Maďarská šachová federace bude hostit 45. šachovou olympiádu FIDE od 10. do 23. září. Tento prestižní turnaj se uskuteční v BOK Sports Hall v Budapešti, která pojme až 10 000 diváků. I když se neočekává tak velký počet fanoušků šachu, šachová olympiáda, druhá největší sportovní událost na světě podle počtu účastníků, jistě přiláká velkou pozornost v Maďarsku.
Federace čelila výzvě, když její nejlepší hráč, Richard Rapport, přijal nabídku rumunského sponzora a přestoupil do Rumunské šachové federace. I přes nabídku rumunského občanství se Rapport, narozený v roce 1996 v Szombathely, rozhodl zůstat věrný svým kořenům. Federace, pod vedením Dr. Zoltána Polyanszkého, filozofa, doktora ekonomie a náměstka ministra, úspěšně přesvědčila Rapporta k návratu do maďarského týmu.
Dalším strategickým krokem maďarské šachové federace bylo znovu angažovat Petera Leka, vicemistra světa z roku 2004. Leko souhlasil s návratem pod podmínkou, že i Rapport bude hrát za Maďarsko. S oběma hráči v týmu vypadá maďarská reprezentace silnější než v posledních letech. Poslední společné vystoupení Rapporta a Leka za národní tým bylo na šachové olympiádě v Tromsø před deseti lety, kde získali týmovou stříbrnou medaili.
Ačkoli Judit Polgár, nejlepší ženská šachistka všech dob, definitivně ukončila turnajovou kariéru, maďarský tým získal dalšího silného hráče, Sanana Sjugirova, který nedávno přestoupil z Ruska do Maďarska. Spolu se Sjugirovem a Lekem má Maďarsko na výběr dalších pět hráčů s Elo ratingem přes 2600. Bez Rapporta bylo Maďarsko jedenácté v žebříčku zemí FIDE podle průměrného ratingu nejlepších hráčů. Návrat jeho nejlepších hráčů tuto pozici dále zlepší.
Maďarsko má bohatou šachovou tradici sahající až do 19. století s legendárními hráči jako József Szén a Géza Maróczy. Budapešťský šachový klub, založený Szénem v roce 1839, byl základním kamenem maďarského šachu. Maróczy, který převzal roli nejlepšího maďarského šachisty, se stal jedním z nejlepších hráčů své éry.
Seznam maďarských světových šachových hráčů je dlouhý a zahrnuje jména jako Johan Löwenthal, Ottó Bláthy, Andor Lilienthal, László Szabó, Pál Benkö, Lajos Portisch, Zoltán Almási a slavné Polgárovy sestry. První sobotní turnaje v Budapešti jsou známé jako oblíbené místo pro získání titulových norem. Mnoho špičkových hráčů zde získalo své první zkušenosti.
Maďarská šachová federace sama o sobě má dlouhou historii. První Maďarská šachová federace byla založena v roce 1911 Dánielem Huberem a Gézou Maróczym, ale byla rozpuštěna v roce 1913. Po první světové válce byla v roce 1921 založena nová federace. Po druhé světové válce byla znovu založena v roce 1945 jako Dělnická šachová federace, ale od roku 1956 nese název Maďarská šachová federace (Magyar Sakkszövetség).
V průběhu historie získalo Maďarsko dvanáct medailí na šachových olympiádách. V roce 1978 dokonce Maďaři porazili tým SSSR a získali zlatou medaili v Buenos Aires. S návratem Rapporta a Leka má Maďarsko ambice přidat další úspěch na nadcházející olympiádě.
Úvaha o české šachové reprezentaci
Česká šachová reprezentace má také bohatou historii a několik významných úspěchů. Největším historickým úspěchem československého týmu bylo vítězství na šachové olympiádě v roce 1924, kdy tým ve složení K. Hromádka, J. Schulz, J, Vaněk a K. Skalička dosáhl na zlato. Ve Folkestone 1933 jsme byli druzí v sestavě: S. Flohr, K. Trejbal, J. Rejfíř, J, Opočenský, K. Skalička. Zmíněný Jiří Pelikán hrál za čsl. tým na olypiádách 1935, 1937 a 1939. Sluší se ještě připomenout, že v r. 1931se konala olympiáda v Praze a skončili jsme třetí (o půl bodu) v sestavě: S. Flohr, K. Gilg, J. Rejfíř, K. Opočenský, K. Skalička. Poslední medaili - stříbrnou - jsme přidali na olympiádě v Luzernu 1982 v sestavě: V. Hort, J. Smejkal, L. Ftáčník, V. Jansa, J. Plachetka a J. Ambrož.
V současnosti český šach prožívá období, kdy se snaží navázat na úspěchy minulosti. Nejlepší čeští hráči, jako je David Navara, který je dlouhodobě nejlepším českým šachistou s Elo ratingem přes 2700, patří k evropské špičce. Dalšími významnými hráči jsou například Thai Dai Van Nguyen, Štěpán Žilka, a plejáda mladých a perspektivních hráčů, kteří čekají na svou reprezentační olympijskou příležitost.
