Nejprve fakta: Magnus Carlsen a Ian Nepomniachtchi se dostali do finále mistrovství světa v bleskovém šachu. Toto finále se hrálo na čtyři partie a v případě nerozhodného výsledku na partie rychlé smrti – první vítězství rozhoduje zápas. Obhájce titulu Carlsen vyhrál přesvědčivě první dvě partie a vypadalo to, že míří za dalším titulem. Nepo se ale vzepjal k mohutné odpovědi a vyhrál rovněž dvě partie v řadě. Začaly se tedy hrát partie prodloužení, kdy se střídaly barvy a každá partie mohla rozhodnout zápas a titul. Tři partie se hrály, tři partie skončily remízou. Potom Carlsen nabídl soupeři, že můžou titul mistra světa sdílet, Nepo souhlasil a po menším čekání tento konec schválila i FIDE. Máme tak dva mistry světa: Carlsena a Nepomniachtchiho.
Co si o tom myslím? Jakožto divák se cítím, jako by bylo mrháno mým časem. Jakožto šachista se cítím, jako by šachy byly v hluboké krizi. Jsem smutný a naštvaný a pro hráče nemám pochopení. Pojďme si rozebrat, proč je toto řešení naprosto absurdní.
- Zakončení turnaje je zklamání
Jako divák chci, aby se o titulu rozhodlo na šachovnici. Chci vidět, který tah, které rozhodnutí bylo to osudové. Chci vidět boj na krev, kdy do toho oba hráči dají všechno a nakonec je korunován vítěz. To je ostatně smysl sportu: někdo vyhraje a někdo zase prohraje.
- Hráči jsou měkcí, nemají hlad po vítězství.
Pro oba protagonisty jsem ztratil respekt. Údajně byli unavení, protože hráli ten den už 15 bleskovek. To jako vážně? Nadal a Djokovic hráli šest hodin fyzicky i mentálně náročnou bitvu o titul v Melbourne roku 2012 a i když v závěru sotva stáli na nohou, šli do toho do posledního míčku, dali do toho úplně vše. A o tom to přece je. Umí si někdo představit Federera s Nadalem ve finále Wimbledonu 2008, za stavu 6:6 v pátém setu, že by si řekli: nebudeme to hrotit, já si budu držet své podání, ty to své, a dřív nebo později nám dovolí ten titul sdílet. Čistě teoreticky se to stát mohlo. Ale nikdy by se to nestalo, protože Federer s Nadalem jsou praví sportovci, ne jako ty naše dvě šachové primadony, které jsou „unavené“ po 15 bleskovkách! Asi to bude pro ně překvapení, ale jedná se tady o titul mistra světa: to nemá být jednoduché, má to být únavné, těžké, frustrující!
Příkladů je možné uvést hodně: Hokejisti v sedmém utkání finále NHL, místo dalšího prodloužení, si řeknou: hele ještě by někdo prohrál, pojďme si to radši rozdělit. Fotbalisté ve finále MS místo dalšího kola penaltového rozstřelu si můžou říct to samé a je to úplně ten samý princip.
- Carlsen ovládá FIDE, která tančí, jak on píská.
Dvakrát během jednoho turnaje Carlsen dosáhl toho, že FIDE v jeho průběhu změnila pravidla tak, aby to jemu vyhovovalo. Nejprve v aféře s riflemi a teď umožnila sdílet titul. Carlsen má za sebou armádu sponzorů a fanatických fanoušků, kteří sledují šachy jen kvůli jeho osobě a vše co udělá, je pro ně svaté. Svou mocí a vlivem již dávno přerostl FIDE a dělá si v podstatě co chce. Nezpochybňuji fakt, že díky Carlsenovi přistálo ve světě šachu mnoho dolarů. Ale za jakou cenu?
- Z logiky věci, mistr světa může být jen jeden.
Před několika lety sdíleli Carlsen, Caruana a Aronian titul na Sinquefield Cupu, protože měli stejně bodů a v pravidlech bylo, že do tie-breaku postoupí pouze dva hráči s nejlepším pomocným hodnocením. To hráčům nepřišlo fér a tak se dohodli na sdílení titulu. V dané situaci to mělo svůj smysl, byť bych radši viděl tie-break se všemi třemi hráči. Každopádně je to Sinquefield Cup, sice prestižní turnaj, ale tři vítězové nijak zásadně nevadí.
