Praggnanandhaa o turnaji FIDE Kandidátů: „Kdybych byl praktičtější, vedl bych si lépe

16.05.2024 09:22 | Rozhovory

Nemyslím si, že je správné nazývat tento turnaj špatným,“ říká Rameshbabu Praggnanandhaa při rozhovoru s ESPN, jen něco málo přes týden po skončení největšího turnaje, kterého se dosud účastnil.

Na turnaji FIDE Kandidátů se Praggnanandhaa umístil na pátém místě v turnaji, kde hráli nejlepší hráče světa. „V určitém smyslu to byl dobrý turnaj. Na prvním turnaji Kandidátů to bylo dobré,“ dodává s úsměvem.

Před turnajem byl na světovém 14. místě a tři z těch, kteří skončili před ním, byli na 2., 3. a 7. místě (jediný, kdo byl za ním, byl konečný vítěz a dobrý přítel, Dommaraju Gukesh). A ten sedmý hráč nebyl nikdo jiný než dvojnásobný vítěz Kandidátů Ian Nepomniachtchi.

Praggnanandhaa byl jedním z rekordních pěti Indů (z 16 ve všech kategoriích) hrajících na turnaji Kandidátů, z nichž čtyři debutovali v Kanadě. To označuje za „úžasný pocit“ a dodává: „Hrát vedle mé sestry [Vaishali Rambabu] je také skvělý zážitek.

Byla to dobrá zkušenost,“ říká o turnaji. „Zvláště partie byly velmi zajímavé. Bylo tam hodně napětí, takže jsem se mohl hodně naučit. Myslím, že jsem hrál mnohem lépe, než ukazují mé výsledky. Ale někdy, ano, nedostanete ze sebe to, co byste měli dostat. [Ale] to je spravedlivé.“ Užival si hry a tvrdou práci věnovanou přípravě jak před hrami, tak před turnajem. „Snažil jsem se dát do toho všechno,“ říká. „Většinu her jsem zvládl. 

Byla to neuvěřitelná cesta pro osmnáctiletého hráče. Například jeho kvalifikační cesta na turnaj Kandidátů – porazil zmíněné světové hráče č. 2 a 3, Fabiana Caruanu a Hikaru Nakamuru na Světovém poháru v šachu 2023 a dosáhl finále proti Magnusovi Carlsenovi, který je považován za nejlepšího hráče všech dob.


Praggnanandhaa však říká, že Světový pohár měl na Kandidáty malý vliv: „Je to vyřazovací systém a je to jiný formát. Nemohu to srovnávat.“

Kde se Kandidáti liší, je délka turnaje, jak málo nejlepších hráčů se do něj dostane a jak neexistuje žádná cena pro nikoho jiného než vítěze: mimo Mistrovství světa neexistuje větší, tlakem nabitá událost v tomto sportu. Praggnanandhaa to uznává: „Před prvním zápasem jsem cítil napětí, když jsem šel a sedl si k šachovnici,“ říká.

Ale to netrvalo dlouho. „Ale zmizelo to po začátku partie. Cítil jsem se stejně jako na běžném turnaji. Řekl bych, že tam byl tlak a napětí, ale myslím, že to bylo normální. Nemyslím si, že jsem cítil nějaký extra tlak kvůli fanouškům nebo tisku. To tam nebylo,“ říká věcně. „Myslím, že jsem to bral jako normální turnaj a dělal jsem to, co obvykle dělám.“

Kdybyste nevěděli, kdo mluví, možná byste to nazvali arogancí - tak lehce odmítat tlak takové elitní akce - ale to je to, co Praggnanandhaa dělá. Položte před něj šachovnici a on se do toho pustí bez ohledu na to, kde je. „Samozřejmě záleží na tom, proti komu hrajete,“ říká tiše se smíchem, „ale na ostatních věcech nezáleží.

Ale kdyby měl šanci, co by změnil na svém přístupu k turnaji a hře? Byla tam partie s Ianem [Nepomniachtchi], kde jsem propásl svou šanci.“ Partie, o kterém mluví, se odehrála v pátém kole, kde měl Praggnanandhaa skvělou pozici, kterou Nepomniachtchi nějakým způsobem zachránil remízou: jsou to jemné detaily, které dělají na nejvyšší úrovni ten rozdíl.

