bylo v listopadu 2024 uzavřeno 35 883 účtů kvůli porušení pravidel fair play. Přesto hráči často poukazují na to, že systém není dokonalý. Zatímco zjevné případy podvádění jsou snadno odhalitelné, tzv. „situational cheating“ – tedy použití nápovědy pouze v klíčových momentech – je těžší odhalit.

Co by mohlo pomoci?

  1. Zákaz všech externích pomůcek, včetně databází zahájení.
  2. Lepší algoritmypro detekci neobvyklých tahových vzorců.
  3. Transparentnostpři řešení nahlášených případů.
  4. Podpora fair playa vzdělávání hráčů o důsledcích podvádění.

Vyzýváme vás k diskuzi!

Podvádění v šachu je složitý problém, který ovlivňuje hráče na všech úrovních. Jaké máte zkušenosti s podváděním v online šachu? Myslíte si, že platformy dělají dost pro jeho odhalování? A co byste navrhovali, aby byla hra férovější? 

Já osobně se podvádění na internetu bráním tím, že hraji pouze minutové partie. I když i v tomto formátu se podvádí, je toho znatelně méně. U tak rychlých partií je každá sekunda drahocenná, což podvodníkům ztěžuje použití enginů nebo jiných pomůcek. Navíc minutové šachy vyžadují rychlé rozhodování a intuici, což jsou schopnosti, které žádný software nenahradí. Pro mě je to způsob, jak si uchovat radost ze hry a nenechat se zbytečně frustrovat.

Nedokážu si představit, že bych hrál partie s delšími časovými limity, například na 15 minut, nebo dokonce i 5minutové partie. Jakmile se totiž objeví podvodník, okamžitě mi to hru otráví. Možná je to ústup z boje, ale pro mě je důležitější si šachy užít, než se rozčilovat nad něčím, co nemohu ovlivnit. Máte podobné zkušenosti? Jak se podvádění na internetu bráníte vy?
32x 2403x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (32) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
VojtaTelekes

Tak já jdu taky s kůží na trh teda, po pár situacích jsem se rozhodl sem už nepřispívat, ale tohle je zajímavý článek, který mě na druhou stranu docela irituje. Co se týká podvádění v šachu si myslím, že to není tak horké. Myslím si, že už sem to psal ve více článcích, myslím si, že lidi si jdou zahrát stejně jako já, stejně jako ostatní. Na lichessu jsem měl dlouho úroven 2200 v blitz a kolik bylo podvodníků ? za rok 2... Myslím si, že je nesmysl si kvůli tomu kazit šachovou hru a hrát jen "nesmyslný" minutovky. Závěrem, není to tak horké a klidně se vsadim, že když dá Petr 3minutovky, že třeba "měsíc" nepotká podvodníka. Jinak samozřejmě hrozba je...ale co? řeknu si OK de*il a dám další hru :) 

+0 /-0 | 09.01.2025 18:30

Petr Koutný
Vojto týdně mi Lichess minimálně 3x píše, že jsem prohrál s podvodníkem. A to hrají jen minutovky. Takže spíš si myslím, že toho je víc, než málo.
+0 /-0 | 09.01.2025 20:13

VojtaTelekes

Sorry, ale nevěřím Ti Petře... už ne :) Divný, že mě se to stane fakt jen máálokdy.

+0 /-0 | 09.01.2025 22:22

Petr Koutný
Vojto upřímně. Upřímně tě chápu, hrát jako ty, tak to taky nepoznám. Říkáš si trenér a trenérem nejsi, šachy neumíš, pak je asi jedno v co věříš, když o tom nic nevíš.
+0 /-0 | 09.01.2025 23:09

