Mistrovství Evropy mládeže 2024: Pražský šachový festival mladých talentů

23.08.2024 08:36 | Domácí zprávy

Praha hostí v roce 2024 Mistrovství Evropy mládeže v šachu, kterého se účastní 1422 mladých šachistů z 49 zemí. Tento turnaj představuje významnou událost v evropském šachovém kalendáři a nabízí příležitost sledovat souboje nejlepších mladých hráčů.

Úvodní kolo: Napínavé partie a zajímavé výsledky

První kolo turnaje přineslo několik zajímavých partií, ve kterých se střetli favorité s různými soupeři. V kategorii Open U14 se na šachovnici představil Václav Finek, který je nasazený jako číslo jedna s ratingem 2467. Finek si v úvodní partii připsal první bod.

V kategorii Open U12 nastoupil Nikita Filindash, český hráč s ratingem 2067, a zvládl úvodní kolo.

V kategorii Open U16 pak David Elias s ratingem 2246 získal celý bod.


České a slovenské zastoupení

Česká republika má na turnaji početné zastoupení v různých kategoriích. Vedle Václava Finka a Nikity Filindashe se turnaje účastní i další hráči jako Matyáš Blažek (Open U10) a Tereza Hladká (Dívky U16). 

Mezi slovenskými hráči jsou Filip Kopečný v kategorii Open U12 a Michaela Dobrotková v kategorii Dívky U16.

Pohled na favority

V turnaji startují i hráči z dalších evropských zemí, kteří patří mezi favority. V kategorii Open U18 je jedním z favoritů Jonas Rosner z Německa s ratingem 2531. V kategorii Dívky U18 patří mezi silné hráčky Alexandra Costache z Rumunska s ratingem 2354.

Dalším hráčem v kategorii Open U16 je Armen Gasparyan z Arménie, jehož rating dosahuje 2478. V kategorii Dívky U14 se očekává dobrý výkon od Viktorie Vincze z Maďarska, která má rating 2276.

Úvaha nad otevřeným formátem Mistrovství Evropy mládeže v šachu a jeho organizačními aspekty

Mistrovství Evropy mládeže v šachu je bezesporu jednou z nejvýznamnějších akcí v kalendáři mladých šachistů. Turnaj v Praze v roce 2024 přitahuje pozornost nejen pro svou velikost a význam, ale také pro svou otevřenou povahu, která umožňuje účast široké škály hráčů, včetně těch s nižšími ratingy. Tento přístup však vyvolává několik otázek ohledně vhodnosti takového formátu a také organizačních podmínek, které jsou s turnajem spojeny.


Otevřený formát turnaje: Výhody a nevýhody

Otevřený formát Mistrovství Evropy mládeže umožňuje, aby se turnaje účastnili jak špičkoví hráči, tak i ti méně zkušení. Na jednu stranu to vytváří příležitost pro všechny hráče zúčastnit se významného mezinárodního turnaje a získat cenné zkušenosti. Mladí šachisté mohou mít jedinečnou příležitost měřit své síly s nejlepšími vrstevníky a učit se přímo v konkurenčním prostředí.

Mistrovství Evropy mládeže v šachu je prestižní událostí, která by měla reflektovat vysokou úroveň šachových dovedností mladých hráčů z celého kontinentu. To vyvolává otázku, zda by neměl být zaveden minimální výkonnostní strop, který by omezil účast méně zkušených hráčů. Na jedné straně je otevřený formát turnaje příležitostí pro všechny, aby se zúčastnili a získali cenné zkušenosti. Na druhé straně však existuje argument, že Mistrovství Evropy by mělo být soutěží pro špičkové hráče, kteří již dosáhli určité úrovně a jsou připraveni soupeřit na nejvyšší úrovni. Zavedení výkonnostního limitu by mohlo zajistit, že turnaj zůstane prestižní a skutečně reflektuje kvalitu evropského šachu.

Ubytování a organizační náklady: Přístupnost pro domácí hráče

Je škoda, že nebyla vyjednána výjimka, jako tomu bylo minule, kdy domácí hráči nemuseli spát na určených hotelech. Tato změna vyvolává otázku, zda nové nařízení nepřináší ekonomický prospěch pořadatelům turnaje prostřednictvím provizí z prodaných pokojů. Pokud tomu tak je, může to zbytečně a nefér zvyšovat náklady pro účastníky a jejich rodiny, což by mohlo omezit přístupnost turnaje pro některé domácí hráče.


