„Celý svět – kromě několika bláznů ve vedení FIDE – chápe, že seniorské mistrovství není žádná olympiáda. Je to společenské setkání lidí, kteří šachy milují. A my je místo toho ponižujeme, podezříváme a šacujeme jako zločince,“
uvedl jeden z rozhodčích, který turnaj v Praze spolurozhodoval.
FIDE už nějakou dobu čelí kritice za to, jak přísně – a mnozí tvrdí až nesmyslně – bojuje proti podvádění. Ať už jde o zákaz naslouchátek, prohledávání peněženek, nebo vyhánění hráčů ze sálu po partii, atmosféra turnajů se dramaticky mění. A ne k lepšímu.
Dopis z Anglie, který hýbe šachovým světem
Nejhlasitějším hlasem protestu se stal dopis IM Nigela Povaha, manažera anglického seniorského týmu, adresovaný přímo prezidentu FIDE. Poukazuje v něm na dvě konkrétní události:
Po 15tahové remíze byli dva hráči podrobeni půlhodinové kontrole, přestože bylo zjevné, že o žádné podvádění jít nemohlo.
Hráčka s perfektním skóre 4/4 byla podle svědků prakticky „svlečena“ dvěma kontrolorkami Fair Play komise. Výsledkem byl šok a zděšení celého jejího týmu.
„Taková opatření nejsou prevencí – to je čistá a naprosto nevhodná buzerace,“ píše Povah. Dodává, že žádné známé případy podvodů na seniorské úrovni neexistují.
Když rozhodčí udávají rozhodčí
Ještě bizarnější než samotná pravidla je ale to, jak Fair Play komise zasahuje do práce samotných rozhodčích. V Praze se někteří snažili být k seniorům vstřícní. Jenže jejich kolegové z Fair Play týmu je udali předsedovi komise Yurimu Garrettovi, který jim přikázal zpřísnit kontroly.
Výsledek? Dlouhé fronty, šacování peněženek, konflikty a naprostá frustrace.
„Jeden z rozhodčích řekl, že už to nikdy nechce dělat. Nenávidí ho hráči, pořadatelé, ostatní rozhodčí i vlastní nadřízení. Nikdo nechce být dobrovolným 'užitečným idiotem',“
cituje z turnaje anonymní svědek.
Kritika napříč světem
Proti Komisi pro férovou hru se staví stále více šachových osobností. Letos už zaslalo 13 předních organizátorů FIDE turnajů dopis, v němž si stěžují na náklady a komplikace spojené s novými pravidly. Připojila se i skupina rozhodčích včetně těch, kteří rozhodovali světové šampionáty a olympiády. Dokonce i federace sdružené v Mitropě vyjádřily oficiálně své znepokojení.
A to není vše. Publicista Malcolm Pein, šachový komentátor britského Daily Telegraphu, sepsal tvrdý a sarkastický komentář, v němž přirovnává Komisi k sovětské tajné policii.
„Fair Play komise funguje jako KGB – rozhodčí se stali podřízenými nové mocenské struktury. Už to není o šachu, ale o kontrole. A hlavně o moci,“
píše Pein.
Popisuje i vlastní zkušenosti z olympiády v Čennaí 2022, kde ho chtěl Garrett nahlásit za to, že si povídal s Ivanem Sokolovem u kávy – mimo hrací sál, v odhlučněné chodbě. Zmínil i případ, kdy mladý člen Fair Play týmu chtěl fyzicky vyvést velmistra Mamedjarova z hracího sálu.
„Zeptejte se sami sebe – komu to prospívá? Komu pomáhá, že z šachu mizí radost, důvěra a respekt?“ ptá se Pein.
Co dál?
Po odvolání Yuriho Garretta z čela Fair Play komise se čeká, zda FIDE na březnovém zasedání Rady provede zásadnější reformy. Kritici navrhují sloučení Fair Play komise s Komisí rozhodčích a návrat k normálním, rozumným pravidlům. Jiní jdou dál – požadují rozpuštění celé komise a veřejnou omluvu šachové komunitě.
Já souhlasím. Někdy to je až vtipné. Například kontumace, protože si člověk zapomene v tašce flešku. Nebo digitální hodinky na ruce během partie? Bezpečnostní rámy? A to co mi opravdu vadí nejvíc, je povinnost po dohrání partie opustit sál?!
