Magnus Carlsen, narozený v roce 1990 v norském Tønsbergu, patří k největším ikonám šachů. Svůj talent projevil už v raném dětství, kdy rychle vystoupal na vrchol světového žbříčku. V roce 2013 se stal nejmladším mistrem světa od dob Garryho Kasparova a tento titul si udržel po několik dalších let.
Carlsenova hra je charakteristická univerzálním stylem. Je mistr poziční hry, nenápadně buduje malé výhody, které dokáže přeměnit v rozhodující vítězství. Jeho schopnost vyčistit soupeřův záměr a maximalizovat šance v rovných pozicích je považována za bezprecedentní.
Bobby Fischer: Rebel a revoluční šachista
Bobby Fischer, narozený v roce 1943 v Chicagu, je dodnes ikonou, která šachy dostala na přední strany novin. Vrchol jeho kariéry nastal v roce 1972, kdy porazil Borise Spasského v tzv. "zápase století" a stal se prvním americkým mistrem světa. Fischer vynikal agresivním stylem hry, brilantními kombinacemi a hlubokou přípravou.
Fischerův přístup k šachům byl revoluční. Věděl, že psychologie je klíčovou součástí hry, a dělal vše pro to, aby soupeře vyvedl z rovnováhy. Zároveň byl ale znám svými kontroverzními názory a odchodem ze scény v roce 1975, kdy odmítl obhájit titul.
Co říká svět o těchto šampionech?
Garry Kasparov označil Carlsena za "šachového Mozarta", zatímco Fischera považoval za "genia sám pro sebe". Hikaru Nakamura kdysi řekl: "Magnus má schopnost vidět pozice jako nikdo jiný. Jeho intuice je naprosto ohromující." O Fischerovi zase Anatolij Karpov prohlásil: "Fischer byl opravdový bojovník. Každý jeho tah byl naplněn energií a odhodláním." Boris Spasskij se o Fischerovi vyjádřil: "Hrál jako stroj, ale s duší umělce."
Mnozí tvrdí, že Fischerovy schopnosti v době jeho vrcholu neměly konkurenci, ale jeho čas byl omezený. Naopak Carlsen dále vyvíjí svou hru a udržuje dominantní postavení i v době, kdy jsou šachy pod vlivem umělé inteligence a technologií.
Silné a slabé stránky
Carlsen vyniká v koncovkách, je extrémně vyrovnaný a odolný pod tlakem. Jeho slabém místem by mohla být otevřenější hra, kde Fischer exceloval. Fischer byl mistr taktiky a hluboké analýzy, ale jeho emocionální nestabilita a nedostatek dlouhodobé kontinuity v šachové kariéře jsou známé.
Pomyslný souboj
Pokud by se tito dva šachoví titáni utkali dnes, Carlsen by měl výhodu v moderní přípravě a zkušenostech s nejlepšími technologiemi. Fischer by mohl těžit z nepředvídatelnosti a intuitivního chápání hry. Kdo by zvítězil? Odpověď zůstává na vás...
Jak by podle vás tento historický duel skončil? Sdílejte své názory v komentářích!
Kdo trénovalFischera? Nikdo.
Kdo trénovalCarlsena? Kasparov.
Cituji: Fischer byl opravdový bojovník, mistr taktiky, a hluboké analýzy. A Kasparov byl kdo?
Já myslím, že výsledek souboje by byl jednoznačný.
Kdo chtěl dřív být mistrem světa, musel projít pásmovým, pak mezipásmovým turnajem a pak turnajem kandidátů a teprve pak mohl vyzvat mistra světa, kterého musel porazit. Ano, byla to nepochybně dřina. Proto taky si daleko víc vážím těch mistrů světa, kteří tímto prošli na rozdíl od těch současných. Lidé v dnešní době mají výrazně horší jak fyzickou, tak i psychickou kondici. Vidím to při každém fotbalovém utkání i v dalších oblastech života, nejen ve sportu. Fyzická zdatnost i psychická odolnost je u řady hráčů mizerná. Když chcete něco v životě dokázat, musíte na sobě pracovat tvrdě ve všech oblastech života, nejen v šachu. Když se vrátím k šachu: Můj názor je, že jediný opravdu objektivní a spravedlivý systém hry je každý s každým. Playoff je sice zajímavé a atraktivní, ale často rozhodne ta poslední, náhodná chyba a ne skutečné umění hráče. Chápu, že pokud jde o turnaje v rapidech nebo bleskovkách, kde hraje např. sto hráčů, tak asi nejde hrát jinak než švýcarským systémem, ale ani ten není úplně objektivní, i zde hraje poměrně velkou roli štěstí. Na druhou stranu, štěstí zpravidla fandí tomu, kdo umí, kdo zná a má vítěznou hlavu, o ní to totiž často je…
Z tohoto hľadiska to je ešte spravodlivejšie než v minulosti, keď záležalo na tom, v akom silnom pásme hráč bol.
Keďže je oveľa väčšia konkurencia než v minulosti, tak logicky neplatí, že by bolo v minulosti treba na postup do turnaja kandidátov viac úsila, ale to je práve naopak.
