Olomoucké šachové léto zahájí simultánka Davida Navary na Horním náměstí

06.08.2024 08:00 | Domácí zprávy

Čtvrtstoletí své existence oslaví letos tradiční mezinárodní šachový festival Olomoucké šachové léto – Memoriál Jaroslava Fuksíka, který se v Olomouci koná pravidelně od roku 1998.

 Vzhledem ke dvouleté covidové přestávce se letos uskuteční jeho jubilejní 25. ročník

Tradiční je i místo konání festivalu – konferenční sály Hotelu Flora, kam se ve dnech od 10. do 17. srpna 2024 sjede na 300 šachistů ze 27 zemí a 5 kontinentů. Nejdelší cestu na Hanou budou absolvovat hráči z Austrálie, Japonska, Indie, Jihoafrické republiky, Peru, USA nebo Kanady.

Obsah obrázku venku, obloha, budova, strom

Popis byl vytvořen automaticky

Hotel Flora – tradiční místo konání festivalu Olomoucké šachové léto

Festival odstartuje v pátek 9. srpna 2024 od 16 hodin populární šachovou simultánkou pod širým nebem na Horním náměstí v Olomouci. Pro slavnostní jubileum festivalu si pořadatelé připravili bonbónek v podobě výjimečného aktéra simultánky. Letos jim nebude nikdo jiný než nejlepší český šachista posledních dvou dekád a jednička českého žebříčku velmistr David Navara. David se do Olomouce vrací po dlouhé době. Účastnil se prvních ročníků festivalu a úspěšně zde tehdy ve svých 13 a 14 letech bojoval o normu mezinárodního mistra. Přímo před olomouckým orlojem bude proti třináctinásobnému mistru ČR a trojnásobnému mistru Evropy v bleskovém šachu bojovat současně 24 soupeřů. Předpověď počasí je zatím příznivá, takže na páteční šachové odpoledne srdečně zveme jak zájemce o hru, tak i diváky. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost setkat se s žijící legendou českého šachu!

Obsah obrázku obloha, venku, mrak, oblečení

Popis byl vytvořen automaticky

Simultánka s velmistrem Pavlem Šimáčkem na Horním náměstí (2023)

Obsah obrázku Sálové hry a sporty, Lidská tvář, osoba, Hry

Popis byl vytvořen automaticky

Velmistr David Navara, česká šachová jednička

Hlavní festivalové turnaje budou zahájené v sobotu 10. srpna 2024 v 16 hodin. Nejlépe obsazeným turnajem bude velmistrovský VALOZ CUP, kterého se účastní trojice velmistrů. Loňské prvenství přijede obhajovat Tomáš Polák, aktuálně 9. hráč českého žebříčku, který je také kapitánem české ženské reprezentace. Trio velmistrů dále doplní Petr Neuman a Milan Pacher ze Slovenska. O zisk velmistrovské normy, nezbytné pro udělení titulu velmistra, v tomto turnaji bude bojovat 7 dalších hráčů. Mezi nimi bude největší pozornost jistě poutat turecký mistr FIDE Atilla Kuru, kterému je pouhých 13 let. Z českých hráčů přijede o velmistrovskou normu bojovat Jakub Stinka. Na startu najdeme také druhého vítěze z loňského roku, kdy se hrály dvě skupiny velmistrovského turnaje, Jacka Szweda z Polska. 

