Jak pravděpodobně nikdo nedokáže s jistotou říct, jestli nejlepším hráčem všech dob byl Magnus Carlsen, Bobby Fischer, Garry Kasparov nebo Emanuel Lasker. Tak pravděpodobně nikdo z nás ( snad se nemýlím) se stejnou jistotou, že zítra bude další den, snad nedokáže říct, který český hráč byl ten nejlepší z nejlepších. Přesto v tomto článku se pokusím porovnat úspěchy Davida Navary a Vlastimila Horta a nechám na vás, jestli ve vašich očích je ten úspěšnější David, nebo pan Hort.
Tak jdeme na to....
Titul mistra České republiky v šachu
David Navara vyhrál titul MČR v šachu už dvanáctkrát a toto číslo, nemusí být zdaleka konečné. Neuvěřitelná je i tato statistika...,Od roku 2004, kdy se stal David Navara poprvé mistrem republiky, odehrál na MČR dohromady 108 partií, ze kterých 72 vyhrál, 35 zremizoval a pouze jednu prohrál. Jediný, kdo ho dokázal porazit byl Jirka Štoček v roce 2017. David Navara tuto statistiku komentoval slovy, že z více než sta partií ve většině zvítězil a jen jedenkrát odešel poražen, přestože na prohru stál zhruba v deseti partiích.
Vlastimil Hort Vyhrál mistrovství republiky 1969, 1970, 1971, 1972, 1975 a 1977. Celkem získal 16 medaili z MČR a za úspěch podobného formátu se dají považovat i jeho tři tituly z mistrovství Německa ( Vyhrál mistrovství Německa 1987, 1989 a 1991 )
Šachové Olympiády
Týmové soutěže jsou mozaikou, ve které každý dílek musí zapadnout do sebe tak dokonale, aby nakonec vznikl nezapomenutelný obraz. David Navara hrál v jiné době, než ve které zářila naše zlatá šachová generace, přesto za jeho největší úspěch se dá považovat na 37. šachové olympiádě v roce 2006, kde uhrál 8,5 bodů z 12 partií na první šachovnici.
Pan Vlastimil Hort V letech 1960–1984 reprezentoval Hort Československo na jedenácti šachových olympiádách a byl společně s Janem Ambrožem, Vlastimilem Jansou, Janem Smejkalem a dnes slovenskými hráči Ľubomírem Ftáčnikem a Jánem Plachetkou členem družstva, které na šachové olympiádě roku 1982 v Lucernu skončilo na druhém místě. Později se stal trenérem německého reprezentačního družstva.
Mezinárodní úspěchy
David Navara
V roce 2003 vyhrál open turnaj Memoriál Akiby Rubinsteina v Polanica-Zdróji. Na mistrovství Evropy jednotlivců v roce 2004 v Antalyi v Turecku obsadil jako čtrnáctý nasazený šesté místo se 7,5 bodu (+5-2=5) včetně remízy s mistrem Evropy Ivančukem. Na začátku roku 2007 se jako náhradník za Alexandra Morozeviče poprvé dostal do nejsilnější skupiny superturnaje v nizozemském Wijk aan Zee. Od tamních pořadatelů dostal přezdívku Expres Navara, jíž dostál hlavně v první části turnaje. Nakonec obsadil sedmé místo s 6,5 bodu z 13 partií (+3-3=7) včetně výhry nad exmistrem světa Ruslanem Ponomarjovem a dvou cenných remíz černými figurami s mistry světa Kramnikem a Topalovem.
V září 2011 zaujal na světovém poháru hraném v Chanty-Mansijsku, když v závěru vyhrané partie nabídl svému soupeři Ukrajinci Mojsejenkovi remízu. Mojsejenko jej dříve v průběhu partie obvinil, že zavadil o krále, a tedy by jím měl hrát. Na svém požadavku Mojsejenko netrval, nicméně na konci partie přijal návrh remízy, který Navara učinil, aby nebyly spekulace, že zvítězil nečestně. Oba dostali za sportovní chování zvláštní cenu od guvernérky Chantymansijského autonomního okruhu Natalije Komarové. Navara se následně dostal do čtvrtfinále poháru, kde podlehl Alexandru Griščukovi.
Ve stejném roce na turnaji ve Wijku aan Zee obsadil sdílené první místo ve skupině B, kde se utkal se silnými velmistry jako Wesley So, Lê Quang Liêm, Luke McShane, Vladislav Tkačev nebo Zachar Jefimenko. V následujícím roce Navara získal individuální zlatou medaili na druhé šachovnici na 40. šachové olympiádě.
