7. Tigran Vartanovič Petrosjan
26.10.2020 04:10 | HistorieBohužel i Tigran Petrosjan opustil náš svět velmi brzy, v pouhých 55 letech. Tigran se narodil 17. června 1929 a zemřel 13.sprna 1984. Mistrem světa se stal v roce 1963, když porazil Michaila Botvinnika. V roce 1969 byl poražen Borisem Spasským.
Tigran Petrosjan vynikal svým vysoce profylaktickým stylem. V zárodku zamezoval aktivitu soupeře a dokázal mistrně bránit na pohled zoufalé pozice. Jistě si vybavíte jeho památné partie s Talem a Reshevským. V obou partiích zcela nečekaně odevzdal "zadarmo" kvalitu, ale za neuvěřitelnou souhru figur + silného blokádového jezdce (ano, Petrosjan se hrdě hlásil k odkazu slavného A. Nimcoviče).
Podobné kousky, oběť kvalit(y), provází Petrosjana celý jeho šachový život. Pamatuji si, že byl to právě on, Tigran Petrosjan, který mi "otevřel" tento zvláštní svět šachu. Chápal jsem oběť kvality za prudký útok, ale "jen tak" obětovat kvalitu, to bylo mimo mé tehdejší chápání.
Petrosjan byl skvělý stratég. Věci jako oběť kvalit(y), (u)dušení soupeře a hluboká profylaxe, to byl ohromný cit pro figury a pozici. Tajemství se skrývalo ve figurkách. V rukou Petrosjanových dostávaly figurky život, o kterém se soupeřovým figurkám mohlo jenom zdát.
Nezapomenu na památný zápas s Bobby Fischerem. V roce 1971 se hraje finále zápasu kandidátů o to, kdo vyzve Borise Spasského o korunu šachového krále. Tigran je poslední překážka před tím "šíleným" Američanem, co všechno a všechny drtí s nulou. Byl to Tigran, kdo krotil příšeru jménem Bobby.
Po pěti partiích byl stav zápasu 2,5:2,5 a herní iniciativu měl Petrosjan! Byl to Bobby Fischer, ten nekompromisní bijec remíz, kdo reklamoval remízu opakováním tahů. Tak tak se Bobby vyhnul porážce. Hrát s Tigranem nebylo snadné.
Tigran Petrosjan má padesát let v roce 1979. Stále patřil mezi úplnou šachovou špičku. Právě v roce 1979 vyhrává memoriál P. Kerese v Tallinnu před světovými hráči té doby. Z tohoto turnaje ukazuji partiovou ukázku. Rok 1979 je vůbec úspěšným rokem pro Tigrana, protože dělí 1. až 3. místo (společně s Portischem a Hübnerem) v mezinárodním postupovém turnaji v Riu de Janeiru (kvalifikace do kandidátských zápasů). Ještě v roce 1981 získává Tigran na velkém mezinárodním turnaji v Tilburgu 2. místo. Sehraje zde památnou partii s mladým Garry Kasparovem, kde mu doslova uteče králem z matové sítě.
A je to Garry Kasparov, který píše o tom, jak hodně mu pomohl velký Tigran Vartanovič Petrosjan v cestě se stát mistrem světa. Škoda, že se toho Tigran nedožil.
. kolo -
- Fotografie použité z chess.com
- Video je nahráno pro YTB Robert a Petr šachy, který můžete odebírat a tím získáte zprávu o každém novém videu. Tento YTB odebírá 4 500 přátel a měsíčně jej sleduje přes 14 000 hráčů. Přidejte se k nám a buďte součástí naší rodiny.
- Můžete navštívit i náš nový projekt a to šachový e-shop. Kde nabízíme vše pro šachisty za nejlepší ceny u nás. www.rpsachy.cz
Ačkoliv fandím Vojtovi Plátovi, tak se musím Lykana zastat. Svým příspěvkem nespáchal žádný zločin.Stejně tak jako Vojta Plát má právo napsat svůj názor, který zrovna nemusí být pro mnohé čtenáře nijak líbivý, tak i Lykan má právo napsat svůj názor, ač se to někomu nemusí líbit. Mazání příspěvku v tomto případě se mně nezdá úplně fér.
pawel: Píšete, že byste už nechtěl zažít dobu, kdy bude k sebeprosazení potřeba ta správná ideologická uvědomělost, přitom nevidíte, že jedním z hlavních témat této diskuze je cenzura. Poslední odstavec v mém předchozím příspěvku z 04:03 hraje podobnou roli, jako politicky korektní předmluvy v knihách z období komunismu.
Ale pánové, já o Petrosjanovi, udělování velmistrovských titulů a o některých českých velmistrech, a vy na mě o hovnech! A mně chcete vykládat o tom, že se prý nedržím tématu.
