Co na to říkají hráči i šachové platformy? A co můžeme dělat, abychom šachovou hru ochránili? Pojďme se na to podívat.
Podvádění v šachu: Epidemie moderní doby?
Online šachové platformy jako Chess.com nebo Lichess přitahují miliony hráčů z celého světa. S tím však přichází i rostoucí problém – podvádění. Ať už jde o použití šachových enginů nebo přístup k databázím zahájení, řada hráčů se cítí frustrovaná a znechucená.
Jeden z uživatelů Chess.com ve veřejné diskuzi sdílel své pocity:
"Každé třetí partie hraji proti někomu, kdo má otevřenou databázi zahájení. A pokud začne prohrávat, najednou hraje jako 2200 ELO. To už není šachová hra, to je fraška."
Tento příspěvek je jen jedním z mnoha. Podobné stížnosti najdeme na fórech a v komentářích napříč šachovými komunitami.
Známé případy podvádění
Jedním z největších skandálů posledních let byl případ amerického velmistra Hanse Niemanna. V roce 2022 byl obviněn z podvádění ve více než stovce online partií. Tento případ vyvolal rozsáhlou debatu o tom, jak efektivní jsou algoritmy a pravidla šachových platforem. Přestože Niemann obvinění popřel, jeho reputace byla značně poškozena.
Další známý případ zahrnuje rumunského hráče Alexandru Crisana, který falšoval výsledky turnajů, aby získal titul šachového velmistra. Jeho podvody byly nakonec odhaleny a tituly mu byly odebrány.
Jak se bránit podvádění?
Platformy jako Chess.com tvrdí, že podvádění aktivně řeší. Podle jejich statistik bylo v listopadu 2024 uzavřeno 35 883 účtů kvůli porušení pravidel fair play. Přesto hráči často poukazují na to, že systém není dokonalý. Zatímco zjevné případy podvádění jsou snadno odhalitelné, tzv. „situational cheating“ – tedy použití nápovědy pouze v klíčových momentech – je těžší odhalit.
Co by mohlo pomoci?
- Zákaz všech externích pomůcek, včetně databází zahájení.
- Lepší algoritmypro detekci neobvyklých tahových vzorců.
- Transparentnostpři řešení nahlášených případů.
- Podpora fair playa vzdělávání hráčů o důsledcích podvádění.
Vyzýváme vás k diskuzi!
Podvádění v šachu je složitý problém, který ovlivňuje hráče na všech úrovních. Jaké máte zkušenosti s podváděním v online šachu? Myslíte si, že platformy dělají dost pro jeho odhalování? A co byste navrhovali, aby byla hra férovější?
Já osobně se podvádění na internetu bráním tím, že hraji pouze minutové partie. I když i v tomto formátu se podvádí, je toho znatelně méně. U tak rychlých partií je každá sekunda drahocenná, což podvodníkům ztěžuje použití enginů nebo jiných pomůcek. Navíc minutové šachy vyžadují rychlé rozhodování a intuici, což jsou schopnosti, které žádný software nenahradí. Pro mě je to způsob, jak si uchovat radost ze hry a nenechat se zbytečně frustrovat.
Aj pri algoritme s 99,9% pravdepodobnosťou odhalenia podvodníka bude oveľa viac falošne obvinených než skutočných podvodníkov.
Pri tom množstve hráčov a partií a pri skutočnosti, že podvádza len veľmi málo z nich.
Na mé úrovni mě podvádění moc nevadí. Hraju pro zábavu. Pokud me na lichess někdo smete tak si udělám anlýzu a když má nad 95% tak je to jasný. Kdo podvádí, podvádí sám sebe.