ostravator
,,Podvádí se i v partiích na.minutě. Na 3/2 to je lehké. Můžeš tahat partii na dvou zařízeních a v druhém mít zapnutý stroj. Ale jak se podvádí na minutě? To opravdu nevím."(Petr Koutný) Souhlas. Hm, zajímavé téma. Např. na Play OK, je to vidět, když někdo přepíná okna na PC. Stačí zapnout mobil a např. Analyze This...Jednou jsem na Play OK hrál partii na 3min. a soupeř začal hrát na posledních 20-ti vteřinách černými, dostal jsem mat! Dělal 3-4 tahy za vteřinu. Začal jsem se zajímat jak je to možné? Existují šachové boty např. ChessKiller, Xchessbot, Horvig. (placené nebo cracknuté) Běží to myslím přes Polyglot, Python. Jde tam natáhnout jakýkoli motor, knihovnu zahájení, Syzygy. Pánové konec iluzí a naivity. Tímto nikoho nenavádím k podvádění. Mohl by se k tomu třeba vyjádřit Emil Vlasák? Pokud zde ještě občas chodí...
+0 /-0 | 09.01.2025 21:17

Petr Koutný
Díky za komentář, bylo by super mít víc informací. Ne pro podvádění, ale snad pro pochopení. Na lichess první signál podvodů je ten, že soupeř na první tah potřebuje cca 10 vteřin, na minutě je to divné a lidský nelogické. Druhým signálem pro mě je to, že soupeř mi dělá i 4 tahy za vteřinu. Někdy si říkám, že to není možné.V zahájení mi někteří dávají tak rychlé tahy, že to je neskutečné. Pak si vybírám hráče, co mají odehraných více partií, vyhýbám se novým hráčům, protože čím déle hrají, tím má o mě Lichess víc informací a už by mě odhalil za podvod.
+0 /-0 | 09.01.2025 22:01

Cnc-profi
Spomínam na minulé časy, síce nie online, ale aj tak. Pre mňa je toto oveľa väčšie svinstvo. Schválne, kto si spomenie: "Z celé komunikace nikdo nepopírá pokus o domluveý zápas! Nikdo nepopírá pokus o domluvení partie! Důrazně opakuji tyto jména: Peter Michalík a Sergei Movsesian! Ten první je reprezentantem ČR v šachu a druhý je člověkem, který má obrovský vliv na talentovanou mládež!"
+0 /-0 | 09.01.2025 20:16

honzales77

Nejlepší způsob je si to sám vyzkoušet! Dvakrát jsem to zkusil v simultánce je tam plno času.Proti velmistrovi remíza a proti druhému silnějšímu hráči výhra.Díval jsem se teď zpětně na počítačovou analýzu,přesnost sem měl u obou 88%.Nutno podotknout,že jsem u rapid partií měl otazník u ela.Na mobilu jsem si tahal bez přihlášení partii a volil různé tahy v pořadí druhé,třetí,čtvrté nejlepší tahy občas jsem zahrál něco svého.Toť moje zkušební podvádění.Jinde jsem to nezkoušel nemám to zapotřebí,hraji jen pro zábavu.A co vy zkusili jste taky jen tak??

+0 /-0 | 09.01.2025 19:15

Rubinus

Také mě to napadlo, ale nechci být bloknutý, musel bych si za tím účelem založit druhý účet a používat kvůli cookies jiný prohlížeč. Mám placený přístup a byla by škoda se nechat smazat. Ze stejného důvodu jsem nezkusil ani souboj botů, kdy bych nechal hrát pomocí dvou zařízení dva proti sobě - zajímalo by mě, zda hrají stále stejně.

+1 /-0 | 09.01.2025 20:05

kokos1

Na mé úrovni mě podvádění moc nevadí. Hraju pro zábavu. Pokud me na lichess někdo smete tak si udělám anlýzu a když má nad 95% tak je to jasný. Kdo podvádí, podvádí sám sebe. 

+3 /-0 | 09.01.2025 10:55

Rubinus

To jsem několikrát měl přes. Předevčírem dokonce 99,4%, Soupeř aly vzdal brzy, jinak bych sice nejspíš vyhrál, ale % určitě pokazil. Pokud hrajete dost blbě na to, abyste prohrál rychle, soupeř ke 100% mít občas může.

