Kdo je nejlepším hráčem světové i české historie?

28.10.2024 02:05 | Historie

Rozhodnout, kdo je nejlepším šachistou všech dob, není snadné . Šachová historie zná mnoho vynikajících hráčů, kteří překračovali hranice své doby, přinášeli revoluční myšlenky a formovali hru, jak ji známe dnes. Přesto proč si nepřipomenout legendy?!

Někteří vládli svou érou, zatímco jiní výrazně ovlivnili generace následujících šachistů. V tomto článku se podíváme na největší šachové legendy a pokusíme se odpovědět na tuto nesnadnou otázku.

10. Paul Morphy
Paul Morphy (1837–1884) je ikonou šachové historie. Přestože žil v době, kdy ještě neexistoval oficiální titul mistra světa, jeho neobyčejné schopnosti a dominance byly všeobecně uznávané. Po triumfu na prvním americkém šachovém kongresu v roce 1857 se Morphy vydal do Evropy, kde porazil tamní elitu, včetně německého mistra Adolfa Anderssena. Bobby Fischer jednou prohlásil: „Morphy byl pravděpodobně největším géniem ze všech.“

9. Višvanáthán Ánand
Višvanáthán Ánand, pětinásobný mistr světa, přinesl do šachů neuvěřitelnou dynamiku a popularitu. Byl prvním indickým velmistrem a přezdívaný „Tygr z Madrasu“ díky své rychlé hře. Jeho role při popularizaci šachu v Indii byla monumentální a jeho úspěchy mu zajistily nezpochybnitelné místo mezi šachovými legendami. Díky němu je indický šach dnes pravděpodobně nejlepším na světě. Dokázal inspirovat tisíce mladých šachistů a možná i díky němu bude mít Indie za pár dní dalšího mistra světa.

8. Vladimir Kramnik
Vladimir Kramnik je známý tím, že dokázal porazit Garryho Kasparova v roce 2000 a získal titul mistra světa. Kramnik udržel titul šest let a stal se prvním šachistou, který sjednotil tituly FIDE a klasického šachu od jejich rozdělení v roce 1993. Vzpomínám si na jeho neprůstřelnou Berlínskou obranu, pěkné poziční šachy a samozřejmě i utahovačky, ze kterých by se mohl učit i Magnus Carlsen.

7. Emanuel Lasker
Emanuel Lasker, druhý mistr světa, vládl šachům rekordních 27 let (1894–1921). Byl znám svým „psychologickým“ přístupem k šachu, kdy často používal tahy, které soupeře uváděly do rozpaků. Lasker byl také významným matematikem a filozofem, což dokládá jeho přátelství s Albertem Einsteinem. Jeho inovativní styl a schopnost přizpůsobit se různým situacím z něj činí jednoho z největších šachových mistrů všech dob.

6. Michail Botvinnik
Michail Botvinnik, přezdívaný „Patriarcha sovětské šachové školy“, měl obrovský vliv na vývoj šachu v Sovětském svazu. Byl klíčovým trenérem dalších velmistrů, jako jsou Garry Kasparov, Anatolij Karpov a Vladimir Kramnik. Jeho přínos k teorii šachu a systému mistrovství světa formoval generace šachistů a vytvořil pevné základy pro budoucí úspěchy Sovětského svazu v šachu.

5. Anatolij Karpov
Anatolij Karpov, dvanáctý mistr světa, patří mezi největší hráče všech dob. Jeho brilantní poziční hra a metodický přístup mu zajistily desetileté držení titulu mistra světa. Rivalita s Garrym Kasparovem se stala jednou z nejznámějších v historii šachu. Karpov byl také klíčovým členem vítězných týmů na šachových olympiádách a jeho více než 160 turnajových vítězství mluví za vše. V mých vzpomínkách zůstanou navždy překrásné souboje s Garrym Kasparovem a snažím se vytěsnit jeho politické názory a současné aktivity v Rusku. Přeci politika do šachů nepatří! A nebo patří?

