Šachy pod lupou: Skandální mistrovství světa Karpov vs. Korčnoj 1978
Mistrovství světa v šachu v roce 1978 mezi Anatolijem Karpovem a Viktorem Korčnojem se zapsalo do historie jako jeden z nejkontroverznějších duelů všech dob. Tento zápas byl plný politických napětí, psychologické války a neuvěřitelných obvinění, od zrcadlových slunečních brýlí až po borůvkový jogurt.
Během finále Mistrovství světa v šachu v roce 1978, které jeden z přítomných velmistrů označil za „nejzmatenější a nejšpinavější zápas o titul mistra světa v historii šachu“, létala obvinění z podvodů jedno za druhým. Mladý sovětský šampion Anatolij Karpov tvrdil, že se ho ruský exulant Viktor Korčnoj snažil oslepit zrcadlovými slunečními brýlemi, později číšníci naservírovali Karpovovi borůvkový jogurt a Korčnoj tvrdil, že právě tím, že byl borůvkový, radili Karpovovi asistenti, co má hrát. Karpov byl tehdy sovětský hrdina a Korčnoj odpadlík, do všeho byly zapleteny tajné služby a sekta obviněná z vraždy…není divu, že dramatický zápas se dostal až na stříbrné plátno.
Zápas byl poznamenán intenzivní psychologickou válkou. Korčnoj obvinil Karpova, že přijímá tajné signály během partií a dokonce tvrdil, že Karpovova židle vydává hypnotické paprsky. Tato obvinění, ač základ měla, vytvořila napjatou atmosféru plnou kontroverzí. Navíc politické pozadí, v době vrcholící studené války, dodalo zápasu další rozměr. Karpov byl považován za reprezentanta Sovětského svazu, zatímco Korčnoj byl viděn jako odpadlík, což přidalo na politickém náboji souboje.
Přes všechny kontroverze a rozptylování pozornosti si Anatolij Karpov dokázal titul udržet, když porazil Viktora Korčnoje skórem 6-5 s 21 remízami. Toto mistrovství světa nejenže zvýraznilo hluboko zakořeněná politická napětí té doby, ale také odhalilo temnou stranu psychologické války v konkurenčním šachu.
Mistrovství světa Karpov vs. Korčnoj bylo zlomovým bodem v historii šachu, což vedlo k reformám v systému mistrovství světa ve šachu, aby se předešlo podobným kontroverzím v budoucnosti.
Rvačka šachového génia
Jedním z nejznámějších incidentů mezi šachovými velmistry byla rvačka mezi Bobby Fischerem a Pal Benkem v 60. letech. Dle Franka Bradyho v biografii o Fischerovi "Endgame" došlo k fyzickému střetu, když Benko navštívil Fischerův hotelový pokoj. Benko chtěl vstoupit, ale Fischer ho chtěl vykázat. Situace eskalovala do bodu, kdy není jasné, kdo udeřil první, ale Benko z konfliktu údajně vyšel jako vítěz. Tento incident je označován jako první zaznamenaná rvačka mezi dvěma světovými velmistry.
Claude Bloodgood: Šachista za mřížemi, který se stal legendou
Příběh Claude Frizzell Bloodgooda III je fascinující kapitolou v historii šachu, příběhem muže, který ve vězení našel útočiště ve hře králů a dosáhl mistrovské úrovně, která ho vynesla mezi nejlepší hráče v USA.
Claude Frizzell Bloodgood III se narodil 14. července 1937 a jeho život nabral tragický směr, když byl odsouzen za vraždu své matky. Přestože strávil zbytek svého života ve vězení, věnoval se s vášní šachu. Bloodgood se stal známým díky svým korespondenčním partiím a hrám s ostatními vězni, což mu umožnilo vyšplhat na vysoké místo v hodnocení Šachové federace USA (USCF).
Jeho schopnost manipulovat s hodnocením v uzavřeném prostředí věznice vyvolala kontroverze, avšak jeho talent a vášeň pro šach zůstaly nesporné. Bloodgoodovy metody a dosažené výsledky vyvolaly diskusi o systému hodnocení šachových hráčů a jeho zranitelnosti vůči manipulaci.
Jednoduše pořád dokola porážel slabší šachisty a každou partií, kterou vyhrál připisoval elo bodíky. Představte si, že zahrajete tisíc partií s hráčem o tisíc elo bodů slabším a všech tisíc partií vyhrajete. Nakonec můžete být elově jedním z nejlepších hráčů na světě....Ale ruku na srdce, má to vůbec smysl?
