Peníze, chamtivost a vypočítavost
Ve 14 začíná vydělávat hraním šachů, vydělává víc a víc. A peníze dosti podpoří korupci jeho charakteru, má časem pocit, že si může koupit vše, že je mocný pán. Že toto smýšlení nevyhovuje jeho duši, na to přišel později. Víc a víc se i díky finanční nezávislosti odcizoval rodině, víc a víc rozkvétal narcismus. Byl velmi chamtivý, strašně na prachy, zřejmě měl nevědomé přesvědčení, že prachy jsou to nejdůležitější, jelikož se kvůli nim doma křičelo a vznikalo utrpení pro všechny, třebaže peněz nikdy málo neměli.
V 16 se od spolužáků naučil vsázet na sport. Snad vsázel i z nudy. Celkově mohl prosázet tak 1,2 miliónu Kč. Nakonec ho sázení odnaučila prohra 400 000 Kč vsazených na 3 tenisové favority s kurzy asi 1,03 v červnu 2012, tedy zdánlivě jistá sázka, jeden však prohrál. A Viktor už se nesnažil dohánět před tím prohrané peníze zvyšováním vkladu sázek jako dřív. Na sázku si půjčil od kamaráda. Jelikož měl ještě nějaké peníze na akciích u táty, spravoval mu je tehdy, tak je potřeboval vybrat. Zalhal tátovi, že to je na nějakou bezpečnou investici, místo toho šlo o prosázené peníze, které potřeboval vrátit.
Krom jiných šachových příjmů 3krát vyhrál v přepočtu kolem 350 000 Kč. Daně řádně platil od 21 let. Vsázení bylo už ojedinělé asi od 21, až ve 24 a půl letech v podstatě skončil vsázet ze dne na den, v tom mu pevná vůle pomáhala. Snad se bál případných dluhů, zbývalo pár set tisíc. Už jen zcela výjimečně v roce 2019 vsázel na šachy, nakonec prohrál 50 000 Kč, myslel si, jak snadno si jako velký šachový odborník vydělá. Kolem 19-22 let občas zašel do kasína, hlavně na poker nebo ruletu, tam prohrál jen v řádech desítek tisíc. Skoro vždy zpočátku vyhrával, ale chtěl víc a víc, projevovala se chamtivost, a nezbylo nic a nějaká drobná ztráta navíc. Dále prohrál například sázku s kamarádem o 100 000 Kč v roce 2010 o to, který tým vyhraje fotbalovou Ligu mistrů.
V roce 2012 se i pod vlivem výše popsaného jeho přístup k penězům velmi změnil. Z naprosto prostopášného, z finančně bezstarostného floutka, jelikož měl dostatek peněz, třebaže jich mnoho prosázel, se stal šetřivý chamtiveček, obávající se, že by nemusel uživit případnou rodinu, nedejbože, že by musel začít chodit do práce. Chamtivost byla zpočátku velmi nenápadná, jelikož jako týnejžr třeba zval mnoho svých šachových známých na panáky.
Šachem si už v té době vydělával dost, přesto však i tento strach z Viktora vytvořil velkého chamtivce. Mnoho či dostatek peněz ještě neznamená, že srdce člověka není zatíženo velkou chamtivostí. Člověk si moc nevybere. Každý má nějakou výchozí pozici a záleží na něm, jak s tím v životě naloží. Peníze a sex byly pro něj do jeho 25 jediným bohem. I přes křesťanské obrácení ho posedlost penězi začala opouštět až od 32. roku. Zřejmě vždy ho to táhlo k podstatě a do svých 25 vnímal podstatu hlavně v penězích, jelikož jako materialista v nich spatřoval hlavní zdroj moci. A pro moc a obdiv byl postupně schopen zaprodat zcela svou duši.
Drogy, ani psychedelické látky či jiné látky nikdy nebral, ani nekouřil cigarety. Byl závislý na slávě, na obdivu, na penězích, a z toho plynoucí moci. Závislý na svém stále nabubřelejším egu. Čím víc ulpíval na šachové slávě, tím víc se propadal do depresí v běžném životě.
Celý život Viktorova mysl počítala, co je pro něj výhodné – to byl mocný vir v jeho duši. Do 31 byl až na jedno krátké období totálně vypočítavý, totálně vychcaný. Co z toho budu mít? Mysl vyhledávala jen vlastní prospěch, to je její podstata. Podvědomě si myslel, že si vše za prachy koupí, třeba i kamarádství, partnerku, štěstí.
Vnitřní obrácení v roce 2014 mu dalo okusit něco jiného, nevypočítavost, nezištnost, nevychcanost. To však brzy pominulo. Trvale mu dal okusit tuto nezištnost až meditativní život. V již velmi vědomém období od ledna 2020 se i Viktorova spoutanost penězi začala oslabovat, až zcela vymizela. V červenci 2020 měl ostrou výměnu názorů se šachovým svazem kvůli pár tisícům, ještě byl dosti vnitřně nesvobodný ohledně peněz. Ještě na podzim 2020 zabolela zbytečná drobná finanční ztráta 1500 Kč, ale již mnohem méně než dřív. Snad víc zabolelo to, že to bylo kvůli vlastní hlouposti a návyky byly, že to se netoleruje. Jeho mysli často ani nevadila výše ztráty, ale to, že to byla jeho chyba. Ale i tak to byl již velmi vědomý stav, chamtivost ztrácela na intenzitě.
