Úvodní kolo turnaje v Zurichu myslím rozehnalo veškeré obavy z malého počtu kol a účastníků. Hrály se sice jen 3 partie, ale rozhodně bylo na co se dívat. Skvělý začátek panování se povedl Magnusu Carlsenovi, zaskočil Gelfanda pěknou a zcela nečekanou kombinací, po které dostal mohutnou iniciativu a Gelfand nebyl s to obtížnou pozici ubránit.
Do problémů se dostal černými také Anand s Aronianem, řešil je odvážnou obětí figury, Aronian však jeho protihru chladnokrevně odrazil a bezpečně svou materiální převahu uplatnil v technicky ne zcela snadné koncovce.
Okolo rovnováhy se pohyboval souboj Nakamury s Caruanou, nakonec Nakamura ukořistil v koncovce pěšce, ale Caruana udržel přesnou obranou nerozhodný výsledek.
Legrační plky. Viši je ikona šachu, celebrita nejvyšší možné kategorie, legenda. Jakýkoli pořadatel ho vždy rád pozve na vrcholnou událost v libovolné roli. Běžte si uspořádat svoje chlívky.
Tak já ho chápu, kdyby odešel hned po MS, tak by to vypadalo jako zbabělost. ale asi se nedokáže psychicky vyrovnat s faktem, že titul MS, který po léta držel zuby nehty ztratil a je mu jasné, že přes Magnuse ho nikdy nezíská zpět. Takže jsem fakt zvědav, jestli se zapojí do turnaje kandidátů nebo to skrečuje (což by ho přišlo mj i finančně draho takže to asi neskrečuje a vypije kalich hořkosti až do dna).
Až kam nechá dojít Anand ten smutný příběh svého loučení se s šachem? Je opravdu zvláštní, že člověk jako on - všemi respektovaný a uznávaný a mající zkušenost dobytí absolutního vrcholu - nedokáže mít běžnou míru sebereflexe.
Remíza s mistrem světa černými "z pozice síly" není špatná, ale tak nějak jsem doufal, že tam Aronjan najde něco víc. Tedy podle počítače, samozřejmě tomu nerozumím..
No tak ted už zbývá jediná otázka - je Anand v současném rozpoložení schopen odehrát soutěžní partii na nejvyšší úrovni?
Inconnu - Táňa Kuchařová
Dobrý den, článek je velmi pěkný. I sehrané partie jsou hezké. Magnusuv tah 15.g4! je velmi hezký. Vždy mě u podobných tahů udivovalo, jak vychází.Spočítat všechny odnože není možné, ale přesto to vyjde:o)
Mě by hlavně zajímalo, kdo je ta stojící blondýnka v pozadí
Jelikož Dvoreckij ve svém koncovkovém manuálu rozebírá jen V S : V při podobné konstelaci pěšců, myslím, že by článek o V J : V byl naopak velmi praktický.
Je zajímavé, že Levon i Magnus přišli k bodu rozdílnými cestami. Levon musel zvládnout komplikovanou střední hru a technicky náročnou koncovku, Magnus zase najít a správně provést geniální strategickou myšlenku. Dnešní soubor titánů bude doufám zajímavější než jejich londýnské partie.
Článek, včetně analýzy, je velmi zdařilý!
Co je potřeba též ocenit je férovost aktérů v bleskových partiích... Nesnažili se jeden druhého porazit na čas tak, jak by to udělala drtivá většina ostatních šachových prasátek!
Pěkný článek! Koncovku z partie Aronian - Anand jsem před dvěma roky dost podrobně analyzoval, někdy jsem na to téma chtěl zveřejnit článek se zemědělským názvem "Uplatnění koně na 64 polích". V těchto dnech mám jiné plány, tak jen dodám pár svých postřehů:
1. Koncovka, která vznikla po 58. tahu bílého, asi je vyhraná, ale nepodařilo se mi to prokázat. Černý se musí bránit velice přesně, což je za šachovnicí téměř nemožné. Pokud bílý vynutí postup f-pěšce, vyhraje.
2. Kdyby bílý pěšec ještě nestál na h4, bílý by případně mohl zahrát h2-h3, g3-g4, zaktivizovat krále a ve vhodný moment obětovat na f7 s dalším g4-g5 s přechodem do vyhrané (jen někdy) pěšcové koncovky.
3. Levon koncovku hrál výborně. Asi znal vzorovou partii Uhlmann - Pomar, 1966. Po vylákání krále na e7 je pozice černého beznadějná. Podle mých rozborů měl černý krále držet na g8, aby po případném Vf1-f6 Vb8 mohl ustoupit na h7 a po Vb8-d8 v případě nutnosti převést věž na e7 a pak se vrátit králem na g7. Neříkám, že to stačí k remíze, ale bílý by měl mnohem obtížnější úlohu. Počítač v analýze podobné pozice moc nepomůže.
Pokud chcete, mohu svůj článek o koni na polích připravit a do dvou týdnů zveřejnit, ale není to moc zábavné čtení a jeho praktické uplatnění je omezené.