Tento diagram není studie. Je to pozice z jedné partie. Možná to je i častější motiv, který může rozsvítit světýlka na cestě k pěkné výhře. Přiznávám se. Koukal jsem na něj a nevyřešil. Pak Vánočně zhřešil a podíval se na řešení a líbilo se mi.
Na tahu je bílý. Má pěšce na b7 a je jen jedno políčko od výměny nejslabší šachové figurky za nejsilnější. Tedy jakmile dostane bílý možnost zahrát tah b8 a postaví si dámu, pak není pochyb o tom jak diagram dopadne.
Možná Vás napadne jako mě si tady postavit most...Ušetřím vám čas, protože má bílý ještě jednoho pěšce na b6 pak most si tady bílý nepostaví. A napovím ještě jednou. Bílý na tahu vyhraje...
Jak jsem psal, líbil se mi ten to diagram. Možná pro spoustu z vás to je lehký domácí úkol. Jeho vyřešením možná získáte úsměv na rtech. Možná se pousmějete a řeknete si jako já, že šachy jsou krásná hra.
Jsou Vánoce. Pro spoustu lidí je dnešní den jeden z největších svátků v roce. Chci vám popřát jen to nejlepší co si můžete přát. Zdraví na prvním místě. Rodinu, kamarády a jistoty, o které je vždy dobré se opřít. Já jak stárnu tak si nejvíc vážím svého času. Času který mi zbývá si užít babičku. Koukat jak rostou dcery a mít radost z každého úsměvu, který mi dají. Každý to máme jinak. Já mám rád úsměv. Tak snad i tento diagram vás potěší, pobaví a udělá radost.
Přeji vám pěkné Vánoční svátky.
Petr Koutný
Duras, Šachové listy 1902, diagram 113. Tuhle pozici dávám dětem luštit metodicky hned po výuce mostu. Aby si uvědomily, že hodnota materiálu je někdy relativní.
ciki333:
Nejvíce pouček uměl MUDr. Cvach v "Nemocnici na kraji města" A jak dopadl: Kvůli znalosti pouček vlastně tedy dobře Akorát jsou na ortopedickém stole (jak bylo v seriálu) i za šachovnicí holt málo platné.
Vidíte, s poučkami zacházet opatrně, samotná znalost z Vás mistra neudělá. Naopak bez ní Martin Petr se stal velmistrem a ten kdo poučku znal (i neznal), velmistrem se obvykle nestal. A z těch, kdo jí neznali, pokud by jí znali, tak by stejně nebylo na zeměkouli asi ani o jednoho velmistra více. Já ji také neznal.
Důležitější je vědět, kdy na jakém sloupci zaútočit a s věží na krajním se to více nabízí a jistě je četnější.
Poučku, že proti malé rošádě je nebezpečnější útočit na královském křídle než na dámském, si také obhájím, znal jste ji? Ale výslrdky mi neudělá
JInak, pane kolego blicaři, poučku v blicařských koncovkách o střelci proti jezdci, který bude hrozit vidlemi znáte? Já ji tedy dlouho neznal, až pak. A myslím, že ta má opodstatnění, ta se hodí i Vám
Martin Petr - předseda Šachového svazu České republiky - v předmluvě ke knize Jána Markoše "Tajná přísada" se diví:
"Zaujalo mě také následující zobecnění od autora, které jsem neznal: útok na rošádové postavení po h-sloupci je obvykle daleko nebezpečnější než ten po sloupci g."
Pan Petr objevil Ameriku a výská nadšením jako malé dítě...Uvedený fakt je nám, co denně pracujeme s enginy, znám již od roku 2005. Je s podivem, že předseda ŠSČR se veřejně přiznává k elementární nevědomosti...Mládežničtí trenéři - Hora a Gonsior - zřejmě nebyli dost přísní při edukaci pana předsedy. Ptám se, jak je možné si uhrát titul GM, když dotyčná osoba netuší, že "útok na rošádové postavení po h-sloupci je obvykle daleko nebezpečnější než ten po sloupci g?" Vzhledem k tomu, že vrcholný představitel ŠSČR nekomunikuje s portálem "nss," zůstane dotaz ke škodě čtenářů pravděpodobně bez odpovědi...
26.12.2020 05:57 | Jan Válek
Jan píše: "Úroveň 7 je úroveň maestra Cikiho, 8 už uvádí Elo 2900, tam si už neškrteneme."
Honza mě silně podcenil...Na chess.com mám, podotýkám natvrdo, nastaveno Maximum - ELO 3200 - tj. 25. stupeň obtížnosti. Nikdy nesundávám nohu z plynového pedálu...Partie dohrávám, případně koncovky trénuji s enginem o této brutální síle. Bytost z masa a kostí se na úroveň 3 200 dostane (možná) léta Páně 2 511. Stejně jako GM Žilka lidský šach sleduji už jen pro pobavení; inspiraci čerpám zásadně od umělé inteligence. Pokud mám bílé kameny, vždy v určité fázi partie hraji h2-h4...Moje symbióza se strojem je pro obyčejné smrtelníky těžko uvěřitelná....Jsem v podstatě šachový kyborg.
Jedná se o studii z "Chess Endgame Training" - > Rook Endings - > Rook and two pawns again rook - > Doubled Pawns - > Exercise 97 [30] (autor neuveden)
Řešení: 1.Vd2+ Ke7 2.Vd6! Vc3 3.Vc6! Vxc6 4.Ka7+- (end of exercise)
Jednoduché jak facka...
Už jsem našel, kde jsem to viděl. John Emms v knížce The survival guide to rook endings na straně 38 tvrdí, že je to stuide Durase z roku 1902. Ale může se mýlit. Jestli se plete, budu požadovat od autora knihy slevu, jelikož jsem byl uveden v omyl. Hezké svátky všem fanouškům věžových koncovek.
Ona je to spíš úloha na znalost teoretických koncovek. Tohle je jedna z těch, kterou by šachista měl znát zpaměti (i ten hluboko pod 2100). Ale řešení je každopádně půvabné. Netuším z které je to partie. Matně si vzpomínám, že jsem to v nějaké knížce viděl prezentované jako studii.
Petře, já se taky k něčemu přiznám...Koukl jsem na diagram a během minuty ho vyřešil. Toto je jedna z těch triválních úloh ve věžových koncovkách, kterou každý hráč 2100+ musí umět, jako když Baťa mrská cvičky. Doporučuji ti program "Chess Endgame Training" a místo nesmyslné taktiky do úmoru luštit koncovky...Takto každý dobrý šachista brousí ostří své zbraně.