Na podzim 2020 odcházely či zásadně zeslabily zvědoměné existenční finanční strachy, jasně to bylo Viktorem vnímáno jako u jiných strachů. V tu dobu chtěl konzervativněji investovat téměř všechny svoje úspory do fondu, který o 9 měsíců později zkrachoval. Nakonec ze dne na den se rozhodl investovat do kryptoměnového fondu, o kterém se dozvěděl zcela náhodou. Pavla, který ten fond vedl, chtěl požádat o radu ohledně úspory na zdanění investic v zahraničí. Znal ho od svých asi 11 let z šachového prostředí, avšak posledních 9 let před listopadem 2020 nebyli vůbec v kontaktu.
Krom odpovědi na otázku mu Pavel sdělil, že má taky fond, a navrhl, zda do něj Viktor nechce investovat, okamžitě bylo jasně cítěno, že chce. Pavel řekl, ať si to ještě do dalšího dne rozmyslí, ale Viktor stejně nad ničím nepřemýšlel, bylo cítěno, bez jakýchkoli pochyb, že do fondu chce investovat. Původně myslel, že vloží jen 40 000 EUR – minimální vklad, jak měli napsáno na svých stránkách, jelikož kryptoměny se mu zdály velmi rizikové. Nakonec to nějakou chvíli před tím vzhledem k rychle se rozrůstajícímu počtu klientů zvýšili, ale na stránkách to nestihli uvést. Tak to bylo trochu překvapení, ale bylo jasně cítěno, že i tak chce do toho jít, a Viktor musel vložit 100 000 EUR, tedy téměř všechny své peníze – život ho doslova donutil vydělat víc. A tak to bývalo i jindy, že život ho doslova nutil jít cestou, která se jeho mysli příčila, avšak ukázalo se, že to byla pro něj ta nejlepší cesta.
Za měsíc od vložení byl čistý výnos 100 %, za dva 200 %, za tři 300 %, za rok asi 500 %. Mohl vše vybrat a mít zisk asi 12,5 miliónů Kč, neučinil tak. Další rok byl méně úspěšný, přesto celkově za 2 roky získal asi 6 miliónů Kč čistého, což platilo i začátkem roku 2023. Jakmile není člověk ovládaný strachy, svým egem, i život se k němu chová velmi vlídně, to se týče i finančních záležitostí. Důvěra v život může být taková, že je cítěno, že je o vše postaráno, že se nemusíme o nic strachovat – ba můžeme se zcela uvolnit.
V únoru 2021 po růstu 300 % za 3 měsíce, vybral na radu Pavla vklad, avšak bylo to v nesouladu s Viktorovým cítěním. Ukázalo se, že z finančního pohledu to bylo velmi nevhodné, můžeme-li říci, že je něco nevhodné. Projevilo se ještě trochu slepé naslouchání odborníkům.
Závislost na penězích dále velmi oslabovala. Například v létě 2021 nejel na Světový pohár do ruského Sochi, kde jen za 3 dny by minimálně dostal 100 000 Kč, ale možná i mnohem víc, jelikož by byl v zápase favoritem a mohl by postoupit do dalšího kola. Lpění na penězích velmi polevilo, dřív nemyslitelné. Dřív by ten program spoutanosti penězi zcela sám rozhodl a Viktor by naprosto vnitřně nesvobodný jel. Avšak už byl velmi výrazně napojen na to, co cítí teď a tady, a již nešel proti tomu. Tedy byl si vědomý toho, jak se ho ty programy snaží ovládat.
Krypto fond v květnu 2021 zaznamenal ztrátu 4 milióny Kč za týden, Viktor to však již bral téměř nehnutě. Snad pro ještě dosti penězi spoutané lidi to mohla být ukázka, jak člověk může být vnitřně svobodný i v tomto ohledu. Další pád krypta na jaře a v létě 2022 asi o 7 miliónu Kč už prakticky bral zcela v klidu. Již se ozývala velká důvěra za vším, co se dělo v jeho životě.
V době jeho křesťanského období a až do roku 2018 přispíval na charitu, zřejmě také v naději, že to utlumí jeho chamtivost. Neutlumilo, další vypočítavost nemůže nic skutečně změnit, pouze zhoršit. Mnozí lidé přispívají pouze proto, aby trochu uchlácholili své svědomí, tedy čistě pokrytecky a vypočítavě, tak to měl i Viktor.
Rozdávačné období probíhalo hlavně od léta 2021 do jara 2022, Viktor rozdal asi 1 milión Kč kamarádům, bylo to v období, kdy fond hodně vydělával a on si snad myslel, že raketové zisky budou neustále. Po velkých ztrátách 2022 a již menší ochotou, nikoli nutně kvůli pádu krypta, tolik pomáhat lidem finančně, tuto aktivitu výrazně opustil, svou pomoc vnímal více především v duševní, duchovní oblasti.