Ty momenty, možná kdybych se snažil trochu víc,“ říká, „nebo možná moje volba zahájení a podobně. Možná kdybych byl praktičtější, byl bych lepší.“

Neutápí se však v tom, co by mohlo být. To nikdy nedělal. „Myslím, že v této oblasti jsem dobrý - zotavit se z jedné partie,“ říká. „Pro mě je hlavní, když mám pocit, že jsem neudělal maximum nebo jsem se nesnažil dostatečně tvrdě, pak se cítím více naštvaný. Ale když, řekněme, ztratím vyhranou pozici nebo něco podobného, jsem naštvaný pár minut. Myslím, že se z toho dokážu zotavit, protože vím, že se to obvykle nestává. Je to jen jednorázová záležitost a hraji šachy na vysoké úrovni. Dávám do toho všechno. Takže by mě to nemělo příliš trápit. Myslím, že je to spíše otázka myšlení.“ (Mimochodem, to je jeho rada pro začínající šachisty - bavte se a nestarejte se příliš o prohry... „dělejte maximum a nestarejte se příliš o výsledek“)

Nyní zpět v Indii, plní závazky vůči svým firemním sponzorům, jako je Adani Group, a odpočívá od náročného turnaje Kandidátů. Mimo příležitostné šachové diskuse se svou sestrou GM Vaishali („probíhají spontánně“) se začal věnovat jiným sportům. „Sleduji kriket,“ říká. „Myslím, že sleduji kriket. Nedávno jsem také začal sledovat badminton. Obecně se snažím číst o všech sportech.“

Má nějakého oblíbence? „To se mění čas od času. Teď mám rád Virata Kohliho. Myslím, že je to zřejmá odpověď pro mnoho lidí,“ říká. „Ale pro mě je to kvůli tomu, jak je agresivní během zápasu a kolik tomu věnuje: jako kondici.“

Klidný, nenápadný Praggnanandhaa, jehož oblíbeným sportovcem je definice hyper-agresivního alfa-atleta, může znít nezvykle, ale identifikuje společný prvek mezi nimi - tvrdou práci, kterou je třeba vynaložit, aby se stal elitním sportovcem na nejvyšší úrovni.

Součástí této tvrdé práce je nyní pokračovat dál, brát to jeden turnaj za druhým, jak to vždy dělá. Další turnaj Kandidátů bude v roce 2026, dvouletý cyklus Mistrovství světa se nyní resetuje, ale Praggnanandhaa na to zatím nemyslí. „To je ještě dlouhá cesta,“ říká. „Právě to skončilo; bylo by příliš se už dívat na další.“

Kromě toho,“ dodává s úsměvem, „není zaručeno, že se tam dostanu. Musím se nejdřív kvalifikovat.

 - rozhovor přeložen z: espn.com

10x 2223x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Igor Nemec
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+2 /-0 | 16.05.2024 22:26

patmat
Ak ste tu nejaké "osobné údaje" napísali vy sám do komentárov, tak si ich vymažete tiež aj sám. Tunajší redakčný systém to umožňuje bez časového obmedzenia (len celé komentáre). A ban vám nepomôže, lebo vaše komentáre skryje len na určitý čas.
+2 /-0 | 16.05.2024 22:56

Rubinus

Skryje jen ty rootové - a všechny ostatní odpovědi na něj. Pokud on sám někomu odpovídal, jeho komentáře budou dál vidět, ledaže by si je našel a sám smazal. Myslím, že by to šlo i s banem, v tom případě se člověk může přihlásit a psát komentáře, ty ovšem nejsou vidět, jen je na titulní stránce vždy vidět. kdo psal poslední komentář, který ovšem v daném článku není vidět, pokud je autor již zabanovaný.

+2 /-0 | 16.05.2024 23:07

patmat
Ale aj to, čo sa skryje, sa neskryje "na furt" ale len na istý čas, príspevky zabanovanovaných sú po istom čase znova viditeľné. To "skrývanie" po zavedení vlákien asi nefunguje tak, ako to bolo vymyslené.
+1 /-0 | 16.05.2024 23:14

Jiří Kadlec

Váš slovník je úžasný!

+1 /-2 | 16.05.2024 22:37