Závěr: Hledání rovnováhy mezi přístupností a konkurenceschopností

Mistrovství Evropy mládeže v šachu v Praze představuje významnou šachovou událost, která má potenciál obohatit zkušenosti mladých hráčů. Otevřený formát turnaje podporuje inkluzi a umožňuje účast širokého spektra hráčů, což je v mnoha ohledech pozitivní. Zároveň však vyvolává otázky o tom, jak zajistit, aby byl turnaj spravedlivý a přínosný pro všechny zúčastněné, včetně těch nejsilnějších hráčů.

Pokud jde o organizační aspekty, zejména ubytování, bylo by vhodné zvážit, zda současný přístup neklade zbytečnou finanční zátěž na domácí hráče a jejich rodiny. Možnost flexibilnějšího ubytování by mohla učinit turnaj dostupnějším a přispět k většímu zájmu o účast. Ale tady chceme něco, co nechce ECU, pořadatelé a ŠSCR. 

oficiální stránky turnaje

výsledky, pořadí, los 

použité fotografie do tohoto článku

partie lichess

PK 


21x 2711x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (21) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

Neobjevujme prosím letos v Praze Ameriku, je to tak od konce minulého století v Asii, Evropě, Africe, Americe i třeba u Eskymáků a to jak MS, tak ME.   

Čekalo by se, že je to (MS, ME) pro první dva z republik. Taky, že jo, musí jim pořadatel zaplatit pobyt. V každé kategorii od osmiček po 18 (20) chlapci, dívky, vždy jednoho za každou federaci. Jak při MS, tak při ME.

 

  Kdyby u toho zůstalo, tak aby pořadatel poplatil, potřeboval by nejspíš tučnou dotaci od FIDE, ECU. Nebo by spíše nebyl pořadatel. A tak FIDE, ECU místo aby dotovala, zkasíruje pořadatele a  umožňuje Open, zkásni si ty další jak umíš. A ještě ECU přišla s opatřením, kdo se chce ucházet o ME mládeže, musí "za trest" udělat rok předtím prodělečné ME žen (covidem se to rozetnulo na roky dva).   

  A víte proč je třeba MS už od "osmiček"? To v jiném sportu snad ani není. Protože s osmičkami jezdí obvykle oba rodiče, tak příjem pořadatele jistý.

  Komu to připadá drahé, na tak ať maká a vybojuje si postup a pořadatel ho pak bude všude na světě hostit. A navíc si pomůže šachově, když .... makal..a něčeho dosáhl.... . A má radost, že si opravdu vybojoval, zasloužil.  

  Můžeme s postupem ECU, FIDE  nesouhlasit .... můžeme, ... (znáte jak je to dálwink).

+1 /-0 | 23.08.2024 11:49

miff
Je hezké říct, že když si dítě vybojuje postup, tak ho budou hostit. Ale tak to není, protože stále tam jsou obrovské náklady pro rodiče. A pokud svaz není schopný dát výjimku pro domácí, prostě nechce aby tam domácí hráli. Klidně i kdyby byla výjimka jen pro nominované, případně z mladších kategorií. A i svaz by ušetřil za dotací na bydlení. A ty hloupé argumenty, co jsme od nich slyšeli jako důvod, to je jen výsměch...
+1 /-0 | 24.08.2024 07:19

Pavel Ch

re miff: Pokud reagujete na můj koment, jasně píšu, jak je to tak obecně od 90. let minulého století kdekoliv na světě.

Nekomentuji součané dění už dva roky. Můžete se mi ptát na dobu, kdy jsem byl ve VV nebo jsem zastupoval předsedu komise (pracovně v zahraničí delší dobu byl) ve VV či se jinak dost podílel na práci. Ale možná teď sledujete dění více než já, mám 2 roky novou práci a čas na šachy  tolik nemám. Nelíbí s mi, když se někdo vyjadřuje o čem málo ví, tak to nedělám ani já.    

  Přesto, pokud vím, tak ten/ta co si opravdu vybojoval nyní Prahu, má téměř zadara. Pokud je to jinde, tak ano letenky (či jiné cestovné) jsou nákladem. Dá se sehnat dotace na letenky od města nebo kraje. Já jsem třeba pro hráče, kteří si vybojovali z našeho klubu MS a ME, a bylo to velmi velmi daleko, sehnal na letenky, tak to měli za "nulu". Sehnal jsem i v rámci kraje na cestovné pro hráče z jiného klubu našeho kraje i pro jeho trenéra v cizině na pobyt. Pobyt se stravným měli tito hráči hrazen pořadatelem.

