John Cochrane a jeho gambit (2)

10.11.2022 06:00 | Trénink

Ve druhé části našeho vzpomínání na Johna Cochrana, jednoho z nejsilnějších britských šachistů první poloviny 19. století, se budeme věnovat té části jeho šachového odkazu, která si podržela svůj význam až do dnešních dnů.

Cochranova obrana v koncovce věže proti věži a střelci


V koncovce věže proti věži a střelci je obrana značně obtížná a znalost jakýchkoli postupů s obecnější platností ji velmi usnadňuje. V pozici našeho prvního diagramu se bílý pokusil o zatlačení krále na okraj šachovnice a o dosažení některé z vyhraných pozic této koncovky. Zahrál tedy 1.Ke5 a ve vzniklé situaci černý využil své znalosti obranné metody, kterou formuloval právě John Cochrane. Černý nejprve přivázal bílého střelce tahem 1...Ve1, po 2.Vh7+ postavil krále na stejný sloupec, jako krále soupeřova 2...Ke8, a po tahu 3.Kd5 ustoupil králem na opačnou stranu šachovnice, tedy 3...Kf8! (na 3.Kf5 přijde analogicky 3...Kd8!). Vzniklou pozici nedokáže bílý nijak zesílit. 

Pozice diagramu byla převzata z velmistrovské partie Ljubojevič – Portisch (Turín 1982), další průběh této poučné koncovky si můžete přehrát v našem přehrávači.  


-
. kolo -

K remíze vedou ve většině pozic i jiné tahy, ovšem znalost Cochranových zásad obranu velmi usnadňuje a snižuje riziko prohrávající chyby. Tak kdyby například černý po 1.Ke5 Ve1 2.Vh7+ zahrál 2...Kf8??, přišlo by 3.Kf6! Ke8 4.Sf5 Kd8 5.Vd7+ Ke8 6.Vd4 a bílý docílil Philidorovy pozice, která je vyhraná – pokud ovšem postup výhry známe.  

Cochranova metoda obrany funguje, pokud se vazba střelce realizuje na středních nebo střelcových sloupcích, resp. na 3.-6. řadě. Více se o této obtížné koncovce můžete dozvědět v posledních dvou odkazech seznamu použitých webových stránek. 

Vznik názvu „indická obrana“

Indický šach nepovoloval dvojkrok pěšce, takže i když indičtí hráči začali hrát podle evropských pravidel, byl jejich repertoár zahájení ovlivněn původními pravidly indického šachu. Z tohoto důvodu odpovídali na 1.d4 často tahem 1...Jf6 s následujícím fianchettováním královského či dámského střelce či jiným tahem pěšce o jedno pole – například 2...e6 či 2...d6. V řadě partií, které Cochrane sehrál se svými indickými soupeři, se proto vyskytly výstavby, kterým se začalo říkat – zprvu poněkud posměšně – indické hry. Pojmenování se ale vžilo a ve 20. letech ho zpopularizoval zejména známý velmistr a šachový publicista Savielly Tartakower.

Cochranovi indičtí soupeři, zejména Mohishuder Bonnerjee (toto je nejčastější anglická transkripce jeho jména, viz první část tohoto povídání), používali podobné výstavby i při hře bílými figurami a některé partie tak dokonce předjímají myšlenky tzv. hypermoderní školy – přenechat centrum soupeři a pak na něj zaútočit. V přehrávači najdete několik partií s (pravděpodobně) prvním výskytem různých indických výstaveb. Na některých není jejich úctyhodné stáří vůbec znát.  


-
. kolo -

Cochranův gambit

Určitě nejznámějším počinem Johna Cochrana, který si podržel svůj význam až do dnešních dnů, je tzv. Cochranův gambit v ruské hře. Vzniká po tazích 1.e4 e5 2.Jf3 Jf6 3.Jxe5 d6 4.Jxf7!? Kxf7 a je dodnes používán, i když jen v omezené míře. Protože o Cochranově gambitu existuje na internetu celá řada dobře zpracovaných výukových článků a videí, omezím se jen na stručný souhrn současných poznatků a jejich doplnění o několik partiových ukázek. Doporučuji zejména velmi pěkné video GM Pavla Šimáčka, uvedené v seznamu použitých webových stránek na konci článku. 