Tady se ale bavíme o Mistrovství světa – o turnaji, který má za cíl korunovat jednoho šampiona. Navíc, jedná se o turnaj hraný systémem play-off, kdežto Sinquefield Cup byl klasický round robin turnaj. V play-off systému nemá sdílení titulu žádný smysl, protože je speciálně nastaven tak, aby vyprodukoval jednoho vítěze.
Námitky:
Ale co když budou hrát donekonečna?
Čistě matematicky je samozřejmě možné, že odehrají sto partií a bude to sto remíz. Stejně jako v tenise může dojít na nekonečný game přes shodu a výhodu, nekonečný tie-break atd. Jenže hádejte co? Ještě nikdy se to nestalo. Pravděpodobnost a rozum jasně říkají, že rozhodnutí padne. Navíc tady se bavíme o bleskovém šachu. Něco jiného by byl klasický šach, ale v bleskovém šachu je to opravdu jen otázka času, než někdo udělá chybu. Carlsen a Nepo odehráli v prodloužení tři partie. Tři. Možná bych chápal jejich žádost, kdyby jich odehráli třicet a i tak bych byl proti sdílení titulu. Ale po třech partiích?
Co když budou hráči schválně hrát rychlé remízy a tím přinutí pořadatele souhlasit se sdílením?
Sport stojí na předpokladu, že obě strany mají vůli po vítězství. Pokud toto neplatí, tak nemá cenu nic pořádat.
Pokud hráči demonstrativně budou hrát deseti-tahové remízy, pak bych vyhlásil, že vítězem není nikdo, oba hráče diskvalifikoval za nesportovní chování a možná i match-fixing a tvrdě pokutoval.
Systém střídání barev v prodloužení znamená, že oba hráči mají motivaci využít bílých figur ke hře na výhru, protože ví, že to může být poslední šance. Pokud někdo v takové situaci dobrovolně zahodí bílé figury, tak dle mého je to možné označit za match-fixing, protože je jasné, že se nesnaží o vítězství. Když tenista na kurtu neprojevuje snahu o výhru, tak je také rozhodčím penalizován. Proč to nezavést i do šachu?
Toto zakončení turnaje bohužel dokázalo, že šachy nejsou pravým sportem. Je to černý den pro šachy a upřímně nemám žádnou motivaci se na další šachové turnaje někdy dívat.
Šachy jsou v krizi.
autorem článku je: Miroslav Janeček, je aktuálně studentem magisterského programu Anglická filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pochází z Opavy a hrdě reprezentuje svůj šachový klub Slezan Opava, ve kterém také působí jako trenér mládeže. Je spoluzakladatelem ŠachMédia a hlavním autorem článků. Ve volném čase se kromě šachů a psaní věnuje také raketovým sportům, historii a literatuře.
článek vyšel originálně na: chess.db
Stačí, aby se MS v klasickém šachu hrálo tak jak dřív - pásma, mezipásma, turnaj kandidátů, pak o mistra světa na 24 partií, tempo 2h/na 40 tahů bez přídavků za tah, s tím, že za stavu 12:12 zůstává titul původnímu mistru světa a pitomostem typu tiebreak by bylo odzvoněno, podobně jako nekonečnému hraní. Jediný spravedlivý systém je každý s každým, protože nikdo se nemůže vymlouvat na to, že kdyby hrál nebo nehrál s tím nebo oním, bylo by to jinak. Play offy nebo TB jsou možná napínavé a zábavné, ale nemusí ukázat skutečnou kvalitu hráčů. Jedna náhodná hrubá chyba a všecko je pryč. Proto, chceme-li, aby nebylo pochyb o mistru světa, musí být tyto moderní pitomosti zrušeny a musíme se vrátit k původnímu systému.
Souhlasím s Lubomírem1959. Při remíze by měl titul zůstat obhájci. Když se totiž pokračuje rapidem atd., tak se o mistru světa v klasickém šachu rozhoduje v jiné sportovní disciplíně.
Ani turnaj každý s každým nemusí být ideální. Starší si snad vzpomenou na turnak kandidátů Curacao 1962, kde se Rusáci domluvili proti Fischerovi. A od té doby se dlouho hrály místo toho zápasy...
