1) TEPLICE OPEN se stal nejsilnějším a nejlepším (otevřeným) turnajem v ČR. Jak to všechno začalo? Kde vznikla idea pořádat turnaj v Teplicích?
Idea pořádat v Teplicích mezinárodní šachový turnaj vznikla v teplické kavárně Pinocchio naproti divadlu v létě v roce 2005. Seděl jsem tam s klubovým kolegou Milanem Maščákem. Povídali jsme si o všem možném a samozřejmě i o šachu. Zavzpomínali jsme na slavný turnaj v roce 1922, ve kterém v Teplicích, tehdy Teplitz-Schönau, hráli kromě Laskera, Alechina a Capablancy opravdu ti největší šachisté té doby. (Réti, Spielmann, Rubinstein, Tartakower atd.) Řekli jsme si, že by bylo dobré pořádat mezinárodní turnaj, který by proslavil naše město v šachovémm světě. Seznámili jsme s naším nápadem vedení klubu a o rok později se konal první ročník. Tehdy však náš Šachový klub Teplice neexistoval. Prvním pořadatelem turnaje byl TJ Glaverbel a ředitelem byl ing. Josef Obršal, který bohužel již není mezi námi. V prvním ročníku se turnaje zúčastnilo pouze 36 hráčů z České republiky, protože turnaj pochopitelně nebyl v zahraničí známý. Vyhrál velmistr Marek Vokáč, na kterého máme hezké vzpomínky. Později se sloučily dva teplické šachové kluby TJ Glaverbel a Bonex Teplice a vznikl klub s názvem ŠK Teplice, který pořádal turnaj od roku 2011. Ředitelem se stal předseda ŠK Teplice Radek Bayer, kterému vděčí turnaj za další vzestup. Pod jeho vedením se TEPLICE OPEN dostal do podvědomí šachistů nejen u nás, ale i v zahraničí. Do Teplic začali jezdit silní velmistři z celého světa.
2) A jak to postupně šlo? Jak je možné, že nyní patříte mezi úplnou špičku?
Vedení ŠK Teplice nechtělo bohužel od roku 2019 turnaj dále pořádat. Milan Maščák, Jiří Škapa a já jsme však chtěli, aby turnaj pokračoval a tak jsme založili v roce 2018 nový klub s názvem Šachový klub Teplice, který pořádá turnaj od roku 2019. V Teplicích jsou tedy kluby dva. ŠK Teplice a Šachový klub Teplice. Ono to může někoho plést. A jak je možné, že nyní patříme mezi úplnou špičku? Dáváme velký důraz na propagaci turnaje v zahraničí a oslovování silných velmistrů. Nejdůležitější je ale pochopitelně finanční zajištění turnaje. Vážíme si toho, že turnaji udělili záštitu primátor statutárního města Teplice Jiří Štábl a hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Vážíme si podpory všech sponzorů. Jim patří poděkování za náš turnaj. Dlouhodobě podporuje TEPLICE OPEN známý nizozemský podnikatel a šachový mecenáš pan Bessel Kok a letos náš turnaj poprvé dostal podporu od FIDE.
3) Máte nějaký osvědčený tým lidí? Jak to vůbec probíhá udělat tak velký turnaj, aby dobře běžel? Jde to "samo" nebo je to práce až "do konce"?
Náš turnaj prakticky organizují pouze tři lidé. Milan Maščák, který je ředitel turnaje, Jiří Škapa, který měl do minulého roku na starosti registraci hráčů, finanční záležitosti a vůbec hospodaření turnaje a já, který se starám o finanční zajištění turnaje, přijímám přihlášky a komunikuji s hráči. Jiří Škapa z osobních důvodů nechtěl od tohoto roku ve funkci hospodáře pokračovat. Patří mu velký dík za obětavou práci pro turnaj. Velmi se o něj zasloužil a my využíváme jeho zkušeností i nadále. Nahradila ho mladá sympatická Iveta Reitingerová, která přebrala jeho agendu a letos má premiéru. Organizovat takový turnaj je běh na dlouhou trať. Kdo pořádá turnaje, ví o čem mluvím. Oddechneme si až 18. června večer.
