Velmi, velmi vyrovnaný turnaj

25.02.2019 06:00 | Prague International Chess Festival 2019

Když jsem se poprvé podíval na startovní listinu pražského superturnaje, pak hned co mě napadlo bylo - BOMBA a druhá myšlenka - velmi, velmi vyrovnaný turnaj.

Vždyť poslední nasazený je Boris Gelfand (!!) ještě "nedávno" vyzyvatel mistra světa. Rozdíl mezi prvním a posledním nasazeným je 69 elo bodů, jistě zajímavé číslo, které nám zde symbolizuje, že to není velký rozdíl. A vyhrát může i poslední, ačkoliv je pravda, že Borise dohání, pomalu, ale krutě, věk.

Boris Gelfand
(24.června 1968)

Boris Gelfand je šachová legenda. Vyzyvatel mistra světa Ananda z roku 2012. Dokázal ve vážném tempu zápas remizovat, prohrál pak až v rapidové smrti.
Boris Gelfand je mezi světovou špičku již více než 30 (!!) let. Ano je to tak. V roce 1987 již patřil mezi sto nejlepších velmistrů na světě a jak víme, šel rychle nahoru.
V roce 1990 hrál superturnaj v Linares, kde udělal velmi slušných 7,5 z 11 za Garry Kasparovem. Bylo jasné, že nová šachová hvězda je na světě. Až do roku 2012 prokazuje Boris velké mistrovství, kdy stále platí mezi TOP velmistry. Když se zdá, že jeho hvězda trochu zapadá, zapracuje na sobě a dostává se k již zmíněnému zápasu s Viši Anandem, což byl určitě jeho vrchol kariéry.

Boris je stylem dynamický hráč, který má rád iniciativu. Velmi rád obětuje pěšce za poziční tlak - jak jsme mohli vidět na novoborské corridě. Sám Boris prozradil, že má rád iniciativu a rád soupeře tlačí. Jeho velkým vzorem byl Akiba Rubinsntein. A podobně jako jeho velký vzor má Boris rád hluboké šachy a dlouhodobý strategický plán.

Můj tip: Boris Gelfand je zhruba o deset a půl roku starší než já...to je maso. Blíží se mu již padesátý prvý rok. Proti věku nelze bojovat a myslím si, že s "mladou smečkou" to nebude mít Boris lehké, ALE je to bojovník. A myslím si, že si bude plnými doušky užívat hrát takový super turnaj. Boris bude rány dávat, ale i přijímat.


Viktor Láznička
(9.ledna 1988)

Viktor Láznička je český velmistr a známý poziční "ničitel" a hluboký stratég, s tendencí soupeře zadusit postupným pozičním plížením vpřed.
Viktora znám velmi dobře, byl i u mě doma, když jsem ještě bydlel kousek od Krnova.
Viktor je podle mě tělem i duší sportovec. Možná byl, v poslední době jsem poznal již jiného Viktora, který se zajímá o "hlubší věci". Jsem moc rád, že jsem měl tu možnost na novoborské corridě s Viktorem chodit na procházky a nejrůzněji diskutovat. Bylo to velmi obohacující.

Dělá Viktor šachy? Já doufám, že ano. Takový turnaj se nehraje každý den a také takový turnaj je příležitost. Viktor má 31 let. Řek bych ideální věk na šachy. Je ještě mladý, ale ne zase tak hodně. Má určitě rozum.
Je to příležitost hodně získat, ale také ztratit. Jsem na Viktora velmi zvědav.
Hlavní silná stránka Viktora je velmi jemný poziční styl a hluboký strategický styl s "petrosjanovskou" profylaxí. Dokáže a dokázal přehrát "z ničeho" i hodně silné hráče. Dokáže hrát i dynamicky. Jeho slabina je samozřejmě trochu odklon od šachu a nejistota v zahájení. Teorie bude asi velký problém Viktora.

Můj tip: Viktor bude v mírném mínusu, ačkoliv bych mu přál být co nejvíc bodů a co nejlepší umístění v turnajové tabulce.


Vidit Gujarathi
(24.října 1994)

Měl jsem tu čest a možnost hrát s tímto super silným velmistrem z Indie. Slavoj Poruba bývá pro novoboráky docela nepříjemný soupeř, ale v tomto zápase se to nějak sesypalo a sílu mladých zabijáků s elem kolem 2700 jsem pocítil i já. Nedal mi šanci. Byť jsem ze zahájení vyšel ještě "jakž takž", tak po jedné chybě a ztraceném pěšci jsem si připadal jako čerstvá silnice co ji dává do parády parní válec. 