Pro více informací o jeho životě a šachové kariéře, navštivte Wikipedia.
Mohl být Igor českou šachovou jedničkou?
Proč chodit daleko za šachovými aférami, když naš krásná malá země jich má tolik! Nebudeme psát o " garážových " zápasech, nebo cinklých konkurzech, ale o Igorovi Rausisovi. Přemýšlel jsem o tom, co musí člověka popostrčit od pohodlného hraní šachů a radosti z pěkné partie až po neodolatelnou touhu podvádět! Byly to jen peníze? Tedy lehké " prize money? " . Nebo troška egoismu být lepším, aspoň na chvíli než ti druzí?
Podívejte se na internet. Každý den tam tisíce lidi podvádí a používají nápovědy a šachové motory a jediným jejich cílem je být lepším, než doopravdy jsou. Ty pocity, když jim u jména svítí číslo 2600 elo jsou snad i neodolatelné. Co naplat, že to je jen fikce a realita je někde jinde?
Zpět k Igorovi. Ten jeho příběh mě zajímá z jiného pohledu. Spoustu lidí se pasovalo a pasuje do role soudců. Odsoudit člověka je snadné. Pochopit je těžší. Odpustit je někdy nejtěžší. Umíme odpustit Igorovi za to co udělal? Za svoje chyby zaplatil a trest přijal. Přesto odpuštění je stále daleko.
V žádném případě neobhajuji nic z toho, co udělal. Přesto se chci zamyslet nad tím, jestli lidový soud nás všech se pomaličku nezvrhl k lynčování.
Ano, udělal chybu,za kterou zaplatil, tak jak společnost chtěla. Přesto se zeptám, jak byste reagovali, kdyby Igor přijel na váš turnaj a třeba hrál s vámi?
PK
AI?
Během finále Mistrovství světa - byl to normální zápas o titul mistra světa.
Rausis za své chyby nezaplatil. Byl jen potrestán v rámci FIDE, nedošlo ale vyrovnání s "obětmi"
- nikdo nedostal zpět své ukradené ELO
- turnajové ceny nebyly předány oprávněným
- ceny za tréninky byly vyšší, než měly být - hráči si platili hráče 2600+, nikoliv (hlavně) jmenovitě Rausise
https://www.youtube.com/watch?v=gnKJx3oiD2U&t=1s&ab_channel=DinaBelenkaya
-
ad: Jiří, Tomáš
Pokud to psala umělá inteligence, jak odhlalil asi Jiří Dufek, tak si můžeme lebedit, že jsme na tom ještě dobře a nad ní ještě člověk v něčem vítězí. Může jí použít, pokud je línej nebo nestíhá.
Fráze, věty, mi připadaly divné. Zhodnocení celého zápasu také divné (nebyl to nejskandálnější zápas, určitě nepředčil Fischer-Spaskij, později první zápas Karpov - Kasparov).
Otázka je také zadání pro umělku. "Bulvárem, skandály, zveličit, nic o kvalitě partií, zápasu trochu se otři o svaz (možná doplnil někdo jiný...)". Ale jo, kolik má kliků tento a článek o VL, nedivím se Petrovi. Je mi líto Roberta, tolik práce s články, ty nedělá umělka, málo přečtení, diskuze skoro žádná. Bulvár prodává.....
Predchádzajúce kapitoly budú asi strojovo generované, podivné slovné spojenia a vety...
Petr písal v diskusiách o úmysle generovať obsah pomocou "AI", vraj to bude veľmi dobré, platia si za to, či to tak je aj naozaj, musia asi posúdiť čitatelia...
Tak články Koutného jsou pravidelně plné nesmyslů. Škoda slov.
Jako dost pamětník si myslím, že ten poslední odstavec Karpov - Korčnoj, nebude správný.
K úpravě došlo až 6 let poté (Kasparov - Karpov), ale ne, aby se předešlo popisovaným kontraverzím (to se holt nepovede nikdy, to je o aktérech finále), ale aby nebyly nekonečné zápasy - na 6 vítězných.
Každý žijeme v jiném světě. Já v amatérském šachu (ELO maličko nad 1700), kde hraju hlavně pro zábavu. Partii s Igorsem bych si tedy každopádně užíval a zapsal bych si ho mezi své památečné soupeře. Co se týče profesionálního šachu, tam chápu, že by s ním řada hráčů odmítla hrát a protestovala by proti jeho účasti v turnaji.
Díky za komentář, který pobavil. jen nevím, jestli by pobavilo ostatní hráče, chodit na skleněné WC :)