Nadcházející šachová olympiáda: Šance české reprezentace
Na nadcházející šachové olympiádě v Maďarsku má česká reprezentace příležitost dosáhnout dobrého výsledku. Klíčovými faktory budou správná nominace a forma hlavních hráčů, stejně jako týmová spolupráce. Zůstává otázkou, kdo bude hrát a kdo zůstane mimo sestavu. Není tajemstvím, že česká reprezentace často nenastupuje v nejsilnějším možném složení, ale spíše v tom, které je méně kritické vůči praktikám Šachového svazu České republiky (ŠSČR). Přesto mají čeští šachisté šanci překvapit a umístit se mezi nejlepšími týmy světa. Jak se jim bude dařit, ukáže až samotný turnaj. Vzhledem k historii a schopnostem současného týmu můžeme očekávat napínavé souboje a možná i několik překvapivých výsledků.
Výzva k diskuzi
Kdo podle vás vyhraje šachovou olympiádu? Jak dopadne česká reprezentace a podaří se jí umístit lépe než slovenské reprezentaci? Co vlastně považujete za úspěch a kde leží hranice neúspěchu? Podělte se s námi o své názory v komentářích!
Za mě nejvetší favorit USA. Jestli bude hrát Leko, tak to je síla a klobouk dole, nemá žádnou herní praxi tak 5 let. Jinak ten článek psaný chatemGPT je fakt umělý, trhá mi to oči, obraty jako "nejlepší ženská šachistka", věty divně poskládané, za mě osobně to cesta není. Raději si přečtu lidský článek, s pocity, názory, prožitky, smajlíky, kontroverzemi a i s třeba malými lidskými třeba i pravopisnými chybami.
Kapitán reprezentace má nepochybně o výkonnosti našich špičkových hráčů lepší přehled než kdokoliv z nás tady. Nebo aspoň by ten přehled mít měl. Koho nominuje, to je jeho právo, on má zodpovědnost za nominaci a za výsledek. Na evropském šampionátu jsme byli úspěšní, tak třeba uspějeme i na olympiádě. Třeba budeme mít i ten pověstný kousek štěstí, kterého je k úspěchu třeba. Já budu našemu týmu, našim hráčům a hráčkám, fandit, i kdyby tam hrál třeba Franta Ocásek z Horní Dolní nebo Bětulinka z Kozojed...byl bych hlavně rád, aby zase některého z reprezentantů nezapomněli vzít domů, aby zase někomu den před odjezdem zase někomu nevyřizovali na poslední chvíli pas nebo nesháněli na poslední chvíli náhradníka za někoho, kdo náhle onemocněl.
Kdyby to bylo na mně, snažil bych se najít takový termín MR, aby na něm hrála celá naše šachová špička + dejme tomu dva nejlepší mladíci.Aby se ukázalo jednoznačně, jak na tom kdo je s šachovou silou a kdo tedy si zaslouží být nominován na vrcholnou akci...pak by konečně mělo MR nějakou hodnotu, jak po stránce společenské, tak hlavně sportovní, byla by to u nás vrcholná akce roku a ne jak nyní, kdy to je téměř bezvýznamný turnaj...kdy se dopředu téměř se 100% jistotou ví, kdo vyhraje a otázkou je pouze, o kolik bodů před ostatními...
1. Indie 2. Čína 3.USA.
Naši skončí 24. a Slováci 31.
David, Van, Jan Vikouk, Richard Stalmach, Štěpán Žilka.
Vykouk a Stalmach nemají na Olympiádě co dělat, máme lepší hráče.
Richard Stalmach na Olympiádu patří, přinejmenším do širší nominace ano. Svými výsledky si zařazení do reprezentace určítě zaslouží.
Stalmachovi fandím, elo není všechno, nicméně na MR skončil druhý...zaslouží si být v reprezentaci, kdo tam nebyl z těch elově lepších, je to jejich problém, nikdo jim nebránil, aby se zúčastnili a vybojovali si právo reprezentovat...
Kusová jede taky? Nebo je to tentokrat neatraktivni země a tak si paní zajezd za zásluhy schová na zajimavější destinaci?
K té historii. S těmi našimi zlatými medailemi.
Vždy se psalo, učilo, ve světě i u nás, že máme předválečné stříbro, bronz.
Pak přišlo nádherné stříbro z Luzernu osmdesátých let. Vyšla knížka o Luzernu od našich (měj na mysli Československo, slovensky), kupovali jsme si jí na Václaváku při cestě do Starého města na VC ČSSR dorostu, a opět v přehledu, že nyní už 2 stříbra a bronz z olympiád.
Jasně, byla neoficiální, řekneš si.
