Strategický trénink s Robertem Cvekem
06.10.2021 05:05 | TréninkMožná to znáte. Odehrajete zahájení a přepadne vás pocit tuláka ztraceného na cestě za poznáním. Prostě jak najít ten správný tah? Jaký plán mám hrát? Kde najít ten nejlepší tah? Odpověď najdete možná v tomto článku.
Jednoduchá pozice, jednoduchá otázka: Co má hrát bílý a proč?
Možná těžší otázka pro šachové historiky. Víte kdo hrál a kdy tuto partii?
Ale zpět k této pozici. Jak najít správný tah? Možná pomůže vidět pozici pohledem našeho soupeře. Tedy, když se zeptáte, co by hrál soupeř, kdyby byl na tahu? Pak možná začnete nacházet ty správné myšlenky a ty správné tahy.
Druhá nápověda a nebo otázka může znít asi takto: Kdo stojí lépe a proč? A když najdete i tady správnou odpověď, pak budete hodně blízko najít ten nejlepší tah.
Ten kdo se ptá, často najde odpověď. V šachových učebnicích se hodně píše o tom jak hrát šachy. V každé dobré šachové knížce najdete spoustu rad a pouček, jak hrát lepší šachy. Jednou z těch, které mám rád, je poučka s otázkou! Je moudré se během partie ptát sám sebe! Snažit se hledat na naše otázky odpovědi. Můžeme se ptát na cokoliv. Tedy skoro na cokoliv. Není moudré se ptát během šachové partie na to, co bude zítra na oběd. Ale je moudré se ptát například: Co chce hrát soupeř? Není můj tah chyba? Co hrozí můj soupeř? Kdo stojí lépe a proč? Jaká je moje nejhorší figurka? Jaká je nejlepší soupeřova figurka? Kde má soupeř slabiny? Na kterém křídle mám hrát? Jaké je centrum? Kdo má lepší figurky?
A přesně o tom je dnešní pozice. Ptejte se a snažte se najít nejlepší tah bílého! A přesně o tom je dnešní video. Video, kde uvidíte jak Robert Cvek trénuje. Jak přemýšlí a jak za šachovnici pracuje.
Kdo se podívá na toto video, možná si všimne několika vychytávek. Líbí se nám možnost, upravovat si video ve studiu a každým dnem se učíme nové a nové vychytávky. Není to zatím žádný Holywood, ale kdo si pamatuje naše první videa na youtube, nahrávané na web kameru a hodně primitivním programem, pak si možná řekne, že je to další krůček v před.
A vlastně o to nám jde. Chceme spolu s našimi fanoušky dělat každý den malé krůčky. Chceme jít společně tou naší šachovou cestou. Cestou, kde nahráváme videa, píšeme články, organizujeme přednášky, budeme organizovat tábory pro dospělé, vydáváme šachové knížky a společně jsme jedna velká rodina.
Za ty roky se opravdu nebojím říct, že jsme velká šachová rodina!
Děkuji Martine za komentář. Přesně takové komentáře nám říkají, jak to udělat příště zase o trochu lépe. Díky moc. Petr
Pan Pohoda - děkuji za komentář. Je to první krok, kde se spoustu věcí v postprodukci učíme. Spíš nám šlo o to, jestli to je správný směr. Jak jsem psal v článku, ještě to není " Holywood ", ale je to cesta, po které chceme jít. Dříve jsme nahráli video a šlo na Youtube. Dnes některá videa hodíme do studia a zkoušíme si s ním pohrát. Vkládání textů už je samozřejmost, teď jsme vložili šachovnici, příště zkusíme si s tím jinak pohrát. Pan Pohoda děkuji za komentář, pomáhá nám přemýšlet jak se dál posouvat. Pěkný den, Petr
Grafická šachovnice vložená do videa hodně pomáhá. Ukazovat něco pouze na šachovnici na stole, by nemělo smysl. Ale i tak, ještě spousta věcí se ukazuje jen na šachovnici na stole nebo „ve vzduchu“, a to se špatně sleduje.