K exkrementům se dá ledacos zajímavého říct, nejsou to až zas tak nezajímavé objekty, jak by se mohlo na první pohled zdát. Skrývají i mnohé nevyřešené záhady. Tak třeba australské zvířátko vombat sere krychlová hovna, neví se proč. Faktem je, že jistá souvislost hoven s tématem tu je. Nelze si totiž nevšimnout, že nejnárůživějším zdejším diskuzním uživatelem hovnoidního slovníku je pan Plát. Mohl bych vygůglit pár nechutných citací na toto téma, kde mi nějaké fragmenty textu utkvěly v paměti. Ale nebudu vás zbytečně stresovat, obzvláště pod tak skvělým článkem, jak mi bylo vysvětleno.
Vrátím se k mé původní otázce, pokud vám to nebude vadit. Vidíte, milí čtenáři, nějaký smysl v tom, aby bylo tolik velmistrů? Není to degradace titulu velmistra?
pawel: A Vy myslíte, že je to s panem Plátem až tak hrozné? Že je to až zas tak špatný materiál? No jo, to je fakt, ve srovnání s tím Václavem/Petrosjanem to má těžké. Je to tak, snažil jsem se prezentovat téma co nejlépe, jenže takový materiál, jako je pan Plát, se dá prezentovat v dobrém světle jen velice obtížně.
Tak z dávných dob socialistických toho mnoho nepamatuju, v době slavné sametové revoluce jsem totiž seděl ve škole v první třídě. Po pár měsících nám bylo řečeno, že už nemáme říkat soudružka učitelka, ale paní učitelka! Což se mi vůbec nelíbilo, protože jsem měl rád drobnou jazykovou úpravu soudržka učitelka, která vyjadřovala alespoň trochu moje emoce vůči této osobě. A pak začali řádit likvidátoři pomníků z války a můj oblíbený tank zmizel pryč . Tak to je asi tak všechno, co z období socializmu lze považovat za moji osobní zkušenost. O tom, co se tu dělo v šachovém hnutí třeba v 70. letech, bych se rád dozvěděl více, bohužel pan Kalendovský mi o tom knihu nejspíš nenapíše, to pro něj není dostatečně zajímavé historické téma, psát o části historie, o které toho ví nejvíc.
re Lykan
Vážený pane kolego,
netvrdím, že jsem si nemohl nevšimnou, že jste pojal veliké úsilí své příspěvky vyleštit do té míry, aby našly alespoň nějaké malé srovnání s uvedeným článkem pana Cveka o mistru světa. Byly hodny zde býti vystaveny.
Ale řekněte sám. Jak by asi dopadlo Vaše úsilí, pokud byste našel na Václaváku psí hovínko a s nezměrnou snahou se ho snažil vyleštit. A pak se ptal turistů, zda má Vaše ctěné dílo alespoň nějaké malé srovnání se sochou Svatého Václava?
A ještě jedna věc, vážený pane kolego. Oba jsme prožili většinu života, když jsme hráli kopanou výhradně s míčem a ne s joystickem. Nevím na jaké straně barikády jste stál Vy, ale oba pamatujeme dobu, kdy se Mistr sportu uděloval nejen podle výsledků, ale byla k tomu potřeba ještě správná názorová uvědomělost, kterou posuzovaly patřičné komise a výbory. Za mne bych to již nechtěl, aby se opakovalo.
Krásný a úsměvný den Vám ze srdce přeji
Zájemcům o osobu Tigrana Petrosjana mohu jenom doporučit knihu od G. Sosonka Tal a další eseje. A i na základě informací z této knihy, opravdu si nemyslím, že by zrovna tento pán měl pochopení pro to, že se titul velmistra jednou bude udělovat i takovým lidem, jako je pan Plát.
ciki333: No když to říkáte Vy, tak to asi bude pravda. Jakožto osoba trpící silnými politickými průjmy jste jistě významným expertem ve věci diskuzních záchodů na nss.
Promiňte, že se vměšuji do debaty, ale...GM Cvek stvořil umělecké dílo, něco na způsob da Vinciho Mony Lisy. A obrazy mistrů neplní funkci záchodové mísy.
Petan: Však jsem se mu taky snažil vysvětlit, že má psát i pod jiné články . I přes odpor takových, jako jste Vy. Protože se na nss zjevně neorientoval, tak jsem mu obšírně vysvětloval, jak to tu chodí, nadatloval jsem hotovej román (začíná to 07.10. v 16:55). Bohužel jsem neuspěl. Pan Fiala dává přednost pobytu v komfortní zóně, ve svojí ulitě, u jednoho článku. On nechápe, že je tam tolerovaný a odstavený na vedlejší koleji, kde ho čte mnohem méně lidí, než by mohlo. Jeho osivo nepadá na úrodnou půdu.
pawel: Každý věcný příspěvek částečně vychází z tématu a k tomu přináší něco nového. Chtěl jsem tím říct, že snad každému alespoň trochu inteligentnímu člověku musí být jasné, že propojit v textu dvě témata, navíc tak podobná, jako jsou dva gm, jde vždy. I proto mi připadá debata o údajné nevhodnosti mého příspěvku bezpředmětná. A ano, samozřejmě, že jsem to mohl vymyslet lépe, ale teď jsem fakt neměl náladu nad tím sedět delší dobu a toto mě napadlo jako první. Pro instruktážní účely snad dostačující.