Při pohledu na náš diagram se asi neubráníme otázce, co vlastně bílý za obětovaného jezdce – kromě dvou pěšců – má. Převahu ve vývinu určitě ne, na převahu v centru to na první pohled taky nevypadá, snad jen černý král vypadá trochu zranitelně. Ale situace je složitější. 

Oběť figury je poziční a cíle bílého dlouhodobé. Jeho plánem je vytvoření silné pěšcové formace v centru a na královském křídle, a po dokončení vývinu nástup těchto pěšců proti postavení černého. Jak ale tento plán realizovat? 

V pozici diagramu má bílý celkem tři rozumná pokračování. Cochrane hrával výhradně 5.Sc4+ a jeho indický soupeř postupně vyzkoušel odpovědi 5...Ke8, 5...Se6 a nakonec nejsilnější 5...d5, kvůli kterému se 5.Sc4+ už nehraje. Pokud totiž bílý pěšce sebere tahem 6.exd5, přijde 6...Sd6 7.0-0 Vf8 a po ukrytí krále na g8 přechází iniciativa na stranu černého, který pěšcovou formaci bílého svým pátým tahem velmi znehodnotil. I po trochu lepším 6.Sb3 Se6 či 6...c5 vznikají pozice, ve kterých má černý zřetelnou výhodu.

Zajímavější je tah 5.d4, po kterém není dobré 5...Jxe4 6.Dh5+ a bílý získá obětovanou figuru zpět, přičemž mu zbude pěšec navíc. I zde bylo ale pro černého nalezeno několik dobrých pokračování, zejména po tahu 5...c5 je kompenzace bílého minimálně sporná.

Za nejlepší pokračování bílého se proto považuje 5.Jc3, což se hrálo i v partii špičkových velmistrů Topalov – Kramnik (Linares 1999). Tato partie skončila po značně nepřehledném průběhu remízou a najdete ji spolu s dalšími opoznámkovanými ukázkami v našem přehrávači. 


-
. kolo -

Účelem tohoto článku samozřejmě nebyl podrobný rozbor Cochranova gambitu, k tomu jsou povolanější. Chtěl jsem jen upozornit na tuto zajímavou variantu a jejího autora, trochu neprávem pozapomenutou postavu z historie naší krásné hry.

A na závěr jedna osobní vzpomínka. O záludnostech Cochranova gambitu mne názorně poučil v roce 1989 rakouský šachista a pozdější mezinárodní mistr Markus Wach. Na jeho čtvrtý tah jsem zíral dost nevěřícně, protože o existenci Cochranova gambitu jsem tenkrát neměl ani potuchy. Po delším zamyšlení jsem ale našel přijatelnou reakci a soupeře jsem dokonce i přehrál. Ale boj stále pokračoval, s ubývajícím časem se začaly množit chyby, až jsem tu poslední udělal já a byl konec. 

Cochranův gambit mám nicméně od té doby rád, a snažím se ho mezi mladými hráči propagovat. K systematickému používání proti ruské hře sice určitě vhodný není, ale jako překvapení tato ostrá varianta rozhodně není k zahození, zejména v soutěžích nižší kategorie nebo v partiích hraných zrychleným tempem. 

Miloslav Vanka

Použité webové stránky:

https://cs.wikipedia.org/wiki/John_Cochrane

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Cochrane_(chess_player)

https://en.wikipedia.org/wiki/Moheschunder_Bannerjee

https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_chess https://en.wikipedia.org/wiki/Rook_and_bishop_versus_rook_endgame#Cochrane_Defense

Použitá videa: 

GM Šimáček, Cochranův gambit

IM Mazúr, Věž a střelec proti 

Autor článku je významným spolupracovníkem výukového serveru My-Chess. Vytvořil řadu témat výukové encyklopedie šachu Šachopedie, například v oblasti taktiky a koncovek. Speciálně doporučujeme jeho články v Šachopedii o významných českých a československých šachistech a články o problémovém šachu.


2x 3535x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
vevlad

Má existovat gambit hrob 1.g4!

+0 /-0 | 11.11.2022 04:54

sarmatam
....to videjko jak tam mluví PŠ ....je cajk ....uš jsem si ho gdisi pouštěl ....POUČNÉ ....
+0 /-0 | 10.11.2022 07:26