Doba ze zrychluje, doba se mění, jen šachy zůstávají, takové jaké byly v minulém století. Možná je tím, že ve vedení svazu sedí pořád ti stejní lidé. Lidé, kteří si ještě pamatují šachy z minulého století a věří, že se budou hrát stejné šachy i za další desítky let.
Neberte prosím tento článek jako kritiku svazu. Protože váš svaz nekritizuji a netrápí mě nic okolo něj. Ale trápí mě, když se to už dotýká dětí, nebo mých kamarádů.
Změna je nemožná?
Pamatujete si na snahu změnit první ligu tak, aby se hrála sobota+neděle? Pamatujete si na to jak to dopadlo? Porovnáte to s tím, jak je tomu dnes? Hrajete na Slovensku a umíte zhodnotit, který systém je pro vás lepší?
To jsou jen otázky, na které si můžete sami odpovědět. Ale zpět k mládeži. Podívejme se co se píše v Rychnově.
Mládež
"Do extraligy dorostu postoupí jen vítěz, ale začínám přemýšlet, zda to pro něho není za trest. Řídícím orgánům, dospělým, zejména komisi mládeže ŠSČR, je úplně ukradená duševní hygena hráčů, kteří hrají v sobotu dvoukolo 8 hodin, další 2-4 hodiny cestují a v neděli jsou "nezbytní" pro týmy dospělých, což je dalších 4-8 hodin.Dospělí by na to hodili vidle, mládež a trenéři trpí. Rodiče a trenéři pomozte v boji s fialovým mlýnem! " ( článek vyšel původně na stránek Regionu Panda)
Z mé zkušenosti tvrdě bojuji za to, aby Tomáš Mík, kterého tři roky denně trénuji nehrál tyto soutěže. Ty děti musí hrát osm hodin šachy, k tomu si přidejte dopravu a navíc nedělní zápas za dospělé!? Kdo z dospělých by to dnes hrál? Když to nechtějí hrát dospělí, proč nutíme děti? Proč s tím nic neuděláme?
Protože to nejde, nebo protože nechceme?
... budu pokračovat dalším zajímavým článkem, tentokrát kategorie dospělí.
Dospělí
Slovo šachového mistra Petra Kačírka
Letos poprvé, po 40 letech, nehraju vůbec soutěže družstev. Původně jsem o tom přemýšlel tak, že je to prostě jen moje „únava materiálu“. S postupujícím podzimem ve mně ale sílilo přesvědčení, že je to obecnější problém.
Tak bych se v čase vánočním, kdy se zastavujeme, bilancujeme a přijímáme předsevzetí, s vámi chtěl o úvahu podělit.
Všechny sporty mají problémy s udržením své atraktivity a členské základny. Šachy také postihuje tento trend a možná někdy i více než jiné sporty. Myslím, že je to z velké části způsobeno časovou náročností. Vše se zrychluje, sportovní soutěže zkracují. Hrací tempo v šachu se také trochu zrychlilo. Ale málo. V České republice stále přežívá mnoho turnajů s formátem 8 dní a 9 kol. V zahraničí jsem v poslední době absolvoval řadu turnajů, kde se hrálo jen na 7 kol za 3-4 dny. Dokonce se množí v cizině i turnaje na 5 kol za víkend. FIDE tomu jde naproti, když ELO lze počítat už u partií, kde jeden hráč má na celou partii 60 minut. A u nás? Nemluvím o soutěžích, kde se hraje o mezinárodní tituly a velké peníze, ale o turnajích a soutěžích pro běžný šachový lid.
Jistě se můžeme bavit o tom, že šachová kvalita hry roste s delším tempem. Ale o kolik? A je to třeba? Nechtějí si šachisté většinou prostě jen zahrát a pobavit se? Nejsou už dnes bleskové turnaje (viz účast na MČR v blesku před týdnem) a rapid stejně populární (nebo i víc), jako klasický šach?
A pak je tu ještě fenomén internetu. Řada, zejména dříve narozených šachistů, řekne, že se chtějí se soupeřem vidět a podat si ruku. Rozumím. Většina mladších to ale takto nemá. Obrovská výhoda internetu je, že na vás stále „čeká“ nějaký soupeř. Hrajete v den a čas kdy máte volno, chce se vám, máte třeba jen 30 minut, potřebujete se odreagovat atd. Můžete ovlivnit sílu soupeře, hrací tempo, hrát na mobilu…. Bez vazby na pevné termíny a místo zápasu.
