Jak Magnus trollil Alirezu

09.04.2025 16:22 | Zahraniční zprávy

Když Magnus Carlsen zahájí partii tahem 1.h4 a Alireza Firouzja odpoví 1...a6, není to začátek vtipu. Nebo vlastně… je. Dva šachoví velikáni se rozhodli ignorovat všechna pravidla zahájení a rozjeli show, kterou prostě musíte vidět.

Na první pohled to vypadá jako bláznivý tah. h4 v prvním tahu bílého? Kde je vývin figur? Kde je centrum? Co na to učebnice? Pravda je, že pokud by tento tah zahrál někdo v okresním přeboru, rozhodčí by možná zvedl obočí. Ale když ho zahraje Magnus Carlsen, najednou přestává být všechno tak jasné.

Tah h4 je samozřejmě divný a z hlediska klasické teorie špatný – neslibuje kontrolu nad středem, nevyvíjí figuru, oslabuje krále. Ale já si nemyslím, že Magnus chtěl hrát zahájení. On si prostě začal stavět pozici. V jeho pojetí nejde o první tah – jde o to, co přijde po něm. A právě v tom je jeho genialita.

V některých variantách Francouzské obrany se tah h4 skutečně objevuje jako klíčová myšlenka – bílý tím nutí černého k oslabování černých polí, čímž si vytváří strategické cíle. Takže zatímco to z dálky vypadá jako šachový trolling, možná šlo jen o pokus přivést soupeře do netradiční pozice, kde bude h4 dávat smysl. Ne hned, ale později – v kontextu, v souvislostech, ve struktuře.

A přesně to je Magnus – neboří pravidla proto, aby provokoval, ale proto, že ví, kdy a jak je může bezpečně porušit.

Například jedna z mnoha možností ve franouzské obrany. Bílý má zahraný tah h4 a černý a6. 


-
. kolo -
 Upřímně řečeno, ten tah h4 sám o sobě žádná senzace není. Kdyby ho v kavárně zahrál amatér, maximálně by soupeř pozvedl obočí a pomyslel si něco o slabší úrovni šachového vzdělání. Jenže tady nejde o kavárnu a amatéra, ale o Magnuse Carlsena, nejlepšího hráče planety, který tenhle absurdní tah vytáhne proti Alirezovi Firouzjovi, jednomu z největších šachových talentů posledních dekád.

Když si to představím sám u sebe: h4 bych si dovolil zahrát proti začátečníkovi, který ještě netuší, proč je dobré ovládat centrum a nevyvíjet dámu na třetím tahu. Tam bych doufal, že soupeř rychle zpanikaří a partii snadno dotáhnu do vítězství. Ale zahrát takhle drzý tah proti světovému velmistrovi? To už vyžaduje buď absolutní ztrátu soudnosti, nebo status legendy. A přesně o to tady asi jde.

Magnus tím totiž jasně říká, že šachy nejsou jen memorování teorie a databázových variant. Jsou to stále především hra, ve které má prostor kreativita, fantazie a trocha zdravého provokování soupeře. A Carlsen nejenže takový tah zahraje, ale ještě ukáže, že i tah, který vypadá jako úplný nesmysl, může mít svou hlubší pointu. Kdo jiný by dokázal přinutit Firouzju, aby začal přemýšlet už po prvním tahu?

A v tom je celá ta genialita Magnuse Carlsena. Všichni ostatní hledají dokonalost v teorii. Magnus ji objevuje tam, kde ji nikdo jiný nehledá – třeba právě v tahu, nad kterým by jiný šachista možná jen mávl rukou.

A najednou se stalo něco zvláštního – všechno to začalo dávat smysl. Dokonce i ten bizarní tah h4, který na začátku vypadal jako vtip, najednou dokonale zapadá do příběhu této partie. Pozice se totiž postupně proměnila v překvapivě zajímavou strategickou bitvu.

Po odpovědi černého e6 najednou vidíme, že bílý získává prostorovou převahu a jasný plán. Kdyby se mu podařilo vyměnit černopolné střelce, černý by se ocitl v problémech právě na polích této barvy. Z absurdního tahu h4 se najednou vyklubala rafinovaná idea, která má svou logiku a jasný strategický cíl.

