Když jsem se chystal na "celodenní" výlet, tak jsem si do batohu dal velké magnetické šachy. Idea byla jasná, kdyby si malá chtěla zahrát šachy...
Jenže nakonec to bylo všechno jinak. Když jsem ležel ve stínu (žena s dcerou byly v bazénu), tak jsem si vytáhl šachy a docela rychle jsem si postavil pozici moderny po: 1.e4 g6 2.d4 Sg7 3.Jc3 d6 4.f4 a6!? 5.Jf3 b5 6.Sd3.
Tato varianta mi (za černého) vadila. Už se neučím zahájení z knih, ani z databáze, ale jen z vlastní praxe a někdy z (vlastní) analýzy. Dobře jsem věděl, že na tuto pozici se určitě hrálo stovky partií, ale co takto si to sám proanalyzovat z hlediska (také) vlastní internetových partií, kde jsem si dobře pamatoval motivy?
Tak nějak jsem věděl, že hlavní tah je 6...Jd7, ale - tím pádem - jsem tento tah úplně vynechal. Hrál jsem zde 6...Sb7, ale není tam něco jiného? Začal jsem pozici analyzovat. Napadlo mne 6...Sg4, visí na d4, ale zde má bílý nepříjemný tah 7.e5! Zkoumal jsem pak i 6...b4?! a 6...Jf6?! ale jak uvidíme z dalších variant, jsou právě tyto tahy špatné a vůbec se do pozice nehodí.
Zbylo tedy 6...Sb7. Bílý má "jasný" tah 7.0-0 (ačkoliv jsem v jedné bleskovce čelil 7.a4 a reagoval jsem po 8.Jd5!? špatně), černý - opět jak jsem zjistil - má nejlepší tah 7...Jd7! Atd. Analýza viz přiložený soubor.
Moderní vodní analýza
24.07.2022 06:00 | TréninkJe léto, krásně, nejlépe u vody, s šachovnicí. To byl můj ideál pár dní zpátky, když jsem byl s rodinkou na koupališti u Hradce nad Moravicí.
-
. kolo -
. kolo -
Mohu vám říci, že je velmi zajímavé a svým způsobem dost prospěšné, když si nějaké zahájení "hodně" rozehrajete a zanalyzujete a PAK se podíváte do databáze (či knihy). Proč tento postup? Mnoho věcí budete CHÁPAT daleko lépe a daleko lépe si zapamatujete nuance. Pokud je to naopak (klasicky), pak je velký problém s pamětí a pochopením pozice. Navíc pokud budete takto analyzovat někde v přírodě, je to spojeno s (snad příjemnou) emocí a to paměti jen pomáhá. Kde jsou ty časy, kdy Viktor Lvovič týden na chatě analyzoval jedno zahájení.
Pamatuji si, jak jsem kdysi dávno u babičky (kde jsem byl na "šachové dovolené") rozebíral španělskou s 4.Sxc6 a 5.0-0 (Bobbyho systém), ještě do teď (ačkoliv je to více než 20 let) si pamatuji některé motivy.
A také to je zábava. Mohu doporučit.
Pamatuji si, jak jsem kdysi dávno u babičky (kde jsem byl na "šachové dovolené") rozebíral španělskou s 4.Sxc6 a 5.0-0 (Bobbyho systém), ještě do teď (ačkoliv je to více než 20 let) si pamatuji některé motivy.
A také to je zábava. Mohu doporučit.
Maximalne interesantni :-) Me zkusenosti jsou presne opacne, prednost davam poradi tahu s 6..Jd7, protoze to preci jen trochu limituje bileho moznosti, ale pozice velmi casto prechazi. V kazdem pripade, na oba tahy je velmi neprijemne 7.a4!, urcite si dohledate analyzy Foreesta (ChessCastle) a Perta (od Chessbase).
copak malá by si šachy zahrála ... ale když se vrátila z vody, byl tatínek tak ponořený do pozice, že neměla šanci :-))) analýza moc pěkná a návod jak se netradičně "pohrabat" v zahájení ještě lepší .. díky
Také rád analyzuju u vody. Beru si tam millennium chess genius pro, který mi v analýze rozmluví většinu mých genialních nápadů, což je pro mě přínosné. Ale chápu, že na úrovni GM už by to moc nepřineslo.
Nebo si přehrávám uložené partie v čtečce pocketbook (e-ink je na oči na přímém sluníčku lepší, než mobil), Tam mám pbchess, kde to přehrávání je vcelku vyhovující.