4. José Raúl Capablanca
Kubánský génius José Raúl Capablanca se stal mistrem světa v roce 1921 po porážce Emanuela Laskera. Capablanca byl známý svou schopností zjednodušovat složité pozice a brilantním porozuměním koncovkám. Jeho neporazitelnost v letech 1916–1924 patří mezi nejpůsobivější šachové rekordy. Capablanca ovlivnil mnoho budoucích mistrů, včetně Bobbyho Fischera a Anatolije Karpova. Jeho čistý styl, dokonalé plány a hlavně představa, že to byl on, kdo byl „šachovým vynálezcem“ správných plánů a pravidel, jej právem řadí v šachové historii a v tomto žebříčku hodně vysoko.

3. Bobby Fischer
Bobby Fischer je často označován za největšího šachistu všech dob, přestože jeho kariéra nebyla dlouhá. V roce 1972 se stal mistrem světa po památném zápase proti Borisi Spasskému, který se stal symbolem studené války. Fischerova dominance a inovace změnily způsob, jakým se šachy hrály, a jeho vliv na moderní šachy je nesmírný. Přesto, podle mě, Bobby není nejlepším hráčem všech dob. Vládl šachovému světu poměrně krátce, nikdy neobhajoval titul a nedokázal víc než ti druzí...

2. Magnus Carlsen
Magnus Carlsen je považován za nejsilnějšího šachistu historie. Drží rekord v nejvyšším Elo ratingu a vytvořil nejdelší sérii bez porážky na elitní úrovni. Od roku 2013, kdy se stal mistrem světa, obhajoval titul několikrát. Carlsenova brilantní strategická hra a schopnost přizpůsobit se různým časovým kontrolám z něj činí moderního šachového krále. Na šachové olympiádě v Budapešti byl zvolen „Nejlepším hráčem všech dob“ (GOAT - Greatest of All Times), přesto i on vzdal respekt Garrymu Kasparovovi, a podle mě je právě Garry ten nej.

1. Garry Kasparov
Garry Kasparov je považován za největšího šachistu všech dob. Byl světovou jedničkou neuvěřitelných 255 měsíců a držel nejvyšší Elo rating téměř deset let, než ho překonal Magnus Carlsen. Kasparov byl nejen dominantním hráčem na šachovnici, ale také klíčovým trenérem mladých talentů, včetně Magnuse Carlsena. Jeho kniha „Moji velcí předchůdci“ je mistrovským dílem šachové literatury. Obdivuji jej i za jeho politické názory, odvahu bojovat proti zlu a nemůžu si pomoct, ale Garry je u mě lepší než Bobby nebo Magnus. U mě je Garry ten nejlepší z nejlepších.


Nejlepší čeští šachisté všech dob (bez pořadí)

Oldřich Duras (1882–1957)
Oldřich Duras byl jedním z nejsilnějších českých šachistů začátku 20. století a patřil mezi světovou špičku. Jeho poziční styl hry a významný přínos k teorii koncovek z něj činí jednoho z nejvýznamnějších českých šachistů historie. Přiznám se, jeho partie mě malinko minuly. Teda ne úplně, ale tak trošku ano.

Vlastimil Hort (1944)
Vlastimil Hort byl jedním z nejlepších československých velmistrů a dosáhl mnoha úspěchů na mezinárodních turnajích v 60. a 70. letech. Jeho účast na kandidátských turnajích o titul mistra světa a dlouhodobá příslušnost ke světové špičce z něj činí legendu československého šachu. Jsem moc rád za příležitost pana Horta osobně potkat a zažít jeho vyprávění. Právem patří mezi české legendy!