- další díly neplánujeme zveřejňovat, na internetu, na youtube je určitě najdete. Tímto chci poděkovat Viktorovi za jeho zpověď, kterou učinil. Chci poděkovat každému, kdo jí pochopil i tomu, kdo jí nepochopil, nebo nechce pochopit. Děkuji každému za reakce, komentáře, soudy i pochopení.
Byly tady komentáře s otázkou, jestli takový článek tady patří. Přemýšlel jsem nad tím a stále věřím, že patří. Je to zpověď jednoho z našich nejlepších hráčů, kterou nám poslal a chtěl zveřejnit. Rozumím každému, kdo nesouhlasí s těmito texty. Rozumím každému, kdo je toleruje a dokonce umí přijmout.
Jak se říká, v nejlepším přestat.
Díky všem a ať se dnešní den vydaří.
PK
Touto cestou děkuji Petru Koutnému a samozřejmě i Viktoru Lázničkovi za zveřejnění poutavé tetralogie. intimní zpověď špičkového velmistra patří imho k tomu nejlepšímu, co kdy web nss nabídl svým čtenářům...
Děkuji, dlouho mě smíchem nevyhrkli slzy.
Není zač, a opravte si "i" na "y" ve slovesu "nevyhrkli," ať zde nejste za hlupáka...
No, priznajte si, že ani nemôžete, ak by ste nechceli úroveň NŠS ešte viac znížiť.
Jedine tak možno niektoré časti popreskakovať...
off topic...
Martino K. nestyďte se a přispějte svojí trochou do mlýna...Vaše dosavadní postřehy byly obzvláště cenné.
Poopravím, doplním a upřesním.
* O Plátovi jsme psali fakta. Hodně lidí se ptalo, proč nehraje v Praze a můžete souhlasit, nebo nesouhlasit, ale tato informace sem patří. O repre a o tom, kde ho už nechtějí, to ví každý.
* Viktor je šachista, který byl českou šachovou jedničkou. Teď iluzórně: Kdyby nám poslal podobný text Magnus Carlsen, tak ho nezveřejníme?
* Váš komentář není zrovna objektivní. Soudíte ostatní a nevíte koho soudíte.
Díky za komentář. PK
Kde berete tu drzost tvrdit, že "Viktor sa reálne zbláznil a nezvládol svoje problémy?"
Hleďte si sebe a svých problémů, Vy "objektivito."
Zajímavá zpověď; Na šachový web samozřejmě patří zprávy o životě význačných šachistů. Asi vyhledám pokračování. Zajímá mne, zda se pan Láznička zamýšlí nad morálním aspektem investování do kryptoměn.
No veľmi "čitateľné" či "počúvateľné" to nie je.
Asi to Viktor písal najmä sám pre seba.
Na vysvětlenou, proč mne osud GM Lázničky tolik zajímá: Před cca 15 lety jsem s ním na akci v Novém Boru utvořil dvojici, kdy jsme v rapidovém turnaji hráli střídavě proti jiným dvojicím soupeřů. Vracel jsem se k šachu po mnohaleté pauze; bez ela jsem byl z přítomných papírově nejslabší a proto mne vyfasoval Viktor, jenž byl naopak jedničkou tehdejšího hvězdného týmu 1. NŠK. Byl jsem okouzlen jeho způsobem myšlení při partii, nacházení neotřelých řešení... Je to pro mne zážitek, na nějž dosud vzpomínám.
souhlasim, ja si to taky urcite prectu cele. nejen ze viktora trochu znam, ale vubec mi jeho zivotni pribeh prijde zajimavy.
za me velke diky petrovi, ze toto otevrel, jinak bych treba vubec nevedel, ze viktor neco takoveho napsal.
Díky za komentář. Mám v databási xxx obrázků, které používám náhodně. Dnešní ráno jsem si vybral tento obrázek. Dnes je trošku náročnější den. Chci napsat článek o vyprodané knížce Davida Holemáře, nastavit nové balíčky na e-shopu, objednat nové zboží. Včera jsem dovezl poháry na MČRAmatérů, tak se na ně podívat a někde uskladnit ( je jich více jak 55 kusů), zatím jsou v autě. Nahrát několik videí do zásoby na Youtube ( české i anglické) . Chci vymyslet promo akce na únor. Dnes začíná Pražský šachový festival, takže dohledat odkaz na on-line partie a vložit článek, v pět trénink s Tomem a Vaškem a to je jen kafíčko toho, co mě dnes čeká. Proto jsem rád, že jsem měl po ruce článek, který šel publikovat hned.
Tak co se knih týká, snad by se měla pročistit ta nabídka. Když je tam tak u poloviny nápis vyprodáno, potom vás to třeba hřeje, ale potenciální zákazník se nasere, když vidí, že už si to neobjedná. :)
Teď na tom dělám. Čistím vyprodané knihy a koukám, kde co nového koupit. Připravuji akce. Po Vánocích toho bylo moc. Vím o tom, díky za info...Petr