7. Sharjah Masters, 4. kolo: Tři hráči na prvním místě - Niemann, Salem, Aravindh

19.05.2024 06:00 | Turnaje

Po klidném čtvrtém kole, ve kterém skončily partie na prvních čtyřech šachovnicích remízou, jsou na prvním místě tři hráči: Hans Moke Niemann, A.R. Saleh Salem a Chithambaram Veerappan Aravindh, všichni se skóre 3,5/4.

Skupina pronásledující vedoucí hráče je však obrovská, na 3/4 je totiž hned dvanáct hráčů, konkrétně na 4.–15. místě. Mezi pronásledovateli jsou předturnajoví favorité Arjun Erigaisi a M. Amin Tabatabaei, zkušení hráči jako Sam Shankland, Vladimir Fedoseev a Alexey Sarana, vycházející hvězdy Javokhir Sindarov, Volodar Murzin, Bardiya Daneshvar, Gupta Sankalp a Mahammad Muradli, a také známí hráči jako Abhimanyu Puranik a Daniil Yuffa. S pěti zbývajícími koly je pole stále otevřené a turnaj může vyhrát kdokoli.

1. kolo

Turnaj začal bez velkých překvapení, když někteří favorité zvítězili, zatímco jiní favorité podle ratingu remizovali — což byl samozřejmě velmi očekávaný výsledek, protože hráči s ratingem 2650–2700 hráli proti hráčům s ratingem 2550–2600. Arjun Erigaisi, M. Amin Tabatabaei a Vladimir Fedoseev vyhráli své partie proti Eltaj Safarli, Venkatesh Pranav a Fernando Peralta, zatímco zbývajících sedm z deseti nejlepších šachovnic remizovalo.

Dobrý start do turnaje měl český reprezentant Thai Dai Van Ngyen, který v prvním kole porazil GM Pranava Ananda.

2.kolo

2. kolo se také odvíjelo podle podobného scénáře, kdy ratingoví favorité většinou vítězili, tentokrát více než remizovali — s výjimkou první šachovnice, kde Arjun Erigaisi prohrál s Nikolasem Theodorouem.

Z našeho pohledu dopadlo druhé kolo dobře. Van remizoval. Sice papírově byl favoritem, ale černé jsou prostě černé a i velmistři s ratingem 2527 umí hrát šachy.

3.kolo

Partie mezi Fedoseevem a Salemem upoutala pozornost, když Salem obětoval věž a poté i dámu, aby dal mat náhle nechráněnému králi Fedoseeva. Na šachovnicích 3, 4 a 5 se také hrály rozhodující partie, ve kterých Niemann, Aravindh a Puranik zvítězili nad Theodorouem, Krzyzanowským a Maghsoodlooem.

-

Van ve třetím kole remizoval. Partie podle toho, co máme z lichess, vykročila do pořádné chumelenice, která nakonec roztála v remízu a dělbu bodů. Po výměně dam, jestli ta pozice není rovná, pak okem průměrného hráče bych věřil víc černému. Možná se mýlím, ale i tak si myslím, že lepší půlka, než nulka.

4. kolo

Jako v každém otevřeném turnaji se vedoucí hráči často rozhodují pro strategické přestávky, aby si odpočinuli a připravili se na další partie. Proto nebylo překvapením vidět na prvních čtyřech šachovnicích poměrně rychlé a klidné remízy — kromě šachovnice 2, kde měl Tabatabaei proti Aravindhovi vítěznou pozici, kterou však nedokázal proměnit.

Kdo čekal v tomto kole konečně bod pro českého reprezentanta, mohl být malinko zklamaný. Remíza proti hráči pouze s titulem FM se může jevit jako ztráta. Ale není. šachy jsou dnes nesmírně vyrovnané a buďme rádi, že můžeme sledovat českého hráče na tak skvělém turnaji!