Šok v Amsterdamu 1956
25.11.2020 09:04 | HistorieMěli jsme nějaké šoky ohledně extraligových partií. Pojďme se podívat na jeden, co se stal na turnaji kandidátů v Amsterdamu v roce 1956.
Na druhém místě skončil Paul Keres. Ano, věčně "druhý Paul" byl i zde druhý. Když tak o tom přemýšlím, měl Keres smůlu na to, že se vždycky někdo našel, kdo hrál na vrcholu. Například Bronstein, Smyslov, pak Tal, pak zase Petrosjan... A dokonce i Spasský. Bylo by zajímavé z toho hlediska napsat (někdy) příběh o velkém Paulovi.
Třetí až sedmé místo (!) dělili Szabo, Spasský, Petrosian, Bronstein a Geller. Měli 9,5 bodů. Pak byl náš Miroslav Filip, který měl 8 bodů. Stejně měl Panno. A na poslední místě skončil Pilnik s pěti body.
Jak už víme z historie Smyslov pak porazil i samotného Botvinnika. Měl neuvěřitelnou formu. Ale odveta už byla o něčem jiném.
My se v dnešní ukázce zaměříme na druhé kolo. Hráli proti sobě dva šachisté úplně jiného stylu. Bílými hrající Tigran Petrosjan byl známý stratég a profylaktik, který každý tah velmi pozorně zkoumal z hlediska toho, co dává, respektive nedává soupeři. Nejlépe bylo každým tahem zatlouct jeden hřebík do aktivních snah soupeře. Z následující partie to jde krásně vidět. Tigran pomalu a jistě rdousí svoji oběť. Oběť? Vždyť černými hrál sám David Bronstein, nedávný kandidát o mistra světa (1951) a jeden z nejoriginálnějších šachistů vůbec. Zatímco Tigran bedlivě hasil i sebemenší jiskru, jeho soupeř rozdělával oheň na celé šachovnici.
A jak to celé skončilo? Podívejte se na ukázku. Šokem. Jak jinak. Asi si tehdy o tom ještě dlouho povídali a nemohli uvěřit co velký stratég přehlédl.
. kolo -
Fotky jsou použity z chess.com
Video bylo nahráno pro YTB Robert a Petr šachy, kde najdete 992 videí a za pár dní to číslo bude 1000
Můžete se podívat i na www.rpsachy.cz a udělat si radost třeba pěknou šachovou knížkou.
Za jednu z nejkrásnějších věcí na šachu jsem vždy považoval to, jakým je zrcadlem reálného života. Tady obdivujeme, jak Petrosjan svého soupeře krásně přehrál. Systematicky předcházel všem možným protiakcím soupeře. V šachu tomu říkáme profylaktické myšlení. V reálném světě se tomu říká princip předběžné opatrnosti. V tomto směru se lidé mají hodně co učit. Svazoví funkcionáři obzvlášť.
Známá partie. Díky.
https://chess24.com/en/read/news/paul-keres-viii-gulliver-among-the-lilliputians
Skvělé články o Paulu Keresovi vyšly na Chess24.com
https://chess24.com/en/read/news?filter=Paul%20Keres