Jan Smejkal se narodil 22.března 1946 v Lanškrouně a patří mezi naši kouzelnou generaci narozených ve 40. letech: Hort, Kaválek, Jansa a Smejkal.
Mezinárodním mistrem se stal v roce 1970 a v roce 1972 velmistrem. Mimochodem, když mu bylo 26 let. Nicméně už na začátku 70.let vyhrál velké mezinárodní turnaje. Jeho vstup mezi šachovou elitu byl bleskový.
Nejvyššího elo ratingu dosáhl Jan Smejkal v roce 1976, kdy měl elo 2615. Tehdy světová jednička Karpov měl elo 2695, světová dvojka Korčnoj 2670 a světová trojka Petrosjan 2635, stejné elo měl Polugaevský. Jan Smejkal dělil 11. a 12. místo s Michailem Talem (!)
Právě v sedmdesátých letech 20.století patřil Jan Smejkal mezi přední velmistry - přímo mezi světovou šachovou elitu. V roce 1973 mu těsně unikl postup do zápasů kandidátů (osm nejlepších) na turnaji v Leningradě. Velmi památná je jeho partie s mladým Karpovem (pozdějším mistrem světa). Honzovi se tehdy podařil husarský kousek, když po ne moc dobrém startu vyhrál sedm partií v řadě (!) Jan Smejkal vyhrál řadu silných mezinárodních turnajů, sám si nejvíce považuje vítězství na New York open 1986.
Opět moc pěkný článek i video, díky, Roberte!
https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1224539
Děkuji za inspiraci ve studiu zahajání jsem teprve na začátku, ale 1.c4 už nějakou dobu hraji a grünfeld za černé je mi také velmi sympatický.
Panu Smejkalovi přeji hodně zdraví. Dovolím si přidat mou vzpomínku na setkání s ním.
https://boleslavsky.denik.cz/ostatni_region/st-smejky20110217.html
Petr Novotný
Velmistru Smejkalovi jsem vždycky fandil, už při turnaji v Luhačovicích jsem se byl podívat, jak hraje. Když mu utekl postup do turnaje kandidátů o jedno místo, byl asi hodně zklamaný, možná, kdyby se tehdy hrály partie s přídavkem 30s/tah, určitě by si turnaj kandidátů zahrál. Kdyby mu dnes bylo cca o 40 let míň, nepochybně by patřil do první padesátky světových velmistrů. Jenže to jsou ta kdyby....na kdyby se nehraje.