Jak nejdříve definovat vyšší šachy (vyšší šachy beru jako mistrovskou úroveň (FM, IM a GM) ) ?
Šachy jsou postaveny na a) vidění (taktika, propočet) a b) vědění (znalosti).
Klíčem je ale taktika a propočet variant. Protože vědomosti jsou také postaveny na taktice (docela často je nutno dost počítat) a často JEN vědomosti nestačí, je nutno všechno podepřít propočtem (zde právě často silný hráč trestá slabšího, protože slabší hráč nemá tu přesnost a taktickou dovednost). Vyšší šachy bych definoval jako schopnost správně (rychle a přesně) počítat varianty (PV - propočet je také hodnocení pozice). Nezapomeňte, že tento propočet je také základem prvního a druhého zlatého pravidla.
Ps.: Musíme si uvědomit, že v klasické partii je doslova tisíce výpočtů a stačí se někde více zmýlit a je konec.
A právě v těch partiích jsem si připomněl, jak je klíčové neustále počítat varianty. Hodně variant. Nicméně i zde je nutno postupovat rozumně. Spousta šachistů dělá tu chybu, že počítá "všechno" zbytečně hluboko (daleko) nebo propočet odbydou z hlediska kontroly (2. zlaté pravidlo). Přitom většina propočtu je kolem 2 tahů. Klíčem ale je, vždy pozici ohodnotit a tento proces dělat rychle a přesně (zvykat si a mít to jako dovednost) a ZKONTROLOVAT si daný propočet (2.zlaté pravidlo).
Typické chyby jsou ty, že se někdo chytne jako ryba na udičku na nějaké "divné" variantě a tu začne nesmyslně dlouho počítat. Jde prostě do zbytečné hloubky. Nejenom, že ztrácí čas a energii, ale také často zapomene na další možnosti. Mimochodem z toho vzniká možná nejčastější hrubka - takto unaven, že to nevychází se udělá nepromyšlený tah (hrubka) a je po partii. A další chyba je, že si nekontroluje propočet (2.zlaté pravidlo)
Propočet v klasické praktické partii je většinou tzv. křoví (tedy hodně možností s krátkým propočtem/hodnocením). Tzv. strom se vyskytuje málokdy. Nicméně celkem kuriózně se většinou na propočet řeší tzv. strom.
Zásadní rozdíl vidím ten, když jsem partie ukazoval svým svěřencům a viděl jsem jak přemýšlí a počítají:
a) problém s kontrolou svých propočtů (2.zlaté pravidlo)
b) zbytečná hloubka (absence hodnocení, pokud by byla, pak by spousta variant hned odpadla)
c) nezvyk správně počítat, menší dovednost
d) unikání "podstatných detailů" nicméně toto jsem dopsal dodatečně
Mimochodem jak rozlišit silného a slabšího velmistra? I slabší velmistr může mít velké vědomosti, ale ten rozdíl je dán většinou propočtem variant. Silný velmistr má dovednost rychlého a přesného propočtu daleko lepší než slabší velmistr. Samozřejmě další věc je zahájení, psychika, intuice atd.
Tímto krátkým článkem nechci ukazovat na to, že znalosti nejsou tak důležité, samozřejmě jsou a hodně, ale chci tímto říci, že v tzv. " vyšším šachu" jsou klíčové věci ohledně počítání.
A na závěr. Chybí praktické ukázky. Na ty se podíváme příště.
Robert Cvek
- fotografie použité ze stránek pinterest.com
stručné a výstižné