+0 /-0 | 24.08.2024 22:28

Petr Koutný

Jen tak mimochodem, není spolumajitel AVEkontaktu, tedy organizátor tohoto turnaje i člen VV? Pak dává smysl, že si ryba rybník nevypustí... Proč dávat vyjímky a připravovat se o peníze? Nic se neděje náhodou a to, že to tak je, není náhoda taky.

+0 /-0 | 24.08.2024 07:30

NutellaK
Tieto články generované pomocou AI sú scestné. Aký zmysel má publikovať niečo, čo nie je faktuálne pravdivé? (viď. nejestvujúci hráči (vrátane bizárov typu Viktorie Vincze)) To, či je neoznačenie textu vytvoreného AI v súlade s etickým kódexom novinára, je otázka na inokedy, prečo však neskúsite vykonať aspoň elementárny fact-check?
+0 /-0 | 24.08.2024 01:11

tchen
Já jsem taky nikoho z uvedených favoritů nenašel ve startovce a co hůř, některé ani v databázi FIDE.
+0 /-0 | 24.08.2024 07:36

PalinoS
Na Šachovej olympiáde v Budapešti tiež budú hrať mančafty s priemerným elom 1000 :-)
+0 /-0 | 23.08.2024 20:29

Petr Koutný

A je to dobře, nebo špatně? Na letní nebo zimní Olympiádu musí sportovci splnit limity, kvalifikovat se a pak to má garantovanou sportovní úroveň...Já neříkám co je špatně, co je dobře. Jen říkám, že je škoda každé partie, kdy se spolu neutkají ti nejlepší a hrají o několik tříd slabším soupeřem. 

+2 /-0 | 23.08.2024 20:31

honzales77

Pane Koutný tady však hrají děti.European Youth Chess Championship se koná každý rok.

U dětí by se měla pěstovat především „láska“ k šachu(moc bych jim to neporučoval :-)).Soutěživost tam je mezi vrstevníky a dělat nějaký uzavřený turnaj nevím nó...Vy hovoříte o nějakých počátečních elových limitech?

+0 /-0 | 23.08.2024 22:56

chess64geek

Někdy se mi zdá, že tenhle server tak kritizuje, že ani neví, co chce... Hráči kteří jsou slabí a proto nejsou nominovaní svazem jako oficiální reprezentanti můžou hrát, pokud si to ubytování zaplatí -> ubytování je drahé -> problém. Řešení nss: jsou slabí, tak jim úplně zakažme hrát :D

+2 /-0 | 23.08.2024 09:50

Petr Koutný

 Vážně, je to jako jet na závody F1 Trabantem.....Na start to auto ještě dojede, ale do cíle už nedorazí. Bez urážky nikomu...je to narážka, že na ME hrají hráči bez ela, nebo s elem 1100...nějaký format kvalifikace, nejaký limit na spodní elo...ať to opravdu není ME jen na papíře...

+1 /-2 | 23.08.2024 09:53

chess64geek

předně všichni víme, že u mládeže Elo nic moc neznamená, takže taková limitace je nesmysl, dále pak ME je mistrovstvím Evropy a proto by se na něm mělo hlavně setkat co nejvíce evropských států - bohužel, ne všechny země jsou natolik šachově vyspělé, aby mohly vyslat hráče vámi požadovaných kvalit - ale podobně jako na olympiádě si Češi zahráli první kolo s Portorikem, tady je jedinečná možnost potkat hráče třeba z Kypru, Andorry, Lucemburska, Monaka apod., čímž se akce odlišuje od běžných open švýcarů.

+1 /-0 | 23.08.2024 11:22

Petr Koutný

Je vždy otázkou, jestli chceme kvantitu, nebo kvalitu. I na klasickou Olympiádu musí sportovci splnit nějaké limity, aby se tam dostali...sice je škoda, že pak tam schází " Jamajský bob na Zimní Olympiádě ", nebo Michael Edwards, kterému se říkalo " Eddie Eagle "...ale přeci....i na olympiádách jsou jen ti nejlepší...Chceme kvalitu, nebo kvantitu na Evropě? Na palubě to pak vypadá skvělé a tančí se, ale do podbalubí už teče voda...

+3 /-1 | 23.08.2024 11:41

RadimPaseka

Veronika Vančáková je naše hráčka a prohrála

+2 /-0 | 23.08.2024 09:37

Petr Koutný

Díky, opraveno. Bylo to hodně textu, chyba se stane, omlouvám se a opraveno. 

+1 /-2 | 23.08.2024 09:46

RadimPaseka

V textu to bylo 2x, podruhé to tam stále zůstalo ;)

+3 /-0 | 23.08.2024 09:50