Šachový rebel – Tony Miles

23.04.2025 06:00 | Historie

Co byste řekli na to, kdyby někdo zahrál proti mistru světa prvním tahem 1...a6? Nejde o vtip, ale o skutečnost. Psal se rok 1980 a anglický velmistr Tony Miles se rozhodl udělat něco, co se do té doby zdálo nemyslitelné.

Proti Anatoliji Karpovovi, tehdejšímu neporazitelnému mistru světa, zahrál hned v úvodu partie tah, který by většina trenérů označila za špatný vtip. Jenže v Milesově podání to nebyl výstřelek – byla to šachová rebelie.

Tony Miles byl prvním anglickým velmistrem v historii. Tento titul získal v roce 1976 a stal se tak symbolem nového britského šachu. Nebyl ale jen výborným hráčem – byl i provokatérem, originálem, osobností, která se vymykala všem škatulkám. Hrál často to, co se nečekalo, miloval asymetrii, nenechal se svázat teorií. Pro někoho byl blázen, pro jiné génius. A možná byl obojí. Jeho kariéru provázely jak brilantní partie, tak i konflikty s šachovými autoritami a později bohužel i vážné zdravotní a psychické problémy.

Rok 1980, kdy se hrála slavná partie proti Karpovovi, byl zvláštní nejen pro šachy, ale i pro svět kolem. V Americe byl prezidentem Jimmy Carter, v Sovětském svazu vládl Leonid Brežněv. V Česku jsme se tehdy připravovali na velkou spartakiádu, v televizi běžel Arabela a v kinech šel film Vesničko má středisková. A v šachovém světě? V roce 1980 dominoval Karpov, mistr poziční hry, technické přesnosti a psychologického nátlaku. Hrál s ledovým klidem, vyhrával s elegancí a málokdo věřil, že by mohl prohrát proti někomu, kdo si dovolí zahrát něco jako 1...a6.

Jenže právě tahle partie ve švédském městečku Skara přepsala šachové dějiny. A my se na ni teď podíváme – krok za krokem, tah za tahem. Ne jako na kuriózní výstřelek, ale jako na partii, která ukazuje, že odvaha, nápaditost a trocha rebelství mají ve světě šachu své pevné místo.


 Po úvodních tazích to s Tonym Milesem nevypadá dobře. Karpov má náskok ve vývinu, prostorovou převahu a pevnou kontrolu nad centrem. Černé figury působí neohrabaně, dámské křídlo je slabé, pěšec na d7 opožděný, pole d6 zívá prázdnotou a kolem černého krále nenajdeme snad ani jednoho spolehlivého obránce. Z pohledu klasických šachových principů je pozice černého zkrátka rozbitá. Ale Miles se nebojí. On nikdy nehrál podle pravidel ostatních. 

Světýlko naděje problesklo černou pozicí ve chvíli, kdy se Karpov rozhodl nabídnout Milesovi dvojici střelců – výměnou za šanci na silný útok proti osamocenému králi. Věřil, že jeho iniciativa převáží strategické ústupky, a že výhoda prostoru a aktivity povede k rozhodujícímu úderu. Jenže právě tady se začala karta obracet.

Přichází rozhodující okamžik partie. V šachu nakonec rozhoduje hlava – klid, soudnost, kontrola emocí. A kdo ví, co se právě v tu chvíli honilo hlavou Anatoliji Karpovovi. Proč zahrál tah Dd3?, který se později ukázal jako klíčová chyba?
Byla to přehnaná sebedůvěra? Touha potrestat soupeře, který si dovolil proti mistru světa zahrát na první pohled dětinský tah 1...a6?
Měl Karpov stále v sobě tu vnitřní potřebu světu dokázat, že takové tahy se proti němu prostě hrát nesmějí? Možná ano. Možná právě ta troufalost, s jakou Miles porušil všechny šachové konvence, vyprovokovala Karpova k přehnané snaze o demonstrativní trest.

Dd3??

Jeden tah. Jedna chyba. A partie, která měla být lekcí z poziční hry, se změnila v legendu o tom, jak šachový rebel zlomil pýchu šachového císaře.

Brát, či nebrat – to je teď otázka. Dostane černý mat? Nebo bude bílý tahat za kratší konec? Kolik toho má vlastně bílý za obětovaného pěšce – má dostatečnou kompenzaci, nebo jen iluze útoku?
Přehlédl něco Karpov, nebo právě naopak – něco zásadního přehlíží Miles? A vidí to všechno jen Karpov, šachový stroj s neomylným výpočtem?

Na první pohled varianta vypadá jednoduše: Vxc1, Vxc1, Dxb2 – černá dáma bere pěšce, napadá věž na c1, a s tempem hrozí vzít dalšího pěšce na e5. K tomu se vznáší ve vzduchu motiv Dd5 s hrozbou matu na g2 – tichý, ale smrtící výkřik do bílého postavení.


-
. kolo -

 Dál už ten příběh znáte. Tahle partie obletěla svět. Ne kvůli brilantní kombinaci, ne kvůli učebnicovému útoku, ale kvůli odvaze. Kvůli tomu, že Tony Miles se nebál postavit šachovému establishmentu čelem – doslova už prvním tahem.

1...a6 se stalo symbolem vzdoru, kreativity a šachového myšlení bez hranic. A i když byla pozice dlouho špatná, i když Miles mohl kdykoliv prohrát, nakonec to byl on, kdo odešel jako vítěz. Nejen z partie, ale i z paměti šachového světa.

