Šachové přednášky měsíc říjen 2023

09.10.2023 07:00 | Trénink

Na měsíc říjen si pro vás Robert Cvek připravil následující přednášky:

Online tréninky na měsíc říjen 2023 naleznete ZDE.
Online zahájení na měsíc říjen 2023 naleznete ZDE.


V prvních trénincích jsme se zaměřili na LOGIKU v šachu. Je to jakási vstupní brána do světa hodnocení pozice a plánování hry. Pochopení logiky šachu nám hodně pomáhá ve "zdravém hraní šachu" a tím pádem i hodnocení a plánování.

V těchto trénincích se zaměříme hlavně na HODNOCENÍ POZICE. Podíváme se JAK se hodnotí pozice, PODLE čeho a PROČ se hodnotí. Myslím si, že toto je naprosto klíčové, protože dobré pochopení "jak, podle, proč" nám ukáže hodnocení pozice = obecný návod a s tím i úvod plánování. Uvidíte sami, jak se nám zde bude hodně hodit téma které jsme probírali a sice LOGIKA v šachu. Mimochodem na LOGIKU v šachu budeme často narážet.

Plánování nebude v těchto trénincích (říjen/október) hlavní téma, ale podíváme se na úvod ohledně plánování a hlavně - a to je velmi důležité - vidět klíčové propojení mezi hodnocením pozice a plánování hry. Podíváme se také na několik příkladů, jak špatné hodnocení pozice "generuje" špatný plán = klíčem bude, abyste to velmi dobře pochopili a viděli důležitou provázanost hodnocení pozice a plánování hry.

Začneme od základních věcí co se týče hodnocení pozice a půjdeme hlouběji a hlouběji. Chtěl bych toto téma rozebrat se vším všudy. Chtěl bych vám pořádně vysvětlit (všechny) principy hodnocení v šachové partii a nakolik to ovlivňuje plánování.


Pokračujeme dále v systému 1.Jf3 s 2.g3 za bílého. V prvních dvou dílech jsme si ukazovali Grünfelda naopak a KIDa naopak s ...Jf6. V této lekci se ještě podíváme na některé systémy KIDa naopak, kdy černý nedává jezdce na f6. Tedy pořadí tahů 1.Jf3 c5 2.g3 Jc6 3.Sg2 e5 4.0-0 d5 5.d3 a nyní, když černý hraje 5...f6 nebo 5...Se7. A dále se budeme dívat, když černý reaguje fiančetem. Tedy například pořadí tahů: 1.Jf3 c5 2.g3 g6 3.Sg2 Sg7 4.0-0 a nyní když černý reaguje 4...Jc6,4...Jf6 nebo pěšci v centru.

Systém s 1.Jf3 s 2.g3 je velmi flexibilní a bílý zde má více možností (například bílý reaguje tahem c4 a přechází do anglické). V každém tréninku tyto možnosti ukáži, abyste si případně mohli rozšířit toto zahájení. Stejně tak to platí pro pozdější varianty. Protože jedna z velkých výhod tohoto zahájení je právě obrovská flexibilita a také zdaleka tolik nerozhoduje znalost konkrétních variant. Rozhoduje hlavně pochopení pozice a znalosti plánů a motivů.

Důležitá poznámka: Rozhodl jsem se po posledním online zahájení, že trochu uberu variant a více přidám vzorových partií a pokusím se to tedy více vysvětlit z hlediska motivů, plánů a tím pochopení daných pozic. Na to budu brát větší důraz. Chtěl bych, aby každý zahájení dobře chápal a dobře věděl co má dělat a proč. 


Prohlédněte si i náš e-shopkde můžete zakoupit zajímavé šachové zboží a dřevěné hračky za bezkonkurenční ceny!
Sledujte nás také na našem facebookovém profilu, novém šachovém serveru webu Roberta Cvekadenně přidáváme spoustu zajímavosti ze světa šachu.
Už jste viděli naše nová videa na youtube kanále Robert a Petr šachy a Royal Chess?

S pozdravem Jindřich Skula, člen týmu Robert a Petr šachy
0x 2108x Robert Cvek
Fotogalerie