Bromance of Magnus & Nepo ♥️
FIDE jsou zoufalci. Magnus má určitě výbornou výdrž jenom prostě šachy se nedají hrát donekonečna. Prostě jsou vítěžové dva co je na tom špatného. Velká pardubická taky měla vítěze dva. Pokud se dva šachisté dohodnou předem nevidím na tom nic špatného. FIDE může jít někam jejich hloupost ohledně mobilů nezná mezí teď ještě nařizují dresscode. To je za hranou.
Nevidíte v dohodě předem nic špatného?
Dohoda předem znamená v každém sportu mnoho let dištancu.
A Vy, pane inženýre, rozumíte jakému oboru?
Položím otázku stejně jako již včera: Kdyby se Ding a Gukesh dohodli, pokud by jejich zápas skončil 7:7 a čtyři partie v rapidu 2:2, že dál hrát nebudou a o titul a cenový fond se podělí, bylo by to O.K.?
Bylo by to OK. Rozdělení cenového fondu určitě. Ale jak s titulem?
Bývaly časy, že vyzyvatel MUSEL být lepší než obhájce. Dnes jsou pravidla jiná ( a špatná). - vyzyvatel se nemusí snažit vyhrát, může pořád remizovat.
Aby o výsledku vážného zápasu rozhodovaly blicky nebo dokonce ruleta (Hübner - Smyslov) je špatně.
Otázkou je délka zápasu a počet vážných partií. Třeba Fischer odmítal krátké zápasy, protože nechtěl aby jediná chyba rozhodla. Zase v době počítačů a podrobných analýz nemohou být zápasy tak dlouhé jako v minulosti.
Jeden z návrhů z diskuze jako 9. partii vložit Armageddon (4 partie v základu,4 partie v prodloužení „náhlá smrt“)
V Armageddonu se obvykle používá časové nastavení 5 minut pro bílého a 4 minuty pro černého. V některých případech může být časové nastavení 5 minut pro bílého a 3 minuty pro černého, ale to je méně časté. Hlavní rozdíl je v tom, že černý hráč vyhrává, pokud partie skončí remízou.
nebo lepší hráč po základní části v pořadí turnaje je mistr v případě nerozhodného stavu ve finálě ( zatím po základní části nikdo neví, kdo bude ve finále, takže nejde taktizovat a ví se to dopředu, takže ten horší musí trošku víc riskovat a tím se podtrhne význam základní části turnaje, který v KO systému ztrácí skoro smysl)? PK
Zajímavý je i postup např. šestnáctky nejlepších hráčů z prvního dne.Následující den by následoval eliminační formát tzv. rozstřel, výsledky z prvního dne by zůstali (možné nějaké pokrácení výsledků).Dále po každých dvou odehraných kolech se postupně vyřazují dva hráči s nejnížšími body,dokud nezůstane jen vítěz.
Magnus nabídl dělení prvního místa, protože se bál možné prohry. To je nad slunce jasné. Vždyť i v rapidu nehrál moc dobře a odstoupil. Aféra s dress code mu přišla vhod. Rapid by nevyhrál. To, co se stalo na konci bleskového turnaje je proti všem zásadám sportovních utkání. Sportovci nemají být gentlemany, ale bojovníky. Fischer se musí v hrobě obracet...
Souhlas! Fischer by se určitě s nikým nedomluvil a s Rusákem už teprve ne!
Je ještě jedna varianta jak jsem četl na webu a mnohem horší. Dvakrát přesvědčivě vyhraje ve finále Magnus a pak zázračně Nepo vyrovná. A pak tři partie jen aby se něco hrálo.
Taky to mohla být fraška domluvená před finále. Protože jinak by byla remis po sedmi kolech absolutní nesmysl. Po tak dramatických čtyřech kolech to zas nevypá úplně blbě.
A docela další po džínách výj... s FIDE. Tohle nepředpokládál nikdo a prakticky je přinutil k uznání v podstatě nesmyslném sdílení mistra světa.
MS Korčnoj zázračně vyrovnal s Karpovem, dokonce vyhrál 3 partie (A zápase kandidátů 2). To bylo také domluvené?
Na druhou stranu je hezké od Carlsena, že se rozdělil o titul s Rusem, který má na FIDE profilu ruskou vlajku. Nedivím se, že to Rus Dvorkovič schválil...
K čemu by bylo, kdyby po tak překrásném průběhu rozhodla nějaká stupidní hrubka?
A navíc mezi kamarády. Někdy ten vítěz prostě není. To je známo už od Homéra.
