Zlatá Praha 2023

29.06.2023 05:56 | Turnaje

O víkendu 24.-25. června byl posledními turnaji zakončen 18. ročník Pražského šachového festivalu. V sobotu se hrály dva turnaje mládeže Zlatá Praha Junior Open na 9 kol tempem 12 minut s bonifikací 3 sekund.

Skupina A byla pro hráče do 20 let a výsledky se započítávaly na ELO FIDE. Skupina B byla určena pro začátečníky a děti do 12 let. Celkem se turnajů mládeže zúčastnilo 79 hráčů, kteří byli podle věkové kategorie odměněni medailemi a diplomy. Vítězové turnajů si odnesli poháry.

turnaji A dominovali bratři Švadlenkové, kteří si své ELO polepšili o více než 70 bodů. Michal získal 8 bodů a turnaj vyhrál. Dominik měl o půl bodu méně a o druhé místo se rozdělil s Josefem Páskem.

Obsah obrázku oblečení, osoba, boty, Lidská tvář

Popis byl vytvořen automaticky      Obsah obrázku oblečení, boty, osoba, rukopis

Popis byl vytvořen automaticky

Josef Pásek, Michal a Dominik Švadlenka         Jan Řeháček, Artem Remizov a Francisco Tůma

Konečné pořadí A: 1. M. Švadlenka 8, 2.-3. D. Švadlenka (oba TJ Kobylisy Praha) a Pásek 7,5, 4. Mádle (oba Bohemians Praha) 7, 5. Pánek (ŠK Dopravní podnik Praha) 6, 6.—8. Le Duc Thang (Třebotov), Šimek (TJ Jince) a Jakoubek (Teplice) 5,5,  9.—10. Mikhno (ŠK Dopravní podnik Praha) a Suchánek (Bohemians Praha) 5, atd., celkem 39 hráčů.

První místo mezi hráči do 12 let obsadil desetiletý hráč pražské Viktorky Artem Remizov. Na druhém místě skončil se ztrátou půl bodu na vítěze Jan Řeháček. O třetí místo se rozdělil Francisco Tůma s Jakubem Antošem.

Konečné pořadí B: 1. Remizov (Viktoria Žižkov Praha) 8, 2. Řeháček (Spartak Ústí nad Labem) 7,5, 3.—4. Tůma (TJ Hronov) a Antoš (ŠK Dopravní podnik Praha) 6,5, 5.—8. Menkov (ŠK Aurora Praha), Pacalaj (Sokol Vyšehrad Praha), Temirbek (Praha) a Tereshonko (TJ Kobylisy Praha) 6, 9.-10. Rawlings (ŠK Smíchov) a Bejvl (Plzeň Letná) 5,5, atd., celkem 40 hráčů.

Festival byl zakončen turnajem dvojic Zlatá Praha Duo Open. Rapid se hrál na 9 kol tempem 12 minut s bonifikací 3 sekund za účasti 33 dvoučlenných družstev. Vyhrálo družstvo Spartaku Vlašim (Tomáš Vojta a Jakub Voříšek) před Bohemians Praha (Ondřej Staněk a Oleksandra Korniichuk) a Šachovou akademií Praha (Daniel Rous a Josef Přibyl). Kategorii smíšených dvojic vyhrálo družstvo Bohemians, v rodinných dvojicích byla nejlepší Šachová akademie Praha a v nejmladší kategorii bylo nejúspěšnější družstvo Vítězů (Tomáš Písař a Artem Remizov).

Obsah obrázku oblečení, osoba, zeď, interiér

Oleksandra Korniichuk, Ondřej Staněk, Jakub Voříšek, Tomáš Vojta a Josef Přibyl

Konečné pořadí: 1. Spartak Vlašim 15,5, 2. Bohemians 14, 3. Šachová akademie Praha 12,5, 4. Blbí a pomalí 11,5, 5. Vítězové 11, 6. Švadlenci 10,5, 7.—10. Hostivice, ŠK Česká Lípa, Nymburští kolíci a Chess club Písek 10, atd., celkem 33 družstev.

…..a ještě několik slov na závěr

Turnajů 18. ročníku Pražského šachového festivalu 2023 se zúčastnil rekordní počet 343 hráčů, z nichž mělo 22 mezinárodní titul, zastoupeno bylo 13 federací (CZE, AZE, ESP, FID, FRA, GRE, IRI, KAZ, POL, SVK, TUR, UKR a USA). V porovnání s minulým rokem se počet zvýšil téměř o 100 účastníků. Za šachovnice usedlo 198 mladých hráčů (z kategorie od 6 do 20 let), což je téměř 58% z celkového počtu!!

Šestnáct šachovnic z každého turnaje bylo přenášeno online. Výbornou pomůckou byl program Průvodce turnajem, který usnadnil se lépe a okamžitě se orientovat v losování jednotlivých kol. Autorem programu je Tomáš Kučera, který nám aplikaci ochotně nabídl.

Členové Šachového klubu Dopravní podnik Praha, především mladí hráči se ochotně angažovali při organizaci festivalu a pořadatelské činnosti.

Pořadatelé poděkovali za podporu této tradiční akci hlavnímu městu Praze a dále Domu dětí a mládeže hl. města Prahy, partnerům festivalu společnostem Pragon, EA Hotels a Habeas Corpus.