Co se stane, když se v šachu losují pozice a teorie ztrácí smysl? Vyhraje ten, kdo šachy opravdu chápe. V Paříži to byl opět Magnus Carlsen.
Ve městě, kde se rodí umění, styl a revoluce, se tentokrát hrály šachy, které bourají zavedené pořádky. Druhá etapa nové série Freestyle Chess Grand Slam přivítala špičku světového šachu – bez zahájení, bez teoretických příprav, ale se vším, co dělá tuto hru krásnou. A právě v této nečekanosti znovu zazářil Magnus Carlsen. Ve finále porazil Hikaru Nakamuru 1,5:0,5 a turnaj s lehkým úsměvem zhodnotil jako „velmi pěknou, profesionální práci“. Žádné zbytečné napětí, žádné tiebreaky. Jen přesná ruka, klidná mysl a šachy, kde vítěz rozhoduje za šachovnicí, ne doma s databází.
Formát Freestyle šachů – známý také jako Chess960 nebo Fischerovy šachy – není novinkou, ale teprve teď přichází jeho čas. Představte si: figurky se před každou partií losují, vzniká 960 různých startovních pozic, ale pravidla zůstávají stejná. Výsledkem je svět, ve kterém přestává platit teoretická převaha a začíná skutečná hra. Intuice, cit, schopnost rychle pochopit pozici – právě tyto dovednosti se ocitají v popředí.
Myšlenku kdysi oživil Bobby Fischer, ale až v roce 2024 dostal tento formát důstojnou scénu. Turnaj Freestyle Chess G.O.A.T. Challenge v německém Gut Weißenhaus, pořádaný podnikatelem Janem Henricem Buettnerem a právě Magnusem Carlsenem, nabídl klasické tempo, velká jména a šach bez příprav. Carlsen nejenže vyhrál, ale také spoluinicioval vznik nové série Grand Slam. Paříž je její druhou kapitolou – a znovu s norským rukopisem.
Finálový duel proti Nakamurovi začal výhrou bílými a už po první partii bylo jasné, kdo drží nitky. Ve druhé partii, hrané černými, Carlsen jednoduše zjednodušil pozici, výměnou po výměně převedl partii do věžové koncovky a soupeři nedal žádnou šanci. Vítězství s lehkostí, jakou si může dovolit jen ten, kdo chápe šachy hlouběji než většina světa. Nakamura po prohře přiznal: „Hrát proti někomu, kdo se spokojí s málem a má na to, je extrémně těžké.“ A měl pravdu.
Zatímco Carlsen slavil, o třetí místo se tvrdě bojovalo mezi Fabianem Caruanou a Vincentem Keymerem. Aspoň to tak vypadalo na papíře. Ve skutečnosti Američan nedal mladému Němci šanci – v první partii získal výhodu a ve druhé už jen kontroloval situaci. Výsledek 1,5:0,5 mluví jasně. Caruana si kromě třetího místa a šeku na 100 000 dolarů zajistil i účast na letní etapě v Las Vegas.

Keymer, který šokoval svět vítězstvím v lednové premiéře ve Weißenhausu, tentokrát neoslnil. Přesto potvrdil, že ve světě Freestyle šachu, kde se nikdo nemůže schovat za teoretickou přípravu, je jeho kreativita nebezpečná.
Zato páté místo bylo výsledkem trpělivosti a nervů ze železa. Arjun Erigaisi čelil Maximu Vachier-Lagravovi, který hrál černými a musel vyhrát. Francouz tlačil, hledal výhodu, ale mladý Ind se nezlomil. Po dlouhé technické partii udržel remízu, která mu zajistila nejen pátou příčku, ale také prémii 50 000 dolarů. Vachier-Lagrave skončil šestý – a jistě si bude klást otázku, kde mu výhra proklouzla mezi prsty.
Závěr turnaje přinesl i jednu podivnost. V zápase o sedmé místo se Ian Nepomniachtchi utkal s Nodirbekem Abdusattorovem. Uzbek bojoval, hrál aktivně, ale v rovné pozici náhle rezignoval – vědom si toho, že remíza mu stejně v zápase nestačí. Nepomniaščij bral 30 000 dolarů, Abdusattorov zůstal bez výhry i bez odměny, ale se ctí. Hrál naplno až do konce.

Konečné pořadí – Freestyle Chess Grand Slam Paris 2025:
Magnus Carlsen (Norsko) – $200 000
Hikaru Nakamura (USA) – $140 000
Fabiano Caruana (USA) – $100 000
Vincent Keymer (Německo)
Arjun Erigaisi (Indie) – $50 000
Maxime Vachier-Lagrave (Francie)
Ian Nepomniachtchi (Rusko) – $30 000
Nodirbek Abdusattorov (Uzbekistán)
Další zastávka série už klepe na dveře. Grenke Freestyle Open odstartuje 17. dubna .
Z diváckého hlediska vidím ve "Fischerkách" velkou budoucnost. Ty partie jsou všeobecně atraktivnější, už jen kvůli tomu, že bílý někdy začne s dost velkou výhodou, takže hned od začátku začínají nejsilnější hráči světa v horší pozici... a to se tolik nevidí.
No a z pohledu šachového kanálníka mě hřeje na srdci, že i špičkoví hráči v tomto formátu ukazují, že jsou pouze lidé a ne stroje. To množství chyb je neporovnatelné s klasickým šachem.
.....David Navara je dobrej v této metodě -----šachu -----já tomu zatím nemůžu přijít na chuť ----mě by asi nejvíc --- ,, SRALO ,, ---- to stavění těch pozic ----vždycky -----pokaždé jiná ---- a co gdiš si to poskládáme --- ,, blbě ,, ----co potom ? ... :-) .... né sranda :-) ---- ale je to oprus :-)....jj....