K zápasu se přihlásili Aiás a Odysseus. Postavili se proti sobě, zaklesli a dál se nedělo nic. Jeden druhého nepřetlačil. Když už to trvalo dlouhou chvíli, diváci začali remcat. Aiás pošeptal Odysseovi: Zvedni mě, nebo já tebe. Jinak se na nás přestanou dívat. Hned ho začal zvedat, ale Odysseus ho kopl do kolena a oba se skáceli na zem. Delší dobu se váleli prachu, potom Odysseus začal protivníka zvedat. Aby proti sobě zase nestáli jako zvrdé Y, tak to zvedání nedokončil. Nastavil nohu a oba upadli na zem. Zase se váleli v prachu, potom ho zase zvedal, zase se váleli. Zápas byl prohlášen za remízu a oba dostali stejnou cenu.
Hansovi praštil králem na šachovnici ze vzteku, protože s ním pouze remízoval. Žádný skvělý pocit.
Souhlasím, že jako 9. partie měl být v pravidlech armageddon.
Žijeme v divné éře...Já jsem ve věku Magnuse Carlsena byl dávno rozvedený. Nevím, na co ty dnešní páry furt čekají, proč do toho "nepraští" v 25. Nejvíce mě serou 40leté prvorodičky...Pak se, slepice, diví, že jejich jedináček má poruchu autistického spektra. Odporná, zvrácená doba...Moji, v pořadí druhou tchýni, by měl Petr Fiala vyznamenat in memoriam za přínos vlasti, protože se stala babičkou v 39 letech věku...
Magnusova snoubenka - Ella Victoria Malone - pod "drobnohledem":
https://www.youtube.com/watch?v=XekmwOCvmJA&ab_channel=ChessBaseIndia
Magnus Carlsen se žení!
GM Magnuse Carlsena čeká na začátku roku 2025 významným milníkem - o víkendu se ožení se svou přítelkyní, šestadvacetiletou Ellou Victorií Maloneovou, jak informovala norská média.
Norský šachista, který se čerstvě stal osmým mistrem světa v blitz poté, co se o titul podělil s GM Ianem Nepomniachtchim, si podle norských novin VG připíše ještě větší vítězství, když se o víkendu na neznámém místě ožení s Maloneovou. Pár tuto zprávu potvrdil prostřednictvím Carlsenova dlouholetého přítele Magnuse Barstada, další podrobnosti však nejsou veřejně známy.
Carlsen a Maloneová byli poprvé veřejně spatřeni společně během únorového turnaje Freestyle Chess G.O.A.T. Challenge v Německu. Od té doby se Malone pravidelně objevuje během jeho turnajů, naposledy na finále Champions Chess Tour v Oslu a na mistrovství světa v rapidu a blesku v New Yorku na konci prosince...
Zdroj: https://www.chess.com/news/view/magnus-carlsen-set-to-tie-the-knot-this-weekend
Jak jsem psal, tušil jsem jejich kulišárnu hned po poslední partii. Zde je video, které jsem v přímém přenose viděl. Gestikulace je dost výmluvná.
https://www.facebook.com/reel/904420741885560
To mi připomíná v obráceném gardu jistou část filmu Fantomas:
Bláboly na Fantomase by se daly využít lépe: Bytová krize - vinen je Fantomas. Klesají mzdy, stoupají ceny - vinen je Fantomas. Kdo zavinil zvýšení daní - Fantomas. Báječný hromosvod všeho, za všechno může jen Fantomas...No není to skvělé? MC rozhodně může za všecko dobré, co se událo, aspoň v očích jeho obdivovatelů rozhodně!!! Bože!!!!
„Ať žije Magnus Carlsen, G.O.A.T.“
Možná je Magnus i s jeho otcem na bleskovém odchodu. Vrcholnou šachovou formu má po MS zcela jistě za sebou. A další MS je pro něj strašně daleko. Rozhodčí nepřehlédli jeho rapidně zhoršující se zdarvotní stav, ale vyšli mu naposledy vstříc.
