Boris Spasský x Bobby Fischer 1968

24.03.2024 06:28 | Historie

Mám rád historické dokumenty s nádechem tajemna, kde se pod logickou výstavbou ukazuje celkový obraz. Nutno ale napsat, že také často díky moderní technice.

Například nedávno jsem viděl dokument, kde podle nejnovějších poznatků dokazovali, že byl Ježíš ukřižován na kříži ve tvaru X.



No, nejsem samozřejmě žádný historik. Nicméně pojďme do světa šachů a do roku 1968. V té době je mistrem světa Tigran Petrosjan, ale jsou tu ještě dva hráči, kteří jsou povařování za silnější a sice Boris Spasský a Robert Fischer. Víte jak to dopadlo historicky. Ačkoliv Bobby Fischer jasně vedl postupový turnaj v Sousse 1967, tak z turnaje odstoupil, psal jsem o tom článek zde:

https://www.nss.cz/zahada-bobbyho-fischera-v-sousse


Ale co kdyby Bobby neodstoupil, vyhrál by a šel by do zápasů kandidátů. A bylo by finále Boris Spasský x Bobby Fischer. Kdo byl tehdy lepší a jak by to asi dopadlo?



Turnajové výsledky roku 1968

Jedna z největších indicií samozřejmě je ta, jak oba hráči hráli. 

Bobby Fischer uprostřed roku 1968 jasně vyhrál turnaj Nathanya 11,5/13 náskok před druhým hráčem 3,5 bodu! Nicméně ze světové širší špičky nikdo nehrál. V září 1968 Bobby vyhrál turnaj ve Vinkovci, kde udělal 11/13 s náskokem 2 bodů před Matulovičem a Hortem. To bylo všechno. 

Boris Spasský v dubnu 1968 deklasuje E. Gellera 5,5:2,5 bez prohry. Stejně poráží i B. Larsena 5,5:2,5 kde po startu vede 3.0 Bent pak jednu partií vyhrává, ale Boris nakonec stejně vítězí jasně drtivě. A ve finále poráží V. Korčného 6,5:3,5 (!) Boris hraje pak velmi dobře na olympiádě a dále hraje turnaj v Palma de Mallorce, kde je "až" druhý. Pak tedy přichází rok 1969 a vítězství nad T. Petrosjanem 12,5:10,5 a zisk koruny.

Co nám toto říká? Bobby byl samozřejmě zabiják a dokázal drtivě turnaje vyhrávat, nicméně otázka je, jak by si v roce 1968 poradil s Gellerem nebo Korčným? Obzvláště s Gellerem mu to moc nešlo a Korčnoj byl pro něj po "všech stránkách" nepříjemný soupeř. Drtivé vítězství Spasského jenom dokazují, že v roce 1968 rozhodně Spasský slabší nebyl.



Psychika

To je myslím klíčová indicie. Jak Bobby, tak i Boris byli samozřejmě neuvěřitelně silní velmistři a rozhodovaly by maličkosti. Když se podíváme na zápas z roku 1972, pak je překvapivé "zhroucení" Borise, kdy prohrál několik partií po hrubých chybách jakoby nebyl ve své kůži. Je více než jasné, že toto by se Spasskému z roku 1968 nestalo. Proč? 

1) Byl daleko hladovější, toužil po titulu

2) Pokud by hrál finále s Fischerem o to kdo vyzve Petrosjana, pak by na Borise zdaleka nebyl vyvíjen takový tlak, jak to bylo před zápasem z roku 1972. Kde například měl Spasský 5 měsíční šachový kemp (!!) Opustil ho trenér (taťka Bondarevský) před zápasem atd. Ta tíha by byla pak na mistru světa T. Petrosjanovi, pokud by Bobby vyhrál, aby Američana zastavil.

3) Rád bych zde podtrhl, že Boris Spasský z roku 1968 a 1972 je prostě "jiný šachista". Je mnoho svědectví, ukazující, že Boris po zisku titulu zlenivěl (hlavně od roku 1971, například v roce 1970 na olympiádě Boris Bobbyho porazil), šachy už tolik nedělal a neměl takový drive. Ačkoliv to byl samozřejmě nadále strašně silný šachista.

4) Bobby Fischer měl skutečně "velký respekt" z Borise. To jenom dokazuje "propůjčení první šachovnice" Bentu Larsenovi v zápase SSS x svět 1970, jiné vysvětlení snad ani neexistuje. Bobby byl absolutně neústupný a pokud by chtěl hrát první šachovnici, hrál by ji, nebo by nehrál vůbec. Žádný kompromis u Fischera neexistoval. Je pravda, že v roce 1972, když studoval partie Borise Spasského, tak měl stále velký respekt a obavy (také měl skóre 3:0 při dvou remízách). Pamatuje, že byl skoro zázrak, že zápas začal a Bobby do Reykjavíku přiletěl?



Ačkoliv jsem fanoušek číslo jedna šachového Bobbyho Fischera, tento zápas by byl naprosto nejasný. Nevidím zde favorita. Možná bych dokonce z psychické odolnosti dal malinko výše Borise Spasského. Nicméně za 4 roky bylo všechno jinak. Tam už byly karty, jak šachové, tak mimo šachové na straně Bobbyho Fischera.


Robert Cvek


Obrázky použité z FB

4x 2474x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xdavx x

no, jezis byl spise ukrizovan na kulu po zidovskem zpusobu. To ze slo o kul doklada, ze byl jezis odsouzen zidovskym soudem, nenii duvod, proc by mel byt ukrizovan Ondrejskym zpusobem, coz byl ryze Rimsky zpusob. 

+0 /-0 | 24.03.2024 20:22

Šach

Židé nekřižovali na kůlu. Židovský způsob popravy bylo ukamenování. Židé Ježíše odsoudili, ale  k popravě ho předali Římanům. Ti ho ukřižovali.

+0 /-0 | 26.03.2024 21:02

capjar

Jen připomínám, že v památném zápase 1972 sehrál jistou roli - pozitivní ve prospěch Bobbyho Fischera - jeho šachový kamarád a neoficiální sekundant Luboš Kaválek, který, jak je známo, emigroval na západ po srpnu 1968.  

+0 /-0 | 25.03.2024 03:53

Rubinus

No. Pokud by mohl mít Spasskij navrch v roce 68, pak jen zásluhou všesvazové podpory. Rozdíl v konzultantech byl obrovský a na Fischerovi by se také mohla projevit únava, když pracoval prakticky výhradně sám. Do jisté míry by ten začátek zápasu mohl být podobný, jako v roce 72. Záleží, jak moc by Boris se nechal rozhodit v roce 69. Dle Sosonka třeba neuspěl s Petrosjanem již v roce 66 tak trochu právě kvůli tomu, že byl k soupeři příliš přátelský. A stejnou roli to hrálo i v roce 72. Odhaduji, že by se Spasskij dostal do vedení, ale pak by Fischer patrně otočil, i když asi ne tak drtivě, jako v roce 72. Na kolik partií by se hrálo finále kandidátů? 10, 12, 16?

Bobby Larsena porazil 6:0, i když zejména proto, že Larsen chtěl nějakou partii vyhrát. Neměl tu možnost odremizovat třeba 30 partií, jako to zvolil Kasparov v 1.zápase s Karpovem. Celkem hladce vydrtil i Petrosjana.

+1 /-0 | 24.03.2024 06:59