Obsah obrázku Sálové hry a sporty, šachy, desková hra, Hry

Popis byl vytvořen automaticky

Velmistr Tomáš Polák, loňský vítěz velmistrovského turnaje

Kvalitní obsazení mají také další dva uzavřené mistrovské turnaje PROCLIENT CUP a OPTIMTOP CUP. Tyto turnaje, ve kterých vždy startuje početné pole mladých talentovaných šachistů, lze označit za souboj generací. Vždyť věkový rozdíl mezi nejstarším účastníkem toho klání mezinárodním mistrem Aloisem Lančem ze Slovenska a českým talentem mongolského původu Bayarjavkhlanem Delgerdalaiem ze Starého Města (2. hráčem českého žebříčku do 14 let), je úctyhodných 62 let! Mezi největší favority mistrovských turnajů budou patřit dva osmnáctiletí hráči – Valentyn Prokofiev z Ukrajiny, který hrál skvěle na letošním pardubickém Czech Openu a splnil zde normu mezinárodního mistra a Šimon Rybka, druhý nejlepší slovenský dorostenec. Silnou konkurencí jim jistě bude také jen o rok starší Tripathi Adarsh z Indie, který do Olomouce přijíždí obhajovat loňské prvenství. Jedinou ženskou účastníci v mistrovských turnajích bude velmistryně Lenka Ptáčníková reprezentující Island, ale pocházející z nedalekého Prostějova. 

Obsah obrázku osoba, Sálové hry a sporty, šachy, Šachovnice

Popis byl vytvořen automaticky

Třináctiletý talent Bayarjavkhlan Delgerdalai ze Starého Města

Do otevřeného turnaje je letos přihlášeno 101 účastníků. Nejvýše nasazenými jsou Roman Závůrka, čtyřiadvacetiletá Vishwa Shah z Indie a Gerrit Prakken z Holandska. Stejně jako v loňském roce se bude open hrát v salonku v 10. patře Hotelu Flora, kde si hráči budou užívat nejen krásné kombinace na 64 polích, ale také nádherné výhledy na historické centrum Olomouce a široké okolí. 

Obsah obrázku oblečení, stůl, obloha, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

Otevřený turnaj hraný v 10. patře Hotelu Flora s krásným výhledem na město (2023)

Již potřetí za sebou se v hanácké metropoli uskuteční také otevřené Mistrovství České republiky seniorů v kategoriích S50 a S65. Boje o přebornické tituly mezi nejstaršími šachisty lákají do Olomouce rok od roku více hráčů. Letos se jejich celkový počet blíží 150. V kategorii nad 50 let budou mezi favority patřit obhájci loňského zlata a stříbra domácí Jan Bartoš a Tom Wiley z Anglie, který je pravidelným účastníkem festivalu již více než 20 let. Obhajobu se jim bude snažit letos překazit nejvýše nasazený Milan Kolesár ze Slovenska. Mezi účastníky kategorie nad 65 let nechybí nikdo z trojice loňských medailistů – Vlastimil Sejkora, Petr Mlýnek a Alois Bartoš. Mezi aspiranty na titul však musíme zařadit i ratingově nejsilnější hráče v této kategorie – Lubomíra Kišu, mezinárodního mistra Zdeňka Beila a Zdeňka Urbana

Obsah obrázku oblečení, osoba, stůl, interiér

Popis byl vytvořen automaticky

Účastníci Mistrovství České republiky seniorů v šachu (2023)

Jednotlivá kola všech hlavních turnajů začínají shodně vždy v 16:00 hod. s výjimkou posledního kola, které je na programu v sobotu 17. 8. 2024 od 9:00 hod. Slavnostní zakončení festivalu proběhne v sobotu v 15:30 hod. Diváci mají vstup do hracích sálů v Hotelu Flora zdarma

Celkem 40 partií z jednotlivých turnajů bude přenášeno on-line na internetu, kde je budou moci sledovat fanoušci z celého světa. Bližší informace o festivalu, průběžné výsledky, fotografie a odkazy na on-line přenos partií naleznou zájemci na webových stránkách pořádající Agentury 64 (www.a64.cz) nebo přímo na stránkách festivalu na adrese https://www.a64.cz/tournaments/olomouc2024/

Pořadatelé letos opět připravili pro účastníky hlavních festivalových klání, ale i pro další zájemce z řad šachové veřejnosti tradiční doprovodné turnaje. V úterý 13. 8. 2024 se uskuteční otevřený turnaj v rapid šachu a ve čtvrtek 15. 8. 2024 otevřený turnaj v bleskovém šachu. Začátek obou je shodně v 9:00 hod.