Vidit je nová tvář. Je to závan nové doby, nových idejí, nového šachu. Možná. Ať už tak či onak, zahrál Vidit velmi dobře na nedávném super turnaji ve Wijk aan Zee. Pamatuji si, jak jsem se díval na jeho houževnatý boj s mistrem světa. Magnus se velmi snažil, tahal, tahal a tahal, ale mladého pardála neutahal. Jen remizoval.

Myslím si, že Vidit bude černým koněm turnaje. Hraje podle mě lépe než na jeho elo rating, který momentálně je 2711 (jistě ne malý rating :-) ). Je mladý, je hladový a podle mě je to on, který by byl rád světový šampión. Jeho hlad po světovém prvenství ho požene vpřed.

Když jsem se na Vidita připravoval, tak jsem viděl jak ty šachy hraje.... je to ryzí stratég, má rád koncovky. Podává obouruč. Má rád šachy, kde má iniciativu a dynamiku, rozhodně to není žádný šmudla, ale také Tal. Jak jsem ve vlastní partii viděl, výborně se koncentruje a dává do partie vše.

A ještě jedna poznámka pod čarou: je velký sympaťák, na analýzu v Bílovecké hospodě nezapomenu,díky moc! :-)

Můj tip: Bude v první trojce, bude to řezat a dávat rány zprava i zleva.


Nikita Vitiugov
(4. února 1987)

Nikitu znám již docela dlouho od dob, kdy jsem hrál v novoborském týmu. Nikita je podle mě typický introvert, alespoň tak se mi to zdálo.

Nikita v roce 2010 "zahnízdil" do klubu hráčů s elo ratingem +2700. Přiznám se, že do té doby jsem ho v podstatě neznal.

Asi největší úspěch pro Nikitu bylo vítězství na prestižním turnaji na Gibraltaru v roce 2013, kde v play off porazil Nigela Shorta. Nikita nadále dosahoval velký úspěchů, ale do úplné světové špičky něco málo scházelo. Ačkoliv sehrál několik super turnajů.

Nikita mi vždycky připadal za šachovnicí jako pan profesor. Nevím proč, navíc je relativně o dost mladší, ale měl takový velmi profesorský, profesionální přístup. S nikým se nebavil, seděl a makal. Nejvíce jsem ho slyšel mluvit po partiové analýze. A to jsem tedy hleděl. Nějak jsem si myslel, že Nikita je průměrný taktik, ale když pak ukazoval své nápady, bylo to kouzelné představení, varianty mrskal velmi rychle a hlavně velmi přesně. Na to nikdy nezapomenu.

Silné stránky Nikity podle mě jsou teoretická příprava a strategická "masáž", viděl jsem spoustu partií (a některé na vlastní oči) jak Nikita soupeře strategicky deklasoval. Dokáže ale zahrát i tvrdě, ačkoliv rozhodně stylem daleko více připomíná Karpova než Tala :-) Myslím, že jednu dobu zkoušel hrát 1.e4 ale to mu moc nešlo... je to podle mě typický hráč na zavřené hry. 

Můj tip: Tipuji někde kolem středu tabulky. Nikita málo prohraje, ale také málo vyhraje. Není už tak mladý a bude mu prostě chybět ten drive po vítězství.


Radoslaw Wojtaszek
(13.ledna 1987)

Radka znám už hodně dlouho. Pamatuji si ho jako mladého kluka z GM turnajů, které se tehdy pořádali v ČR. Radek tedy už má 32 let. Běží ten čas :-) Radek je velmi příjemný, dobrosrdečný a přátelský člověk, velmi rád na něj vzpomínám z novoborského angažmá. 

Jeho největší šachový úspěch je asi z roku 2017, kdy vyhrál velmi prestižní turnaj v Dortmundu. Myslím si, že jeho nejlepší šachové období bylo asi v letech 2015-18, uvidíme co mu přinese rok 2019. Radek byl dlouhodobě šachovou polskou jedničkou. Svou zemi skvěle reprezentoval a také díky jeho zásluze měli poláci velmi dobré týmové výsledky.

Když jsem nedávno viděl Radka na fotce, tak jsem jenom mohl pokývat hlavou. Jaký je ten čas parchant a jak je nemilosrdný na každém z nás, nebo je to ve skutečnosti jinak? Kde jsou jeho černé vlasy? Šediny si vybírají bez rozdílů :-) Ačkoliv možná právě větší praxe a zkušenosti budou na tomto turnaji klíčové. Radek je bezesporu jeden z horkých favoritů. Určitě mu i dobře poslouží ta věc, že byl dlouhodobě sekundantem v týmu Viši Ananda.