Tony Miles odešel ze světa příliš brzy. Zemřel v roce 2001, ve věku pouhých 46 let. Jeho život nebyl jednoduchý – bojoval nejen se soupeři na šachovnici, ale i s démony v sobě. Přesto po sobě zanechal něco, co přežije každou výsledkovou tabulku. Zanechal příběh.

Příběh o tom, že šachy nejsou jen o pravidlech, ale i o jejich překračování. Že někdy největší síla nevychází z učebnic, ale z odvahy být jiný. A že jeden jediný tah – ať už jakkoliv podivný – může změnit historii.

Dnes už není mezi námi, ale jeho partie stále žijí. A ta nejznámější z nich – s tahem 1...a6 – bude navždy připomínat, že i v tichém světě černobílých polí může zaznít hlas rebela. A někdy je to právě ten hlas, který slyšíme nejdéle.

PK

15x 903x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
wlk
Veľa zaujímavostí je na https://www.chesshistory.com/winter/extra/miles.html a samozrejme aj v jeho knihe https://epdf.pub/queue/tony-miles-its-only-me-englands-first-chess-grandmaster.html kde mimochodom uvádza aj svoju druhú výhru s Karpovom, 1983, tiež čiernymi.
+0 | 23.04.2025 15:24

Tom Rösner

Jsem jen hloupý kinař, ale… Vesnička? 1980? Opravdu? ;-)

+1 | 23.04.2025 10:16

Petr Koutný

Já vím, čekal jsem, jestli si toho někdo všimne....Mě ten film padl do té doby, ale uznávám bylo to cca o deset let později....Prostě jsem se na něj včera díval a chtěl jsem ho mít ve článku....ale pravda je, že to bylo v kinech trošku později. Díky za postřeh. 

+0 | 23.04.2025 10:35

reuben
Pre úplnosť, bol nakrútený v roku 1985
+0 | 23.04.2025 12:17

Petr Koutný

jak říkám, oukal jsem se na něj, řed tím, než jsem psal tento článek a říkal jsem si,že mi do té doby sedí. Skvělý film, skvělý pohled do lidské duše a té doby. Díky za doplnění, já si myslel, že byl natočený 1988, tak nějak před revolucí, ale asi si to pletu s Černými Barony ( byli asi po revoluci), Koljou a Vrchní Prchní...

+0 | 23.04.2025 12:19

Jiří Kadlec

Pěkná je i Milesova partie s Borisem Spasským:

https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1097114

+0 | 23.04.2025 13:03

VojtěchPlát

Pekna...

+1 | 23.04.2025 14:12

Cnc-profi
Zaujímave je, že Stockfish16 hodnotí otvorenie 1.e4 a6 lepšie pre čierneho ako 1.e4 d5, čo je klasicka Škandinávska obrana :-)
+0 | 23.04.2025 13:30

Carlos

Miles získal zlatou medaili na mistrovství světa juniorů v Manile (1974) s 1,5 bodovým náskokem.

Jeho manželkou byla Jana Malypetrová, která se narodila v Praze. FIDE jí v roce 1969 udělila titul WIM a v roce 1982 titul WGM. V letech 1965 a 1967 byla mistryní Československa žen. V letech 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1976 a 1977 (po play-off) (jako Hartstonová) a 1979 (jako Milesová) byla britskou mistryní žen. Je vdaná za IM a mistra Británie z roku 1979 Roberta Bellina.

Jejími předchozími manželi byli IM William Hartston (britský šampion z let 1973 a 1975) a GM Anthony Miles (britský šampion z roku 1982).

+0 | 23.04.2025 10:20

Petr Koutný

Díky za doplnění. Věřím, že je dobrý nápad si připomenout tohoto hráče....

+0 | 23.04.2025 10:36

Pavel Ch

Samozřejmě si pamatuji, jako každý, kdo v roce 1980 šachy sledoval.

Bavili jsme se o to  i v klubu, kde se tehdá všichni členové scházeli, dvakrát týdně.

 Psalo se, snad to i řekl sám Miles, že po skore 0:7 s Karpovem, nebo kolik hodně , už nevěděl co hrát, tak si připravil a6.

To však nemění nic na tom, že se to zapsalo silně do historie.

+1 | 23.04.2025 08:44

Rubinus

Podle mě při tahu Dd3 Karpov zapomněl, že král černého nestojí na g8. Pak by to jednoduše vycházelo, hrozí Jf6+ a mat. V Psychologickém průvodci je na to kapitola.

Buď sám Karpov, nebo někdo z jeho okolí tuším napsal, že pokud je nějak unavený, či z formy, má sklon hrát rychle a povrchně. Hodně jeho proher je kvůli přehlédnutí něčeho, i ta jediná s Hortem. Na tom ME asi z formy byl, uhrál jen čtyři remízy a tuto prohru, dvakrát ho vynechali.

+0 | 23.04.2025 08:00

Petr Koutný

Díky za doplnění. Určitě musel Karpov něco přehlídnout a věřil bych tomu, že si opravdu mohl myslet, že je král Kg8 a pak hrozí Jf6. Myslím si, že ho mohl i tah a6 trošku rozhodit. Musela to být stejná senzace, jako kdyby dnes, někdo ve vážné dejme tomu na Mistrovství Evropy zahrál na Magnuse první tah a6 a pak ho smetl. Historie se neptá, na únavu a rychlost hry, historie sepodívá za čtyřicet let na partii a řekne....hmmm zajímavé?!  Díky za komentář Rubinus, pěkně doplnil článek. 

+0 | 23.04.2025 08:09