Když mě bylo tak 14 let zaslechl jsem tento příběh a protože je hodně známý, možná jej znáte i v jiné verzi.
Příběh první...
Na turnaji se dohodli dva mladí kluci před partií na remíze. Nechtěli ale, aby na ně byl jejich trenér naštvaný a aby je kdokoliv obvinil z domluvené partie a tak se naučili nazpaměť jednu dlouhou partii. Partie dopadla přesně jak se dohodli, ale nečekali reakci jejich trenéra. Ten na ně byl strašně naštvaný, protože v konečné pozice byla pozice pro bílého jasně vyhraná! Trenér je seřval jak malé kluky, že takto se šachy opravdu nehrají!
Příběh druhý. Na turnaji v Jeseníku hrál jeden můj známý. Už to bude možná více jak 30 let, když se tento příběh stal. V turnaji B, někde v druhé polovině hrací místnosti hrál svojí partii a soupeř mu odešel. Rozmyslel se a zahrál tah. Krasopisem si zapsal tah a zmáčknul hodiny. Pak s hrůzou zjistil, že v pozici přijde o pěšce a začal přemýšlet co s tím! Přemáčknul hodiny, vrátil tah a zaškrtal partiář. Hluboce se zamyslel a přemýšlel. Zahrál tah, zapsal si jej do partiáře a zmáčknul hodiny. Právě v tom okamžiku přišel jeho soupeř. Moc dlouho nepřemýšlel. Zahrál tah a řekl: MAT:)
Tento příběh jsem nezažil, ale určitě se stal. V Pardubicích na zimním stadióně hráli dva silní ruští hráči svojí partii. První kolo jim asi moc nevyšlo a tak hráli až někde u dveří. Jestli to bylo u dveří nevím, ale bylo to hodně daleko od prvních stolů. V časové tísni začali oba dva "blicat" a nezapisovali si tahy. V tom přišel rozhodčí, vzal jim hodiny a řekl: V hracím sále mi nebude nikdo blicat! A odešel.
Hodně slavný příběh je i tento, kde jestli se nepletu tuto památnou větu řekl Viktor Korčnoj. Dohrál nějakou partii a soupeř mu řekl, že konečná pozice je nejasná. Viktor se na něj podíval a řekl: nejasná je jenom Vám:) . Jednou jsem to zkusil v hospůdce u bleskovek, kdy po partii mi říkal soupeř, že ta pozice byla nejasná. Já mu řekl, že byla nejasná jenom mu:)
Povídá se, že i toto se stalo. Hráč zahrál tah e4 a jeho soupeř Jf6 a bílý zahrál e5 ( klasická Aljechinova obrana) a odešel. Černý zahrál Jf6-Jg8 a na šachovnici byl jen tah e4 a na tahu byl bílý. Černý taky odešel a u partie neseděl nikdo. Rozhodčího zaujala tato partie, protože u ní nikdo neseděl a všimnul si, že bílý má zahraný tah e4-e5, černý žádný ( protože má všechny figurky v základním postavení) a na tahu je bílý. Myslel si, že černý nehrál. Vrátil jezdce zpět na Jf6 a zmáčknul hodiny černému a odešel. Černý přišel k partii a vidí, že je na tahu a že jeho jezdec je na Jf6 a není na Jg8! Proto okamžitě zahraje Jg8 a zmáčkne hodiny. Rozhodčí se vrátí a opět opraví pozici. Radši čeká u partie na hráče. Přijde černý a už to nevydrží a řekne rozhodčímu: Pane rozhodčí, nějaký pitomec mi vrací tah a ještě mi mačká hodiny:)
Znám i tento příběh od nás z Moravy. V hospůdce se hrály šachy a znáte to. Hrajete a hrajete a vždy přijde nějaký místní machr a začne do toho mluvit. Tak jednou v Uherském Ostrohu přišel k partii místní hrdina a zeptal se : K čemu je na hodinách ten praporek? Černý byl v časové tísni a tak naštvaně řekl: Až ten praporek spadne, jednu ti fláknu. Aha, zajímavé řekl hrdina a v tom ucho trénovaného šachisty by uslyšelo pád praporku. Místní hrdina to pocítil okamžitě, protože opravdu dostal jednu mezi oči. Z doslechu vím, že tento hrdina se už tak odvážně nikdy neptal šachistů, kteří jsou v časové tísni.
