První ženské bojovnice ve šachoboxu – Sneha a Kenza
Sneha Waykar z Indie a Kenza Megzari z Francie byly prvními ženskými bojovnicemi, které se postavily do ringu v rámci Intellectual Fight Club (IFC) 6.
Intellectual Fight Club je výjimečnou událostí ve světě šachoboxu, kterou organizuje Guillaume Salançon, prezident Šachoboxu ve Francii. IFC představuje profesionální souboje vysoké úrovně, přitahuje dychtivé diváky a povyšuje tento sport na novou úroveň. Tento turnaj sehrál klíčovou roli při zviditelnění šachoboxu na globální úrovni.
Turnaj se střídá mezi koly šachu a boxu. Zápas může skončit buď šachovým matem v šachovém kole, nebo knockoutem v boxerském kole. Pokud ani jedna z těchto situací nenastane, hráči pokračují střídavě v dalších kolech šachu a boxu, dokud se nerozhodne – ať už šachem na mat, časovým limitem, třemi nelegálními tahy, nebo knockoutem.
Po vzrušujících a intenzivních sedmi kolech se vítězkou stala Sneha, která se tak stala první ženskou šampionkou v tomto prestižním turnaji.
Historické vítězství a nový začátek
Toto vítězství může být inspirací pro mnoho dalších, zvláště pro mladé dívky a ženy, aby šly za svými sny a překonávaly překážky na jejich cestě.
To, co tuto událost udělalo ještě výjimečnější, bylo místo konání a čas, kdy byla uspořádána. Zápas proběhl v rámci kulturní olympiády na Pařížských olympijských hrách v Kulturním olympijském centru a přilákal naživo okolo 3 000 diváků. Akce rovněž vzbudila významnou pozornost médií, když se na ní sešlo přes 200 mezinárodních novinářů.
Guillaume Salançon, prezident Šachoboxu Francie a organizátor tohoto turnaje, řekl:
"Zkušenost byla fantastická. Místo konání bylo úžasné, měli jsme štěstí pracovat s touto týmem. Také svět sportu zde byl: Paříž 2024, francouzská vláda, MOV. Jaká krásná noc na prezentaci našeho sportu! Navíc byla akce zdarma, a přišlo 2500 lidí. Takže skvělá propagace pro náš sport!"
Kenza Megzari se podělila o své dojmy:
"Byla jsem velmi šťastná, když mě Guillaume pozval na tento zápas. Dala jsem do toho všechno a plně se věnovala přípravě. V den zápasu byl tlak obrovský – být před 2500 lidmi v tak legendárním divadle bylo jak působivé, tak zneklidňující, což mě stálo první kolo šachu. Navzdory tlaku a stresu jsem si zápas užila a je vždy ctí mít za soupeřku Snehu."
Jejich cesta rozhodně inspirovala mnohé, zvláště dívky a ženy, aby šly za svými sny. Když byla Sneha dotázána na to, jaké je být první ženskou bojovnicí v IFC, řekla:
"Tento konkrétní IFC byl pro mě zvláště důležitý, protože Kenza a já jsme byly první ženské bojovnice, které se utkaly, a vyhrát tento zápas bylo ještě pamětnější. Je úžasné být vzorem pro dívky, které chtějí vyniknout ve šachoboxu. Naše prezidentka, Lara Armas, odvádí skvělou práci a je perfektním lídrem tohoto sportu."
Sedm kol plných adrenalinu
Zápas se skládal ze sedmi kol, která nebyla vůbec snadná – přepínat mezi šachovou strategií a fyzickou intenzitou boxu je náročný úkol. Sneha se dostala do vedení a zajistila si vítězství po časovém limitu ve třetím kole šachu, zatímco Kenza byla v boxerském kole dvakrát počítána. Navzdory těmto obtížím Kenza zůstala odhodlaná a dávala do zápasu maximum.
Sneha po svém vítězství uvedla:
"Tento zápas byl pro mě obzvlášť speciální, protože poskytl jedinečnou platformu pro větší zviditelnění sportu i mě samotné. S asi 3000 lidmi, kteří se dívali naživo v Kulturním olympijském centru, a přes 200 mezinárodních novinářů to byl monumentální okamžik. Bylo ctí reprezentovat jak šachobox, tak Indii na tak velkém jevišti."
Guillaume Salançon zdůraznil, jak jsou Sneha a Kenza ikonickými vzory pro tento sport:
"Doufám, že mnoho dívek uvidí tento zápas a začnou se o náš sport více zajímat. Sneha a Kenza jsou ikonickými vzory pro náš sport, a proto potřebujeme více ženských šachoboxerek a více ženských zápasů. Tento sport je vhodný pro ženy a chceme to ukázat. Děkujeme mnohokrát Sneze a Kenze za to!"
Pohled do historie šachoboxu
Šachobox je relativně mladý sport, který kombinuje duševní náročnost šachu s fyzickou intenzitou boxu. Myšlenka na kombinaci těchto dvou disciplín se poprvé objevila v 90. letech minulého století v komiksu Enkiho Bilala a skutečností se stala díky Iepe Rubinghovi, který uspořádal první oficiální šachoboxový zápas v roce 2003 v Berlíně.
Šachobox od té doby získává na popularitě po celém světě a má i své mezinárodní soutěže. Jeho atraktivita spočívá v kombinaci fyzické síly a mentální vytrvalosti, což jej činí výjimečným mezi ostatními sporty.
Sneha Waykar svým vítězstvím napsala další kapitolu historie šachoboxu a přinesla do tohoto sportu nový závan inspirace a naděje. Snad každý z nás má své sny. Spoustu lidí na světě sní o tom, že se proslaví a uspějí a toto je jedna z dalších mnoha možností. Neříkám, že nejsou lepší cesty, ale každá cesta, která má cíl, stojí za pokus, či příležitost.
Co si o tom myslíte? Lákal by vás tento neobvyklý sport, který spojuje strategii a sílu? Ono, 3000 diváků asi málokdy přijde na šachy. Kde jsou diváci a novináři, tam jsou sponzoři a kde jsou sponzoři, tam se daří.
Do profi utkání šachboxu může nastoupit hráč/ka, který/á má min. elo 1600 a odboxováno min. 50 zápasů v amaterském ringu.
Když jsem to říkal mistru světa v boxu Lukáši Konečnému (zajistil jsem u něj 70min boxerský trénink pro účastníky a doprovod při MČR mužů 2022 Ústí nL), tak odpověděl, že 50 zápasů není sranda a že už to může být po nich dobrej boxerskej borec.
Je to zajímavá kombinace, ale podle mého názoru se k ženám tvrdé sporty (box) nehodí. Neznám také muže, kteřé by například háčkovali,
Šachová to byla!
Na základě čeho je vybrali? Nejsou ani na FIDE.