Susan Polgar (z jejího facebooku)
Výdrž v bleskovkách Když mi bylo 15 let, stala jsem se první hráčkou na světě. Stala jsem se také první patnáctiletou hráčkou na světě, ať už šlo o chlapce nebo dívku. Když mi bylo 17 let, byla jsem č. 2 mezi 17letými hráči na světě. FIDE vydávala každý rok pouze dva ratingové žebříčky. V první polovině jsem byl č. 2, 5 ratingových bodů za Ivančukem, a v druhé polovině jsem byl opět č. 2, ale tentokrát 5 ratingových bodů za Anandem. V roce 1985 jsme se sestrami hrály první 24hodinový bleskový turnaj na 100 partií v německých Drážďanech. Byly krátké přestávky na toaletu a rychlé občerstvení, ale žádný spánek. Turnaj jsem vyhrála před téměř všemi mužskými hráči se ziskem 85 bodů, o 7 bodů před druhým v pořadí. V roce 1986 jsme se sestrami opět hrály druhý ročník 24hodinového bleskového turnaje na 100 partií. Tentokrát, poté co jsem se stal psychicky odolnějším, abych zablokoval únavu, jsem zvýšil své skóre na 89,5 bodu, o 9 bodů před druhým místem. Když se hráči unavili, posílil jsem se já. Vše je o psychické odolnosti a vytrvalosti.
Teď už se 24 hodinovky u nás skoro nehrají. V dobách největší slávy bývalo u nás možná k deseti ročně. Hrál tam kdekdo od prakticky skoro děti až k hráčům přes 80 let. A většinou bez problémů skoro všichni dokončili turnaj.
A teď je chudák nejlepší hráč světa tak unavený po 15 partiích že se musí se soupeřem domluvit na ukončení. A FIDE to potvrdí. Jestli zápas byl odehraný legálně nebo se domluvily předem se nikdo nedozví. Ale jedno je jisté jsou to ubozaci, Magnus největší protože bez něho by se tahle šaškárna nestala. A udělali blbce ne z FIDE ale že všech lidí co to sledovali online, včetně těch co si koupili lístky aby je přímo mohli sledovat.
Fischer by se určitě s nikým nedomluvil.
Fischer byl blázen a neměl kamarády a dokonce ani neměl tým, který by pro něj pracoval (profesionálně za úplatu). Dožíval jako osamocená troska v paranoidních představách.
Carlsen a Nepo jsou kamarádi. A dokáží tak komunikovat s lidmi, že mají týmy spolupracovníků. A soukromně nežijí izolovaně od lidí.
Nevěřím verzi pana paulze,že by se před finále dohodli na scénaři. Únava je spíše takové alibi.Hráli však dva dny blitz né jen jeden den tak spíše jisté nervové vypětí.
Magnus je hráč a asi nemá zapotřebí fotbalovou terminologií tzv. zaparkakovat autobus na své polovině ve zbývajících posledních dvou partií,když vede 2:0.Rád dělá show pro fanoušky a né jen pro ty z Norska.Poté co Nepo vyrovnal dolehla na těj jistá tíha okamžiku a nebyl si tak už jistý toť můj pohled.Tak po třetí partii se mu vyrojila myšlenka kompromisu pro oba hráče tomu bych věřil více.
Nebo si byl jistý,že Jana utaví svou lepší fyzickou kondicí (zdaleka více sportuje) a nechtěl sám už ani tolik vyhrát (nastavení v hlavě) .Hráč takového kalibru jako Magnus nerad prohrává,ale kdo taky jó vážení.
Blitz šampionát včetně této výhry vyhrál již osmkrát! Kdo vyhrál tolikrát?
P.S.:Když jsem to sledoval s Petrem a spol. tak jsem byl ve finále rád,že už to skončilo.Už mě to moc ani nebavilo a byl jsem v ten moment velmi rád za oba hráče.Alkoholu sem moc nepil,ale stejnak sem toho po půl druhé ráno měl už dost.
Taky bych tomu chtel věřit že se všechno odehrálo jak mělo. Bohužel nemohu, snad se mýlím. Jinak show to byla.
S článkem naprosto souhlasím a oceňuji, že je zde "přetištěn" takto celý. Dělené první místo samozřejmě sport zná - občas se do stejného času "trefí" třeba lyžaři. Ale to nemá s DOHODOU o prvním místě nic společného. Pamatuji snad jediný případ - kdy se na závěr soutěže DOHODLI atleti - skok o tyči. Ale i ten zná pravidla jak stanovit vítěze (laťka jde postupně dolů, dokuď někdo neskočí)
vzpomněl jsem si i na "nekonečný" hokejový zápas finále NHL, kdy branku Buffala hájil v posledním rozhodujícím zápase Dominik Hašek ... přenos začal hluboko nad ránem našeho času .. a pak už tady bylo dopoledne a oni vesele hráli dál - a nikoho nenapadlo, že by vlastně mohli být první oba týmy. (Mimochodem to tehdy pro Haška nedopadlo)
Mělo se hrát dál
U skoku na lyžích se to výjimečně stát může, tam jistě nepůjdou ti dva skokani skákat potřetí, jinak naprosto souhlasím s tím, co jste napsal.