Můj osobní příběh. Jedu si zahrát do Zlína do hospody šachy. Postavím šachovnici a čekám na kamarády. Přijde starší pán a zeptá se mě, jestli umím hrát šachy. Já že tak trochu a jestli si nechce zahrát. On řekl, že ano ale zadarmo nehraje a jedině o peníze. Já řekl proč ne. On o 5Kč ? Já proč ne? Za pár her naštvaně řekl: S vámi už nikdy nebudu hrát a do této hospody už nikdy nepřijdu:) . Jo kdyby se zeptal, řekl bych mu že jsem byl tenkrát přeborník Zlínského kraje a že jsme hrál finále MČR na Žofíně, pak by tak troufalý nebyl:)
Tento příběh mám z doslechu. Nějaký český velmistr dohrál svojí partii a procházel se turnajovým sálem. Uviděl jak se někde na posledních stolech dva hráči baví a mají zastavené hodiny. Myslel si, že se partie dohrála. Přišel k nim a protože měl dobrou náladu, tak jim začal ukazovat varianty jak to měl bílý vyhraný. Když jim ukázal vše, tak se na něj podíval hráč, který měl černé figurky a řekl..." Pane, my jsme ještě nedohrály " Čekáme na rozhodčího, až nám donese nové hodiny, ty co tady jsou, jsou pokažené."
Můj osobní příběh. Jel jsem na rapid turnaj do Litomyšle. Tenkrát to býval pěkný turnaj. V autě jel se mnou IM Jan Sosna. V druhém kole nás svedl los dohromady a Honza mě nějak moc nechtěl porazit a nabídl remízu. Už si nepamatuji jestli to byla remízová pozice a nebo měl Honza málo času. Ale vím, že jsem remízu přijal a procházel se hrdě sálem. V tom uslyším jak se baví dva hráči a jeden druhému říká. "Představ si, Sosna remizoval!" Ten druhý a s kým? A on, nevím ale s nějakým salátem" No a spadl mi hřebínek a radši odešel na chodbu:).
Něco podobného se mi stalo i v Hustopečích. To tenkrát byl pro mne Robert Cvek velmistr a ještě ne kamarád a samozřejmě špičkový šachista. Došel jsem k losu a koukám, že hraji s Robertem Cvekem. Papír s losem byl tradičně vylepený na sloupu a u něj byl dav lidí. Kamarád na mě zakřičel z konce toho davu: " S kým hraješ," Já odpověděl: Se Cvekoušem a smáznu jej jak malinu" Z druhé strany davu se ozvalo: Cvekouš se na tebe těší:) To odpověděl Robert a smáznul mě jak malinu:)
Tento příběh jsem slyšel, ale jestli je pravdivý to nevím. Viktor Korčnoj dohrál partii s talentovaným českým hráčem. Ten mladý hráč, byl spokojený s remízou s tak světovým hráčem a Viktor mu řekl: Mladíku, mám pro Vás dvě zprávy. Ta dobrá je , že jste mladý a talentovaný a nadějný šachista. Ta špatná je ta, že šachy se nikdy nenaučíte hrát!
Tento příběh se stal v Boršících. Na tradičním " burčákovém turnaji družstev" jeden hráč matuje šachového mistra ( zdravím tě Jožko) a ten hráč v časové tísni ( zdravím tě Mirku) neúmyslně udělá velkou rochádu krále z f1 na b1 a najednou se vše obrací a Jožka matuje soupeře. Byl to nemožný tah, ale nechtěný a zahrán tak nějak v zápalu boje. Po partii se oba hráči tomu smáli a byly to řeči jako: No matuji, matuji a soupeř rochuje a matuje on mě, ale jak to dokázal, to já nevím:)
A jaké jsou Vaše příběhy? Napiště nějaký do diskuze a udělejme si radost nějakou pěknou vzpomínkou!
