Turnaj kandidátů 1.kolo

18.06.2022 08:02 | Turnaje

Turnaj kandidátů začal včera 17.června v Madridu a rozjel se pěkně zostra. Vítěz turnaje si zahraje na začátku roku 2023 zápas o mistra světa šachu. Otázka je s kým.

Zní to divně, protože MS je Magnus Carlsen. Ale ten několikrát avizoval, že obhajovat nechce. Tak by vítěz hrál s druhým z turnaje kandidátů o šachovou korunu. Je to jeden z nejatraktívnějších turnajů kandidátů a nejenom složením, ale i bojem o dvě "vstupenky".

- Foto - Maria Emelianová, chess.com -

Teimour Radjabov měl bílé figurky s Alirezou Firouzjou. Ali sehrál ostrou variantu a dokonce (pak) obětoval kvalitu! Vznikla zajímavá pozice, kde možná měl bílý malé plus, ale Ali všechny snahy eliminoval a partie zaslouženě skončila remízou.

JK Duda měl bílé figury s Richardem Rapportem. A byl blízko vítězství! RR nezvládl zahájení a dostal se do nepříjemné koncovky. Jenomže místo toho, aby minimálně na dvou místech JK utáhl šrouby a dostal by se do téměř technicky vyhrané pozice, nestalo se a RR si mohl odechnout, že partii udržel.

Fabi Caruana porazil bílými Hikaru Nakamuru. Hikaru měl po zahájení dobrou pozici, ale pak zcela nesmyslně rošoval nakrátko a dostal se do těžké pozice. Sice mohl FC skórovat dříve, ale i tak zaslouženě vyhrál. Je zajímavé se podívat na rozbor samotného Hikaru Nakamury zde:

Velké překvapení bylo vítězství Nepa, který měl černé figury s Ding Lirenem. Jenomže Ding není Petrosjan a nebezpečí necítil a kvalitu neobětoval. Následný útok na krále vedl Nepo skvěle a "zlomený" Ding musel kapitulovat, že mu nebylo do zpěvu, ukazuje toto video:

Všechny partie analyzuji zde a na Youtube.

-
Pořadí 1. kola: 1. Caruana 1 bod, 1. Nepomniachtchi 1 bod, 3. Duda 0,5 bodu, 3. Radjabov 0,5 bodu, 3. Firouzja 0,5 bodu, 3. Rapport 0,5 bodu, 7. Ding Liren 0 bodu, 7. bod Nakamura
2. kolo Los: Rapport-Firouzja, Nakamura-Radjabov, Nepomniachtchi-Caruana, Duda-Ding Liren