Magnus Carlsen, narozený v roce 1990 v norském Tønsbergu, patří k největším ikonám šachů. Svůj talent projevil už v raném dětství, kdy rychle vystoupal na vrchol světového žbříčku. V roce 2013 se stal nejmladším mistrem světa od dob Garryho Kasparova a tento titul si udržel po několik dalších let.
Carlsenova hra je charakteristická univerzálním stylem. Je mistr poziční hry, nenápadně buduje malé výhody, které dokáže přeměnit v rozhodující vítězství. Jeho schopnost vyčistit soupeřův záměr a maximalizovat šance v rovných pozicích je považována za bezprecedentní.
Bobby Fischer: Rebel a revoluční šachista
Bobby Fischer, narozený v roce 1943 v Chicagu, je dodnes ikonou, která šachy dostala na přední strany novin. Vrchol jeho kariéry nastal v roce 1972, kdy porazil Borise Spasského v tzv. "zápase století" a stal se prvním americkým mistrem světa. Fischer vynikal agresivním stylem hry, brilantními kombinacemi a hlubokou přípravou.
Fischerův přístup k šachům byl revoluční. Věděl, že psychologie je klíčovou součástí hry, a dělal vše pro to, aby soupeře vyvedl z rovnováhy. Zároveň byl ale znám svými kontroverzními názory a odchodem ze scény v roce 1975, kdy odmítl obhájit titul.
Co říká svět o těchto šampionech?
Garry Kasparov označil Carlsena za "šachového Mozarta", zatímco Fischera považoval za "genia sám pro sebe". Hikaru Nakamura kdysi řekl: "Magnus má schopnost vidět pozice jako nikdo jiný. Jeho intuice je naprosto ohromující." O Fischerovi zase Anatolij Karpov prohlásil: "Fischer byl opravdový bojovník. Každý jeho tah byl naplněn energií a odhodláním." Boris Spasskij se o Fischerovi vyjádřil: "Hrál jako stroj, ale s duší umělce."
Mnozí tvrdí, že Fischerovy schopnosti v době jeho vrcholu neměly konkurenci, ale jeho čas byl omezený. Naopak Carlsen dále vyvíjí svou hru a udržuje dominantní postavení i v době, kdy jsou šachy pod vlivem umělé inteligence a technologií.
Silné a slabé stránky
Carlsen vyniká v koncovkách, je extrémně vyrovnaný a odolný pod tlakem. Jeho slabém místem by mohla být otevřenější hra, kde Fischer exceloval. Fischer byl mistr taktiky a hluboké analýzy, ale jeho emocionální nestabilita a nedostatek dlouhodobé kontinuity v šachové kariéře jsou známé.
Pomyslný souboj
Pokud by se tito dva šachoví titáni utkali dnes, Carlsen by měl výhodu v moderní přípravě a zkušenostech s nejlepšími technologiemi. Fischer by mohl těžit z nepředvídatelnosti a intuitivního chápání hry. Kdo by zvítězil? Odpověď zůstává na vás...
Jak by podle vás tento historický duel skončil? Sdílejte své názory v komentářích!
Právě jeho negativní vlastnosti mu daly vůli k obrovské tréninkové práci. Pokud ve své době porazil Sověty s jejich státní podporou, pak by dnes někdo s jeho talentem a tehdejším věkem dokázal dát jak Indy, tak Carlsena. Navíc to s některými odsudky možná přeháníte, alespoň co se týká doby jeho aktivní kariéry.
Mám pocit, že kdysi jsem četl výrok Plachetky na účet Korčného. Že na takové vzepětí je potřeba pořádná vnitřní nenávist, nebo tak nějak, nepamatuji si to přesně. I on málem celý Sojuz zvládl, i když spíše zásluhou slabší kondice Karpova - ratichická postava a pohled, jaký bychom očekávali spíše na pultu rybárny (Jak blufovat o šachu)
Porovnání dvou šachových legend z různých epoch.
Magnus Carlsen je známý svou psychickou odolností a schopností zvládat tlak, což je v šachu klíčové, obzvlášť v zápase o mistra světa! Bobby Fischer byl také vynikající hráč, ale jeho emocionální nestabilita by mohla být v některých situacích nevýhodou.
V dnešní době by Magnus Carlsen pravděpodobně měl navrch díky moderní přípravě, technologiím a své psychické odolnosti.Pokud by Magnus Carlsen žil v době Bobbyho Fischera, musel by se přizpůsobit tehdejším podmínkám, což by zahrnovalo intenzivní studium a hraní šachu.
V minulých časech, kdy technologie a příprava nebyly na takové úrovni, by souboj mezi Carlsenem a Fischerem mohl být vyrovnanější. Fischerova brilantní taktika a hluboká příprava by mu mohly poskytnout výhodu v tehdejších podmínkách.
Bobby Fischer nehrál šachy intenzivněji asi 6 let před rokem 1972 (vyhýbal se turnajům a zápasům,zejména pro neshody s organizátory,někteří lidé také spekulují, že se mohl vyhýbat některým sovětským hráčům,kteří byli v té době velmi silní).V roce 1975 nechtěl obhajovat svůj titul. Možná by dosáhl ještě větších úspěchů.
To můžeme klidně porovnávat jak by dopadli husité v souboji s drony.
Vůči Fischerovi je to nefér, on neměl takové možnosti jako má Carlsen. Pomoc počítače, existenční bezstarostnost, atd.
V zápasech s Karjakinem a s Caruanou se hrálo celkem 24 vážných partií a Magnus vyhrál jedinou... Trošku to přeženu, ale Fischer s formou z let 1970 - 72 by si Magnuse namazal na chleba... :-)
Jsem přesvědčený, že by Bobby vyhrál.
Nepsal jsem nic o výsledku 6:0.
Nostalgie je fajn, ale tady je to jasné. Znalosti šachu jsou dnes prostě jinde.