Trénink (nejenom) na léto

02.07.2014 13:00 | Trénink

Jelikož se nám kvapem blíží šachové léto (někde se už bojuje), rozhodl jsem se (snad) potěšit čtenáře novoborských stránek tréninkem (nejenom) na léto. Cílem tohoto článku je „bezbolestně“ pomoci každému klubovému hráči. Tento článek pro (vel)mistry není.

Každý asi ví, že šachové figury mají svoji obecnou hodnotu. Pěšec je 1, střelec s jezdcem 3 (někde jsem viděl pro střelce 3,2 a pro jezdce 3), věž 5 a dáma (asi) 9. Nicméně toto je velmi obecné hodnocení, jelikož každý trochu zkušenější šachista ví, že je velký rozdíl, mezi aktivní - dobře stojící figurou a naopak mezi figurou, která je pasivní a nehraje, v horším případě zavazí.

Tento článek bude o tom, jak získat cit pro postavení figur a jak se chovat ke svým figurkám, aneb když se budete dobře chovat k figurkám, budou se dobře chovat ony k vám.

Pojďme se podívat na první jednoduchý diagram:


V koncovkách je postavení figur - jejich souhra a aktivita velmi důležitá. Tento příklad jasně ukazuje, jaký je rozdíl mezi bílou a černou věží. Bílá věž má větší hodnotu než 5 a černá věž menší než 5. Bílý má dobré šance partii vyhrát. Má rovněž aktivnějšího krále.

Další diagram ukazuje zjevnou převahu jezdce nad střelcem


Zde opět vidíme velký rozdíl mezi aktivitou a souhrou bílých a černých figur (krále a lehké figury). Bílý jezdec je velmi silná figura, daleko přesahující hodnotu 3 a naopak černý střelec je tragickou figurkou. Opět si všimněte krásné souhry bílých figur.


Oběť nejen zápalná

Hodně hráčům dělá problémy obětovat materiál, pěšce, kvalitu atd. Proč? Protože člověk má tu vlastnost (někdy dobrou) „neustále“ řešit co bude a být pesimista. Obětuji pěšce, OK, soupeř ho (samozřejmě) sebere a pak se ubrání a pak budu bránit 50 tahů pozici bez pěšce a nakonec prohraji nějakou teoretickou remízu naprostou únavou. Určitě s tím máte špatnou zkušenost. Nicméně je nutné si projít příklady s obětí materiálů za aktivitu a souhru figur, nemusí nutně jít o zdrcující útok na krále.

Zásadní je JAK vám stojí figury a soupeřovi v DANÝ MOMENT! V hodně pozicích je důležité myslet hodně dopředu, co bude a co ne, ale pokud jsou konkrétní varianty a konkrétní postavení figur a pěšců (aktivita + souhra) pro vás příznivé, pak je třeba přemýšlet jinak - materiální hodnota je jiná - a udeřit. Pojďme se podívat na dvě partie Garry Kasparova.


-
. kolo -

-
. kolo -

Závěrem o oběti materiálu:

V šachu je zásadní iniciativa i za cenu materiálu. Pokud máte iniciativu a tím pádem vyvíjíte tlak na soupeře, je dost pravděpodobné, že soupeř udělá chybu. A jak jsme viděli z ukázek, nemusí nutně jít o útok na krále, ale i o poziční kompenzaci.  Je třeba si uvědomit, že velmi aktivní figury v souhře můžou smazat i výrazný materiální nepoměr. Doporučuji si na toto téma vyhledat příklady a ty prostudovat.


Figura nejen do plavek

Nicméně hlavně jsem chtěl probrat téma: jak vám stojí figury a hlavně jak jejich postavení vylepšit.  To je klíčová úvaha skoro ve všech pozicích. Pokud jste ten typ hráče, co často končí partii s ostrůvky figur rozprsklých do širého světa 64 polí, tak je něco špatně. Hodně šachistů nemá vůbec cit pro postavení figur. Přitom by stačilo se „jenom“ během partie ptát sám sebe, jak mi stojí figury a kde by stály lépe. A k tomu ještě patří podobná úvaha: jak stojí figury soupeře a kde by byly pro vás nepříjemné a bránit tomu, tedy myšlení profylaxe. Většinou platí, že když soupeřovi figurky stojí dobře, tak vám špatně. Už jenom proto, že musíte krýt hrozby nepřátelské aktivní figury (figury obecně stojí nejlépe, když napadají). Je to jednoduché, ale chce to hlavně cvik. Denně řešit příklady na postavení figur a neustále si (během partie) opakovat jak vám stojí figury, kde by stály lépe a to samé kontrolovat u soupeře. Pokud takto budete myslet pravidelně, časem se vám to zautomatizuje. A je to. Pojďme si projít několik typických ukázek na vylepšení vlastních figurek.


-
. kolo -

Závěr o postavení figur:

Šachy, to jsou dvě armády a mnohdy rozhoduje, jak svoje bojové síly rozmístíte. Mějte převahu v prostoru, aktivujte své síly a drťte nepřátelskou armádu. Zažeňte jejich přisluhovače až do vzdálených houštin posledních řad a pak vykonejte rozsudek nad jejich panovníkem.
0x 10663x Robert Cvek
Fotogalerie