A jelikož nejen šachem je na olomouckém festivalu živ člověk, mysleli organizátoři také na hráče, kteří si chtějí od týden trvajících bojů na 64 polích v mezičase také trochu odpočinout. V rámci nešachového doprovodného programu tak budou moci zájemci absolvovat třeba komentovanou prohlídku města Olomouce nebo se zúčastnit exkurze do Pivovaru Litovel. 

Festival Olomoucké šachové léto 2024 se koná za finanční podpory Statutárního města Olomouce a Olomouckého kraje. 


Jakub Fuksík
ředitel festivalu Olomoucké šachové léto


Kontaktní údaje:

telefon – 608 366 484
e-mail – a64@proclient.cz
web – www.a64.cz


31x 4008x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (31) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Zdeněk Janda

Těch 40 slibovaných onlinek najdu , prosím , kde ?

+1 /-0 | 10.08.2024 20:37

Remcik z Banika

Online je zde

+0 /-0 | 10.08.2024 23:38

xdavx x

startovne 12.500 a prvni cena 5.000... Sachisti jsou skutecne magori. S kecama ze se primarne jedna o normy vylezte na strom... ale kdyz s tim nemate problem pak se nedivim vubec nicemu, ani nejdrazsim energiim v EU i kdyz mame prebytky na export... 

+4 /-5 | 06.08.2024 15:37

chess64geek

V normových turnajích to nebývá zvykem. Je třeba ze startovného zaplatit vysoké odměny a pobytové náklady velmistrům, kteří tento turnaj hrají jen proto, aby je porazili namotivovaní "chytači norem", a sebrali jim Elo - mimochodem aby získali normy dost usnadněným způsobem, pokud chtějí normy bez placení takových částek, mohou se pořád přihlásit na nějaký silný otevřený švýcar. Do takového uzavřeného turnaje jde hráč výhradně jen proto, aby normu získal a Vámi účelově uvedená částka 12500 Kč se týká nejnižšího elového pásma, které ani nemusí být do turnaje přijato. Pokud chcete srovnávat s konkurencí, např. pro české hráče oblíbená série uzavřených turnajů v Maďarsku: Vezerkepzo/First Saturday má částky dost podobné, akorát že finanční ceny pro vítěze ani nejsou vůbec. https://vezerkepzo.com/ https://dev.firstsaturday.hu/wp-content/uploads/2024/05/firstsat_programme_2024-GM-IM.pdf

+5 /-0 | 06.08.2024 19:00

lykan

Pokud si pamatuju dobře, jedna z norem musí být ze zavřeného turnaje. Takže pokud někdo chce IM nebo GM titul, tak se těmto drahým účelovým zavřeným turnajům nevyhne.

+0 /-0 | 08.08.2024 15:50

chess64geek

Ne nemusí. Jedna z norem naopak musí být z velkého švýcaru, ME/MS/olympiády/MČR. Takže žádost se 3 velkými švýcary je v pořádku, třemi zavřenými turnaji ne.

+2 /-0 | 08.08.2024 17:18

pravda_vitezi

Vzhledem k tomu, že sis vybral uzavřenej GM turnaj, tak těm klukům asi nejde o finanční cenu, ale spíš o možnost si uhrát tu normu. Ale nevadí. Plivnutí proběhlo.