Tak sorry no :D několikrát jsem měl nad 95 :D
Tak já jdu taky s kůží na trh teda, po pár situacích jsem se rozhodl sem už nepřispívat, ale tohle je zajímavý článek, který mě na druhou stranu docela irituje. Co se týká podvádění v šachu si myslím, že to není tak horké. Myslím si, že už sem to psal ve více článcích, myslím si, že lidi si jdou zahrát stejně jako já, stejně jako ostatní. Na lichessu jsem měl dlouho úroven 2200 v blitz a kolik bylo podvodníků ? za rok 2... Myslím si, že je nesmysl si kvůli tomu kazit šachovou hru a hrát jen "nesmyslný" minutovky. Závěrem, není to tak horké a klidně se vsadim, že když dá Petr 3minutovky, že třeba "měsíc" nepotká podvodníka. Jinak samozřejmě hrozba je...ale co? řeknu si OK de*il a dám další hru :)
Byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil polopaticky, jak lze při on-line bleskovkách 3/2 podvádět. Možná pár úvodních tahů, pak to přece nelze stíhat. Myslím, že je to nafouknutá bublina. Stává se často, že prohrávající hráč ze vzteku obviní vyhrávajícího z podvádění. Naopak si myslím, že je více falešných obvinění než reálného podvádění, a že platformy informace o tom, že někdo hrál s podvodníkem uvádějí pouze pro odstrašení.
Přesně tak. Nechápu, komu udělá radost vyhrát " podvodem"? Ale třeba , když děláme turnaj Meteleskum Bleskum, skoro vždy je někdo pakzablokován. Na druhé straně, když vás někdo smete a vy si říkáte:VOW, to hrál dobře a já opravdu nic neumím a pak to je " cheater " dokáže to otrávit.
tak na lichesu jsou vubec divni lidi. misto aby se vzdali, tak radeji odejdou, nebo ti pridaji mraky casu a jdou pryc... sracky no.
myslím si , že lichess už dává nějaký časový limit, když odejdou, můžeš reklamovat výhru
Šachoví přeborníci Magnus Carlsen, Hikaru Nakamura a Ian Nepomniachtchi (a šest dalších GM) v minulosti obvinili Hanse Niemanna z podvádění při online partiích. Někteří i z podvádění na určitých standardních turnajích za pomoci superpočítače ukrytého v rektu. Dokázáno mu to však nebylo a oficiálně je stále čistý...
Hráč podobného jména John Neumann v roce 1993 hrál na turnaji ve Filadelfii. Tehdy ještě nepřišlo nikomu zvláštní ani nápadné, že má v uchu sluchátko a v kapse pulzující kapsli – podezření vyvolala až jeho nečekaná remíza proti jednomu z nejlepších hráčů té doby a také fakt, že když po něm chtěli, aby vyřešil pár primitivních šachových úloh, beze slova odešel a už se na šachových soutěžích nikdy neukázal.
Pětapadesátiletý Clemens Alwermann se zúčastnil v roce 1999 turnaje Böblinger Open. Nikdy předtím nic pořádně v šachu nevyhrál (hospodské partie se nepočítají), a přesto dokázal porazit několik velmistrů a získat tak ELO okolo 2630 – to je opravdu hodně, hodně moc. Z podvodu ho podezřívali všichni, zvláště když na dalším turnaji, kde už si na něj dávali dobrý pozor, nedokázal uhrát nic. Přesto proti němu neměli žádný důkaz.
Pro amatéra je nejlepší být nad věcí. Když si myslím, že někdo podváděl, tak si ho prostě zablokuji. Sem tam mě dokonce i nějaké ELO vrátí, ale o to na mé úrovni 2050-2250 na chess.com zase tolik nejde. Pokud já sám hraji na netu pouze pro radost, neviděl bych takový problém v tom, že někteří to mají trochu jinak. Dělat se s tím stejně mnoho asi nedá. Algoritmy nebudou nikdy dokonalé, stránka neodhalí další program v pozadí, pokud má někde vedle další počítač či mobil a už vůbec ne nápovědu od nějakého daleko silnějšího hráče.
Obvykle zpozorním, když mě soupeř hraje v zahájení nějakou naprostou hovadinu a pak začne hrát jako z partesu. Podobně když se v horší pozici zarazí třeba na minutu a pak to tam začne sázet. Nebo má velké prodlevy již v zahájení, to vypadá na databázi. Tam bych to i chápal, je to způsob, jak se to zahájení učit, před 40 lety jsem ze stejného důvodu hrával spousty korespondenčních partií. S takovými tahám do naprostého konce, stává se, že soupeři dochází čas a už to s motorem nestíhá, takže ho buď shodím, nebo on to v kysně totálně zkazí - otočil jsem spoustu partií třeba bez figury - hraji zásadně 5+0, i když si říkám, že jako trénink na reálné turnaje bych měl více hrát 3+2, nebo spíše 3+1.