+0 /-0 | 09.01.2025 20:02

VojtaTelekes

Tak sorry no :D několikrát jsem měl nad 95 :D 

+1 /-0 | 09.01.2025 18:34

Ota Válek

Na Lichessu mne při tempu 5+3 občas někdo na úrovni 2000 přehrál v zahájení, avšak s figurou více to ještě stihnul prohrát. Nenapadlo mne přemýšlet o tom, zda podváděl; třeba umí zahájení a neovládá koncovky. Na chess.com jsem na úrovni 2000 hrával 10+0, avšak znechutilo mne, že soupeři často v beznadějně prohrané pozici hráli dál v naději, že nestihnu dát mat, což se nezřídka stalo. Nanapadlo mne přemýšlet nad tím, zda někdo podvádí; nebyl to žádný turnaj, šlo jenom o ELO.

+0 /-0 | 09.01.2025 19:51

Wir
Mozna se mnou nebudete souhlasit, ale myslim si, ze pripadu falesnych obvineni je mozna vic nez skutecnych podvodu. Pokud se vam stane, ze jste krive narceni z podvodu, pripraveni o elo a zablokovani, je to mnohem vetsi frustrace, nez kdyz treba jednu partii ze sta hrajete s podvodnikem. Mely by se ty algoritmy upravit tak, aby tato kriva obvineni v zasade nebyla mozna. Melo by byt alepson na 99.9% jasne, ze jde skutecne o podvod. To bohuzel neni soucasny stav. Obecne si myslim, ze vetsi problem nez skutecne podvadeni jsou prave tato kriva obvineni. Hans Niemann by mohl vypravet.
+0 /-0 | 09.01.2025 18:12

patmat
To je práve tá zradná neintuitívna pravdepodobnostná štatistika.

Aj pri algoritme s 99,9% pravdepodobnosťou odhalenia podvodníka bude oveľa viac falošne obvinených než skutočných podvodníkov.

Pri tom množstve hráčov a partií a pri skutočnosti, že podvádza len veľmi málo z nich.

+0 /-0 | 09.01.2025 18:47

pavelno

Byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil polopaticky, jak lze při on-line bleskovkách 3/2 podvádět. Možná pár úvodních tahů, pak to přece nelze stíhat. Myslím, že je to nafouknutá bublina. Stává se často, že prohrávající hráč  ze vzteku obviní vyhrávajícího z podvádění. Naopak si myslím, že je více falešných obvinění než reálného podvádění, a že platformy informace o tom, že někdo hrál s podvodníkem uvádějí pouze pro odstrašení.

+0 /-0 | 09.01.2025 15:38

Petr Koutný
Podvádí se i v partiích na.minutě. Na 3/2 to je lehké. Můžeš tahat partii na dvou zařízeních a v druhém mít zapnutý stroj. Ale jak se podvádí na minutě? To opravdu nevím.
+1 /-0 | 09.01.2025 16:06

patmat
Na minúte asi niečo špeciálnejšie než na 3+2, čo priamo robí ťahy za hráča alebo aspoň zobrazí najlepší ťah priamo na šachovnici a hráč len ťahá ako cvičená opica.
+1 /-0 | 09.01.2025 17:09

Cnc-profi
Posledný mesiac mi chodia na lichess-i takmer každý den správy typu: 'Prehrali ste s niekým, kto porušil pravidlá Lichess, máte nárok na vrátenie ratingu". A to hrám výlučne blitz a bullet. Nerozumiem, prečo niekto túži po výhre podvodom na tejto úrovni. Čo z toho má?
+0 /-0 | 09.01.2025 08:45

Petr Koutný

Přesně tak. Nechápu, komu udělá radost vyhrát " podvodem"? Ale třeba , když děláme turnaj Meteleskum Bleskum, skoro vždy je někdo pakzablokován. Na druhé straně, když vás někdo smete a vy si říkáte:VOW, to hrál dobře a já opravdu nic neumím a pak to je " cheater " dokáže to otrávit. 