4) Když se dívám na současnou startovku ( https://chess-results.com/…n=1 ) vidím hned 6 hráčů přes 2600 elo (!) a 21 hráčů přes 2500 elo (!) Jak se daří naplnit turnaj? Vybíráte si nějaké hráče, oslovujete je? Nebo "jen" čekáte až Vám hráči napíší? Jaký je zájem silných hráčů (2500+) o Váš turnaj?
Počet hráčů s ratingem nad 2500 a 2600 ELO se může do začátku turnaje samozřejmě měnit. Hráči se hlásí sami. Pouze v některých případech, jedná-li se o hráče s ratingem nad 2600 posíláme pozvání. Představoval bych si letos ještě lepší a silnější čelo startovní listiny. Velmistři nad 2600 ELO, které jsme pozvali, by rádi přijeli, ale termín turnaje v tomto roce koliduje s jejich povinnostmi v různých ligách, nebo se, v případě ruských velmistrů, do naší země nemohou dostat. Současná politická situace šachu nepřeje a turnaj je ochuzen i o velmistry z Ukrajiny, které i když se sami přihlásili, nemůžeme z vážných důvodů, ač neradi, přijmout. Rusové, kteří jsou na startovní listině hrají samozřejmě za jiné federace. Snad bohyně Caissa dá, že příští rok se už situace uklidní a žádná nesmyslná omezení nebudou. V tomto ročníku bude zajímavé sledovat, jak si povedou talenti v kategorii do osmnácti let. Jedná se o sedmnáctiletého GM Daneshvara (2540) z Íránu, šestnáctiletého GM Bharatha Subramaniyama (2517) z Indie a teprve dvanáctiletého (!) IM Erdogmuse (2470) z Turecka. Také v kategorii žen dojde jistě k velkým bojům vzhledem k finančnímu navýšení cen. Ta neúspěšnější dostane 8 000,-Kč a nejlepší hráč v kategorii S60 si odnese 4 000,-Kč.
5) Máte přihlášených 246 hráčů, jaký je vlastně strop turnaje? Má někdo šanci se ještě přihlásit? A pokud je to strop, plánujete turnaj nějak rozšířit?
V minulém roce bylo na startovní listině 226 hráčů z 35 zemí. Přihlášky na letošní turnaj se jen hrnuly od prosince a brzy bylo jasné, že kapacita sálu stačit nebude. Díky vstřícnosti vedení Domu kultury jsme získali ještě dvě místnosti. Číslo 246 je letos konečné. Přijímat už opravdu nemůžeme. Pouze když se někdo odhlásí. Na čekací listině je však skoro třicet jmen a tak na každého určitě nedojde. K dnešnímu dni je na startovní listině 246 hráčů ze 38 zemí.
6) Kdybych na turnaj přijel jako divák, jsou nějaké doprovodné turnaje? Mohu se dívat "z blízka" na partie těch nejlepších, nebo je tam nějaký omezený prostor?
Rádi Vás přivítáme, pane Cveku, ale doprovodné turnaje nepořádáme. Máme s nimi špatné zkušenosti, protože o ně nebyl velký zájem. Jako divák můžete klidně procházet kolem stolů kromě prvních pěti šachovnic. Ty jsou v sále na pódiu, kam ostatní nesmí. Sledovat tyto partie však můžete na projekci, kam se partie přenáší. Přímý přenos partií bude také na Chess24.
7) Jaký je Váš sen, popřípadě Vašeho týmu, ohledně otevřeného turnaje TEPLICE OPEN? Máte nějakou vizi nebo metu?