A právě z toho plynou silné stránky Radka: je to velmi dobrý teoretik, a skvěle ovládá zahájení. Je to také velmi dobrý taktik a skvěle ovládá dynamické šachy. Těžko říci co je jeho slabinou...možná to, že se oženil :-)

Můj tip: Radek bude útočit na první místo, ale nakonec bude těsně pod bednou.


Harikrishna Pentala
(10.května 1986)

Hariho samozřejmě také dobře znám z novoborského působení. Když si zavřu oči a pomyslím na Hariho, okamžitě vidím jak se zhluboka směje. Nezapomenu jak jsme se nasmáli, když nám popisoval z jak velkého města je (někde v Indii) a že celý Nový Bor (počet lidí) by tam byl jeden panelák :-) A české republika jako město.

S Harim jsem se setkal za šachovnicí někdy dávno předávno v Pardubicích na slavném Czech openu. Měl jsem černé a Hari mě pěkně strategicky utahal. Tento jeho hlavní rys mu zůstal i do těchto dob - hraje jemně pozičně s tendencí prostě hrát a soupeře utahat. Často hraje velmi dlouhé partie, končící v koncovkách, kde soupeře doslova "ublbne". Má podobný styl jako mistr světa Magnus Carlsen.

Hari měl nejvyšší elorating 2770 (!) což myslím byla v té době první desítka (konec roku 2016). Takže on jediný ochutnal opravdu TOP 10 hitparádu nejsilnějších šachistů světa.  A právě rok 2016 byl asi pro Hariho zatím rokem nejlepším. Na začátku roku 2016 dělá 50% bodů na super turnaji v Norsku. A pak mínus jedna na super turnaji v Ázerbájdžánu. Mezi tím dělí druhé a třetí místo na super turnaji v Danzhou. Na začátku roku 2017 hraje Hari slavný super turnaj ve Wijk aan zee, kde dělá mínus jedna.

Hari podle mě skvěle hraje koncovky a silně mi připomíná krajtu, která nehybně čeká na nic netušící kořist. Všiml jsem si, že občas (možná ta doba už minula) používal Hari svérázná zahájení.

A jedna perlička na konec, tedy pokud se to nezměnilo, Hari bydlí v Praze.

Můj tip: Hari bude někde uprostřed tabulky a dle formy uvidíme, jestli to bude nahoře, nebo dole.


Samuel Shankland
(1.října 1991)

Nedávno se mě jeden kamarád ptal, co si myslím o tomto americkém super velmistrovi a zda má šanci se dostat do úplné šachové špičky. Co říkáte?

Samuel je "záhadný hráč", někdo kdo ještě před pár roky byl skoro neznámý, ale poté co zvítězil na šampionátu USA v roce 2018, tak zazářil jasněji než kometa - nicméně známe hodně takových příkladů, ale ne někoho kdo má nad 25 let ! Nejenom, že si tento sympatický borec odnesl domů šek na 50.000 dolarů, ale i hezké číslo ukazující elo rating 2701 ! A že to nebyl náhodný výsledek ukazuje pak jeho 7,5 bodů z 10 partií z memoriálu Capablancy a tím pádem definitivní zařazení do letní skupiny hráčů +2700.

Jsem velmi zvědav na další kariéru tohoto šachisty, který - jak jsem četl - si dokonce zahrál v nějaké realitní hře v televizi (!). Asi to nebude úplně typický šachista :-)

Je to kuriózní, ale je to jediný účastník pražského super turnaje, kterého jsem nikdy neviděl na vlastní oči. 

V každém případě je to klenot pražského turnaje a já jsem velmi rád, že tam tento sympatický Američan bude hrát. Vůbec bych se nezlobil, kdyby napodobil Bobbyho Fischera - teď nemyslím starosti pro organizátory :-D - ale svou hrou a celé to tam rozebral na součástky.

Uvidíme. Viděl jsem už dost partií Samuela, ale nějak se mi těžko škatulkuje jeho hra. Asi to je universální hráč, ale pamatuji si několik velmi hezkých koncovek co vyhrál.

Můj tip: Neřízená střela, může vyhrát, ale také být v poli poražených.


Jan-Krzysztof Duda
(26.dubna 1998)

Nynější polská superstar a myslím si aspirant/adept o korunu šachového všehomíra. JK je zabiják. Je to bijec, který se v poslední době rozzářil jako ta nejjasnější hvězda. OK, půjdeme trochu na zem.

