Sedm studií na dlouhé zimní večery

22.12.2020 06:06 | Trénink

Nejsem žádný řešitel studií, ale sem tam jsem si nějakou rád vyřešil. Abych byl upřímný, tak už jsem několik let studie neřešil. Nicméně byly časy, kdy jsem řešil docela hodně studií, hlavně dvojtažky. Ty jsem rád řešil na slepo, nebo pak ve vlaku.

Když jsem chodil na gymnázium, tak jsem si jednu dobu každý den do školy bral několik studií od mého táty. Kdysi, jak ještě bylo rudé právo (noviny), tak tam byly šachové úlohy. Přesně ty, kde máte nějakou crazy pozici a mat druhým tahem. Otec toho měl plnou krabici. Takže jsem si pár výstřižku bral a ve škole jsem to řešil. Inspiroval mne v tom Aljechin, který také ve škole řešil úlohy.



Nechci nyní spekulovat nakolik jsou či nejsou studie dobré k šachovému růstu. Spíše si myslím, že to může být dobrá zábava a hlavně zpříjemnění, jinak nudných, dlouhých večerů. 



Ukazuji zde sedm studií, které nejsou rozhodně jednoduché. Pokud se vám nějakou podaří vyřešit bez posunování figur, pak gratuluji. Ale správě vyřešená studie je taková, kde máte všechny varianty, všechny možnosti zcela správně.


Sebemenší chyba je nevyřešená úloha. Proč taková přísnost? O tom tyto úlohy také jsou, o přesnosti. Přesnost v šachu je nesmírně důležitá. Jak už říkával Bobby Fischer.


Je třeba hrát šachy dobře a také přesně (myslím, že tento výrok hlavně použil po prohrané partii s Gellerem, kde stál na výhru, ale neviděl přesně varianty, respektive v partii, kde přesnost byla klíčová).



Bohužel autory studií neznám, pokud by někdo znal, budu velmi rád, když napíšete do komentářů.


Děkuji!




-
. kolo -
2x 4894x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Honza Hučín

Děkuji za článek, studie jsou zábava, když není pozice nebo řešení moc komplikované. Kromě jmen autorů bych se přimlouval i za instrukce, např. u třetí jsem nevěděl, jestli stačí remis, nebo má bílý vyhrát.

Na chesspro.ru vychází pravidelná rubrika Krátkometrážní studie. Pro pobavení jedna fantastická miniatura A. Žukova (2016): BKc8 Jh3, ČKa8 Pa7 g6, bílý na tahu remizuje.

+0 /-0 | 23.12.2020 14:58

EmilV

Šachové studie – na rozdíl od některých přednášek smiley – je možné citovat zdarma a dokonce bez souhlasu jejich autora. Ale neuvedení jeho jména je značné faux pas. Je to totiž většinou jediná odměna, kterou skladatel studií za svou práci má.

Takže autoři studií: Herbstman, 1. pochvalná zmínka Šachmaty v SSSR, 1953 Herberg, Deutsche Schachzeitung, 1939 Kaminer, 64, 1932 Mattison, Rigaer Tageblatt, 1913 Sehwers, Rigaer Tageblatt, 1900 Rinck, 1. cena Basler Nachrichten, 1924 Kazantsev, 1-2. cena Olympic tourney, 1964, oprava, závěr studie

Všem přeji pěkné svátky

 

+1 /-0 | 22.12.2020 20:47