Artur Jusupov

22.04.2025 11:41 | Rozhovory

Býval světovou trojkou, stál jen krok za Kasparovem a Karpovem. Hrál nesmrtelné partie, třikrát se probojoval do semifinále kandidátů na mistra světa.

A i když už dávno nesedává v čele světových žebříčků, jeho vliv na šachy je dnes možná ještě větší než dřív. GM Artur Jusupov se stal Trenérem měsíce Chess.com – a s tímto oceněním se vrací do středu pozornosti jako legenda, která dál inspiruje.

Jeho kurzy The Fundamentals 1 a The Fundamentals 2, publikované na platformě Chessable, patří mezi nejoblíbenější výukové materiály pro šachisty všech úrovní. Nyní se dočkaly videoverze, ve které Jusupov sám přibližuje své šachové myšlení – tiše, trpělivě a s typickým nadhledem. A právě u této příležitosti jsme se s ním ohlédli za jeho šachovou cestou – od prvního tahu až k životnímu poslání trenéra.

„Bylo mi šest let, když mě šachy naučil táta. A byla to láska na první pohled,“ vzpomíná s úsměvem. První výraznou vzpomínku má spojenou s knihou – začátečnickou příručkou od mezinárodního mistra Vasilije Panova. „Od té chvíle mě šachy úplně pohltily.“

Už v šesti a půl začal docházet do šachového kroužku v Paláci pionýrů v Moskvě, kde se ho ujali první trenéři. Brzy se ale jeho vývoj dostal do rukou skutečných mistrů. „V raných školních letech mě trénoval mistr Michail Judovič mladší. A v roce 1972 jsem začal pracovat s Markem Dvoreckým, který se stal mým hlavním trenérem. Vděčím mu za většinu svých úspěchů.“

A právě od Dvoreckého se naučil to nejcennější – jak na sobě pracovat. „To byla klíčová lekce. A v roce 1974 mě navíc přijal sám Botvinnik do své slavné šachové školy. Jeho příklad mě hluboce inspiroval.“

Jusupov sám sehrál stovky špičkových partií, ale za tu vůbec nejpovedenější považuje duel s Andrejem Sokolovem z mistrovství SSSR 1988. „Všechno v ní zapadalo. Ta partie mi dodnes připadá jako moje nejlepší práce.“

Dnes však vyniká především jako trenér – a jeho přístup je stejně systematický jako lidský. „Používám stejný přístup jako Dvoreckij: vybavit hráče všemi potřebnými nástroji, pomoci jim pochopit vlastní slabiny a zlepšit rozhodování.“ Za hlavní zásadu považuje respekt k žákovi. „Student je ten, kdo sedí u partie a rozhoduje. Já jsem tu, abych ho podpořil. On je hvězda, já jsem pomocník.“

S mladšími studenty se zaměřuje na základy, s mezinárodními mistry a velmistry pak na výjimky. Ač se to nezdá, nejtěžší je podle něj naučit ty nejjednodušší věci. „Například opozice. Většina žáků si myslí, že to už dávno umí – a přestane poslouchat. A právě tam začínají chyby.“

Největší poučení podle něj nepřichází z výher, ale z proher. „Sám jsem se nejvíc naučil z vlastních neúspěchů. Každému radím: analyzujte své partie, hledejte chyby, pochopte, proč jste je udělali, a příště se rozhodujte lépe. Pak už nejste poraženým, ale někým, kdo roste.“

I když dnes předává své zkušenosti často online, pořád věří v sílu osobního kontaktu. „Při osobních lekcích nebo turnajích vidíte, jak se žák chová v reálné situaci. Jak zvládá stres, jak přemýšlí, co ho vyvádí z míry. To online výuka neodhalí.“

Jeho oblíbenou výukovou partií je střetnutí Armin Hellinger – Christian Mischke z roku 1999, které použil i ve své knize i kurzu Fundamentals 1. A pokud má zjistit, jak student přemýšlí, dává mu víc než jednu úlohu. „Jedna nestačí. Musíte zkusit víc hádanek, abyste pochopili způsob myšlení.“

Z internetu si nejvíce cení možnosti sledovat živé partie špičkových velmistrů. „Ale prosím vás – vypněte si engine. Sledujte, co dělají hráči, ne co říká stroj.“

A která kniha by podle něj neměla chybět v knihovně žádného šachisty? „Pravidla FIDE. Každý by měl znát pravidla a turnajový řád. To je základ.“


Artur Jusupov není trenér, který okouzluje efektními frázemi nebo marketingem. Je to šachový myslitel, systematický průvodce, který ví, že cesta vede trpělivostí, strukturou a hlubokým porozuměním. Ať už učí dítě, velmistra nebo začátečníka, vždy zůstává věrný své filozofii: respektovat hru, respektovat žáka a nikdy se nepřestat učit.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tento článek mě motivoval k zamyšlení. V těchto dnech trénuji tři kluky, celkem tři hodiny denně a pořád přemýšlím, jak to dělat lépe a jinak. Osobně rád čtu příběhy úspěšných trenérů. Zajímá mě, čemu věří a jak trénují. Je to vždy inspirace.

PK 

14x 682x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (14) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jiří Kadlec

Partie se Sokolovem, kterou Jusupov zmiňuje:

https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1384878

+1 | 22.04.2025 13:28

Carlos

Bílý na tahu vyhraje

+1 | 22.04.2025 12:22

Remcik z Banika

Tak mi to nedalo a hodil jsem to do ščota a prý vyhrávají všechny naše tipy.

+1 | 22.04.2025 12:49

Petr Koutný

Paráda - baví mě takové komentáře....díky

+1 | 22.04.2025 12:57

Remcik z Banika

Asi Je4 hošani.

+0 | 22.04.2025 12:39

ciki333

"Devadesátky" v Rusku nedosahovaly sice brutality srovnatelné se Slovenskem (Černákovci + Šátorovci), ale i tak to nebyla žádná selanka...Artura Jusupova v roce 1990 přepadli v jeho moskevském bytu lupiči. Slavný šachista si neuvědomil smrtící nebezpečí a postavil se na odpor. Jeden z dvojice pachatelů tasil pistoli a Artura střelil do břicha. Krvácející v ohromných bolestech se doplazil na chodbu, kde mu sousedé zavolali záchranku. Z náročné operace se léčil několik měsíců. Zločinnost nepolevovala a tak se Jusupov o rok později rozhodl emigroval do Německa, jehož barvy i dnes hájí ve veteránských soutěžích...

+1 | 22.04.2025 12:13

Remcik z Banika

Proč myslíš Zdeňku, že devadesátky byly v Rusku méně brutální, než třeba na Slovensku, máš nějaký odkaz? Já si naopak spíše myslím, že to tam muselo být po uvolnění režimu ještě daleko horší. To, že byl Jusupov postřelen, jsem vůbec nevěděl, šílené.

+0 | 22.04.2025 13:02

Petr Koutný

Skvělý - díky za doplnění. 

+2 | 22.04.2025 12:22

Petr Koutný

Psal jsem ajťákovi, asi chyba v systému, zmizeli tři komentáře.....uf to se musí opravit 

+0 | 22.04.2025 13:00

Carlos

Se svým celoživotním trenérem a spolupracovníkem Markem Dvoreckým založil vlastní šachovou školu, mezi jejíž studenty patřili silní velmistři jako Svidler, Movsesjan a Zvjagincev. V roce 2005 mu FIDE udělila nejvyšší trenérské ocenění, titul Senior Trainer.

+1 | 22.04.2025 12:21