Vědomosti v šachu

01.09.2024 06:53 | Trénink

V šachu je třeba vidět a vědět. Vidět je taktika a vědět jsou vědomosti v šachu. Obě složky pak tvoří vaší (čistě šachovou) sílu. Protože výkon a skutečná síla je dána i nešachovými věcmi.

My se v tomto článku trochu podíváme na to "vědění" v šachu. Když se kdysi ptali Bobbyho Fischera, jak to, že hraje šachy tak dobře, odpověděl, "protože jsem všechno prostudoval ohledně šachu". Bobby skutečně prostudoval veškerou literaturu, která existovala. Jako kluk se Bobby naučil rusky, aby mohl studovat ty nejlepší knihy a časopisy, což tehdy bylo všechno v ruštině.

My to máme v dnešní době jednoduší. Nemusíme studovat tolik knih. Protože máme šachovou databázi. Myslím si, že k šachovému růstu a zlepšování je šachová databáze nutností. Proč?

Protože tam existuje a funguje tzv. MEGA databáze, kde jsou všechny partie od dávných dob až po současnost. Můžete si vyhledat jakoukoliv pozici a pak partie na tuto pozici. Je to velká šachová pomoc. Ideálně se zde skloubí zahájení se střední hrou - rád bych jenom dodal, že zahájení a střední hra nemají pevný okraj a obě tyto složky "samovolně" do sebe přecházejí. U silných hráčů jsou tyto věci hodně spojené. Například hraji nějakou variantu Francie. Zajímá mě pozice někde kolem 8.-10. tahu. Vyhledám si ji v MEGA databázi Vidím, že se na ní hrálo kolem 1000 partií. Osobně preferuji partie "Francouzů" jako Korčnoj, Botvinnik, Morozevič atd. Takže se podívám na jejich partie. Přehraji si je a vidím, jak to hrají tito hráči. Vidím kde staví figury, jaký plán volí atd. A tím se učím nejenom zahájení, jak tedy pokračovat dále, ale také střední hru a někdy i koncovku. Dívám se na celé partie. Přehrávám si je stejně jako kdysi Bobby Fischer, jen na počítači je to daleko rychlejší ve smyslu naleznutí partie. A na rozdíl od Bobbyho to mám hned, nemusím nic shánět.

Je také možnost si pustit stroj na danou pozici. Ale to je spojené s určitým rizikem. Časté používání stroje - hlavně pak kdo neví jak používat stroj - může vést k ochabnutí taktické dovednosti - počítá za mě stroj. Pokud je to dlouhodobě, vzniknou (velmi) špatné návyky na stroj. Vlastní hlava bez stroje pak není schopna pořádného propočtu. Další negativní věc je, že relativně často jsou varianty stroje nelidské a v praktické partii v podstatě nepoužitelné. Nicméně toto co píši, není pro velmistry, ale pro šachisty, kteří mají klubou sílu.

Nejlépe je spojit vzorové partie s tím co hrajete. A úplně nejlépe se hned po partii (nepovedené) podívat jak se to má hrát. Například na lichessu je knihovna zahájení a spousta partií, takže to je velké plus. A vy se hned můžete podívat jak to hráli silní hráči. Jak stavěli figury, jaký plán zvolili atd. Prostě budovat vlastní "stavbu" šachových dovedností. Je to pomalý a pracný postup, ale šachy nejsou jednoduchou hrou. A časem se to vyplatí. Budete mít daleko lepší vědomosti o tom co hrajete v v zahájení než nyní.

Robert Cvek
2x 1974x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Villaret
Pán Mihálik, ak ste ženatý, pol roka stačiť nebude :(
+0 /-0 | 01.09.2024 16:51

Kamil Mihálik
Super článok pán veľmajster. Chcel by som sa teraz pol roka venovať aj šachovým otvoreniam, a toto mi veľmi pomohlo. Chcel by som konečne vybudovať normálny šachový repertoár a zhromaždiť na každé otvorenie, ktoré mi môže vzniknúť pre začiatok 5-10 vzorových partií. Potom sa aj učiť to nejako a hlavne ujasniť si presne, aké varianty voliť. Neskôr pridávať ďalšie partie do jednotlivých "chlievikov" s otvoreniami. Dúfam však len v to, že budem mať na každé otvorenie dostatok partií. Potrebujem sa naučiť čiernymi hrať otvorené hry a bielymi 1. e4... Samozrejme napísať aj nejaké tie "recepty"... Navyše na otvorené hry poslúži mi skvelo kniha od Pachmana Theorie moderního šachu 1. diel... Len uvažujem o tom, že čo rozbehnutý tréning :) Či robiť úplne všetko alebo zjemniť ten tréning... Skúsim robiť všetko, hoci bude to zaberať čas....
+0 /-0 | 01.09.2024 10:23