Je to těžké. Díval jsem se na partie znovu a znovu. myslím tím na ty čtyři, které byly za celý bod ve finále. Ty dvě co magnus prohrál, za stavu 2-0. Třetí partie, Magnus nevidí pro něj jednoduchou vidličku, čtvrtá se hraje francouzská, kdyby chzěl remízu, stačí mu bílými zahrát výměnnou a neprohraje. I tam na jeho vzkus divn obětuje figuru a nevidí asi vynucené Vxg2. Neříkám nic, ale tipuji, že jakmile viděl s kým hraje ve finále, věděl co se stane. Jestli je to dobře? Nevím, možná ano. Tedy určitě ano. Nejde o titul, nejde o dva tituly, je to podlemě Magnusova hra s FIDE a o tom mu podle něj šlo. Testoval sílu a teď ví, že je tady jediný král a FIDE jej nezastaví v čemkoliv, co se stane.
Tohoto vlákna jsem si Petře všiml až před asi hodinou. Partie jsem si přehrál nyní a je to docela jasné bohužel. Na silvestra to live teda vypadalo hodně přirozeněji.
Bohužel ať byly pohnutky jakékoliv je to hrozné. Že se dějí různé věci na turnajích není žádné tajemství. Ale přece jen tady nejspíš podváděli v přímém přenose obrovské množství lidí na celém světě.
Situace ze Silvestra je irelevantní k témětu šachy sport ano / ne. Píši svůj krátký pohled na věc
Mně se to hned vůbec nelíbilo. Viděl jsem po parti (ačkoliv neumím AJ ani odezírat z úst) gustikulaci Magnuse a obával jsem se, že ho něco takového napadlo. Mrkněte na video hned po „poslední“ partii. To bylo podezřelé, že nešel relaxovat na další a něco tam řeší, nejen se soupeřem. Ano, také jsem si hned vzpoměl na výšku v Tokiu. A když jsem četl z pravidel, bylo mi divné, že nejdou po dvou partiích (B/Č), ale že někdo může rozhodnout výhodou prvních bílých bez hendikepu. Lépe po 2 partiích a po 0., 2., 4., … rozstřel, že bílý musí vyhrát s časovou bonifikací. Diváci, co si zaplatili vstup, i co jsme sledovali na dálku, jsme se cítili ošizeni, že do noci …. a nic. Já tedy koukal paralelně na hokej, kde sice naši prohráli, ale bojovali do konce. Když tu byla zmíňka o výšce a Tokiu, tak jeden z rozborů zde (odkaz mi to neumožnilo, tak takto): idnes.cz/sport/atletika/delba-zlatych-medaili-po-dohode-zavodniku-pohled.A230825_161021_atletika_rou
M.Janeček psal článek v emocích a je to hodně vidět (argumenty, logika, čeština). Jeho názor mu neberu, ale já to viděl (jako řada mých přátel-šachistů) odlišně. Zajímavé souboje, bojovné šachy a dělení titulu nám nevadí (i v řadě jiných sportů se to již stalo a opět stane).
Hezky to svým příspěvkem vyjádřil tiplaik: "Magnus Carlsen je pro mě nejen šachový génius, ale taky gentleman a opravdový kamarád. To mu Ian nikdy nezapomene. Gesto hodné šampióna".
A pravdu má i giocozo: "Ano, tento ,,šílenec" dokáže přitáhnout k šachu i lidi, kteří se doposud o tuto hru nezajímali. Dokáže zvýšit sledovanost v médiích a dokáže měnit i některá rozhodnutí FIDE. Kdysi toto dokázal Fischer. To co Fischer pro šachy a pro profesionály udělal se docenilo také až později."
Když to krátce shrnu:
1) Zajímavé partie MS v bleskovém šachu.
2) Napínavé finále.