Petr Koutný
Já mám taky jednu pěknou. Na turnaji v Ústí nad Labem jdu se s GM Miki Maníkem někam najíst. Na ulici nás zastaví tatínek se synem a zeptá se nás, jestli si může udělat fotku. Bylo mi jasné a Mikimu taky, že fotka bude s velmistrem a tak jsem odstoupil a Miki souhlasil. Tatínek malinko znejistil, ale řekl co mě dostalo. Řekl něco: Já chci ale fotku s panem Koutným:) Oba dva se jsme začali smát, to bylo poprvé kdy šachový velmistr se díval, jak se fotí vidlák z Vlčnova:)
Brazina - nikoliv po 3.tahu, podle současných pravidel až po 10.tahu. Do té doby má kterýkoliv ze soupeřů právo zažádat o novou partii. Ty tři tahy, to máte ze staré verze pravidel. S oblibou na školeních říkávám, že hráči obvykle pravidla trochu znají, ale často to bývá stará verze, která platila v době, kdy se šachy naučili. Pamatuji si, že pravidla ještě někdy začátkem osmdesátcýh let povolovala rochádu obouruč, například.
Když se tu psalo o Koukolíkovi. Hrál jsem s ním třikrát - v prvních dvou partiích vždy přehlédl dámu a prohrál. Ve třetí jsem dámu přehlédl já, ale on to neviděl a zase prohrál. Ale to už je strašně dávno
Kolem roku 1980 jsem hrál v turnaji, který trval několik víkendů. Vždy tři partie za dva dny – náročné! Hrál jsem bílými s Václavem Klainem, organizátorem z Mladé Boleslavi. 1.e4 c5 2. d4 cxd4 3.c3 dxc3 4.Jxc3. Nyní Vašek vytáhl z aktovky okopírovaný (tehdy ocyklostylovaný) dvojlist s variantami, strčil mi ho pod nos a povídá: „O Morra gambitu vím všechno, připravoval jsem se!“
Nyní jsem zvážněl a nad každým tahem jsem se hluboce zamýšlel, kdežto Vašek blical. Tím proslovem získal sebevědomí. Bohužel nezdravé. Partie pokračovala, 4.-d6 5.Jf3 Jc6 6.Sc4 Jf6 7.e5 Jxe5 8.Jxe5 dxe5 9.Sxf7+ 1-0.
Účastníci turnaje chodili sem a tam, kroutili hlavami, smáli se, zakrývali si oči,… Dokonce někdo volal: „Nic lepšího už v šachách nezažiju!“ Nedokázali se soustředit na vlastní partie.
Díky moc za pěkné komentáře, hodně zlepšily náladu:) . Mám taky jeden, Nagáno se hrálo v sobotu a končilo finále v neděli kolem páté ráno, zlatá olympijská medaile a zápas okresního přeboru v Horní Lhotě v devět ráno. Všichni měli už v osm těžce nalito a začalo se hrát. Všichni dávají za remíz až na poslední stůl. Oba dva hráči těžce společensky unavení začnou hrát a jak se kymácejí, tak si jeden shodí věžku pod stůl. Nikdo si toho nevšimne a hraje se dál. Odhaduji v devátém tahu chce ten hráč rochovat a nevidí nikde věžku. Zeptá se soupeře, kde mám věžku:) Soupeř že si nepamatuje, kde jí ztratil. Rozhodčí chtěl udělat rekonstrukci těch devíti tahů, ale nedokázal přečíst ani první tah a tak nakonec remíza. Tu věž jsme našli až večer pod jiným stolem, asi se kutálela:) Ale i tak se dá přijít o figuru:)
uzavřený velmistrovský turnaj Brno 1998+-. Soupeř po svém tahu docházel k hotelovému baru: "Miki, běž prosím táhnout, už jsem potáhl"
Losinský Kapr páteční pitka dole v diskotéce. Blicáme u piva a prochází kolem Lukáš Klíma, zastaví se a prohlásí "hoši takhle kurvit šahy!" /později došel s omluvným panákem/
Dopis vedoucímu soutěže. Dobrý den, na výsledkové listině nejsem uveden, přestože jsem ten zápas odehrál. Odpověď vedoucího soutěže: a nemáš to jedno?