Proč to celé říkám v souvislosti se soutěžemi družstev? Jsem přesvědčený, že i soutěže družstev se časem přesunou na internet. Možná můžeme tento proces pozdržet, pokud usoudíme, že postupné přibližování je lepší varianta než náraz do zdi.
Pojďme se bavit o soutěžích na úrovni KP (možná i 2. ligy) a níž. Extraliga a 1. liga jsou profi. Trochu jiný svět. Ostatní soutěže hrají ti, kteří si prostě jen chtějí zahrát, asi…. Systém drží setrvačností, ale možná už nyní odrazuje svou časovou náročností. I šachisté jsou jenom lidé. Mají rodiny, často 2 práce nebo směny o víkendech, jiné koníčky atd. V tu chvíli, mně to alespoň tak připadá, mohou šachy vypadat jako neúměrný žrout času. Opravdu nechci v neděli vstávat v 6:30, jet do Rychnova, přesednout a jet do Jihlavy. Zápas začne v 10:00 a skončí, dejme tomu v 15:30 (i déle) a když to dobře půjde, tak jsem v 18 hodin doma. Od chvíle, kdy jsem vyšel ze dveří uplynulo min 11 hodin, já odehrál jednu partii (možná taky za hodinu). A to ještě s vědomím, že soutěž probíhá od října do dubna a stále musím být „ve střehu“. Děkuji nechci.
Dobrá, možná to byl extrém. Tak třeba KP, uvidíme, jak to vyjde časově. Jedu v 7:30 do Rychnova, pokračujeme do Náchoda (naštěstí třeba ne zrovna do Vrchlabí). V 9 hodin začínáme, zápas končí ve 13:30. A doma jsem tak před 15h. To už je lepší. Za mě stále ale nepřijatelných skoro 7,5 hodiny na jednu partii o předem neznámé délce. A to se ještě může stát, že vám na poslední šachovnici nepřijde soupeř a vy jste jeli úplně zbytečně.
Tohle snad žádný sport nemá. Fotbal, hokej, tenis, florbal…. Utkání jsou kratší, často hrají alespoň 2 utkání za den atd.
Nevím….
Nepodkopáváme si tím vlastní židli? Neutečou všichni mladší (ale možná i starší) od šachů? Nebo alespoň na internet? Ve školství pracuji 25 let a tuším, jak děti a dorost žijí. Myslím, že nepřekvapí, že všechno vidí jinak, než my narození v minulém tisíciletí.
A přesto stále hrajeme soutěže družstev ve formátu, který popularitě nebo alespoň přijatelnosti nepřidává. Jsem přesvědčený, že pokud mají soutěže družstev dospělých vůbec existovat (šachy jsou individuální sport, ať se na mě nikdo nezlobí), tak bez změny to nepůjde. Mladé to nebude bavit (nakonec mají svoje mládežnické soutěže) a starší zaměstnaní nebudou ochotni věnovat tolik času. Aby to nebyla jen filozofická úvaha, tak navrhnu řešení. Následující návrh berte prosím, jen jako první vklad do diskuse.
Za mě by mohly pomoci tyto změny, nejlépe všechny najednou:
Snížení počtu družstev v soutěži na 10.
3 hrací víkendy (2 zápasy sobota a 1 neděle).
Tempo 60 min + 10s na hráče a partii (max. 60 min. + 30s).
Zajímal by mě, a třeba i někoho dalšího, Váš názor.
A pokud se vám zdá, že jsem příliš pesimistický a radikální, tak doporučuji článek na Novoborském šachovém serveru, což je jeden z nejčtenějších šachových webů, starý jen několik dní (hlavně jeho závěr). Vyšel těsně poté, co jsem své názory prezentoval v našem klubu. Odkaz na článek:
Magnus Carlsen pokořil další rekord | NSS.cz
Abych skončil nějak optimisticky. Šachy mě baví. Stále se nějakou menší formou pohybuji kolem trénování mládeže. Myslím, že pro vývoj osobnosti dětí mají šachy obrovský význam. Snad dnes největší za celou historii šachu. Měli bychom jít naproti tomu, aby to lidi bavilo, protože informace, že vám šachy „bystří mozek“ k šachu ještě nikoho nepřitáhla. To je snad ještě méně hodnotná informace, než že „Ministerstvo zdravotnictví varuje, že kouření poškozuje zdraví“ kdesi na dně krabičky cigaret.
Krásný a klidný rok 2024 přeje
Petr Kačírek
článek vyšel původně na stránkách Královohradeckého šachového svazu
Závěr
Prosím nenuťme děti hrát osm hodin denně soutěže! Je to nakonec na škodu všem a hlavně těm dětem. Ty děti mají rádi šachy, trénují a jsou naší budoucností. Zkusme se zmyslet nad tím, jestli nejdou dělat věci lépe? Trošku jinak? Né, to není kritika. To je prosba.
Prosba k soutěžím dospělých, kdy kdo je znalý, ví jaká je situace v okresních soutěžích a že i tam to pod pokličkou bublá. Víte, stačí chtít a jdou dělat věci lepšími.
Nebo nedělejte nic.
Je to nakonec váš svaz a vaše soutěže družstev. Jenom ať se pak nedivíte za pár let, že šachy u nás už nebude mít chuť spoustu lidí hrát.
PK
No ještě něco málo o převedení soutěží družstev na internet. Což je samozřejmě nesmysl, nikdy zřejmě nebude technicky možné při hře na internetu zabránit podvádění. A určitě ne při soutěži družstev.
Jinak hráčů v soutěžích ubývá, na rozdíl od radostných statistik členů našeho svazu.
A z vyššího hlediska aspoň jak to vidím já, jsou priority vedení svazu jiné než nějaké soutěže družstev....nebudu komentovat.
Totální kravina,aby soutěž družstev se hrála na internetu! Toho kdo to navrhuje okamžitě odeslat do Bohnic! Hráč s Elem 1500 hrající okresní přebor by si vypomáhal počítačem a hrál by některé tahy jako hráč Ela 2600!
Přesně tak, navíc by to mohlo utrhnout lavinu sporů a podezřívání o možných dohodách na výsledku, atd. Proto na internetu nehraju, chci hrát jen s živým člověkem, který sedí přede mnou a kterým mám šanci vyhrát, nevidím žádný smysl v tom, abych hrál proti soupeři s elem 2400 a výš vážnou partii, ani jednoho by to nebavilo a ani jednomu by ta partie nic nedala...hypoteticky být já GM, tak proti soupeři o 500 a víc bodů slabšímu bych taky nenastoupil...to je asi tak, jako kdybych chtěl hrát tenis s Lehečkou...ani jeden z nás by si nezahrál...
Některým hráčům nesedí také forma nasazování hráčů do nedělních soutěží družstev. Jsou hráči, kteří mají v týdnu nebo víkendu dost času a jsou hráči, kteří čas nemají. Ti kteří čas nemají, se na soupeře nemohou připravit a děsí se toho, jak připravený soupeř proti němu nasedne. A připravený soupeř má obrovskou výhodu.
Soupiska družstva by měla obsahovat pouze seznam hráčů bez jakéhokoliv pořadí. Potom by se mělo nasazovat podle uvážení kapitánů tak, že hráč s elem o 100 větším nesmí hrát za hráčem s elem o 100 menším, tzn. např. hráč s elem 2000 nesmí hrát za hráčem s elem 1900 a menším. Kapitán domácích napíše na papír svoji soupisku družstva na utkání, kapitán hostů učiní totéž na jiný papír. Pak se oba papíry předloží rozhodčímu (když ho už musíme mít), ten soupisky napíše do zprávy o utkání a hraje se. Tím pádem odpadne jakákoliv výhoda hráčů s dostatkem času v týdnu před partií a bude se rozhodovat skutečně pouze na šachovnici v den utkání.
Změňme to!
Jak byste řešil situaci, když mladý hráč bude mít výrazně nižší elo než možný jeho soupeř? To by jako nesměl hrát?
Dotaz není od věci:
...že hráč s elem o 100 větším nesmí hrát za hráčem s elem o 100 menším, tzn. např. hráč s elem 2000 nesmí hrát za hráčem s elem 1900 a menším.
Přečetl jsem si, takže: Proč by mladý hráč s elem třeba 1700 nemohl hrát před starším či starým hráčem s elem 2000? Jak si ten talentovaný hráč má uhrát vyšší elo, když bude hrát jen s rovnocennými soupeři? Nemluvě o tom, že elo těch mladých hráčů je často výrazně podhodnoceno. Vidím, žes můj dotaz nebo příspěvek jako obvykle nepochopil...
Jaký smysl má, aby např. v KS hrál GM proti hráči s elem o 500 bodů nižším? To přece nemůže nic dát ani jednomu z hráčů, když ta partie v 99% případů bude hra na kočku a myš??? Nevím jak vy, ale já bych byl otrávený, kdybych viděl, že jsem tou myší...
Takže teď jsem hovořil telefonicky s panem předsedou STK ŠSČR, a sdělil mi toto: Obecně není nikde stanoveno, že soupiska týmu musí být seřazena pode výše ELA, cituji jeho odpověď: „Na první šachovnici by tedy teoreticky klidně mohl hrát hráč s elem 1001“. Je to věc STK, která řídí příslušnou soutěž. Neboli např. krajská STK to může, ale také nemusí, dát do rozpisu soutěží, které řídí. Pak teprve je to závazné pro oddíly dané soutěže. Tím považuju polemiku kolem řazení hráčů na soupisce podle ela za ukončenou.
Tak co ty na to, patmate, zas budeš hloupě žvanit? Kdo měl pravvdu?
Písal som o tom, ako to je v slovenských predpisoch a vždy som to zdôraznil.
Ani v českých predpisoch nie je, že by mohlo družstvo na každý zápas postaviť hráčov ľubovoľne.
V českých a slovenských pravidlách sú rôzne iné obmedzenia.
Je rozdiel zoradiť hráčov nejako "netradične" na jeden zápas a na celú sezónu.
Prostě víš pendrek, my jsme nediskutovali o slovenských řádech, to bych ani nemohl, jelikož o tom nic nevím....asi tak, hlavně, že tu do všeho hloupě kafráš!
Můj názor je, že neustálé zkracování tempa hry je cestou do pekla. Kdysi se hrávalo tempem 2,5 hodiny na 50 tahů, většinou stejně byla partie dohrána, dnes se každá soutěž hraje jiným tempem, jednou s přídavkem za tah, jednou bez něho. Zrovna tak nechápu, proč by se pralesní soutěže až po KP včetně, nemohly hrát např. v sobotu se začátkem třeba ve 13 hodin. Hostující tým by nemusel v zimě vyjíždět ještě za tmy, pokud se hraje v neděli od 9,00 a domů by dojížděl v relativně slušném čase, a ne třeba ve 22-23,00, viz třeba MěS a MěP, příp. OS a OP, pokud se hraje ve všední den se začátkem v 17,00. Je to jistě věc názoru, každý to může vidět jinak. Je to trend jako v tenisu, nejdřív se všude hrálo na tři vítězné se ty, pak už jen na GS, a nyní už i GS se hraje TB, kde jeden nebo dva náhodné nebo sporné fiftýny úplně změní výsledek neboli ne vždy vyhraje ten lepší...Když se vrátím k šachu: Vyšší soutěže ať si hrají, jak chtějí, ale v pralese nemám potřebu být papežštější než papež, hlavním smyslem by snad mělo být si dobře zahrát nebo snad ne? Šachy hraju pro radost, že mě to baví a nějaké ELO mě v mém věku zajímá jak kozu hvězdy.
"Dle mého názoru by se neměla hrát dvoukola, respektive ne v jeden den. Sice by se sraz prodloužil na celý víkend a soutěže dospělých by trpěly, ale vyřešilo by to nemálo problémů."
Víkendová dvojkola so + ne v soutěžích mládeže ovšem zapadají do systému dvoukol ve všech soutěžích. Nejen, že by termínová kolize nevznikla, ale fanatici by toho teoreticky stíhali hrát ještě víc, než teď. Řekněme jeden víkend v měsíci (souběžně s bundesligou) pro soutěže mládeže a tři další víkendy pro soutěže družstev dospělých. Hráč by stíhal hrát soutěže družstev dospělých ve třech soutěžích nad sebou a k tomu ještě soutěž mládeže, pokud by chtěl. O tom jsem tu už datloval stokrát. Jenže je to změna, a změny jsou špatně. Tak raději necháme dál běžet starý systém, přestože mnoha lidem z různých důvodů nevyhovuje.
pokud chces zabit deckam chut do sachu tak jim zaber celej vikend, prinut je sedet na jednom miste a nedoprej jim odpocinek mezi skolou a zapasy... vzhledem k tomu, ze je to po case totalne otravi je to i dobra cesta jak uchranit deti od negativniho vlivu sachu na jejich psychiku tim, ze to prestanou hrat... :D jo, presne takhle je to moc fajn :D
Tie "decká" snáď do zápasov nie sú nútené ale ich hrajú dobrovoľne.
Sťažujú sa iní ako tie "decká".
No keby sa spravil nejaký prieskum, či to tak rodičom a mladým hráčom vyhovuje alebo by boli pre nejakú zmenu...
Hento sú len také "hurá nápady", s "bombastickými" titullami...
Tak je otázka proč se soutěže mládeže musí hrát zrovna v zimě. Je samozřejmě nesmysl hrát v sobotu dvě partie a v neděli další v soutěži dospělých někde jinde. Byl by nějaký problém aby se tyhle soutěže se hrály třeba od dubna a celé víkendy? Jenže to by samozřejmě byla velká změna a každá změna je v našem šachu nepřípustná, funkcionáři jsou tak zvyklý a při troše snahy se najdou vždy nějaké protiargumenty....
Jinak když jsem koukal jak dva velice silní hráči Starého Města místo Slovenské extraligy hráli tuto sobotu extraligu mládeže skupina východ....radši nekomentuji...
To by ale znamenalo další omezení pro openy. Šachy jsou individuální sport. Už tak se soutěže družstev v termínovém kalendáři roztahují až až.
Nemyslím si, že je to takový problém, ikdyž si na to spousta lidí stěžuje. Myslím si, že je potřeba svoje sportovce připravit na podmínky, které jsou předem dané a hlavně, které jsou pro všechny stejné.
Je duležitý mít širší kádr, pár hráčů prostřídat. Sportovní kondice ja na místě. Starám se o dva týmy v extralize mládeže a nevidím v tom žadný problém.
Jen tak pro zajímavost, jako člověk v obraze jistě víte proč se musí předskupiny extraligy mládeže hrát v termínech ostatních soutěží.
Hráči podle mě žádný problém nemají, prezentuji hlavně jejich názor.
Velký výpadek, který byl celorepublikový je opraven. Díky za trpělivost, bylo to mimo nss a šlo to na centrální servery.
Teda vlastne môže, no potom sa to nemôže rátať do FIDE ratingu.
Minimálny hrací čas, pre hrácov bez obmedzenia výkonnnosti, je 120 min. na hráča.
Teda napr. 2 x 90 min. 30 s inkrement.
Inkrement v sekundách sa ráta, pre tieto účely, ako hrací čas v minútach.
Pre hráčov s menej ako 2400 Elo stačí hrací čas 90 min.
Teda napr. 2 x 60 min. 30 s inkrement.
No a čo sa týka iných záležitostí líg.
Kluby a družstvá majú svojich zástupcov, čo môžu dávať návrhy, hlasovať a aj inak sa podieľať na rozhodovaní.
Sťažovacie články s nezmyselnými návrhmi to nezmenia.
Ak by hlasovali družstvá v ligách, ako by dopadli takéto návrhy?
Možno by bola väčšina spokojná, lebo takéto návrhy sú zväčša z pohľadu hráča - ako by to malo byť, aby to vyhovovalo jemu.
Pan Kačírek už zjevně zapomněl, jak se to stalo, že se z něho stal FM. Asi tím, že tahal blicky po netu, ne?!
Obecně soutěže družstev se od roku 89 jednoznačně přizpůsobují a podřizují zejména zájmům "profi" hráčů. Aby mohli hrát za co nejvíc týmů, aby se termíny soutěží nekřížili s Německem atd. Vznikl systém volných hráčů... Soutěže družstev jsou od té doby pokřivené.