David Navara (1985)
David Navara je současným nejlepším českým velmistrem a pravidelným účastníkem elitních turnajů. Jeho kreativní hra a brilantní strategické schopnosti mu vynesly respekt na světové šachové scéně. Je určitě škoda, že David v mládí neměl takovou podporu, jakou měl například Magnus Carlsen nebo Garry Kasparov. Jeho pracovitost a talent byl a je světový. Kdyby žil v jiné zemi a měl v mládí lepší podmínky, možná by dokázal ve světovém šachu mnohem víc a kdo ví, třeba jsme mohli mít i mistra světa. Ale to je „kdyby“ a na „kdyby“ se nehraje. David je právem českou legendou a patří mu místo mezi nejlepšími českými hráči.

Karel Opočenský (1892–1975)
Karel Opočenský byl významným šachistou meziválečného Československa. Byl několikanásobným mistrem Československa a účastnil se mnoha mezinárodních turnajů, čímž přispěl k popularizaci šachu v tehdejší době.

Vlastimil Jansa (1942)
Jsem rád, že jsem měl štěstí s panem Jansou pracovat na knížce a osobně jej poznat. Obdiv a respekt ke všemu, co dokázal nejen jako hráč, ale i jako kapitán reprezentačních výběrů. Později i titul mistra světa seniorů v mých očích jasně potvrzuje jeho místo mezi největšími českými legendami.

Osobně vidím Steinitze spíš jako Rakušana narozeného v Praze a Richarda Rétiho jako Slováka nebo Maďara.

Tito hráči a mnoho dalších přispěli k bohaté šachové historii České republiky a inspirovali generace šachistů nejen doma, ale i v zahraničí.

Kdo je podle vás nejlepším hráčem všech dob a kdo je nejlepším v české historii?

14x 1106x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (14) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
wlk
Je zarážajúce, že medzi menovanými českými hráčmi nie je zaradený Salo Flohr. Podľa polooficiálnej štatistiky na chessmetrics bol 10 mesiacov v rokoch 1935-36 svetovou dvojkou. Za Alechinom, s ktorým mal hrať v tom čase zápas o majstra sveta. Najvyšší dosiahnutý "rating" mal 2754, čo je dokonca vyššie ako Navarovo "inflačné" maximum 2751. Ak sa nemýlim, je to stále platný český rekord. Podľa rovnakej štatistiky dosiahol Opočenský svoje maximum 2618 v roku 1936, čo je zhruba 60 bodov pod top výkonmi Miroslava Filipa (2677, 2x turnaj kandidátov!) a Luděka Pachmanna (2695). Hortovo maximu 2725 (7/1977), Jansovo 2615 (6/1976) a Smejkalovo 2704 (1/1976). No a vynechať medzi svetovými Top10 Alechina tiež čosi vypovedá o slabom prehľade autora článku.
+2 /-1 | 28.10.2024 09:49

xdavx x

Salo Flohr ale prijal sovetske obcanstvi imho v poradku ze v ceskem zebricku nefiguruje.

+1 /-0 | 28.10.2024 11:27

xdavx x

Bez Aljechina, bez Pachmana, bez Retiho, bez Steinitze....

za to s uvedomelymi komentari dvou anonymnich blbu kteri maji potrebu zasirat kazdou diskuzi, a kteri si to i oplusovali se svych nekolika uctu.. 

+2 /-0 | 28.10.2024 11:08

Petr Koutný
Steinitz byl víc Rakušan než Čech a Réti asi Slovák nebo Maďar než Čech.
+0 /-0 | 28.10.2024 11:20

xdavx x

Tak to si musis ujasnit, protoze bud je Steinitz Rakusan a v tom pripade Reti je Cech, nebo je Sternitz Cech a tedy Reti je Slovak... 

Nechapu tu potrebu schazovat "vlastnictvi" osobnosti podle toho, co se zrovna hodi... 

