1.Bobby Fischer
To asi není překvapení. Bobby byl génius, který vyhrál 19 partií v řadě s velmistry. Měl o 125 větší elo než hráč číslo 2. Dokázal například rozdrtit exmistra světa (2 roky) Petrosjana 4:0. Zcela dominoval a dokázal rozdrtit celý SSSR, což se zdálo před Fischerem zcela nemožné.
2.Garry Kasparov
Garry byl velmi dlouho mistrem světa. Zcela dominoval, vyhrával turnaje s obrovským náskokem. Dokázal drtit sám olympiské mužstva různých zemí. Dokázal několikrát porazit Karpova. Dlouho držel elový rekord.
3.Magnus Carlsen
Génius naší doby. Magnus vyhrál doslova vše co se dalo. Mistrem světa deset let. Naprostý suverén v jakémkoliv odvětví šachu. Přestože už není mistrem světa a zdá se, že se už tolik nevěnuje šachu, stále je celkem jasná světová jednička. Drží elový rekord.
4.Alexander Aljechin
Asi nikdo neuměl tak počítat, hlavně do hloubky, jako Aljechin. Hrál "sluneční šachy". Dokázal porazit neporazitelného Capablancu. Hrál neuvěřitelně na slepo. Aljechin šokoval tehdejší šachový svět svými vystoupení v roce 1930 a 1931, kdy byl zcela dominantní a vyhrál turnaje s neuvěřitelným náskokem. Zemřel jako mistr světa.
5.Emanuel Lasker
27 let mistrem světa! A ještě jako exmistr světa vítěz jednoho z největších turnajů vůbec, New Yorku 1924. Na svém vrcholu byl nezničitelný a neporazitelný. Dokázal geniálně skloubit strategií s taktikou. Byl také skvělým praktikem, odtud byl nazývám "šachovým psychologem".
6.J.R.Capablanca
Capablanca byl možná největším géniem vůbec. Jeho nadání a talent na šachy byl neskutečný. Známé vzorové partie hrál strašně rychle. Dokázal vidět všechno skoro na lusknutí prstem. Osm let neprohrál partii. Zdálo se, že ho už nikdo nikdy neporazí.
7.Anatoly Karpov
Podobný typ jako Capa. Neuvěřitelný praktik s neuvěřitelným nadáním. Brzy se stal mistrem světa a deset let vládl šachovému světu. Pro Karpova byla ohromná škoda, že nehrál zápas s Fischerem. Možná by potom byl nejlepším šachistou vůbec, protože mohl svůj talent ještě postrčit dále. Takto mu to stačilo do roku 1985.
8.Mikhail Botvinnik
Byl zakladatelem ruské šachové školy. Výborně hrál už ve 30.letech 20 století. Mistrem světa se stal až v roce 1948. Prohrál dva zápasy, ale dokázal vyhrát v odvetě, to se nikomu nepodařilo. Byl vynikající analytik a pak i trenér.
9.Viši Anand
Vynikající šachista, 5 násobný šampión. Viši je tak trochu ve stínu Kasparova a Carlsena, ale ve své době to byl vynikající šachista, nejlepší na světě. Zcela dominoval v rapid šachu, kde se s ním "vůbec nedalo hrát".
10. Boris Spasský
Boris byl sice jen tři roky mistr světa, navíc "zavalen" Bobby Fischerem. Ale v letech 1966-70 byl možná nejsilnější vůbec, ačkoliv prohrál zápas v roce 1966 s Petrosjanem. Byl to vynikající univerzální hráč.
A jaká je vaše desítka?
Tal je zde v pěkných článcích veleben pro své kombinace a oběti, klidně i věže. Ale co zápas se Spaským? Marshallův útok - pokaždé bílými sebral pěšce. Jakto, že najednou lpěl na "pitomém" pěšci navíc?
Záleží jestli šachy považujeme za sport, nebo umění. Tal byl génius, ale ne sportovec. Špatnou životosprávou si zničil zdraví a musel svůj talent prodat Karpovovi. Hra Karpova to není jen stupňování malé výhody. Pokud se jeho soupeř dostal do časové tísně, rád používal třeba oběť kvality.
Domnívám se, že nejlepší šachista je příliš obecný pojem. Pokud bychom to rozdělili na podskupiny, pořadí by bylo pokaždé jiné. 1. Nejtalentovanější (vrozené nadání - genialita), 2. Nejsilnější (dle ELO - i přes devalvaci), 3. Nejúspěšnější (turnajové výsledky se současníky) a 4. Nejpřesnější (dle stroje).
1. Capablanca, Aljechin, Tal
2. Carlsen, Kasparov, Caruana
3. Karpov, Lasker, Fischer
4. Kramnik, Fischer, Carlsen
S tím dělením na zmíněné skupiny bych souhlasil. Každá epocha má své hrdiny, opravdu objektivní srovnání snad ani není možné, každý může mít svůj názor, ovlivněný jeho naturelem, někdo třeba má rád stupňování minimální výhody - viz u Karpova, někdo zase armádu bubáků na šachovnici, jak ji uměl vytvořit Tal. Někdo zas uznává železného Tigrana, jiný zas téměř neomylného Capablancu nebo Laskera. Takže asi nelze říct, čí názor je ten „správnější“. Za mě by určitě měl být mezi nejlepšími Michal Tal.
Co zas leze ten Fischer do skupiny 3. To je pitomost. Fischer dominoval jen pár sezón. Pak se vypařil.
souhlas, ve trojce je spis misto fischera aljechin nebo jeste spise kasparov.
souhlas. navic ten elovy odstup je dan zejmena tim, ze na usa preborech nemel konkurenci. to se mu to pripisovala urcite lehceji, nez hracum SSSR, kteri se mlatili mezi sebou.
za me je na prvnim miste Lasker, pak Aljechin, pak Botvinik a pak Capa...
Za mě tam patří na první místo Kasparov, pak Carlsen a pak Aljechin.
Neomezoval bych to jen na mistry světa a připadá v úvahu minimálně Morphy.Kam ho dát,na bednu?Proč ne top?
Kdyby prohrál zápas s Petrosjanem v roce 1969, nebyl by mistrem světa. Prohrál ten první, o tři roky dříve.
No ano, přepsal sem se....
Taky je třeba přepsat New York 1927 na 1924.
V mé nejlepší desítce by určitě nechyběl Michal Tal. Jenže je strašně obtížné stanovit ta správná a objektivní kritéria, která by objektivně řekla, kdo má být první a kdo třeba sedmý, myslím si, že je to každého subjektivní názor. MC je nepochybně superhráč, o tom žádná, ale proč by měl být výš než třeba Alechin, Capablanca, dnes je prostě úplně jiná doba, dřívější mistři neměli k dispozici počítače, museli si vše nachystat a vymyslet vlastní hlavou, dnes, v době všemožných statistik a analýz je to lehčí i těžší zároven, záleží na tom, z kterého pohledu se na to podíváme. V dnešní době je obrovská konkurence, takže probít se a hlavně udržet se na samém vrcholu pyramidy je ve všech sportech nesmírně obtížné.