1) Paul Morphy
Tento geniální Americký šachista dokázal zcela "zdemolovat" v té době dominantní šachovou Evropu (to pak zopakoval Bobby Fischer). Zajímavé je, že se šachy naučil až v 10 letech. Ale už ve 13 měl velkou sílu a patřil mezi nejlepší hráče v USA (!) Což je naprosto neuvěřitelné, aby někdo za 3 roky měl takový progres. Morphy měl 13 let když hrál s předním světovým hráčem Johannem Jacobem Löwenthalem a porazil ho 2:0 při jedné remíze (!!)
Morphy ve svých 20 letech odjel (odplul) do Evropy, kde všechny (!) evropské mistry porazil a rozhodující bitvu (jasně) vyhrál s Anderssenem.
Takovou genialitu asi ještě šachový svět nezažil. Po deseti letech, co se Morphy naučil hrát šachy, jasně vládl šachovému světu. V té době jeden z nejlepších, mistr Staunton, se zápasu s Morphym raději vyhnul.
Morphy v otevřených hrách předběhl dobu o dobrých 100 let (!) Byl to podle mě jasně největší talent co kdy byl. Neuvěřitelně cítil šachy, hlavně pak otevřené pozice, figury a dynamiku.
2) Jose Raul Capablanca
Na druhé místo bych dal Capablancu. Capa měl zcela fenomenální cit na figury a obecně na šachovou strategii. Přestože nebylo vůbec jasné co prostudoval a asi toho moc nebylo, dodnes patří mnoho Capových partiích za vzorové. Dokázal se bleskurychle vyznat v libovolné pozici a zvolit správný plán -- měl přímo geniální cit na pozici, neskutečný dar od pána Boha.
Capa udivoval svoji rychlostí a dokázal silné ruské mistry porážet s minutou proti pěti. Mnoho vzorových koncovek sehrál skoro "a tempo" a dodnes je neuvěřitelné, jak rychle dokázal počítat varianty.
Zatímco jeho velký obdivovatel Bobby Fischer musel denně dřít až 12 hodin, aby se dostal na šachový vrchol, bylo to pro Capu jakoby "samo". O to překvapivější byla prohra geniálního Kubánce s Aljechinem v Buenos Aires v roce 1927. Zdálo se, že s "šachovým automatem" nelze vyhrát partii. Ale Aljechin dokázal vyhrát hned 6 partií a zaslouženě se stal mistrem světa. Nicméně Aljechin byl extrémně pracovitý a v tomto se liší jako den a noc oproti Capovi.
3) Anatolij Karpov
Karpov měl toho docela dost společné s Capou. Také to byl, podobně jako Capa, hlavně praktik. Stejně jako Capa se převážně učil z vlastních partií a rád bych napsal, z bleskových partií (měl i stejnou nechuť se něco učit a hlavně nazpaměť, proto moc neuměl zahájení, hlavně z kraje své kariéry a proto ho Botvinnik moc nemusel a prohlásil, že z něj nic nebude).
Stejně jako Capa byl Karpov fenomenální blicař. Je známá historka, že ho jednou Tukmakov v bleskovce porazil. Když si dohodli pak zápas, tak po sedmi prohrách v řadě Tukmakov pochopil, že nemá žádnou šanci.
S Capou ho také spojoval cit na pozici. Karpov téměř vždycky dokázal najít správný plán a nejlépe rozmístit figury. Oba tito géniové měli neskutečný cit na šachy. Měli tu schopnost, že to prostě "viděli" nebo "cítili", Hned dokázali najít nejlepší pole pro figury a stanovit a realizovat správný plán.
A měli také společné to, že je porazili dynamičtí géniové. A jak Aljechin, tak i Kasparov, aby zápasy vyhráli, museli se naučit styl soupeřů a aplikovat jej. A také proto (a nejenom proto) patří zápasy o mistra světa mezi Aljechinem a Capou a pak Karpovem a Kasparovem za nejlepší.
A jaký máte názor vy?
.....tak ještě jinak .....VOLE MORE ? ...:-) .....začínal jsem na knížce ..... -----CHCI HRÁT ŠACHY----- ..... nooo? .....a tu knížku sem projel pětkrát celou od začátku do konce.... Ladislav Alster se mi zdá ......,, tak to BIL MUJ začátek.....hmmmmm ? .....jsem zvjedavej na vaše ---------já nevím jak to říct ? .... ,, vypatlanosti ,,.....
Tak to máme společné. Koupil jsem si ji v červnu 1980 a během prázdnin přehrál všechny partie. To bylo něco, když jsem analyzoval tu partii Greca a zkoumal, že to pak už opravdu něšlo ubránit. Po třech měsících takového tréninku jsem prvně porazil prastrýce, který sice za žádný klub nehrál, ale nějakou výkonost slabší 3 asi měl - do té doby jsem ho nikdy neviděl prohrát nějakou partii. 25.10.1980, to datum si pamatuji dodnes. O knihu jsem později přišel, když jsem ji známému půjčil, ale z nostalgie jsem si jí někdy předloni přes Aukro koupil znovu.
.....hlavně se na mě NEZLOBTE ! ......skouším vykřičníky a 2 plus 1 na ...na ličesu i na ,, chescomu ,, mi dávaj dobře zabrat ....jj ... MASAKR.......
......vítej v narkoze.....
