Magnus Carlsen, narozený v roce 1990 v norském Tønsbergu, patří k největším ikonám šachů. Svůj talent projevil už v raném dětství, kdy rychle vystoupal na vrchol světového žbříčku. V roce 2013 se stal nejmladším mistrem světa od dob Garryho Kasparova a tento titul si udržel po několik dalších let.
Carlsenova hra je charakteristická univerzálním stylem. Je mistr poziční hry, nenápadně buduje malé výhody, které dokáže přeměnit v rozhodující vítězství. Jeho schopnost vyčistit soupeřův záměr a maximalizovat šance v rovných pozicích je považována za bezprecedentní.
Bobby Fischer: Rebel a revoluční šachista
Bobby Fischer, narozený v roce 1943 v Chicagu, je dodnes ikonou, která šachy dostala na přední strany novin. Vrchol jeho kariéry nastal v roce 1972, kdy porazil Borise Spasského v tzv. "zápase století" a stal se prvním americkým mistrem světa. Fischer vynikal agresivním stylem hry, brilantními kombinacemi a hlubokou přípravou.
Fischerův přístup k šachům byl revoluční. Věděl, že psychologie je klíčovou součástí hry, a dělal vše pro to, aby soupeře vyvedl z rovnováhy. Zároveň byl ale znám svými kontroverzními názory a odchodem ze scény v roce 1975, kdy odmítl obhájit titul.
Co říká svět o těchto šampionech?
Garry Kasparov označil Carlsena za "šachového Mozarta", zatímco Fischera považoval za "genia sám pro sebe". Hikaru Nakamura kdysi řekl: "Magnus má schopnost vidět pozice jako nikdo jiný. Jeho intuice je naprosto ohromující." O Fischerovi zase Anatolij Karpov prohlásil: "Fischer byl opravdový bojovník. Každý jeho tah byl naplněn energií a odhodláním." Boris Spasskij se o Fischerovi vyjádřil: "Hrál jako stroj, ale s duší umělce."
Mnozí tvrdí, že Fischerovy schopnosti v době jeho vrcholu neměly konkurenci, ale jeho čas byl omezený. Naopak Carlsen dále vyvíjí svou hru a udržuje dominantní postavení i v době, kdy jsou šachy pod vlivem umělé inteligence a technologií.
Silné a slabé stránky
Carlsen vyniká v koncovkách, je extrémně vyrovnaný a odolný pod tlakem. Jeho slabém místem by mohla být otevřenější hra, kde Fischer exceloval. Fischer byl mistr taktiky a hluboké analýzy, ale jeho emocionální nestabilita a nedostatek dlouhodobé kontinuity v šachové kariéře jsou známé.
Pomyslný souboj
Pokud by se tito dva šachoví titáni utkali dnes, Carlsen by měl výhodu v moderní přípravě a zkušenostech s nejlepšími technologiemi. Fischer by mohl těžit z nepředvídatelnosti a intuitivního chápání hry. Kdo by zvítězil? Odpověď zůstává na vás...
Jak by podle vás tento historický duel skončil? Sdílejte své názory v komentářích!
V zápasech s Karjakinem a s Caruanou se hrálo celkem 24 vážných partií a Magnus vyhrál jedinou... Trošku to přeženu, ale Fischer s formou z let 1970 - 72 by si Magnuse namazal na chleba... :-)
Jsem přesvědčený, že by Bobby vyhrál.
Nepsal jsem nic o výsledku 6:0.
Nostalgie je fajn, ale tady je to jasné. Znalosti šachu jsou dnes prostě jinde.