Poslední kolo rapidu první deska. GM1: remiz? GM2: za tisíc.
:D :D ciki, to by me zajimalo jak by se to melo resit, protoze chybne postavene figury nejsou duvod k ukonceni hry a po tretim tahu se uz normalne hraje ne?
V roce 1978 jsem hrál jakýsi prázdninový turnaj v Kolíně. V posledním kole mě svedl los dohromady se Sašou Koukolíkem. Oběma již šlo o prd, neb jsme zaujímali místa ve středu pole, bez šance dostat se na bednu. Saša mi navrhl, ať z legrace přemístíme pěšce z druhé řady, resp. sedmé na třetí (šestou) a posléze i figury o "jednu výše." S chutí jsme se pustili do díla...Když všichni pěšci zaujímaly(i?) nové posty, přišel k našemu stolu sudí - Tomáš Rakušan - zastavil hodiny a sdělil nám, že socialistická mládež (bylo mi 18) se takto nechová a že děláme ostudu slušným šachistů. Poté mně a Koukolíkovi zapsal do turnajové tabulky dvě nuly...
Z jednoho dětského turnaje: Přijde rozhodčí k partii, kde se stal nepřípustný tah a zeptá se hráče s dlouhými vlasy „Co jste zahrála jako poslední tah?“ a bílý vykřikne v celém tichu hrací místnosti: „Já jsem ale kluk!!!“
Zaplji hezke :D My jsme jednou hrali proti trinci, ja zahral sve korunni zahajeni bilymi, a po kratke kombinaci v 15 tahu, jsem sel spokojen s pozici se projit. Nacez ke mne pristoupil tehdejsi kapitan MJ a rekl mi, ze jestli jsem si vsiml ze jsem bez figury... oblil me pot, zatvaril jsem se sebejiste, ze jako jasne, dosel jsem k partii, udelal dva tahy a vzdal se...
Jedna partie se mi ale obzvlast povedla - vezovka pesci 2 vs 2 každý věž, soupeř remizu odkopl, že to ješte zkusí - pozice byla uplně rovná. Tak to zkoušel a zkoušel, až zustal 1 pesec proti pesci a vez proti vezi, souper ale hral vezovku hur, tak nabidl remiz, tak jsem mu ji odmitl a tahal a tahal a tahal a tahal az se souper vzdal, to uz jsem byl ale vyhrany. Stalo me to tri zbytecne hodiny zivota - ale pocit to byl fajn.
Pred mnoha lety hrala Litovel mistrak v Jeseniku. Na 1.desce jsem hral cernymi kralovskou indickou s jiz zesnulym km Hejlem. Ten bojoval a odmitl nabidku remizy. Dostal jsem se k protiutoku a zahral jsem De1 sach! Nevsiml sem si, ze souper nemuze ustoupit na jedine volne pole g2, protoze to jsem napadal konem! Dal jsem mat a nevedel o tom, az kdyz mi vedle sedici spoluhrac Zdenek Voelfl podal ruku a rekl blahopreju Jirko! Tak jsem pripsal do partiare ke znamenku sach jeste i znamenko mat a sel jsem na chodbu vyhledat soupere. Ten spokojene kouril. Rekl jsem mu, Tak to pojd podepsat! A on, ze remizu fakt jeste nechce! Udivene potom koukal, kdyz jsem mu sdelil, ze dostal mat!