Co vy na to?
Tato mince má dvě strany, tou druhou je podvádění, které rozhodně není pouze doménou profesionálů. I průměrně inteligentní hráč chápe, že nemůže podvádět každým tahem, ale odhadnout kritické pozice zvládne už hráč někde kolem ELO 2000. Měli byste si odpovědět na otázku, jestli vám víc vadí restrikce kvůli eliminaci podvodu, nebo fakt, že vás soupeř porazil s použitím mobilu. Představte si, že hrajete družstva a jde vám o postup případně o udržení... podvádět se bude od okresního přeboru až po ligy to vám garantuji. Když si vezmu třeba můj oblíbený Traxler. Stačilo by jedno dvě nahlédnutí do mobilu v kritické pozici a je po partii. Nějaký engine nic nezjistí.
Jde, ale hráči a hráčky by museli nosit pleny...
Tak pokud někomu zazvoní telefon je to plně jeho chyba a musí následovat kontumace. Aby všichni hráči v sále trpěli kvůli jednomu bezohlednému hráči je přece jen trochu moc.
Že jsou ve vyšších soutěžích už docela drsné podmínky kvůli podvádění je další věc. Ale bohužel podvádění existuje a bojovat se proti němu musí. Samozřejmě je otázka jak tvrdé jsou ještě únosné.
JInak před dobou mobilů se hrálo podstatně pomalejším tempem a je zajímavé že nějaká nutnost informavat třeba manželku že ještě hraji asi tehdy nebyla...
Když to tady čtu, jsem rád, že šachy hraju jako ryzí amatér, hraju je jen proto, že mě to baví a nějaké elo mi neleží ani v patě. V životě bych se nesnížil k tomu, abych při partii někam odcházel analyzovat svoji pozici, proboha, stejně, než bych odněkud přišel, tak půl varianty spočítané stockfishem zapomenu a ve třetím tahu by mi asi soupeř stejně zahrál něco jiného, takže by mi ta analýza byla platná jak díra v mostě. Nehledě už na to, že taková výhra by mě nemohla těšit, když bych věděl, že jsem vyhrál podvodem. A takovou výhru, že někomu pípnul nebo zazvonil mobil, bych ani nepřijal, zejména, pokud by se jednalo např. o 70letého pana Trnku z Poštorné (nejsem ubožák jako jeden z hráčů Jezdců Jundrov). Na mobily si hrajte ve vyšších soutěžích, v pralese, který hraju já, hraju jen a jen pro zábavu a nějaké pípání či zazvonění mobilu mi neleží ani v patě!
Díky Kiklos. Vidím to stejně. Někdy to je síla! Vyhánět hráče z hracímístnosti po partii, nebo nepustit diváky se podívat na partie do hrací místnosti. Proč potom děláme šachy? Aby byly bez diváků? Bezpečnostní rámy jako na letišti a někdy je to oprus, se nechat prohlížet jako pašerák. Přeci jdeme hrát jenom šachy, ne? Nevím, ale chtělo by to s rozumem.
Třeba nasadit engine, který analyzuje partie a jejich přenost a když to vyhlásí "poplach" tak se zaměřit na jednoho hráče, který dejme tomu hraje 100% přesnost? Propojit on-line šachovnice s lichesssem a nějakou kontrolou přesností, nemusí být tak těžké.
Představa, že pojedu 150km na první ligu, sednu k partií a soupeři zazvoní mobil, já tedy získám bod, budu čekat pět hodin na ostatní a za osm hodin na cestách si ani nezhraji,kvůli pípnutí mobilu? I tady by šlo varování a pak kontumace a né hned kontumace. Trošku lidskosti, pro lidi by neškodilo.
Dnes mají staší lide na mobilu aplikace kontrolující tlak, srdce, cukr, upozorňují kdy si vzít léky- nevím, nevím - nešlo by to jinak?
Ale podezírat každého?
Nedavno jsem volal s Petrem Lausmanem a ten mi rikal, ze i diky jejich a Piskove urgenci byla ta komise pro kontrolu odvolana samotnym Dvorkovichem. Prave kvuli tomu MS seniorskych druzstev.