Bobby Garry a Magnus 1.díl

30.06.2024 06:00 | Historie

Nedávno zde vyšel článek, kde jsem napsal moji nejlepší šachovou desítku. Co bylo pro mě "nejsnadnější" byly první tři místa. V tomto článku bych chtěl tak trochu tyto geniální šachisty porovnat.

Zahájení

V zahájení hodně vynikal Bobby Fischer, který díky tomu se od mala učil rusky a objednával si tehdejší šachové časopisy ze SSSR. Mimochodem díky zahájení Bobby v přeboru USA deklasoval Reshevského, když brzy po zahájení získal dámu (to je jedna z nejslavnějších partií Bobbyho, Reshevský byl tehdy velmi silným velmistrem a favoritem turnaje, ale v roce 1958 Bobby přebor USA vyhrál. Partie je zde: https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1008376 ). 
Bobby byl znám tím, že hrál principiální, pokud možno agresivní, varianty. Bílými to bylo 1.e4! a rychle zaútočit na soupeře. Typický byl "jeho tah" Sc4 v sicilské hře. Černými hrával výhradně sicilskou na 1.e4 a na 1.d4 byla jeho hlavní zbraň královská indická. Nicméně před zápasem o mistra světa v roce 1972 Bobby věděl, že toto mu stačit nebude. Byl sám a tehdy čelil v podstatě proti celému SSSR. Musel vylepšit svoje zahájení a začal hrát i zavřené hry. Byl k tomu i víceméně donucen, když jeho oblíbená sicilská s Sc4 byla tehdy Borisem Spasským a jeho týmem "vyvrácena". Nicméně přechod do zavřených systémů Bobbymu velmi dobře posloužil a Spasský byl nedostatečně připraven, ačkoliv Viktor Korčný ho před tímto varoval - že Bobby nebude hrát jen 1.e4.



Garry Kasparov byl vynikajícím teoretikem odmala. Podobně jako Bobby Fischer, měl Garry skvělou paměť. Dokázal si pamatovat dlouhé, vynucené varianty a paměť ho zradila zcela výjimečná. Pamatuji si na jednu partii KIDa, kde měl mladý Garry černé a docela jsem hleděl, kam až sahaly jeho teoretické vlastnosti. Jeho skvělá teoretická příprava byla dána i jeho učitelem, M. Botvinnikem. Právě Botvinnik byl velký zastáncem teorie a hluboké přípravy. Je až neuvěřitelné, kde všude Botvinnik zasáhl do teorie zahájení.
V pozdějších letech to Garry vystupňoval na takovou úroveň, že uměl zahájení absolutně nejlépe ze všech šachistů tehdejší doby. Hodně pověstné byly jeho znalosti sicilské za obě barvy. Hlavně černými má Garry spoustu krásných a vzorových partií. Je celkem zajímavé, že jak Bobby, tak i Garry hráli stejnou variantu sicilské najdrofa. Cokoliv Garry hrál, posunul nahoru. Pokud bychom se bavili o černých figurách proti 1.d4, pak to byla královská indická (hrál skoro celou aktivní kariéru), kterou se nebál zcela svérázným způsobem použít v zápase o MS s Karpovem (1990), kde v jedné partii obětoval dámu a v druhé kvalitu ( https://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=55223 ) a pak Grünfeld, který také dobře posloužil v zápase o MS s Karpovem. Garry jen mírně "líznul" počítačovou dobu, téměř všechna jeho zahájení musela být připravena v domácí pracovně se sekundanty, kde vynikal velmistr Juri Dokhojan.



Magnus Carlsen byl známý tím, hlavně na začátku své šachové kariéry, že moc teorii nemusí. Je pravda, že když se kolem roku 2006 dostal na tehdejší super turnaje, tak to hodně skřípalo co se týče zahájení. V té době, tedy kdy na špici byli hráči Anand, Kramnik, Topalov atd. bylo vizitkou super silného velmistra právě hluboká teoretická příprava - podle Kasparova. Jenomže Magnus dokázal, že i bez hluboké teorie se dají hrát skvělé šachy. Někdy kolem roku 2009 začal (na nějakou dobu) spolupracovat Magnus s Kasparovem a šlo to vidět i na zahájení. A tím pádem na celkové hře. Magnus jde rychle nahoru. Od roku 2011 až do současnosti je světovou jedničkou. 
Magnus na rozdíl od Bobbyho a Garryho netoužil (tak často) po agresivním zahájení. Ačkoliv zkusil si například klasického draka. Magnus chtěl hlavně hratelnou pozici, kde se musí tvořit vlastní hlavou. Proto u Magnuse vidíme spoustu nejrůznějších systémů, které končí jakoby "nudnou pozicí", kde ale ve skutečnosti se začíná hrát a jsou to pozice podle gusta geniálního Nora. Rád bych napsal, že pro Magnuse bylo určitě velmi důležité, že začal spolupracovat s významným teoretikem P.H.Nielsenem, který Magnusovi hodně pomohl. Před tím P.H. spolupracoval s Viši Anandem.

Kdybych měl udělat "žebříček" zahájení, samozřejmě s ohledem na tehdejší dobu. Tak by byl celkem jasným vítězem Garry Kasparov, který byl neuvěřitelným zabijákem v zahájení. Na druhé místo bych dal Bobbyho Fischera. Bobby byl ve své době vynikajícím teoretikem, navíc si všechno analyzoval sám. Nikomu nedůvěřoval, jen sobě. A na třetí místo Magnuse. Nutno ale také napsat, že Magnus začal hrát a stal se mistrem světa už v počítačové době, která zcela zásadně ovlivnila teorii zahájení. A tomu se Magnus musel přizpůsobit. I proto v jeho partiích vidíme velkou rozmanitost zahájení.

Konec 1.dílu


Robert Cvek
0x 1400x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované