Proč je dobré hrát šachy? A proč ne?

13.10.2024 05:36 | Domácí zprávy

Šachy jsou fascinující hra, která oslovuje lidi všech věkových kategorií a kulturních zázemí. Podle údajů od Google hraje šachy přibližně 605 milionů lidí po celém světě. To je ohromné číslo a dokazuje, že šachy mají globální přitažlivost. Ale...

 Ale co je na šachu tak výjimečného, že tolik lidí do něj investuje čas? A proč se někteří mohou ptát, zda tato hra stojí za tu obrovskou časovou investici?

Proč je dobré hrát šachy?

  1. Mentální rozvoj a zlepšení kognitivních schopností
    Šachy jsou považovány za vynikající nástroj pro trénink mozku. Hra rozvíjí logické myšlení, strategické plánování, zlepšuje paměť a schopnost analyzovat situace. Děti, které se šachy učí již v mladém věku, často vykazují lepší výsledky ve škole, zejména v matematice a jiných logických disciplínách. Pro dospělé je šachy skvělý způsob, jak si udržet mysl v kondici a odolávat úbytku kognitivních schopností v pozdějším věku.

  2. Trpělivost a vytrvalost
    V šachu nejde jen o vítězství, ale i o to, jak se s prohrami a chybami vypořádat. Hráči se učí trpělivosti, vytrvalosti a schopnosti nevzdávat se, i když to nevypadá nadějně. Tyto vlastnosti se přenášejí i do každodenního života, kde se stávají neocenitelnými.

  3. Sociální interakce
    I když šachy mohou být vnímány jako individuální hra, přináší mnoho příležitostí pro sociální interakci. Šachové turnaje, kluby a online platformy spojují lidi z celého světa, což umožňuje hráčům rozšiřovat své sociální vazby a poznávat nové přátele se stejným zájmem.

  4. Pocit uspokojení a naplnění
    Mnoho lidí nachází ve hře šachů hluboké uspokojení. Postupné zlepšování svých dovedností, řešení složitých problémů a dosažení vítězství nad silnějším soupeřem přináší radost a pocit naplnění.

Proč šachy nehrát?

  1. Časová náročnost
    Pro ty, kteří chtějí dosáhnout vysoké úrovně, může být šachy extrémně časově náročná aktivita. Hráči, kteří začínají hrát v raném věku, věnují tisíce hodin tréninku, memorování vzorců a konzultacím s trenéry. Často investují roky svého života do hry, aniž by dosáhli významného uznání nebo finančního úspěchu. Pro některé lidi může být tato investice času neefektivní, zejména pokud se neplánují stát profesionálními šachisty.

  2. Riziko vyhoření a frustrace
    Jak se hráči zlepšují, šachy se stávají stále více technickou hrou, která vyžaduje pečlivou přípravu, analýzu a přesné tahy. Tato úroveň hry může pro někoho ztratit svou přitažlivost a stát se stresující záležitostí. Pro některé může být přetížení tréninkem a analýzou demotivující a vést k tomu, že si přestanou hru užívat.

  3. Nerovnováha mezi prací a zábavou
    I když mnoho lidí považuje šachy za koníček, může se snadno stát, že tento koníček převezme velkou část jejich volného času. Pro někoho to může být skvělý způsob, jak se bavit a učit nové věci, ale jiní mohou časem cítit, že investují až příliš času do hry, která pro ně nepřináší žádné reálné výhody.

  4. Sunk-cost fallacy (efekt utopených nákladů)
    Tento psychologický fenomén znamená, že lidé mají tendenci pokračovat v aktivitě jen proto, že již do ní investovali hodně času nebo peněz. Mnoho šachistů, kteří hru hrají léta, může pociťovat, že jejich investovaný čas by byl promarněn, kdyby přestali hrát. To může vést k pokračování v hře, i když je pro ně už frustrující nebo nepříjemná.

Šachy mohou být skvělým nástrojem pro mentální rozvoj, společenskou interakci a osobní růst. Nicméně, pro některé mohou být příliš časově náročné a potenciálně frustrující, zejména pokud si uvědomí, že jim hra již nepřináší radost. Jako u každého koníčku je důležité najít rovnováhu a být si vědom, kdy je čas přehodnotit svou investici do šachů, aby se nestaly zdrojem frustrace namísto radosti.

Šachy pro mě byly kdysi vším. Byl jsem plně pohlcen světem šachovnice – turnaje, partie, nekonečné analýzy. Každý den byl o hledání lepších tahů, studiu zahájení a sledování, co se děje v šachovém světě. Neuměl jsem si představit víkend bez šachového klání nebo napínavé partie. Byl to můj životní styl, který mě naplňoval a motivoval. Hltal jsem nové strategie a trénoval stále víc a víc. A pak přišel COVID.

Pandemie zasáhla jako blesk z čistého nebe. Všechny ty věci, které se zdály být nejdůležitější, se náhle rozplynuly. Šachy, turnaje, tréninky – všechno bylo pryč. A najednou jsem se ocitl tváří v tvář světu, který kolem mě běžel mnohem rychleji, než jsem si kdy uvědomoval. Bylo to, jako kdyby mi někdo otevřel oči. Uvědomil jsem si, že den se dá prožít jinak než tím, že budu hledat ten nejlepší tah na šachovnici nebo memorovat nejnovější varianty zahájení.

Šachy mám stále rád. Rád o nich píšu, natáčím videa, občas si zahraji minutovky na internetu. Ale začal jsem si všímat, že mě děsí představa neděle, kdy musím hrát za družstvo. Ten pocit se stává stále silnějším. A ta neděle je dnes.

Často mě přepadají výčitky. Mohl jsem dělat tisíc jiných věcí, ale místo toho pojedu hrát zápas druhé ligy. Během cesty mě budou zžírat myšlenky na to, co všechno jsem mohl zvládnout, co jsem mohl prožít. A snad jedině povedená partie mi na konci dne dá trochu alibi – že to mělo smysl, že to nebyl jen promarněný čas. Snad vítězství mého týmu, třeba Prušánek, mi přinese trochu radosti a energie. A když už nic jiného, setkání s přáteli a pár prohozených slov mi přece jen dávají důvod, proč obětovat další den šachům. 

Nakonec si řeknu, že toto je má poslední sezóna, můj poslední rok jako aktivní šachista. Už dopředu si maluji, jak odložím šachovnici a budu se věnovat jiným věcem, které jsem dlouho odkládal. V hlavě si představuji, že se osvobodím od závazků, od dlouhých nedělí strávených na zápasech, od neustálého tlaku na výkon a hledání perfektních tahů. Ale jakmile sezóna skončí, najednou se objeví něco, co mě k šachovnici znovu přitáhne. Možná to jsou přátelé, možná ta neodolatelná touha po hře, možná ten pocit, že se s šachy nikdy úplně nerozloučím. A tak to bude pokračovat až do ........ ??

A jak to máte vy?

12x 2765x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Poutnik

Polovina článku vygenerovaná AI. no

+1 /-4 | 13.10.2024 09:50

Nemo6

Pane Poutníku, já nechápu, proč dáváte palec dolů článku jen kvůli tomu, že na vytvoření jeho části byla použitá AI? Celý článek je v podstatě konzistentní a je k uvedenému tématu. Tak kde je problém? Navíc je to všeobecně známo, že PK  rád AI využívá a on to ani nikdy nepopíral. Podle mého názoru je tento negativni komentář ( již mnohokrát tady opakovaný) k formě a nikoliv k tématu kontraproduktivní. Buďme rádi, že si ve svém volném čase někdo dá tu práci a články na RP šachy pro nás vůbec připravuje. Nebo máme k dispozici nějaké další šachové weby se skvělými články?

+3 /-0 | 13.10.2024 11:32

Kamil Mihálik
Presne tak je skvelé, že sú tu rôzne články. Bez článkov by nebol tu totiž život a som rád, že Petr aj s pánom veľmajstrom sú takí aktívni. Natáčajú videá a ku tomu píšu články každý deň. Hoci aj ja sa snažím niečo obdeň napísať bleskovo ku káve. Dnes niečo skúsim napísať. Potom ďalší môj článok budú všetky výsledky veľmajstrov Navaru, Žilku a Pláta v Poľsku. Zajtra sa končia tam tímové súťaže...
+1 /-0 | 14.10.2024 09:47

Poutnik

Minimálně by použití AI mělo být uvedeno. Druhá věc, je tristní čeština, kterou AI nezvládá a podle níž je tak snadné (zatím) práci AI identifikovat. "Pro dospělé je šachy" má být "pro dospělé jsou šachy" atp.

+0 /-2 | 13.10.2024 17:44

Tomáš Klimecký

K tomuto bych mohl napsat román :) Do tajů šachové hry jsem se zahloubal někdy v roce 1984 při památném nekonečném zápase velkých"K" .Jako dítě s dorostenec jsem hrál různé mladežnické turnaje pak nějak přišly jiné zájmy a šachy šly stranou .... Návrat prišel na vojně, kdy při dlouhých nočních službách byla nuda a tak se sehnala šachovnice a figurky ,nějaká literatura a bylo veseleji.Nakoukl jsem i dost výrazně i do světa korespondenčního šachu v době éry bez počítačové..... Pak přišla rodina, děti , práce ... šachy jsem sledoval jen tak z časopisů a internetu bez aktivního hraní.Což mne někdy mrzí protože jsem přišel asi o deset let aktivní hry.Další zlom nastal v roce 2018 při zápase Carlsen-Caruana od té doby jsem zase aktivně v šachovém dění.Snažim se udržet při životě klub kde jsem vyrost a začal hrát šachy.Nejsem žádný silný šachista, šachy mne moc baví a dělají mne radost.Občas jsem to sice přeháněl i na ukor rodiny,ale už jsem si to vše srovnal v hlavě .Někdy v roce 2021 jsem se dostal k Robertovi a Petrovi a to začala další skvělá šachová  cesta která mne baví a naplňuje.I když mám občas na něco jiný názor tak tento projekt naprosto super a jsem rád,že mohu být jeho součástí.Akademie kde se teď šachově vzdělávám mne teď hodně naplňuje a jsem rád za tento projekt.Velmi rád hraji za družstva a občas si zahraji nějaký ten turnaj v klasickém tempu.Rapid a blesk jen obšas pro odreagování.

+0 /-0 | 13.10.2024 18:56

Rubinus

Družstva mě nelákají už dávno. Bohužel zavřených turnajů jednotlivců se hraje stále méně, Na Openy bych musel dávat dovolenou, sice se jich dnes již v Praze hraje dost, takže někam jezdit - zvýšené náklady - není nutné, ale nějak mě to už neláká, možná v důchodu. 3.etapa mimo nějaký open pouze ob rok a tak jsem tam, kde jsem nikdy být nechtěl - těch několik partií, co odehraji v družstvech, je již od covidu moje jediná činnost. Na kvalitě hry to samozřejmě je, či brzy bude poznat. Když se z hráče postupně stane salát, obvykle to začíná tím, že ho baví být víc divák - nebo rozhodčí. Osobně by mě stačilo pár bleskovek denně na chess.com, ale tam zase chybí ta sociální interakce. Mezi šachisty jsem mezi svými.

+2 /-1 | 13.10.2024 11:58

Kamil Mihálik
Mám veľmi rád šachy, ale súťažne nemôžem ich vôbec hrať zo zdravotných dôvodov. Nehrajem už ku úcte súperom, aby sa nedívali na trasúceho ratlíka. :) Bohužiaľ takto vážne nejde to, ale nevadí. Som rád, že Petr s Robertom prijali ma do svojej partie a môžem im aspoň trochu občas pomáhať. Aj o tom môžu byť šachy. Síce tento týždeň som dal asi len 1 článok, ale už mám v hlave ďalší tak uvidíme. Tento týždeň boli dôležitejšie oznámenia, ktoré museli byť istý čas hore...
+2 /-0 | 13.10.2024 07:06

Petr Koutný
Kamile díky za skvělou práci.
+0 /-1 | 13.10.2024 07:52

lubomir1959

V mých 65 letech hraju šachy vysloveně pro zábavu, jestli získám nebo ztratím třeba 50 bodů ELA, to mi žíly nerve, pokud hraju za tým, samozřejmě nechci, abych to týmu kazil, ale spíš byl trochu platný. Mám rád klasické tempo, rapidy a bleskovky mi nevyhovují, pokud hraju nebo musím hrát rychle, dělám strašlivé chyby. Ale pro mě je fotbal číslo jedna, pokud fotbal má přestávku, vévodí šachy!

+0 /-2 | 13.10.2024 05:58

Petr Koutný

Ahoj. Díky za komentář. Ve dvaceti jsem si myslel, že mám na vše čas a asi jsem měl pravdu. Dnes si zvpomínám na mého dědu, když mi říkal, aťjdem něco dělat na zahradu ajá mu řekl " Dědo, dnes ne, až zítra" a on mi na to řekl: Pro tebe je zítra dalších dvacet let, promě je zítra už dnes...Jak utíká víc a víc čas, připadám si, že i pro mě za chvíli zítra bude už dnes a proto si nejvíc vážím svého času, protože zítřek, jednou nemusí  být. 

+3 /-1 | 13.10.2024 07:01