Richard Teichmann se narodil v Lehnitzsch Sachsen-Altenburg v Německu v roce 1868. Ve věku 22 let se stal studentem moderních jazyků a několik z nich plynule ovládal. Ve 24 letech se přestěhoval do Anglie, aby se stal učitelem jazyků. A tady začíná jeho šachová kariéra a příběh člověka, kterému se historie někdy až krutě pošklebuje přezdívkou " Richard V ".
Tady je seznam turnajů, na kterých skončil na svém prokletém pátém místě.
- Monte Carlo 1903
- Vienna Gambit thematic tournament 1903
- Hamburg Jubilee 1905
- Ostende 1905
- Vienna 1907
- Vienna 1908
- Prague 1908
- Hamburg 1910
Páté místo nebylo jen numerickou náhodou a historickou záhadou, protože mělo v sobě hlubokou příčinu. Teichmann, který byl často na mizině a bez peněz, potřeboval peníze na to, aby jednoduše mohl přežít další den. Doba byla tenkrát pro šachisty zlá a pár let pomyslné slávy, u spousty šachistu končily chudobou a zapomněním.
Techimann nebyl ochoten riskovat proti lepším hráčům . Stal se průkopníkem „velmistrovské remízy“, kdy často odmítal ve svých partiích riskovat a soustředil se víc na body a pořadí a odměny v turnajích, než na to, aby dosahoval snad lepších výsledků. Jakoby se na něj hodilo staré pořekadlo - " radši vrabec v hrsti, než holub na střeše", tedy lepší páté místo, než nemít zítra na jídlo.
V roce 1911 zemřela Teichmannova matka. Richard získal skromné dědictví a na pár let se přestal bát . Samozřejmě smrt matky je jedním z nejtěžších životních okamžiků v životech každého z nás a spousty lidí to dokáže zlomit natolik, že život nebude nikdy takovým, jakým byl dříve. Jenomže Richard díky matčinému dědictví se možná poprvé a naposledy přestal bát zítřejšího dne a to se projevilo samozřejmě i v jeho hře. Poprvé ve své kariéře skutečně ukázal, co dokáže . V Karlových Varech zvítězil a ukázal světu svojí opravdovou šachovou sílu a talent, který se v něm skrýval.
Teichmann uměl být nenáročný a byl vždy skromným. Někdo říká, že náš život se odráží v našich partiích. Tal byl tím jasným příkladem. Bohém a bouřlivák. Teichmann byl pravým opakem a je škoda, že u šachové veřejnosti si nikdy nezískal velkou reputaci.
Možná šachová veřejnost nedokázala ocenit jeho přínos šachovému světu. Byl a je vždy ve stínů jiných hráčů své doby a asi už nikdy z tohoto stínů u šachových fanoušk nevystoupí na výsluní, ale například tehdejší světová šachová špička, jej považovala za jednoho z nejlepších hráčů.
Díky za článek a životní příběh šachisty z přelomu 20.století!