+4 /-1 | 06.08.2024 17:09

David Navara
Trochu se divím, že ti samí lidé, kteří zmiňovali, že v Pardubicích letos byla minimální šance uhrát velmistrovskou normu, kritizují, že se v uzavřených turnajích za účast platí. Jelikož u nás je momentálně jen jeden otevřený turnaj s dobrými šancemi na boj o velmistrovskou normu (Open Teplice), je to celkem logické. V uzavřených turnajích pořadatelé zajistí účast velmistrů a platí jim ubytování i startovné. Na mistrovství ČR amatérů hráči mají šanci bojovat o velké finanční ceny, v uzavřených turnajích pro změnu mají šanci bojovat o normy. Pokud budou úspěšní a vybojují si titul, peníze později získají zpět na startovném nebo na honorářích.
+4 /-1 | 08.08.2024 07:21

Petr Koutný
Ještě bych dodal, že průměrných velmistrů je tolik, že jsou stále amatéři a šachy jsou pro ně jen koníček. Uhrát si GM ještě neznamená, že e se investice vrátí. A tipuji, že inflace titulu GM a s nim i jeho cena a odměna za partií půjde dolů. Přesto je jen na organizátorech jaké si dají startovné a jen na hráčích, kam pojedou. Ostatní o tom můžou jen debatovat, ale o nich to opravdu není.
+2 /-1 | 08.08.2024 18:55

xdavx x
Tak ještě jednou. První cena 5.000 vlezne 12.500. Jedna se o maximální částku pro lidi s nejnizsim přípustným elem. Můj příspěvek se tykal faktu, ze takové podmínky může akceptovat jen magor. Každý si může vybrat zda magor v dobrým nebo špatným. Jak se pise níže, společně s náklady na ubytování a stravu, jde cena dál výrazně nahoru. Není divu , ze jsou sachisti v drtivé většině opuštěni stari mladenci ... P.S. kolik těch gm norem se uhraje? 0?1? Vsazim spis tu nulu.... A to se skutečně vyplatí.... Pořadateli určitě.
+4 /-2 | 08.08.2024 09:34

Kamil Mihálik
Skvelý príspevok pán Navara. Lenže tu sa nekritizuje, že za účasť sa platí. Nech sa platí, ale kritizuje sa skôr to, že za také štartovné minimum je 6 500 Kč dostane víťaz len ako aj ostatní smiešne peniaze. Tých 5000 Kč pre víťaza je čo za odmenu za skvelý výkon a navyše aj prácu? Veď aj na Slovensku je v úplne slabých OPEN odmena 200-300 eur. S tými normami uvidíme, koľko hráčom sa oplatí to reálne. Koľko z nich tú normu reálne získa. Veľmajstrovská norma bude veľmi náročná a utópia pri tom obsadení, hoci skôr budú môcť získať niečo tí 4 hráči s FM. Tak OK, ako norma IM nemusí byť vôbec zlá... Šancu uhrať hneď titul na turnaji má minimum šachistov podľa ELO... Budú musieť ísť väčšinou ešte aj na ďalšie turnaje.
+0 /-1 | 08.08.2024 08:48

Stanislav Komín

Vidíme obrovský rozdíl v příspěvcích pana velmistra Navary, který píše zasvěceně, má za sebou nespočet úspěchů (a totéž zřejmě platí i o chess64geek) a rozumováním kritiků, pro něž je i titul FM vzdálený jako vrchol K2...