Proběhne dalších více než 20 let, žádná změna, až najednou se blíží olympiáda v Drážďanech (2008) a Němci vydají přehled historie olympiád a nám přisoudí "plnohodnotné" zlato. Tak holt si u nás řekli, když tak o nás píší jinde, tak to po více jak 80 letech převezmeme
Jistě, měli jsme tehdá silnou a úspěšnou generaci. Na tom zlatu je zajímavé, že ok, jednalo se o neoficiální olympiádu, berme i tak. Byla to soutěž jednotliců, seštena do repre týmů, ok, může být. Nicméně ze sportovního hlediska se sečetly body ze skupin a z finále do soutěže týmů. Naši však nepostoupili, a to ani jeden, do (asi) 10ti členného A-finále, ale hráli B-finále.
Tam šly body lépe než v A-finále. Závěr: Neptej se, zlatá byla udělana, či má fanoušek jiný názor, už je ke zvážení na každým.
Doufám, že naši hráči včetně náhradníků dostanou pořádně zaplaceno ( 200 - 100 tisíc, plus premie za umístění ), aby tentokrát hráli všichni nejlepší.
https://ratings.fide.com/rankings.phtml?continent=0&country=CZE&rating=standard&gender=&age1=0&age2=0&period=2024-06-01&period2=1
Peníze na to svaz má.
To by byly vyhozené peníze. Doslova.
Takže podporovat zločinecké rejdy papalášů je v pořádku?
Obávám se, že toto svaz určitě neschválí...
Můj tip: 1. Indie 2.Uzbekistán 3. USA
Díky za tip. Indie u mě je tip na první místo. Americe až tak nevěřím, Uzbekistán vidím na bedně a nebál bych sem se dát na bednu domácí Maďary....Slováci podle mě nebudou před naším týmem, ale oba dva tými se dle mě nedostanou do TOP 20. Kolem TOP 20-TOP30 to i tak stále bude dobrý výsledek.
Začnu od konce: Je velmi obtížné tipovat, jak naše reprezentace dopadne na olympiádě, to si opravdu netroufám. Je tu mnoho faktorů, které mohou ovlivnit, zda bude reprezentace úspěšná či nikoliv. Mým přáním je, aby neskončila hluboko v poli poražených, aby naši zemi reprezentovali ti nejlepší šachisté, které naše země má. Doufám, že ze strany vedení bude uděláno a myšleno na vše, na co by myšleno a uděláno být mělo a mohlo. Přál bych si, aby se neopakovaly mnou kritizované chyby z minulých vrcholných akcí. No a pak už je to jen o tom, aby naši hráči dokázali prodat vše, co umějí a případně měli i ten potřebný kousíček válečnického štěstíčka, které obvykle ale fandí těm připraveným. Kdo někdy se věnoval sportu na vyšší úrovni, tak dobře ví, jako uzounká může být hranice mezi úspěchem a nezdarem. Není nic jednoduššího, než s nohama pod bradou, kávou na stole a stockfishem či Fritzem v pc někoho pokritizovat, že toto neviděl a zahrál takovou nebo makovou chybu a proč tam vůbec je a není tam někdo jiný, atd.
Otázky:
* Kdo bude hrát?
* Budou hrát ti nejlepší ?
* Dokáže ŠSCR zaplatit nejlepší hráče?
* Budeme mít ambice na TOP 10?
* Nebo to jen odehrajeme a splníme si povinnou účast?
Díky za komentář a připomínku. Na zlepšení nss po všech stránkách se pracuje. Od technických změn ( například zvýraznění posledního komentáře), po kontrolu češtiny, kdy se před vložením článku dávat článek ke kontrole AI, která nic nemění, ale kontroluje češtinu. Ano, k psaní článků budu přistupovat zodpovědněji, protože i vmém zájmu je posoivat tyto stránky dál. Děkuji za komentář.
Sorry, ale tu historii naší - československé - repre máte bohužel blbě.
Zlato jsme získali na první neoficiální olympiádě (která se hrála v rámci olypijských her) v Paříži v r. 1924 v sestavě: K. Hromádka, J. Schulz, J, Vaněk a K. Skalička.
Naopak ve Folkestone 1933 jsme byli druzí v sestavě: S. Flohr, K. Trejbal, J. Rejfíř, J, Opočenský, K. Skalička.
Zmíněný Jiří Pelikán hrál za čsl. tým na olypiádách 1935, 1937 a 1939.
Sluší se ještě připomenout, že v r. 1931se konala olympiáda v Praze a skončili jsme třetí (o půl bodu) v sestavě: S. Flohr, K. Gilg, J. Rejfíř, K. Opočenský, K. Skalička.
Poslední medaili - stříbrnou - jsme přidali na olympiádě v Luzernu 1982 v sestavě: V. Hort, J. Smejkal, L. Ftáčník, V. Jansa, J. Plachetka a J. Ambrož.
Děkuji moc, opraviljsem to a doplnil. Ještě jednou děkuji, PK