+0 /-0 | 09.01.2025 12:35

xdavx x

tak na lichesu jsou vubec divni lidi. misto aby se vzdali, tak radeji odejdou, nebo ti pridaji mraky casu a jdou pryc... sracky no.

+1 /-0 | 09.01.2025 13:02

Petr Koutný

myslím si , že lichess už dává nějaký časový limit, když odejdou, můžeš reklamovat výhru

+0 /-0 | 09.01.2025 13:26

Carlos

Šachoví přeborníci Magnus Carlsen, Hikaru Nakamura a Ian Nepomniachtchi (a šest dalších GM) v minulosti obvinili Hanse Niemanna z podvádění při online partiích. Někteří i z podvádění na určitých standardních turnajích za pomoci superpočítače ukrytého v rektu. Dokázáno mu to však nebylo a oficiálně je stále čistý...

Hráč podobného jména John Neumann v roce 1993 hrál na turnaji ve Filadelfii. Tehdy ještě nepřišlo nikomu zvláštní ani nápadné, že má v uchu sluchátko a v kapse pulzující kapsli – podezření vyvolala až jeho nečekaná remíza proti jednomu z nejlepších hráčů té doby a také fakt, že když po něm chtěli, aby vyřešil pár primitivních šachových úloh, beze slova odešel a už se na šachových soutěžích nikdy neukázal.

Pětapadesátiletý Clemens Alwermann se zúčastnil v roce 1999 turnaje Böblinger Open. Nikdy předtím nic pořádně v šachu nevyhrál (hospodské partie se nepočítají), a přesto dokázal porazit několik velmistrů a získat tak ELO okolo 2630 – to je opravdu hodně, hodně moc. Z podvodu ho podezřívali všichni, zvláště když na dalším turnaji, kde už si na něj dávali dobrý pozor, nedokázal uhrát nic. Přesto proti němu neměli žádný důkaz.

+5 /-0 | 09.01.2025 12:09

Rubinus

Pro amatéra je nejlepší být nad věcí. Když si myslím, že někdo podváděl, tak si ho prostě zablokuji. Sem tam mě dokonce i nějaké ELO vrátí, ale o to na mé úrovni 2050-2250 na chess.com zase tolik nejde. Pokud já sám hraji na netu pouze pro radost, neviděl bych takový problém v tom, že někteří to mají trochu jinak. Dělat se s tím stejně mnoho asi nedá. Algoritmy nebudou nikdy dokonalé, stránka neodhalí další program v pozadí, pokud má někde vedle další počítač či mobil a už vůbec ne nápovědu od nějakého daleko silnějšího hráče.

Obvykle zpozorním, když mě soupeř hraje v zahájení nějakou naprostou hovadinu a pak začne hrát jako z partesu. Podobně když se v horší pozici zarazí třeba na minutu a pak to tam začne sázet. Nebo má velké prodlevy již v zahájení, to vypadá na databázi. Tam bych to i chápal, je to způsob, jak se to zahájení učit, před 40 lety jsem ze stejného důvodu hrával spousty korespondenčních partií. S takovými tahám do naprostého konce, stává se, že soupeři dochází čas a už to s motorem nestíhá, takže ho buď shodím, nebo on to v kysně totálně zkazí - otočil jsem spoustu partií třeba bez figury - hraji zásadně 5+0, i když si říkám, že jako trénink na reálné turnaje bych měl více hrát 3+2, nebo spíše 3+1.

+4 /-0 | 09.01.2025 09:27

Kamil M.
Neviem, ja nemám s hrou na internete veľké skúsenosti. Na mojej úrovni hrajú to ešte čestne do ratingu 2000, čo slúži im ku cti. Na druhej strane môže niekedy aj partia sadnúť. Poslednú partiu som odohral pred pár dňami skvelo a to som nevyužil určite nápovedu. Až mi prišlo divné, že ako som tú koncovku v ruskej hre hral. Tá kvalita prekračovala určite hráča s FIDE 1700. Hrávam práve pomalšie tempá na lichess a nič pozoruhodné som tam nezažil.
+0 /-0 | 09.01.2025 06:50