Olympiáda den první

29.07.2022 16:45 | Zprávy

První den jsme měli šachový zákusek jménem Portoriko. To byl předkrm mužského týmu. Ženy měly tým Andory. Zákusek dostaly i týmy Slovenska. První den je prostě den "rozpumpování" šedých buněk mozkových. Ačkoliv úraz se může stát i v prvním kole.

-
Pěkně vyhrál i David Navara, který využil nedobrého postavení soupeřova krále.

Vyhrál také Zbyněk Hráček, který získal po zahájení ideální strategickou pozici - černý měl slabý bod d5. Rád bych upozornil na strategickou parádu: 21.g4!! po čemž to je + - nebo také 1-0.

Těžkou partii měl Peťo Michalík. Jeho soupeř hrál zdravě a silně. Získal lepší pozici a náš borec vynalézavě obětoval pěšce. Zdálo se, že jeho soupeř, slabší skoro o 500 elo bodů, bude opakovat tahy, ale po 25 minutách přemýšlení se rozhodl hrát na výhru (!) To byl tah 32.c4!? Viz partiová příloha.

-

Konečný výsledek ČR - Portoriko 3,5:0,5

Ženy byly také (samozřejmě) velkými favority, hrály s Andorou. A zcela zaslouženě vyhrály 3,5:0,5. Jenom trochu nepříjemné bylo, že záhy po zahájení přenosu na chess24 ženy "prohrávaly" na 2. a 3. šachovnice, ale (samozřejmě) šlo o špatný přenos (výsledek).

Muži Slovenska měli tým Mali. První kolo vynechala slovenská jednička Jerguš Pecháč. Výkon byl jasný a rychlý: 4:0 pro tým Slovenska. Když jsem zkoumal jak stojíme my - a nakoukl jsem jak hrají Slováci - tak jsem viděl pěkně pod sebou 4x 1-0. Profesorský výkon :-)

Ženy hrály s týmem Nepálu a zcela zaslouženě vyhrály 4:0.

První kolo bývá na podobných reprezentačních akcích opravdu jen "rozcvičkou", ale hned to další kolo už může přinést lecjaká překvapení. Jednotlivá překvapení mohou ale být i v prvním kole, jako například remíza Levona Aroniana, ještě v pozici, kde stál na prohru! Viz. partiový příklad.