3) Šokující závěr: Magnus během finále s Janem nezvykle navrhl po 3 partiích v tiebreaku remízu a tím pádem dělbu titulu, na což ruský šachista přistoupil. S nerozhodným výsledkem souhlasila světová federace FIDE a oběma udělila titul mistra světa.
Vtipný je, jak kdesi psal, že hraje bleskovky dobře a že by se mělo hrát více partii, že by se pak projevil :D přitom se tam dostal do osmičky po haluzi, tak by se projevil, že by skončil kolem stého místa.
Nebude to tím, že: „Pravidla říkají, že pokud závodníci skočí stejný výkon, tak se přikračuje k dalším pravidlům, která určí pořadí. Pokud trvá shoda i u dalších kritérií a závodníci se rozhodnou dále nepokračovat, tak podle pravidla 26.8.4. obsadí shodné pořadí,“ vysvětlil Jakub Kubálek.(předseda komise rozhodčích našeho svazu)
Autorovi bych doporučil, pokud chce vidět boj na krev návštěvu psychiatra případně výlet do Buči. Zajisté bude uspokojen. Ano jsou to kamarádi a titul si rozdělili, mohlo to být připravené, ale tak taždý houda dlouda z horná dolní jim to mohl ukázat a konečně je porazit již dříve. Bych byl - a se mnou spousta dalších - jenom rádi!!!, že máme dalšího skvělého šachystu na světě. Ano MC má neuvěřitelný vliv, někdy je až uchylný co se děje, jako boje o kalhoty. Tak není to poprvé, podívejte se, co dělal magor a psychopat Fisher, bohužel nebo bohudík (jak se komu líbí) úžasný šachysta své doby... možná MC zmagoří do podoby Fishera, co já vím. Asi být jako světová sportovní super celebrita, s pár dalšími, dost leze na mozek Jsem jen z horní dolní a tak rozhodně nebudu tak přísný a přeju to oběma, byl to fičák, zažitek. Stejně jako jsem to přál Gukeshovi, kde se hned spousta nul hejtovala, že není nejlepší... no všichni měli na turnaji kandidátů šanci, že jo no. A na závěr poznámku pod čarou: jestli někomu vadí dva mistři světa, tak bych vaše starosti chtěl mít :)
Psaný projev pana Petrixo je děsný. Těch chyb! Přečetl on někdy nějakou knížku? Neví ani, kde se píší čárky a asi nikdy nečetl slovo šachista. Jinak by věděl, že v tomto slovu se píše měkké i. Ano, Petrixo. Píší se šachy s tvrdým y, ale šachista s měkkým i. A Fischer se píše s ch a ne Fisher. To je novinka, co?
Díky, nemám svůj den a poučím se, k tématu by nic nebylo?
Ano, já taky považuju bleskovky a rapidy za zábavu, ale pokud je chceme stavět na úroveň klasického šachu, tak potom ve všem! Toto byla bláznivá komedie, sport pláče někde v koutě.
Šlendrián remis... takhle se bojuje:
Nicolas Mahut s Johnem Isnerem zlomili v prvním kole Wimbledonu 2010 snad všechny. Nejdelším duelem historie, nejvyšším počtem gamů v zápase i jediném setu, počtem es. Zápas skončil po 665 minutách vítězstvím Američana Isnera 3:2 na sady. Rozhodující set skončil 70:68.
Tři remízi a plichta...pche...
...unavení, to asi ano, ale vydržet se dá víc... to už by snad někdo vyhrál...
…za pokus o nejdelší dobu v bdělém stavu zaplatil životem šestadvacetiletý Číňan Ťiang Siao-šan. Fotbalový fanoušek zemřel v roce 2012 po jedenácti dnech bdění, kdy nepřetržitě sledoval mistrovství Evropy ve fotbale. Ačkoliv byl jinak zdravý, popíjení alkoholu a kouření při pokusu o rekord bylo na jeho organismus příliš.
Turnaj se mi celkově libil. U toho blesku bych pro příště nedělal pavouky, ale dal to třeba na 20 kol, kde by se rozhodlo. Jsem i rád, že Nepo konečně něco vyhrál. Tipoval jsem, že ho Murzin sejme.
Ještě k těm drescodum.. Prostě by mělo být dojít slušně oblečený. Dubov tam hraje v mikině, Fabiano barevné sako jako pasák a nakonec je hrůza kvůli riflím.