Samozřejmě bychom chtěli, aby turnaj byl stále silnější a jezdili sem slavní velmistři. Donekonečna to ale nejde. Vše záleží na financích a potíž je také v tom, že mnoho špičkových velmistrů dává přednost uzavřeným turnajům před otevřenými, což je celkem pochopitelné. Já osobně bych byl rád, kdyby TEPLICE OPEN stále přitahoval hráče, aby do Teplic ze všech končin světa rádi jezdili a turnaj trval i když my zakladatelé ho už nebudeme moci organizovat. Najít následovníky bude však těžké.
8) Přemýšlíte o nějakém uzavřeném turnaji?
O uzavřeném turnaji přemýšlíme. Ale opravdu zatím jen přemýšlíme. Nemáme s tím zkušenosti, ale vyloučit to nemohu. Třeba se mýlím, ale domnívám se, že je to snazší, než pořádat turnaj otevřený, kde musíte komunikovat s nesrovnatelně větším počtem lidí, shánět šachový materiál a zajistit ubytování pro mnoho hráčů.
9) Nebo nějaké jiné šachové projekty?
Podebatujeme s kolegy, jak propagovat šachy na teplických základních školách.
10) Jaký je Váš tip na vítěze? Mohou tipovat i diváci?
Já se neodvážím tipovat. Vůbec nevím. To bych si spíše tipnul na nějaký zápas ve fotbale, ale ne na TEPLICE OPEN. V loňském roce vyhrál GM Ali Marandi, který startoval ze 13. místa, v roce 2019 si došel pro 1. cenu GM Vorobiov, který byl na startovní listině čtrnáctý a ještě oba brali cenu za samostatné první místo. To je těžké. Vyhlásili jsme soutěž o 5 000,-Kč, které dostane ten, kdo bude správně tipovat vítěze a jehož jméno bude vylosováno ze jmen těch, keří tipovali stejně. Podrobnosti najdete na turnajových stránkách. Tak si tipněte a nezapomeňte se do soutěže ve správný čas přihlásit. www.tepliceopen.com
Komentář od "Šach" vystihuje vše . Podepsal bych ho. Pan Kirs žádnou chybu neudělal . Nenávistné komentáře zbabělých anonymů by mi byly u zádele. Přeji teplickým úspěšný turnaj , ať se účastníci rádi vrací .
Samozřejmě chybu udělal a už ji také přiznal.
Neudělal . Názor nějakého Kuželky mě nezajímá .
Žijeme v demokratické společnosti a každý může mít na věc jiný pohled. Názor Pavla Kirse je naprosto legitimní a pochopitelný. Nic protiukrajinského a diskriminačního na něm není. Naopak. Tím, že se domnívá, že muži v bojovém věku by měli být ve své vlasti a ne si tady hrát šachy je vlastně proukrajinský. Víme všichni, že tisíce Ukrajinců se snaží nelegálně opustit zemi, aby nemuseli být odvedeni. https://www.echo24.cz/a/Sz3zY/ukrajina-valka-muzi-zakaz-opustit-zemi
No vidíte, a v tom článku, na který odkazujete je uvedena řada vyjímek, kdy ukrajinci mohu opustit zemi. Pokud se tedy chce ředitel turnaje ohánět nařízením ukrajinského prezidenta, tak by měl také u každého přihlášeného ukrajince zjišťovat, zda opustil ukrajinu legálně nebo nelegálěn.
Pana Kirse znám jako velmi slušného člověka . Zaslouží obdiv , že jejich malý kolektiv dokáže sehnat peníze a uspořádat takový , na naše poměry, mamutí podnik. Udělal jedinou chybu , že poskytl tomuto serveru , v dobré víře, rozhovor. Jako každý jiný dobrý skutek byl potrestán hloupými komentáři anonymů , které na sebe dlouho čekat nenechaly. Nezjišťuji , jestli by měl vůbec právo zjišťovat legalitu pobytu Ukrajinců . A nevím , proč by se měl někomu zpovídat .