JK jsem viděl již dávno v extralize. Pamatuji si na obrýleného kluka s elo ratingem myslím kolem 2400 a pokud mě paměť neklame, tak s ním jezdila maminka ( ?! klame nebo ne ?! :-) ). Pamatuji si, jak drsně zaútočil na Viktora Lázničku, ale partii prohrál a také si pamatuji na jeden střípek. S velmi mladým JK hraje silně šedivý pán větších rozměrů, který v beznadějně remízové věžovce udělal přesně tu brutal hrubku, kterou už udělal mnohokrát a mnohokrát udělá. Sorry Luki, musel jsem to napsat :-) To byla památná partie... na to se nezapomíná.

Ve dvaceti letech je JK na prudkém vzestupu. Podle elo ratingu je to polská jednička. Skvěle zahrál na první šachovnici za Polsko na nedávné olympiádě v Batumi. Tam se čelem postavil proti nejsilnějším velmistrům světa a úspěšně.

Zatím - samozřejmě - byl nejúspěšnějším rokem pro mladého polského velmistra rok 2018. Ale při jeho mládí bude každý další rok znamenat nové a nové výzvy a zdolané překážky. Kdy bude dosahovat své největší síly a slávy? Uvidíme. Já mu přeji jen to nejlepší a držím mu palce

Těžko psát o jeho stylu... jako mladý hráč rád hraje dynamické šachy Má energii, dokáže zaútočit. Ale jak jsem viděl jeho partie, přišlo mi, že se snaží o univerzální hru.

Můj tip: pokud mu to sedne, pak bude první, pokud ne (zkušenosti jsou zkušenosti :-) ) pak bude kolem středu tabulky.


Richard Rapport
(25.března 1996)

Richard je jeden z nejoriginálnějších šachistů dnešní doby. Když se podíváte na jeho partie, používá zahájení, která jsou v klasických knížkách "vyvrácena", avšak ne pro tohoto nekompromisního bijce.

Richard byl zázračné šachové dítě, velmistrem se stal, když mu ještě ani nebylo 14 let. Myslím si, že v tomto drží maďarské prvenství před Peterem Lekem.

Richard má docela často proměnlivou formu, nyní divu vzhledem k jeho stylu hry. Ale v poslední době se zahnízdil v klubu +2700 a předvádí stabilně velmi dobré výkony. Na nedávném turnaji ve Wijk ann Zee udělal solidních 50% bodů. 

Měl jsem možnost Richarda Rapporta vidět naživo několikrát. Asi "nejlépe" jsem ho poznal v Praze, když hrál zápas s Davidem Navarou, který díky "šokující" aljechince vyhrál. Ten zápas jsem tehdy komentoval a byl to pro mě velký zážitek. A pak si pamatuji RR  z letiště. Odlítali jsme tehdy s novoboráky z poháru (už si nevybavím, odkud jsme to letěli, ale tipl bych si Makedonii) a  tam jsme se bavili s RR, byl velmi přátelský a v pohodě.

Jaký má styl RR? Samozřejmě, jak víme, velmi originální zahájení, ale jak hraje dále? To je zajímavá otázka, protože když jsem si přehrával jeho partie, tak já sice dost postavené na taktice, ale dokáže zahrát i velmi slušně strategicky. Podle mě hraje i dobře koncovky. Skvěle ovládá nečekanou taktiku a přepad ze zálohy. Dokáže velmi rychle vyvolat chaos na šachovnici. Ale to je také jeho slabina. Protože občas se mu stane, že "přestřelí" a partii už nezachrání.

Jsem velmi zvědav na další šachovou cestu tohoto fenomenálního velmistra. Myslíte, že má šanci se stát mistrem světa a nakolik velkou?

Můj tip: naprosto neřízená střela, může turnaj vyhrát, ale také dopadnout v mínusu. 


David Navara
(27.března 1985)

David je tedy turnajovou jedničkou, ačkoliv elový rozestup je minimální. Co napsat o Davidovi? Společně s Viktorem znám Davida ze všech účastníků, jak jinak, nejlépe.

Asi nemá smysl psát hlavní úspěchy Davida. Je toho bezpočtu. Několikanásobný přeborník ČR, dlouhodobá česká jednička, skoro se chce napsat na všechny časy :-) Jasný lídr českého šachu nejenom podle ela, ale podle úspěchů a sehraných super turnajů.