Tys to tady, Alane, zase zaplevelil...Kolik máš v sobě piv?
.......HODNĚ......
Jinak do posledního článku....co říkáte na změny?Top článek velký náhled, další tři pod ním, dnešní novinka je ta, že v obrázku vidíte počet komentářů. Počet zhlédnutí se objeví na hlavní stránce až spadne článek pod výběr TOP4,nebo ho samozřejmě najdete v každém článku. Vypnuli jsme dislajky a připravujeme verzi "premium",kde budou články z turnajů.Budeme hodně používat kameru, jezdit po větových turnajích, nebo zajímavých místech a myslím si, že je to další krok, který dává smysl. Jo verze " premium" bude bez reklam....Tak, díky za reakce...Petr
Za mne jsou změny ku prospěchu a web vypadá určitě profesionálněji a pro návštěvníky přátelštěji než před 2 roky. Já osobně bych se snažil co nejvíce omezit boty, které se zde hodně namnožily. Zrušením dislajků se jejich význam snížil, ale nezmizel, protože zase lajkují vybrané komentáře...
Velké plus je změna grafiky na bílou (ala Seznam) a řazení článků (ala iSport), klub, akademie a zavedení pravidelného turnaje Meteleskum bleskum.
Plusem budou i reportáže a videa ze zajímavých turnajů, ale je otázkou, zda nebudou jen pro předplatitele verze premium.
Plusem by rovněž byly simultánky s Tebou, Robertem nebo nějakými IM a GM.
Za mě dobrý, ale musí se vše vychytat za pochodu. Mně primárně stačí, když vidím nahoře, kdo psal kam poslední komentář. Ten zbytek jako plus a mínus mi je ukradený. Hlavně ať tu místní trollové ciki a spol. nešíří politické blbosti a bavíme se tu o šachu, šachistech, o drbech ze zákulisí a tak. Mimošachové sračky podle mě na tento server nepatří.
Mimošachové "sračky" patří pouze do sekce "klub," a kdo nechce, nemusí tam lézt. Spojení politiky a královské hry činí tento web unikátním v českém mediálním prostoru. Ryze šachové portály skomírají na nezájem čtenářů, viz kupříkladu FB ŠSČR...
Někde jsem četl dobrou definici talentu - je to vášeň pro danou věc. Nemyslet na nic jiného a obětovat tomu všechno. Z tohoto pohledu byl největším talentem Bobby Fischer.
.......jojo BOBY a já ....:-) ........
K nejslavnějším šachovým bitvám patřily souboje ruských velmistrů a zcela odlišných stylů Anatolije Karpova a Garriho Kasparova. V letech 1984-1990 spolu vedli gigantický souboj o titul.
Zatímco první duel se kvůli dlouhému trvání a vyčerpání obou šachistů za stavu 5:3 pro Karpova nedohrál, v těch dalších už měl navrch o dvanáct let mladší Kasparov.
Jinak s Tvým výběrem talentů Roberte souhlasím.
ad, vyčerpání obou šachistů
Carlosi, doporučím nečíst historickou proKarpovskou propagandu a nečíst zdůvodnění od "Karpománese", prezidenta FIDE.
......já mám promarněný talent ....a proto gdyž vidím ZELENÉ plus , .....hned to musím ,, prokliknout ,, ....jj.....
Podle mě to byl právě Robertův oblíbený Bobby Fischer, který, dle mě, v sobě spojil bezbřehý talent Morphyho a Capablacy a stejně bezbřehou pracovitost Kasparova! Tato kombinace vytažená na maximum pak měla za následek naprosto bezprecedentní výkon Bobbyho na cestě za šachovým trůnem, který dle mě do dnes nikdo nepřekonal a i díky době, která tehdy byla asi ani nepřekoná....
Dnes by se talentů ala Morphy, Capa, Fischer naslo spousta, ale je jiná doba a hlavně naprosto jiná konkurence. Dnes by se asi nikdo nestal mistrem světa jen díky tomu, že je super talent. Dnes už to ani nejsou souboje jednotlivců, ale spíš týmů! Dnes je to prostě jiné než v době, kdy zazářil Morphy, Alechin nebo Kasparov. Kasparov byl podle mě "poslední" šachista, který to vše urval zejména díky sobě sama. Dnes už je to výsledek práce týmu lidí, kde šachista, podobně jako v motorsportu "jen" proměňuje práci týmu ve výsledek.
Těžko říct, každý žil v jiné době. Morphy tu svoji předstihl o parník. Capablanca se moc nenadřel. Karpov byl typický hráč, který na sobě nepracoval tolik jako jeho hlavní oponent. Každopádně být talentem asi znamená mít co nejmenší objem práce při tréninku a co nejlepší výsledky za šachovnicí
+1 | 12.02.2025 12:15Jak se říká - talent je 50% max. Zbytek je stejně o porozumění, tréninku a vůli.
Umě jasná volba Magnus Carlsen....bez talentu by to nešlo...
Tak pokud takový Reshevski hrál simultánky jako dítě...
Těžko říct, kdo kdy měl největší talent. Aljechin se šachy učil koukáním přes okno na mistry. O Smyslovovi se zase říká, že to je mistr světa co se týče přesnosti tahů. Všichni ale museli být výjimeční a talentovaní, jinak by se nestali mistry světa.
Capablanca, Tal a Karpov.