Petan: Lykan potřeboval se navézt do pana Pláta. A tam by příspěvek zapadl a my bychom ho mohli přehlédnout. To by byla škoda Tak to musí zvěčnit tady.
Lykane, kdybyste byl chytřejší, tak stačilo napsat že Petrosjan a Plát táhli koněm do L. Ne vymýšlet dlouhé důvody, jak politici svou obhajobu, proč kopie příspěvku tu.
Až to zase smaže wolf, tak může smazat všechny včetně mého. A pište laskavě vedle "u kolegy".
Lykan: Fide nedělá nic špatně. Vy děláte špatně to, že se snažíte svoje myšlenky, které považujete za geniální, nacpat někam, kam nepatří. Teď si představte, jak by ty diskuze vypadaly, kdyby třeba obecní blázen Fiala usoudil, že některé jeho příspěvky nemají u článku o Covidu dostatečný prostor na vyniknutí a začal by je kopírovat sem.
pawel: Souvislost mezi tím, o čem jsem psal, a Petrosjanem, samozřejmě existuje. Petrosjan i Plát jsou oba nositeli tradičního velmistrovského titulu. Ten byl původně udělován jen těm nejlepším hráčům. Postupem času úroveň nových velmistrů klesala a klesala, až věc došla tak daleko, že se titul uděluje dokonce i takovým lidem, jako je pan Plát. Mnozí šachoví velmistři psali a píší hodnotné šachové knihy, kdežto pan Plát blije do diskuzí urážky a jiné bláboly. Z jeho bohaté literární praxe jsem vybral jen jednu praktickou ukázku, kvůli které byl můj příspěvek smazán.
26.10.2020 15:00 | Vojtech Plat
Zapletale, víš hovno a kecáš sračky, tolik k té Ostravě. Fiala není šachista, ale chcípák s elem 1700. To je šachista? To je hovno, absolutní hovno. V jeho případě se nebavíme o šachu, ale o táhání figurkama. Takže si nepleťte pojem a průjem.
Někteří zde si zřejmě myslí, že se Petrosjan obrací v hrobě, když se pod článkem o něm někdo zmíní o jiném šachovém velikánovi, o Plátovi. Tak bych se chtěl čtenářů zeptat, co si myslí o tom, jestli třeba fide při udělování titulů náhodou nedělá něco špatně (Je to jen byznys?).
lykan --- Napište tam, kam patří a odkud jste zkopíroval a nikdo nesmaže.
Nekažte tady pana Petrosjana a snahu pana Cveka.
wolf: Hmm, mazání komentářů jako na facebooku? Sorry, ale pro to fakt pochopení nemám.
ad wolf: smazal jsem také svoji odpověď.
pawel: Laskavě mě nepoučujte, co mám kam psát. To je moje svobodná volba. Mimoto těžko mohu nějak zkazit diskuzi, která je prakticky mrtvá. Když něco napíšete do diskuze u článku "Nošení roušek a šachové soutěže", tak to rychle zmízí, protože to spláchne proud odpadků plavajících ve fialovém cosi, jako při protržení té hráze odkaliště v Maďarsku před deseti lety.
O bonzácích jsem nic nepsal, to si mě s někým pletete. Zato jsem psal něco o klávese F3. Takže, pokud to neznáte, tak když v prohlížeči (alespoň v mém google chrome) zmáčknete klávesu F3, tak se vám v pravo nahoře objeví okno, kde můžete napsat slovo nebo jeho část a prohlížeč Vám najde všechna tato slova na stránce. Šipkami si mezi nimi můžete přepínat. Takto můžete snadno zjistit, kdo použil konkrétně slovo bonzák, nebo jeho tvary, a nebo si můžete vyfiltrovat všechny příspěvky, kde se vyskytlo slovo lykan. V dlouhé diskuzi velmi užitečné pro orientaci.
Kasparov sehrál s Petrosjanem pět partií ( pokaždé měl bílé ) a celkové skóre bylo 2,5 : 2,5. Petrosjan dokázal vyhrát i v Moskvě v roce 1981, také zde měl v dramatické partii Garri blízko k výhře, ale stačila jedna chyba a Tigran nabídnoutou šanci dokonale využil. Teprve v letech 1982 a 1983 ( Bugojno a Nikšič ) Garri svého velkého soupeře porazil, takže souboj dvou šachových géniů nakonec zůstal bez vítěze...