Narozdíl od těch současných,myslíte Magnuse Carlsena,Gukeše a spol.?
Kdyby to záleželo na mém rozhodnutí, upravil bych systém boje o titul mistra světa takto: Čtyři souběžně hrané mezipásmové turnaje, každý o 12 hráčích seřazených podle ela, tak aby žádný nebyl výrazně lepší nebo horší než jiný, z každého mezipásma by do kandidátů postoupili tři nejlepší, a kandidáti pak by pak hráli každý s každým a vítěz by byl vyzyvatelem mistra světa. O mistra světa by se hrálo do šesti výher, přičemž pokud by byl po partiích stav 6 - 6, titul by zůstal mistru světa. Nebo by se případně mohly hrát pásmové turnaje a jejich vítězové by měli právo hrát mezipásma.
Mluvíš pouze o sobě, ne o Fischerovi. To ty jseš hajzl a nácek. Můžeš se nám představit? Bojíš se, viď?
Nehádejte se s touto anonymní osobou, to je ztráta času, je to anonymní prázdná makovice, neschopná přijmout jakýkoliv jiný názor, natož pak o něm věcně diskutovat. Takových je tu hned několik, viz Komínova parta. Právě takoví brouci Pytlíci se rádi ke všemu vyjadřují, hlavně k tomu, o čem nevědí zhola nic a jejich hloupý názor je pro ně konečný a o tom se nediskutuje!
Co to je za primitivní, prolhané, anonymní žvásty? Nevíš o Fischerovi vůbec, ale vůbec nic!
btw. Vojta loni docela hobloval. Všimli si toho i na chess.com
Bobby Fischer předběhl svou dobu o 20 let...Nebyl jen výjimečným šachistou, ale i vizinářem. Pravě jemu vděčíme za Chess960, kde rozestavení figur na základní řadě určuje los. Dalším jeho
"vynálezem" je tzv. increment, tedy časový přídavek pro hráče za každý provedený čas. Dobové technologie tuto možnost neumožňovaly. Až příchod digitalizace umožnil fischerovu ideu realizovat v praxi. Kdyby (byly v prdeli ryby) Magnus žil v éře Bobbyho a hrál šachy, ani by si neškrtnul. Má pouze fenomenální paměť, která mu umožňuje udržet v palici desítky tisíc počítačových variant, ale není schopen vlastní tvůrčí činnosti. Fischer sám samotinký porážel početné týmy sovětských analytiků, které pracovaly pro Spasského, Tajmanova, Petrosjana...v oblasti zahájení. Kdyby se 20letý Fischer, v hypotetické rovině, teleportoval strojem času do přítomnosti, během 1 roku nasaje do mozku (skoro) celou databázi a všechny ty zázračné Indy i Magnuse rozbije na padrť. Co se týče jeho "mimošachových aktivit," tak nikdy nebyl antisemita, nýbrž antisionista a v tom je obrovský rozdíl. Události v 21. století mu daly za pravdu, viz genocida Palestinců a zavraždění 20 000 dětí v Gaze izraelskými vojáky, za kterou válečný zločinec Benjamin Netanjahu čelí stíhání ze strany Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC).
Porovnání dvou šachových legend z různých epoch.
Magnus Carlsen je známý svou psychickou odolností a schopností zvládat tlak, což je v šachu klíčové, obzvlášť v zápase o mistra světa! Bobby Fischer byl také vynikající hráč, ale jeho emocionální nestabilita by mohla být v některých situacích nevýhodou.
V dnešní době by Magnus Carlsen pravděpodobně měl navrch díky moderní přípravě, technologiím a své psychické odolnosti.Pokud by Magnus Carlsen žil v době Bobbyho Fischera, musel by se přizpůsobit tehdejším podmínkám, což by zahrnovalo intenzivní studium a hraní šachu.
V minulých časech, kdy technologie a příprava nebyly na takové úrovni, by souboj mezi Carlsenem a Fischerem mohl být vyrovnanější. Fischerova brilantní taktika a hluboká příprava by mu mohly poskytnout výhodu v tehdejších podmínkách.
Bobby Fischer nehrál šachy intenzivněji asi 6 let před rokem 1972 (vyhýbal se turnajům a zápasům,zejména pro neshody s organizátory,někteří lidé také spekulují, že se mohl vyhýbat některým sovětským hráčům,kteří byli v té době velmi silní).V roce 1975 nechtěl obhajovat svůj titul. Možná by dosáhl ještě větších úspěchů.
To můžeme klidně porovnávat jak by dopadli husité v souboji s drony.
Vůči Fischerovi je to nefér, on neměl takové možnosti jako má Carlsen. Pomoc počítače, existenční bezstarostnost, atd.
V zápasech s Karjakinem a s Caruanou se hrálo celkem 24 vážných partií a Magnus vyhrál jedinou... Trošku to přeženu, ale Fischer s formou z let 1970 - 72 by si Magnuse namazal na chleba... :-)
Jsem přesvědčený, že by Bobby vyhrál.
Nepsal jsem nic o výsledku 6:0.
Nostalgie je fajn, ale tady je to jasné. Znalosti šachu jsou dnes prostě jinde.