+0 /-0 | 28.10.2024 11:23

lubomir1959

U žádného z jmenovaných šachistů v článku si nedovolím o jeho nominaci mezi nejlepší hráče pochybovat. Alechin by mezi nejlepšími neměl chybět. Pokud bych já měl vybrat nejlepší šachisty, ze světových by to byl rozhodně Michail Tal, jeho ďábelské kombinace jsem vždycky obdivoval, jak dokázal svoje soupeře vyděsit, i když určitě nebyly jeho kombinace vždy zcela korektní. Z našich hráčů jsem od turnaje v Luhačovicích obdivoval hru Jana Smejkala, jak dokázal uhrát a vyhrávat partie v obrovských časových tísních, kdyby tehdy míval za každý tah přídavek, jako mají šachisté dnes, možná by byl i mistrem světa, kdoví...pořád vidím, jak tehdy v Luhačovicích, tuším v roce 1973, měl tři minuty na 22 tahů a přesto tuto partii vyhrál...David Navara? V mých očích vynikající hráč a vynikající člověk, žádný nafoukaný nebo namistrovaný frajírek...

+1 /-0 | 28.10.2024 09:53

Petr Koutný
Nikdo není dokonalý a i David má k dokonalosti trošku vzdáleno. Jde za ním třeba reprezentace, kdy mohl ovlivnit to, jak se zametlo s jeho kolegy, ale mlčel a dovolil mlčením ničit generaci silných českých velmistrů. Stačilo jedno slovo a repre by byla mnohem lepší a silnější. Nevytykám, jen říkám svůj názor.
+0 /-0 | 28.10.2024 11:23

lubomir1959

Trojnásobný mistr Československa Jan Smejkal.

+1 /-0 | 28.10.2024 10:05

Cnc-profi
Bobbymu obrovský rešpekt, že sa postavul sovietskej mašinérii a krásne ich vyplieskal v studenej vojne. Garrymu obrovský rešpekt, že sa postavil proti fašistivkému diktátorovi Putinovi a jeho chorému systému. A veľký rešpekt aj Magnsovi, že v mladom veku dokáže jasne pomenovať, kto je agresor, kto obeť a čo je to propaganda zo strany Ruska. To, že sú všetci šachoví géniovia, je jasné. Dôležitejšie sú ale ich morálne hodnoty a zásady.
+2 /-2 | 28.10.2024 08:06

Stanislav Komín

Souhlasíme, doplnil bych ještě Viktora Korčného, který byl k zisku titulu v Baguiu velmi blízko a brežněvovský režim musel nasadit KGB, lékařské kapacity a záhadného psychologa Zuchara, majícího za úkol jej vyvést při partiích z koncentrace, aby tak zachránili Karpova, který byl za stavu 5:5 před zhroucením. 

+1 /-1 | 28.10.2024 09:49

Praktickysach

Myslím,že hledat nejlepšího hráče historie není potřeba, jiná doba.a nedá se to porovnávat. Spíše mě zajímá aktuálně, jestli se Carlsen někdy ještě hecne a vezme si mistrovský titul zpět. Mohla by to být pro něj výzva proti současné mladé nastupující generaci.

+0 /-0 | 28.10.2024 09:32

Petr Koutný
Čím později by to udělal, tím menší šanci by měl. Zůstat neporaženou legendou je mnohem lepší, než riskovat porážku v zápase, který už vůbec nemusí hrát. Odejít na vrcholu je umění.
+1 /-0 | 28.10.2024 09:45

Jiří Kadlec

A nejlepší hráči světové historie? Opět bez pořadí - Morphy, Capablanca, Alechin, Bronštejn, Keres, Tal, Fischer. Na Karpova a Kasparova už pracovaly celé mohutné týmy a počítačovou dobu hodnotit nechci, to už je poněkud jiná disciplína :-)

+1 /-0 | 28.10.2024 07:42

Jiří Kadlec

Pokud jde o československé hráče, tak při vší úctě k Vlastovi Jansovi, mezi nejlepší hráče historie nepatří, rovněž Duras ne. Zmínil bych Richarda Rétiho, Salo Flohra, Miroslava Filipa, Vlastimila Horta, Jana Smejkala a Davida Navaru. 

+0 /-0 | 28.10.2024 07:37