V roce 2014 vyhrál Navara mistrovství Evropy v bleskovém šachu. Tento úspěch se mu povedlo zopakovat v roce 2022 v na mistrovství Evropy v Katovicích.
Navara také sehrál několik oddělených zápasů, v Praze například remizoval v roce 2005 s Anatolijem Karpovem 1:1 (+0-0=2) a v roce 2006 s Borisem Gelfandem 2:2 (+1-1=2). V roce 2008 prohrál v rapid zápase s Kramnikem v Praze 2,5:5,5 (+1-4=3), v roce 2010 s Judit Polgárovou v Praze 2:6 (+1-5=2). V roce 2013 remizoval s mistryní světa Chou I-fan 2:2.
Vlastimil Hort
Největšího úspěchu dosáhl Hort v mezipásmovém turnaji mistrovství světa v Manile roku 1976, kde skončil třetí a postoupil do turnaje kandidátů 1977, ve kterém v boji o postup mezi nejlepší čtyři prohrál s Borisem Spasským. V tomto roce byl v žebříčku FIDE na 6. místě, což je zatím nejvyšší pozice dosažená československým či českým hráčem.
Zvítězil v mistrovství Spolkové republiky Německo v letech 1987, 1989 a 1991. Úspěšně se účastnil řady dalších turnajů a vyhrál více než šedesát z nich (např. v Hastingsu 1967/68, v Havaně, v Havířově a v Luhačovicích 1971, v Reykjavíku 1972, na Slunečním pobřeží 1974, v Hastingsu 1974/75 a 1975/76, v Banja Luce 1976, v Polanica Zdroji a v Londýně 1977).
Nejlepší výsledek ve světovém žebříčku
David Navara byl nejvýš v říjnu 2006, kdy měl elo 2725 a byl 13. na světě. Nejvyšší elo měl v roce 2015, kdy měl elo 2751 a byl 14. na světě.
Vlastimil Hort figuroval na 6.místě ve světové elové listině v roce 1977. Jeho nejvyšší rating byl 2620 v roce 1978.
U příležitosti 65. narozenin obdržel Vlastimil Hort Čestnou zlatou plaketu prezidenta republiky.
Tento článek měl jediný cíl. Poděkovat českým šachovým legendám za jejich přínos českému šachu. Samozřejmě nejde s jistotou říct, kdo byl silnějším šachistou a kdo měl lepší výsledky. Každá doba je jiná, v každé době se hrají jiné šachy a je jiná světová konkurence. Přestože dnešní článek byl jen o Davidovi a panu Hortovi, pak chci závěrem poděkovat všem hráčům, kteří v celé české historii dělali radost českým fanouškům, reprezentovali naší zem a psali historii našeho šachu. Všichni, na které si vzpomene, kteří nás v tomto okamžiku napadnou, jsou ti nejlepší z nejlepších.
PK
* Našel jsem dvě pěkné ukázky, z našeho ž tak bohatého RP archívu.
- David Navara na Royal Chess Youtube ( druhý youtube kanál RP šachy - díky za odběr)
Mezi pozapomenuté legendy našeho šachu patří i Jana Bellinová, roz. Malypetrová (* 9. 12. 1947), která do r. 1969 reprezentovala Československo, poté Anglii. Úspěšná byla především v mezinárodních soutěžích družstev žen, hrála i na třech mezipásmových turnajích MS žen ( 1973, 1976, 1979). Jako zajímavost uvádím, že je vnučkou ministerského předsedy Jana Malypetra ( 1932 - 1935) a také to, že zastávala funkci předsedkyně lékařské komise FIDE, kde dohlížela na dopingové testy šachistů.
Jana nepatří mezi zapomenuté legendy...Vsadím svůj měsíční starobní důchod na to, že Bellinová zůstává nesmazatelně zapsána v myslích (a srdcích) mnoha heterosexuálně zaměřených šachistů ze 70 let minulého století...
