Bent Larsen 1.díl

12.03.2024 06:10 | Historie

V červnu 2000 jsem hrál přátelský zápas s Markem Vokáčem na šest partií. Hrálo se to tehdy v Krnově a byl to pro mě těžký zápas, který nakonec skončil 3:3. Marek byl mistrem republiky a měl o sto bodů větší elo rating než já.

Pamatuji si, jak mi říkal po zápase, že bych měl studovat partie Benta Lersena. Nebyl jsem moc kreativní šachista a hlavně jsem přehlížel skrytou taktiku. Marek mi poradil tohoto hráče.
"To má studovat toto chlapíka, co dostal 6:0 od Fischera?" mihlo se mi hlavou. Kdo byl vlastně Bent Larsen a jak silný to byl šachista?

Bent Larsen - začátky cesty plné optimismu 

Bent se narodil 4.3.1935 v Dánsku. K šachu přišel docela kuriózně, když onemocněl (řadou dětských nemocí v roce 1942 - bez následků), naučil se šachy. Byl velmi nadaný, když reprezentoval Dánsko na MS juniorů v roce 1951 a 1953. Nicméně šachy začal pořádně dělat až v 17 letech.

-
. kolo -
To dokonce takovým způsobem, že přerušil vysokou školu a začal hrát šachy profesionálně. Raritou je, že se naučil rusky (na vojně!) stejně jako Bobby Fischer, což jim oběma pomohlo studovat nejlepší knihy tehdejší doby, které byly samozřejmě v ruštině.

Bent šachy dělal pořádně, v 19 letech se stal mezinárodním mistrem a v tom samém roce (1954) vyhrál přebor Dánska.  Rok na to Bent porazil v zápase F. Olafssona 4,5:3,5, což byl docela šok. Protože velmistr Olafsson patřil za vynikající západní velmistry. To ale nebylo všechno. Protože v roce 1956 hrál mladý Larsen olympiádu v Moskvě. Hrál výborně na první šachovnici za Dánsko (remizoval například s mistrem světa Botvinnikem) a získal 14 bodů z 18 partií (!) Což byl nejlepšíé výsledek na první šachovnici. Za to mu byl udělen titul velmistra.

V roce 1952 začal Bent šachy pořádně makat a už v roce 1956 se stal velmistrem. Nevídané tempo!

A to nebylo všechno. Brzy na to - v roce 1957 - hrál silný turnaj v Hastingsu, kde děli první místo (!) s velmistrem Gligoričem

-
. kolo -
V roce 1957 dělil mladý Bent 3. a 4. místo na pásmovém turnaji v Wageningenu. Hrál pak s Donnerem doplňující zápas o "vstupenku" do mezipásmového turnaje. A Bent tento zápas vyhrál!

Mezipásmový turnaj se hrál v Portoroži a Bent si jak jinak velmi věřil, ale skončil hluboko v poli poražených. Typické pro Benta pak bylo (když později napsal): "Byl to můj největší neúspěch v mé šachové kariéře, nedokáži si to vysvětlit".

Nicméně v roce 1958 vyhrál Bent mezinárodní turnaj v Mar del Plata. A mohl se svým vrozeným optimismem vyhlížet světlé zítřky.

-
. kolo -

Když jsem si přehrával partie mladého Larsena, tak šlo krásně vidět, že je jednak taktik a další velmi důležitá vlastnost byla = nebál se. Byl to tvrdý bojovník. Podobně jako Korčnoj neměl moc krátkých remíz. Například na vítězném turnaji v Mar der Plata (prvních šest partií vyhrál!) měl nejkratší remízu v posledním kole, která měla 32 tahů (mimochodem ve zcela rovné koncovce). Jeho skvělou vlastní bylo, že si věřil a bojoval do "posledního náboje". Jak uvidíte, dokonce i se samotným mistrem světa Botvinnikem. Stával se z něj obávaný bojovník.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Bent_Larsen

Robert Cvek

4x 2578x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Tomáš Klimecký
Hezký článek , občas zkouším 1.b3 :) Roberte jsou někde k dohledání partie s Markem Vokáčem ?
+1 /-0 | 12.03.2024 06:17

Matt
Robert asi zabudol že to tu nedávno rozoberal :) Samotný zápas je diel 2 a 3. https://www.nss.cz/vzpominky-na-marka-vokace-1.dil
+0 /-0 | 12.03.2024 17:29

Robert Cvek

Děkuji Tome, partie jsou,v databázi.

+0 /-0 | 12.03.2024 08:20

Magiland

docela hezky o něm psal i V. Hort, tuším že spolu absolvovali nějaké kvalitní turnaje v zámoří, utkvělo mi v paměti jejich diskutování o používání "švýcarského systému" v otevřených turnajích (švýcar byl tehdy ještě v plenkách). Jinak až do katastrofy s Fischerem byl Bent bojovník k pohledání, nebyla  náhoda že byl svého času nejlepší turnajový hráč světa

+2 /-0 | 12.03.2024 10:16