+2 /-3 | 08.08.2024 10:03

Kamil Mihálik
Nie všetko je len o tituloch a každý nadšenec má právo určite na názor. Podobné názory pán Komín si strčte niekam. Ľudia sa môžu o šachy zaujímať a písať názory. Nech sa dívam, ako sa dívam za veľa nestojí. Keby bol to fakt skvelý turnaj (s množstvom šachistom nad 2500 a doplnok s nejakými silnejšími IM) s priemerným ELO okolo 2450-2500, že sánka dole OK. Lenže problém je ten, že priemer turnaja je nejakých 2390 ELO, čo je dostačujúce možno tak pre tituly IM, ale asi nie pre tituly GM. O tom sa píše. Nejaké GM normy sa budú uhrávať veľmi ťažko. Stačí možno jedna prehra a remíza je aj asi po šanci na normu. Tiež myslím si, že videl som už aj lepšie uzatvorené turnaje v ČR, či na Slovensku. Uvidíme, že kto má pravdu, že koľko GM noriem sa rozdá z toho turnaja. Tvrdím, že 0-1 a uvidíme, kto má pravdu. Tiež tvrdím, že po tomto turnaji nespoznáme takmer určite ešte nového hráča, ktorý by uhral veľmajstrovský titul na tomto turnaji. Budú musieť ísť ešte aj na iné turnaje... Na to si aj vsadím a nemusím mať ani šachovú silu na to, aby som tvrdil, že nikto neuhraje ani titul veľmajstra na tomto turnaji, lebo ašpiranta ani tam nevidím podľa ELO, čo by mohol ísť nad 2500. Také je to slabšie. :) Uvidíme, či mám pravdu a neurve niekto za 1 takýto uzatvorený turnaj takmer 100 bodov alebo nie... Mne sa to zdá nemožné...
+3 /-2 | 08.08.2024 10:47

chess64geek

Bohužel máte celkem silnou neznalost normových pravidel, zdá se, že ačkoliv to zde rozebíráte, tak jste handbook ani nečetl. Minimální rating potřebný pro GM normu je 2380, kdy se většinou organizátoři snaží právě co nejblíže přiblížit této hodnotě, jelikož s vysokými Ely se sice snižuje počet bodů nutných k normě, ale po většinou se enormě zvyšuje síla hráče a dá se dokázat, že uhrát 7/9 proti 2380 je pravděpodobnější než 6,5 proti 2450. Mezi hráči 2380 a 2450 je o mnoho větší rozdíl než 1500 a 1570. Bylo by to ještě dražší a i hráčsky obtížnější.  Zatímco se dokážu smířit s tím, že "šachisti jsou magoři" protože ano, pro musí být (v dobrém) opravdu blázni do šachů, aby hráli tak dobře, aby tituly získali a takové turnaje se jim vyplatili, také souhlasím s tím, že nad rámec toho všeho, prostě můžeme uvažovat princip poptávky a nabídky, že když tyto podmínky jsou a hráči je akceptují, proč jim to zakazovat, bohužel u vás se mi zdá (nechci být povýšený), že komentujete něco, čemu vůbec nerozumíte a kde nemáte žádnou praxi.

+2 /-0 | 08.08.2024 17:30

Kamil Mihálik
Veď uvidíme chess64geek, či máte pravdu, že koľko GM noriem sa rozdá z tohto turnaja, keď tvrdíte, že je to také veľmi pravdepodobné a máte znalosti také, aké máte. Pravidlá udeľovania noriem ovládam, ale viac sa mi páčia iné turnaje, kde si príde nielen organizátor, ale aj ostatní, čo sa zúčastňujú ich na svoje tj. prestíž, kvalita, ceny, dobre podmienky. Ja mám úplne radšej turnaje, kde môže niekto získať okamžite veľmajstrovský titul a tú aj vinou podmienok takého ani vidím, čo by sa prihlásil na to. :) Aj pre organizátora je potom skvelá reklama, keď niekto na jeho turnaji získa ten veľmajstrovský titul. Bohužiaľ v ČR aj v SR je ťažké niečo podobné zorganizovať a preto musia chodiť talenti väčšinou inde za normami a uhrávajú ich v zahraničí. Pretože doma nevie nikto taký turnaj urobiť. Tiež vychovať slovenského, či českého veľmajstra je ťažké... Veď v ČR, kým sa objavil nejaký nový hráč s veľmajstrovským titulom s českým občianstvom trvalo 5-6 rokov, čo je šialene dlhá doba. Aj to ten posledný uhral poslednú normu (neuhral v ČR, ale asi v neďalekom v Poľsku). :D O tom píšem. Pričom v zahraničí je veľmajstrov už ako húb po daždi a Petr napísal o tom nedávno pekný článok....
+1 /-1 | 08.08.2024 18:14