Jedna ze starších fotek Jany:
Bránou do její ložnice, byla výše ratingu nápadníka. Kuriozita: za chotě pojala slavného GM Tony Milese (druhý v pořadí)...Být Femme fatale je dar od Boha. Současné západní dívky ztratily ženskost (metoo, gender, progresivní feminismus...). Mnoho bohatých mužů z Německa, Rakouska... se přesunulo do Thajska, na Filipíny atd., kde tamní holky neztratily sexappeal.
viz. videa Martina Bezucha https://www.youtube.com/watch?v=Lr_ZO-h7g2I&list=RDCMUCPuZJlj9Ce7PWWzbLMtRGOw&index=2&ab_channel=MartinBezuchSK
Davide, ve Wikipedii je spousta nepřesností, neřkuli možná i vyložených nesmyslů. I proto tvrdím, že srovnávat hráče z minulých časů se současnými hráči je prostě mimo realitu. Třeba proto, že dříve nebyly žádné počítače a počítačové programy, nebyla taková spousta teoretických variant, proanalyzovaných daleko i za 20 tahů, kdyby třeba dnes hrál Tal ve svých nejlepších letech, asi by se svým stylem hry měl veliké problémy. Já fandím každému našemu špičkovému velmistrovi, zajímal by mě váš názor na to, proč už tak dlouhou dobu nemáme nového velmistra, kde vidíte chybu vy, zda je chyba ve špatném nebo nedostatečném tréninku mladých talentů nebo v čem vlastně.
Ještě mne k té příslušnosti napadlo, že je zajímavé, že mnou níže zmíněné nepovažujete za našince, ale máte ve výčtu Salo Flohr...
Prostě je u Židů zvykem počítat je i k národu, ve kterém žijí a se kterým se identifikují. To bychom nemohli ani třeba Botvinnika počítat za Rusa. Nebo bychom ho mohli taky započítat k Finům, protože v době jeho narození to město patřilo pod Finsko (uvnitř ruské matrjošky). Botvinnik neuměl finsky a Steinitz neuměl česky.
Myslím, že už jsem o tom u nějakého článku psal. Hort to měl na mistrovstvích těžší. České myslím nehrál a na federálním mu mohli kromě dalších silných českých hráčů konkurovat i Slováci. Zejména Kaválek, Smejkal a později Ftáčnik byli tvrdými protivníky. David prohrál přátelský zápas s Viktorem, protože se na ty zápasy zřejmě moc nepřipravoval, také vlastně prohrál skoro všechny. S výjimkou Viktora asi už Davidovi v turnaji na více kol u nás mohl konkurovat málokdo.
Dole v diskuzi jsou zmíněni Réti, Flohr a dokonce i Steinitz. Tak proč se zapomíná na Kaválka? Až na ten turnaj kandidátů byly jeho výkony s Hortem téměř srovnatelné. Zápasu století v Bělehradě se nezúčastnil patrně jen kvůli své emigraci. Turnaj kandidítů vlastně hrál i Filip, ovšem na Curacao to byl zavřený turnaj. K jeho smůle, s trochou štěstí by třeba 1.kolo nějak přežil. Luděk Pachman hrál 6x mezipásmo a turnajů vyhrál rovněž hodně. Na druhé straně je zmiňována Menčíková. Češka z poloviny, narozená v Moskvě, kde se i šachy naučila, tedy ruská čachová škola, nikoliv naše. A později žila v Anglii. Podle wikipedie v Čechách nikdy nežila. Ale hrála za nás. 3.MS žen se hrálo dokonce v Praze a ona tam udělala 8 z 8.
Pro mě je nejlepším hráčem všech dob Tal. V posledních letech je nejlepší Magnus Carlsen, samozřejmě fandím všem našim šachistům, z mladých velkou nadějí je určitě Stalmach, jen aby vydržel. V minulosti jsem úplně nejvíc fandil Janu Smejkalovi, obdivoval jsem, jak dokázal zvládat i obrovské časové tísně. Možná kdyby v jeho době byl přídavek za tah, byl by i mistrem světa...samozřejmě můj obdiv má pan Jansa a další velmistři, jednotlivé doby nelze srovnávat.
Vynechat v základním výčtu jména Richard Réti a Wilhelm Steinitz je s podivem. Druhý jmenovaný byl prvním mistrem světa, tedy o několik levelů úspěšnější než Navara i Hort.
Co je na Steinitzovi českého? Příslušnost k národu není definovaná místem narození.
Pražská židovská rodina... máme mnoho židů, kteří žili a žijí na našem území a nikdo by si nedovolil tvrdit, že jsou "cizinci". Jsou součástí naší kultury a historie. Madeleine Albrightová – bývalá ministryně zahraničí USA, Pavel Tigrid – spisovatel, publicista, politik, Sigmund Freud – psycholog....
Němci žijící na českém území obvykle na Čechy pohlíželi jako na obyvatelstvo druhé kategorie a ani by je nenapadlo se k nim hlásit. Ještě že nás historie tohoto problému zbavila.