Jako právník chci připomenout, že za podobné jednání byly udělovány v minulosti pokuty. A co se týká kritiky, ta nebyla anonymní, ale ozvali se i hráči s mezinárodními tituly a další šachové osobnosti.
Vyjádření pana P. Kirse (ohledně neúčasti ukrajinských šachistů) se mi jeví jako neskonale podlé a nízké. Je snad tento pán proruským a zároveň protiukrajinským švábem? Svůj diskriminační pseudonázor dokonce neváhal podpořit nařízením prezidenta Zelenského. Jeho postoj vyvolal silnou mezinárodní reakci, zejména federace FIDE, takže organizátoři turnaje byli nakonec donuceni účast ukrajinských šachistů povolit. Přesto na tomto 16. ročníku turnaje Teplice Open patrně zůstane ostudná pachuť organizátorské svévole Pavla Kirse.
Děkuji Vám, pane Kirsi, za projev osobní statečnosti a gratuluji k férovému rozhodnutí:
Naprosto šílený. Ať si sakra bojuje na frontě ten, koho to baví. Nikdo nemá morální právo někoho posílat na smrt v nějaké nesmyslné válce.
Nevidím žádný smysl v tom dělat na ukrajinské frontě potravu kanónů. Žoldáci jsou tam dobrovolně na vlastní riziko.
Pořadatelé šachových turnajů nejsou povinni přijmout každého, kdo se přihlásí. Pan Kirs má pravdu. Prezident Zelenskyj vydal rozkaz, že muži ve věku 18-60 let nesmí opustit Ukrajinu. Ti kteří se zastávají ukrajinských šachistů 18 - 60 kteří se hlásí na turnaje nejen u nás, vlastně podporují dezertéry kteří porušují rozkaz prezidenta Zelenského. Pan Tadeáš Kriepel a spol. by měli vlastně odsuzovat tyto šachisty. Oni místo toho, aby byli ve své těžce zkoušené zemi a pomáhali ostatním, tak chtějí hrát šachy a ještě se ptají na podmínky..
Pana Kirse jsem na FB podpořil:
"Bravo, pane Kirsi, férové rozhodnutí. Ukrajinci ve věku 18-60 let věru nemají co pohledávat na turnaji nejen v Teplicích. Bitva o Bachmut mohla dopadnou zcela jinak, kdyby EU neudělovala tak benevolentně azyly bojeschopným mužům. Proč za flákače mají umírat čeští dobrovolníci? Nebylo by od věci kontaktovat nějakou ukrajinskou odvodovou komisi, aby si na tyto renegáty a chcimíry posvítila. Komsomolec a salonní bolševik - Tadeáš Kriebel - může jít příkladem a dobrovolně se na misi v Ukrajině přihlásit."
A co třeba ten, kdo ve válce utrpěl zranění a třeba se zde léčí nebo byl kvůli zdravotním důvodům uznaným neschopným vojenské služby? Kromě toho považuji za podivné, že Rusové tomuto pánovi nevadí, a Vám také ne, přestože by měli stejně tak být připraveni doma, až dostanou povolávácí rozkaz k nástupu do armády, aby nahradili obrovské ztráty při "speciální vojenké operaci"... Doufám, že až se tato zpráva rozšíří, bude to pro teplické pořadatele znamenat pořádnou ostudu, pokud by porušili nějaký předpis (sám zvažuji podnět na příslušná místa), mohou být potrestáni také finančně.
Proto by u zápisu do "Open Teplice" měli být přítomni členové ukrajinské odvodové komise, aby posoudili zdravotní stav dotyčných šachistů. V případě způsobilosti k boji neprodleně přesunout hráče ve věku 18-60 let, po absolvování výcviku, na frontu. Některé pobaltské země toto zvažují či dokonce tak již činí. Podpora Ukrajiny stojí české daňové poplátníky obrovské finanční sumy. Proč by tedy soudní lidé měli podporovat flákače a nebojím se říci i dezertéry?