1.partie MS v šachu aneb Ding si může oddechnout
10.04.2023 06:00 | Zahraniční zprávyPrvní partie přinesla více, než jsem čekal. Nepo použil "všelijaké" zahájení, přesto soupeře přehrával. Ding měl problémy, ale Nepo svých šancí nevyužil.
. kolo -
Průběh partie
6.Sxc6!? musel hodně překvapit šachový svět. Toto braní se považuje u špičkového šachu za "dětský tah". Ale právě ve veledůležité partii na mistroství světa se to stalo. Zajímavé. Ding volil 11...Sg4, ačkoliv předchůdci šli jezdcem na e6, jako například Jan Smejkal.
Po 14.Jf5 přišel zajímavý moment. Tipnul bych si, že většina šachistů čekala sebrání jezdce, ale Ding zvolil raději 14...Je6!? Bílý sebral střelce a získal malou výhodu. U tak silných hráčů se dala předpokládat remíza, ale... Ding nebyl ve své kůži, ztrácel čas. Pozice mu neseděla a to vše korunoval svým 25.tahem, když se stalo 25...c6? Došlo k závažnému oslabení pozice, čehož Nepo pohotově využil. Ihned se dámou nastěhoval do tábora černého a dámské křídlo černého začalo praskat ve švech.
Jenomže pak přišla záhada. Nepo mohl jednoduše po 29.Sc7 inkasovat pěšce, ale nestalo se. Pak se objevila série všelijakých tahů, kde obě strany mohly - místy - hrát lépe.
Druhý kritický bod partie přišel po 33...Dd8, kdy Nepo měl skvělou možnost mučení soupeře v koncovce po 34.Dxd8 Jxd8 35.f5! s 36.Se7. Těžko říci nakolik by byla koncovka špatná pro černého. Jisté ale je, že by trpěl pořádně. To se ale nestalo a Ding už dokázal tlak soupeře neutralizovat a partii dovést do zdárného remízového konce. Jen ještě musel přežít poslední pokus Nepa po 39.e5! a zahrát 39...Kg8 a hlavně 40...Sd7! Brát střelce na d6 by byla sebevražda. Partie tedy skončila remízou.
Po partii
Co napsat závěrem? Až docela nečekaně hladce k Nepovi připlula velká výhoda, ale stejně tak lehce odplula. To určitě ruského šampióna psychicky nezocelí. Nicméně asi ani Ding nebude ve skvělé náladě. Sice remízu udělal, ale nečekaně lehce a snadno se dostal do velkých problémů. Oba borci asi nebudou mít dobré spaní.
Ding na po partiové konferenci prozradil, že se necítil vůbec příjemně. Dokonce mu byla zima. A řekl: "Cítím se trochu depresivně... během prvních částí partie jsem na šachy tolik nemyslel. Moje mysl byla velmi zvláštní, mnoho vzpomínek, pocitů, trochu jsem cítil, že s mojí myslí není něco v pořádku... možná tlak zápasu“"
Dinga na první partii doprovázel Richard Rapport (sekundant). Jak Ding prozradil, vybral si ho pro jeho kreativní styl hry a také proto, že se s ním domluví anglicky. Navíc mají více společných věcí, třeba poslouchají stejnou hudbu z 80. let (asi rock).
Že ani Nepo nebude z partie nadšený, pěkně napsal Hikaru Nakamura: "Nepo udělal jedno rozhodnutí, kde mu něco uniklo a lehce ho to vykolejilo. Vítejte v duševním mučení hraním šachů."
Uvidíme co přinese druhá partie.
Problém je - že když se nehrají pásma mezipasma kandidáti - tak se má hrát alespoň o titul na 24. partií nebo 6. a více výher. V podstatě se ani nedivím mistru exmistru světa že hrát - obhajovat titul na 14. partií ani nechce.
Dobrý rozbor. Robert Cvek nemusí čekat na další rozbory.
Nepomniachtchi prohlásil: Když nemám den hraji jak opice!
Odložené braní ve Španělce znali bravurně bílými/černými naši slavní nejlepší velmistři. Jak zmíněný J. Smejkal, tak V. Hort, V.Jansa. Pokud se nepletu, je V.Jansa (nebo J.Smejkal) citován v knížce Psychologický průvodce šachovou partií, jak uvažují s V.Hortem o variantě i její výhody a úskalí. Jistě se teorie někam posunula od té doby, ale zrovna v této variatně (oproti jiným) ne o tolik.
Ding ubrání vše jak čínský lev. A počká si na chyby soupeře, stane se mistrem světa
.
Skvělý rozbor Roberte
Ad poznámka 14. ...Sf5....18.Df4 mozna z teto pozice mel cinsky velmistr jiste obavy.
Čím silnější hráč, tím bez počítání škrtne variantu, která "nikam nevede".
Tak je možné, že si Ding "hýčkal" pole e6 pro jezdce z c5, tak ho ani nenapadlo se variantou 14....Sxf5 zaobírat, aby mu pěšec na f5 pole e6 sebral.
ad odložené braní ve španělce:
Tuhle situaci - brát či ne - bezprostředně komentoval Vlastimil Hort v knížce Na sedmi šachovnicích (turnaj šachistů spřátelených armád, Praha 1966). Tehdy hrál bílými partii proti Jefimu Gellerovi. V dané pozici o tom uvažoval, se slovy nebuď srab (jak píše) vyměnil na c6 a na šachovnici byla specialita dvou Vlastů (Horta a Jansy). A partii vyhrál.
Díky pane Čápe za doplnění přesného citátu, ano tato formulace pak byla pak i v jiné knížce (Vámi uvedenou jsem nečetl), řekl bych ten Psychologický průvodce....