David je zcela originální, jedinečný člověk. Kdo ho poznal, ví o čem píši. Má velký smysl pro humor, přečtěte si jeho památný blog, jak kdesi v Polsku - na lize - utíkal před policií :-) Působí jako velký blondýn s černou botou, roztržitý a přesto velmi milý a zcela zásadový. Nikdy jsem neslyšel Davida říci sprosté slovo! A to jednou - povím vám tu story - jsem se o to nepřímo snažil. David umí velmi rychle (v podstatě hned) říci slovo pozpátku. Třeba Robert řekne hned trebor. Byl jsem u toho když (už nevím kdo tam všechno byl), když David metal slovo za slovem naopak. A pak jsem dostal nápad - řekl jsem jméno (trochu jinak) jednoho známého šachisty a spisovatele - Avruk! A David se málem nachytal :-) Nene, samozřejmě to nevyslovil. 

S Davidem mám mnoho hezkých, nesmrtelných zážitků na které nezapomenu, ale pojďme nyní na šachové stránky naší jedničky.

David je bijec. Je to rytíř šachu bez bázně a hany. Hraje velmi ostře. Divácky atraktivně. Není náhodou, že dost jeho partií obletěly šachový svět. Stačí třeba zmínit slavný pochod krále s RW, nebo pak brutální masakr Ivana Čeparinova (nebylo jich více?), neskutečné vyšejdění samotného Garry Kasparova, památná oběť věže s Petrem Veličkou atd atd.

Nicméně v tomto maximalistickém přístupu se schovává i slabá stránka. Davidovi to prostě občas nevyjde, občas prostě "zbytečně" prohraje partii. Ale myslím si, že to je zákonitost jeho tvrdého stylu. David hraje hodně na taktiku a tam se prostě zvyšuje možnost chyby (podobně jako u Richarda). Můžeme být rádi, že takto David hraje, protože je na co koukat!

Můj tip: boj o první místo, ve 33 letech a tedy skoro 34 letech ideální šachový věk


10x 5417x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Horník z hnědouhelný pánve

To Matman: Zřejmě jste nečetl nic od Kasparova. V jeho textech se to "neotřelou hláškou" podání obouruč (případně podání levou rukou a pravou rukou) jen hemží.

Za článek velmi děkuji, ale ta čeština a sloh jsou opravdu otřesné. Ale to, prosím, neberte jako nějakou vážnou kritiku. Jen pro autora snad jako zamyšlení pro příště. Ještě jednou díky

+0 /-0 | 26.02.2019 13:19

matman

Článek je skvělý, s dostatkem vtipu. Nejvíc oceňuji otevřenost, žádné "opatrné našlapování okolo celebrit" se nekoná. A neotřelé hlášky - např. "podává obouruč" je pecka :-). Jen pozor na pravopis, pár chybiček se vloudilo! Není lehké napsat tak dobrý text a jeden z účastníků debaty k tomuto článku (ano, mám na mysli pana Poutníka) by místo rad měl sám něco pořádného napsat, aby všem předvedl, "jak se to má dělat" :-).

+0 /-0 | 25.02.2019 15:02

chromos
Pěkný článek, děkuji. A vztah hráč-autor naopak vítám - odosobněných informací od drtivé většiny ostatních novinářů je všude ažaž. Autor by si ale mohl dát pozor na rozšiřující se nešvar "Pepa má 20 let" vs. česky "Pepovi je 20 let".
+0 /-0 | 25.02.2019 13:07

giocozo
Palec nahoru Roberte ! Na šachové kvality deseti supervelmistrů se přijedu podívat osobně. ;-)
+0 /-0 | 25.02.2019 11:39

Morphynista

Souhlasím, přehled výsledků by dokázal napsat každý, pokud se autor s hráči osobně zná, je to něco jiného a rozhodně není na škodu o tom napsat, článek opět hodnotím jako výborný.

+0 /-0 | 25.02.2019 11:25

pilar

Proč ne,Poutníku? Takový osobní pohled přiblíží hráče možná víc, než přehled výsledků v turnajích. Přehled se mi moc líbil!

+0 /-0 | 25.02.2019 10:54

Poutnik

Působivý úvodník k turnaji. Jestli bych o něco mohl prosit, tak vynechat vztah hráč-autor. Každý odstavec začíná ve smyslu, jak dlouho hráče zná, odkud, kde ho viděl, proč ho viděl, kdy ho viděl naposledy... Kdyby tato glosa zazněla třeba u jednoho, maximálně dvou, ale takto je to dost nevhodné.

+0 /-0 | 25.02.2019 09:44

Marek Vokáč

Souhlas. Kuba Szotkowski udělal v Grazu fantastický výsledek, moc mu blahopřeji.

+0 /-0 | 25.02.2019 09:23

Roman2
Asi to tu možná nepatří. Graz open.... Pěkný výsledek.
+0 /-0 | 25.02.2019 07:16

Roman2
Pěkný článek.
+0 /-0 | 25.02.2019 06:54