Je vlastně úžasné, jak Magnus z na první pohled nesmyslného tahu dokázal vykřesat hlubokou strategickou myšlenku. Možná to celou dobu plánoval, možná improvizoval, ale právě proto jsou jeho partie tak fascinující. Dokonce i když začíná „nesprávně“, skončí často v pozici, která má jasnou myšlenku a plán.



-
. kolo -

Mě tahle partie prostě bavila! Magnus Carlsen opět ukázal, že šachy jsou pořád hlavně hra, a když je hraje on, zábava je zaručena. Možná si někdo pomyslí, že Magnus soupeře trochu zesměšnil, jiný zase řekne, že tohle je pravá genialita, protože něco podobného si může dovolit jen on. Tak jako tak, já jsem se bavil královsky a věřím, že to bude bavit i vás.

A co vy, jak se na tenhle „geniální nesmysl“ díváte? Je Magnus troll, nebo génius? Nebo snad obojí? Dejte vědět v komentářích!

13x 2466x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
sarmatam
....dneska přesně ve 12:00 na ličesu ....jsem zvědavej ? ....gdo to příjme .... mám Vás tam 400 čechú.... tak jsem zvědavej .... MOJE TEMPO BUDE 15s plus 4 se kundy za každej další tah ---je to kulka .... dá se to hrát .... přijímám i výzvy od VELMISTRŮ ..... MAX . 6 partií .... potom bych to bral jako ostudu ... mě stačí gdiš prohraju 6:0 :-) ...tááák ve dvanact kamarádi ... múj nick ...boryplzen...jj....
+0 | 10.04.2025 09:44

VojtěchPlát

Aleš Krajina je specialista na 1.h4

Rapid Bohuslavice 2023, 6.kolo.

+2 | 09.04.2025 18:49

sarmatam

....vím o Alešovi ..... on má ve zvyku .... h4, h5 .....o tom týpkovi vím ....jj.... Vojto , jsem rád , že sto připoměl ....aspoň ---- máme co řešit ....  du si přehrát pár partií od Aleše ... né , že by mě to nějak zajímalo ? .... já bych mu tam ---pleskl 1.--- f5 ...takže není co řešit ? ....tááák čau ....--JÁ hraju skoro na fšechno .... 1.---f5......

+0 | 10.04.2025 09:40

Badger991
Pěkně sejmul Josefa Lyse v 8. kole první oběť dvou pěšců a pak dokonce figura za aktivitu, která se nakonec vyplatila.
+0 | 10.04.2025 08:16

Cnc-profi
A kde tam je 1.h4?
+0 | 09.04.2025 19:46

Cnc-profi
On, keď streamuje tie Titled Tuesday, tak pred každou partiou si hádže kocky, ako otvori partiu :-)
+1 | 09.04.2025 16:59

Petr Koutný

super, to jsem nevěděl....díky 

+1 | 09.04.2025 17:00

MaX

začal to Nakamura, později Carlsen ve svých streamech, aby to nebyla nuda, když blicají turnaje 2x do týdne, tak se to ohraje. Další důvodem bylo, ať získají asymetrické pozice, které jim v blicce vyhovují a mohou zkoušet hrát na výhru v podlesních sekundách. Vědomě nekorektně, protože na pár sekundách jsou nejlepší. (jejich slova).
Mno a Magnus na to později použil náhodný generátor čísel. (odpočíta si pěcha a tím pak táhne). Pak virtuální kostky a nakonec fyzické kostky.
Následně se oba pousmívají, protože soupeři se už připravují na "běžné" tahy 1.h4, e3... (Naka už proto moc neblicá domečky)
Další věcí je, Nakamura tvrdí, že proti těm 14letým "smradům" se už nedá hrát. Že jsou v zahájení už prostě lepší a štve ho to.
Zajímavostí je, že Nakamura f3 není ochoten proti 2750 hrát, Carlsen řekne budu stát hůř, ale co.
Tož několik faktů ke korekci tohoto vzletného článků. 

+2 | 10.04.2025 09:10